Nissan Leaf

Desty

Pripravnik
2. jul 2009
613
0
16
desty.biz
Sam pa sem v dilemi med Leafom 30kW ali Zoejem 41kW. Že res, da je domet pri "Francozu" precej boljši, ampak bolj me muči polnjenje.

Za daljše relacije (npr. čez mejo) se z Leafom ustaviš na počivališču, s Chademo polnilnico dofilaš v pol urice na 80% in greš naprej. Pri Zoe tega ne moreš zaradi max 22kW polnilca (osnovna verzija).

Drug scenarij: vsakodnevna mestna vožnja v službo. Zoe na AC polnilnicah napolneš v dveh urah, Leaf pa ima počasen 6,6kW AC polnilec in bi ga polnil 5 ur.

Večna dilema.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.365
227
63
Kras
www.mtl.si
Jaz tukaj dileme ne vidim.
Če imaš veliko daljših voženj, ko bi moral hitro polnit, ob trenutni ponudbi vzameš ICE, žal.
Vsekakor hitra polnjenja vplivajo na baterijo in osebno bi jih le v nujnih primerih uporabljal. 5.5 ur je pa čisto sprejemljivo, saj to pomeni, da se ti med službo zadeva nafila. Poleg tega ima Zoe konkretno večjo baterijo in s tem doseg, tako da tudi če moraš kam skočit med službo, ne ostaneš na suhem.
Se pa strinjam z Andyem, da Leaf ne pride v poštev, zaradi degradacije baterije, kar poleg samega stroška baterije, vpliva tudi na ceno vozila ob prodaji. Kako ima pa Zoe izvedeno hlajenje baterije?
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.034
4.047
113
Citat:
Uporabnik Desty pravi:

Drug scenarij: vsakodnevna mestna vožnja v službo. Zoe na AC polnilnicah napolneš v dveh urah, Leaf pa ima počasen 6,6kW AC polnilec in bi ga polnil 5 ur.

Če si v službi 8 ur, ni to, da se Zoe napolni v dveh urah nobena prednost, ker pomeni, da bo ostalih 6 ur avto stal. V 8 urah pa se na 6.6kW polnilniku napolni za 50+kWh energije, tako da je ta razlika v hitrosti polnjenja popolnoma nepomembna.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.646
777
113
To te ne briga kaj preveč ker imaš baterijo v najemu, BTW, tudi pri Leafu lahko avto vzameš z najemnino.

Citat:
Hm, pri tej ceni je torej "strošek baterije" 3,75 EUR na 100km, z elektriko si praktično že čez strošek dizla, če gledamo strogo porabo.
Z vključeno enormno izgubo vrednosti postane lastništvo precej drago.

Ni tako enostavno, da vsaka crkne po 200.000. Zadeva se izstroši o tem ni dvoma, ampak nikoli ne veš kdaj. Tudi pri klasičnem vozilu imaš kar nekaj malenkosti, ki se izstrošijo, v 200.000 km se teh malenkosti po mojih izkušnjah hitro nabere za dodaten 1 €/100 km (poleg rednega servisa). Potem imaš pri dizlu gorivo, ki te stane 6 €/100 km, tako da ne vem od kje tebi izračun da te zgolj "strošek baterije" porine čez strošek dizla?

Z izgubo vrednosti se pa tudi malo pretirava, 30 kWh pride malenkost čez 30k €, ampak potrošnika v povprečju nakup stane od nekje 25k € naprej (subvencija), ampak OK malo opreme in je izhodišče pri 28k €. Če pa gledam avto.net so pa cene za 2012 letnik pri 15k €, vsak avto po 5 letih izgubi več kot 50%, jaz pri TCO vedno računam na 40% vrednosti po 5 letih. Letnik 2014 za 19k €, popolnoma pričakovana izguba vrednosti, oz. še celo malo precenjeno.

Pokažite mi avto v velikosti Golfa, ki je bil nov 30k € in se po 5 letih prodaja za več kot 15k €.
 

Hondi

Majstr
18. avg 2007
3.369
301
83
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Citat:
Uporabnik SHARK1 pravi:
Po dobrih 200.000 km,cena menjave 7.500 eur:

http://www.devs.si/devs/nissan-leaf-24-kwh-letnik-2011-komercialna-nadgradnja-pogonske-baterije
Hm, pri tej ceni je torej "strošek baterije" 3,75 EUR na 100km, z elektriko si praktično že čez strošek dizla, če gledamo strogo porabo.
Z vključeno enormno izgubo vrednosti postane lastništvo precej drago.
frown-1.gif

Nekateri ne marajo dizlov. Tako da to dati zraven kot plan b, ne vem no...
Potem das zraven se predpotopni golf 4 tdi npr kupljen z okvaro turbine za 300 eur ali pa kakega stila jtd, kjer ni sanse, da kaj izgubis na ceni, ce je kolikor toliko vzdrzevan, poraba pa smesno nizka na relacije. Ampak to ni primerljivo. Novi dizli so pa nepredvidljivi
smile-1.gif
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Zanimive so cene rabljenih Leafov,ki so glede na ceno novega (z odšteto subvencijo) kar visoko nastavljene,praktično presegajo cene enako starih rabljenih Amper!

Če se zdaj splača kupiti novega ali ne,je res vprašanje...mislim sicer,da se bolj splača počakati še pol leta,da se razkrije nov model,imal bo sigurno 40 kWh baterijo...če pa bo imel tudi opcijo s 60 kWh baterijo,po možnosti še z aktivnim hlajenjem,zna biti zelo resna konkurenca Amperi-e
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.365
227
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Gasper008 pravi:
To te ne briga kaj preveč ker imaš baterijo v najemu, BTW, tudi pri Leafu lahko avto vzameš z najemnino.
Nazadnje, ko sem računal na hitro strošek najema baterije pri Renaultu (kakšno dobro leto nazaj), je bilo to dražje, kot če bi tankal bencin v bencinsko kantico.
grims-1.gif
. Tako da, če nisi kak eko frik in gledaš na avto strogo s stroškovnega vidika, je bil takrat električni Renault z najemom baterije, čisti smeh. Sem enkrat že pisal o tem z izračunom, ampak se mi ne da iskati.
Citat:
Uporabnik Gasper008 pravi:
Ni tako enostavno, da vsaka crkne po 200.000. Zadeva se izstroši o tem ni dvoma, ampak nikoli ne veš kdaj. Tudi pri klasičnem vozilu imaš kar nekaj malenkosti, ki se izstrošijo, v 200.000 km se teh malenkosti po mojih izkušnjah hitro nabere za dodaten 1 €/100 km (poleg rednega servisa). Potem imaš pri dizlu gorivo, ki te stane 6 €/100 km, tako da ne vem od kje tebi izračun da te zgolj "strošek baterije" porine čez strošek dizla?
Tukaj sploh ni debate, te razumem in se v celoti strinjam (no, razen morda tisto o izrednih stroških do 200.000 km, ob pravi izbiri ICE avtomobila jih namreč ne bi smelo biti). Zato sem striktno napisal, da samo pri porabi. Itak pri EV nimaš servisiranja motorja, pa zavore se manj obrabljajo, itd.
Glede stroška 6 EUR. Odvisno kako voziš in kaj voziš. Ne moreš pa Leaf-a primerjat s Passatom npr. Vzemi dizelski jajček, pa boš videl, da se zagotovo da priti na 5 EUR, če ne še manj. Pa spet ne primerjat jajcanja po mestu, ker dvomim, da je ta Leaf naklofal toliko km v mestu, verjetno so bile relacije v igri in zagotovo ne pri 150+ km/h. Pri taki vožnji ti pa sodobna dizelska jajčka dajo zagotovo pod 5 EUR porabo.
Citat:
Uporabnik Gasper008 pravi:
Z izgubo vrednosti se pa tudi malo pretirava, 30 kWh pride malenkost čez 30k €, ampak potrošnika v povprečju nakup stane od nekje 25k € naprej (subvencija), ampak OK malo opreme in je izhodišče pri 28k €. Če pa gledam avto.net so pa cene za 2012 letnik pri 15k €, vsak avto po 5 letih izgubi več kot 50%, jaz pri TCO vedno računam na 40% vrednosti po 5 letih. Letnik 2014 za 19k €, popolnoma pričakovana izguba vrednosti, oz. še celo malo precenjeno.

Pokažite mi avto v velikosti Golfa, ki je bil nov 30k € in se po 5 letih prodaja za več kot 15k €.
Ne gledat trenutne cene Leaf-a, temveč ceno, ki jo je plačal kupec leta 2012. In pa gledat po avto.net je malo nerealno. Če sem prav videl, se ta konkreten Leaf prodaja že najmanj od februarja. Po moji oceni se bo prodajal še par let, ker kdor kupi ta avto za tako ceno nima niti malo pameti v glavi. Žal. Če si namreč resen kupec za tako zadevo, boš potem našel še tistih par jurjev in kupil novega (z garancijo, itd.), ne pa iztrošeno zadevo. In ja, pri 200.000 km je treba tudi na EV-jih počasi kaj zamenjat (amortizerji, itd.) Torej, treba je gledat realno na prodajne cene in pa seveda tudi velikost trga za nakup. Če se npr. nek Leaf (in to z novo baterijo) prodaja že skoraj 4 mesece, to pomeni le nekaj...
Tukaj menim, da je Ampera v dokaj dobri poziciji, ampak spet: recimo 2012 je bila cena Ampere 50 jurjev-subvencija, sedaj se pa prodajajo recimo po 18 jurjev. To ni enormna izguba vrednosti?
Ob tem pa dodajmo še dejstvo, da recimo dizelskega Golfa prodaš praktično takoj.
Citat:
Uporabnik Hondi pravi:
Nekateri ne marajo dizlov. Tako da to dati zraven kot plan b, ne vem no...
Napisal sem ICE, ne dizel
grims-1.gif
, dizla sem omenjal v prejšnjem odgovoru, ki se ni nanašal na to.
Še enkrat (velja za trenutno situacijo na trgu): če imaš dolge fure in veliko nepričakovanih fur, si z EV z dosegom 150km mrzel, pa hitro polnjenje gor ali dol. Razen, če si mazohist. Moje OSEBNO mnenje, ki se ne bo spremenilo
tongue-1.gif
. In pa seveda, da nimaš možnosti sposoje drugega (npr. ICE) avta. Je pa za take po moje idealna (tudi z vidika nakupne cene) rabljena Ampera. Spet odvisno, koliko dolge vožnje imaš v eno smer.

PS: Nočem nobene vonje zanetit, tudi sam bi z veseljem prešaltal na EV ali vsaj PHEV, ker me začenja dizelsko škropotanje motit, ampak z racionalnega vidika zadeva zaenkrat še ne znese (MENI OSEBNO).
frown-1.gif
Pa ni razlika minimalna, ampak precejšnja.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.646
777
113
Rabljenega trga električnih vozil praktično ni, ker že trga novega praktično ni. Tako da so analize o izgubi vrednosti eno veliko ugibanje.

Če gledam porabo.com ali spritmonitor je pa zelo, zelo malo junakov, ki z dizlom v velikosti Leafa dosegajo 4,37 l/100 km, kar ustreza tvoji predpostavki 5€/100 km. Dnevna uporaba vozila je vse prej kot neka konstantna AC vožnja 100 km, v realnosti je en kup hladnih zagonov, prometa in drugih razmer na cesti, da bi bilo tako povprečje dolgoročno vzdržno. Na spritmonitor samo 1% voznikov Golfa bluemotion dosega okrog 4 l/100 km (nevermind da je deklarirana 3,2 l/100 km).

Strošek avta samo za gorivo in servise (do 200k km) je tam nekje pri 8 €/100 km, vse kar je nižje je gola sreča (oz. malomarno vzdrževanje) in ne "dobra izbira avta".
 

Hondi

Majstr
18. avg 2007
3.369
301
83
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Ko bi z dizelskimi jajčki vozili tako kot vozijo električarji, potem bi ji h imel več porabo med 4-5 litrov

se strinjam :D ta "prepucavanja" s porabo so brezpredmetna, s 5 litri smo se vozili 15 let nazaj z golfi 3 tdi in to dnevno na AC Tržič - lj - Tržič

Tudi jaz navijam za staro ampero, samo šparovček se mi smeji s police že kako leto in pol :D
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.365
227
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Gasper008 pravi:
Rabljenega trga električnih vozil praktično ni, ker že trga novega praktično ni. Tako da so analize o izgubi vrednosti eno veliko ugibanje.
Seveda je, poglej na mobile.de in pa tudi v Sloveniji se recimo Ampere kar ''menjujejo'' na avto.net-u. Leafi pa niti ne.
Citat:
Uporabnik Gasper008 pravi:
Če gledam porabo.com ali spritmonitor je pa zelo, zelo malo junakov, ki z dizlom v velikosti Leafa dosegajo 4,37 l/100 km, kar ustreza tvoji predpostavki 5€/100 km. Dnevna uporaba vozila je vse prej kot neka konstantna AC vožnja 100 km, v realnosti je en kup hladnih zagonov, prometa in drugih razmer na cesti, da bi bilo tako povprečje dolgoročno vzdržno. Na spritmonitor samo 1% voznikov Golfa bluemotion dosega okrog 4 l/100 km (nevermind da je deklarirana 3,2 l/100 km).
Strošek avta samo za gorivo in servise (do 200k km) je tam nekje pri 8 €/100 km, vse kar je nižje je gola sreča (oz. malomarno vzdrževanje) in ne "dobra izbira avta".
Kot rečeno, namerno sem poudaril, da gre SAMO za strošek goriva. In pri 100 km/h se na relacijah pri npr. Golf-u dizlu voziš z manj kot 4-imi litri, razen, če poznaš samo on/off položaj za pedalko ali pa živiš na 1.500 nadmorske
grin1.gif
. Primerjal sem pa ga točno s tem Leafom, za katerega predvidevam, da je naklepal te km na UMIRJENIH relacijah (če sem prav razbral Celje-Ljubljana).
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.252
5.813
113
pri taščici
Kot sem spremljal je Simon res največ bil na relaciji Celje Ljubljana, nekajkrat (najbrž njega?!) sem ga okoli dom,al prehitel. Bistveno preko 100 ni šlo. Koliko pa tvoja kravica požre pri 96kmh si pa enkrat že objavil. Pa je večja kot leaf.
 
Nazadnje urejeno:

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.365
227
63
Kras
www.mtl.si
Eh, jaz sem malo poseben, tako da to ne šteje. Ampak vem, da lahko vsak ob taki hitrosti vozi s porabo okrog 4 litre dizel Golfa.
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
OK fantje,a lahko prosim nehate s to porabo dizlov v tej temi...pa koga to tukaj v temi o Leafu zanima kolk vam žre dizel na 100 km?
rolleyes-1.gif

(tudi jaz imam trenutno še vedno dizla,ampak se mi res ne da več v EV temah teh lovskih zgodbic o porabi poslušat)
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.899
1.081
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Desty pravi:
Sam pa sem v dilemi med Leafom 30kW ali Zoejem 41kW. Že res, da je domet pri "Francozu" precej boljši, ampak bolj me muči polnjenje.

Za daljše relacije (npr. čez mejo) se z Leafom ustaviš na počivališču, s Chademo polnilnico dofilaš v pol urice na 80% in greš naprej. Pri Zoe tega ne moreš zaradi max 22kW polnilca (osnovna verzija).

Drug scenarij: vsakodnevna mestna vožnja v službo. Zoe na AC polnilnicah napolneš v dveh urah, Leaf pa ima počasen 6,6kW AC polnilec in bi ga polnil 5 ur.

Večna dilema.

Vzameš zoe s 43 kW polnilcem ...