Opel Ampera/Chevrolet Volt

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Jaz sem omenil nizke temperature samo iz vidika EV dosega, kateri bi se naj kar bistveno zmanjšal. Seveda je logično, da bo celota delovala b.p.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Včeraj dal gor mišelin crossclimate + 205 60 R16 gume

Danes je bila poraba pri 150kmh 35kW, včeraj pa 38kW. Torej cca 10% nižja poraba, kar niti ni tako slabo.

Upam edino, da je "+" model teh gum bolj vzdržljiv, kot je bila prva generacija in da se bo naredilo vsaj 50.000km. Pozabiti edino ne smem na 15.000km jih rotirati, ali bi bilo bolj pametno prej?
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
Citat:
Uporabnik luka51 pravi:
pod -4 nizke temperature... Ne se hecat no
Do -10 nima avto kaj sploh jamrat. In če mu je -10 nek ekstrem je tak pol kurca vredno vse skupaj. Tam pri -20 in manj če začne jamrat se razume.
Jaz sem največ kaj je blo na -32 vžigal dizla. Ajde šlo je. Res pa ni bilo prijetno slišat
smile-1.gif

Pod -4°C ICE asistira električnemu grelcu pri ogrevanju, da se kabina čim prej zagreje (MY2013+ pod -10°C). Ne da bi bil kakšen problem zaradi nižjih temperatur. Volt je testiran na ekstremno nizkih in visokih temperaturah:

 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Včeraj doživel vse "lepote" EV kulture pri nas, oz verjetno je problem tudi drugje.

Največji problem je seveda, da ni standarda in vsako polnilno mesto ima neko svojo metodo identifikacije, avtorizacije, ipd. Sicer mi in jasno zakaj je to potrebno, kot da mislijo da bo zdaj nekdo nabavil type2 v šuko adapter in si potem napeljal do hiše kabel ali kaj?

V glavnem.

Štartam iz MB s polno Baterijo, grem proti Sevnici, prvo AC, potem grem dol, mislim da izvoz Dramlje in je plan da se vmes v kraju Dobje ustavim na kavici, ker je tam zelo primerna polnilnica direktno na poti, preko ceste pa še gostilna (sicer ne vem kdaj začnejo delat, ampak ok...). Dobro...odprem radarshare aplikacijo in kar iz nje navigacijo. Končam nekje v božji m., na hofu neke hiše. Obrnem, grem nazaj in še enkrat ponovim navigiranje. Tokrat me sicer pelje do kraja, ampak spet nekam v p.m. Spet moram obračati, potem pa pač grem sam iskat in najdem polnilnico direktno ob glavni cesti. Kul. Zavod napolni.me, aktivacija samo s klicem, deluje v nulo. Zgubil sicer dobre pol ure in kakšnih 20km dometa.
Tu je sicer največja krivda na strani aplikacije, ni mi jasno v čem je finta, ampak kasneje sem opazil, če aplikacijo odpiraš/zapiraš, da včasih ne izpiše celotnega naslova, ampak samo kraj. Šola za drugič.

Malo napolnim avto in grem za Sevnico. Tokrat navigacija dela v nulo. Pridem do polnilnice, super, tudi parking je free. Na voljo dva parkirna mesta, na enem sicer Leaf parkiran, brez da bi se polnil, ampak drugo mesto je fraj. Priklopim vse, uporabim RFID kartico elektra Celje, javi da je bila avtorizacija neuspešna. Kličem na elektro, mi prijazen možakar pove, da bi moralo delati in da je očitno zunanjanji izdajatelj teh kartic zafrknil. Ne preostane mi drugega, kot da grem polnil na občino (1.5km vstran) ali pa grem do občine po njihove RFID, katere delajo in s tem tvegam, da mi še kdo vzame to parkirno mesto. Odločim se za prvo opcijo. Pridem do občine, 5min iščem polnilnice, nikjer nobene označbe, na koncu pokličem in mi povedo. Aktivacija ni potrebna, samo touch se uporabi. Super.

Zaključil opravke in grem za Brežice. Tokrat najdem polnilnico takoj, aktivacija ni potrebna, ampak glej ga zlomka, očitno se pa mora plačati parkiranje na mestu za polnjenje. Ker mi ni bilo čisto jasno, če se mora plačati ali ne, sem raje plačal.

Na poti nazaj sem imel plan še v bistrici polnit, na petrolu, ampak ker je bila ura že pozna, sem raje uporabil REX. Pa itak sem ugotovil, da čeprav na petrolu ni hitra polnilnica, vseeno potrebuješ petrol identifikacijsko klub kartico.

Na koncu bi za polnjenje potreboval 3 x RFID kartice, kar se mi zdi too much, upam da se EU kmalu loti standardizacije tega. Dobro, saj je lahko podobno kot mobilni operaterji, kjer jih je pač miljon, ampak naj potem naredijo neki "roaming", da se pač lahko tudi druge RFID uporabljajo. To mora biti nujno, drugače naključno pohajkovanje naokoli ni vzdržno, jaz sem včeraj sigurno zgubil debelo uro in pa kakšnih 30km dometa, ker sem se "jebal sem ter tja".
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Pišem tole v drugi post, ker že tisti prej je predolg
smile-1.gif


Zdaj pa opazka, kar se tiče uporabnosti volta/ampere na "izletih". 3.3kWh polnjenje ne gre skozi, je prepočasno za nek normalen tempo izleta. Domet niti ni tako kritičen, ker bi pač večkrat se ustavil, ampak polni prepočasi. za 80km se namreč mora polniti dobre 3 ure.

Razmišljam, da bi vsaj 7kw mora biti sposoben polnilec, 22 pa bi bil že overkill. Recimo da greš na neko normalno kosilo in se vmes napolni, kar je točno nekje 7kw oz da bi bilo v dobri uri polno. Škoda da je omejen polnilec v voltu, sicer razumem zakaj, avto ni temu namenjen in za kuča-poso varianta je še vedno super in top izbira.

Pri regeneraciji recimo fila tudi do 44kw, kar pomeni da sistem vzdrži višje moči, le pač preko plugin variante ni omogočeno. To sigurno zaradi manjšega segrevanja baterij in daljše življenjske dobe, ampak razlika med 7 in 3 pa tudi verjetno ni takšna, da bi bistveno vplivalo na to?

Še enkrat se je potrdilo da avto brez REXa je pri nas no-go, edino če bi recimo imel neko Teslo s 500 dometa, delal pa bi vedno plan za pot z max 300, da bi potem vedno imel dovolj rezerve
smile-1.gif


Koliko pa ima i3 polnilec, nekje sem zasledil da 7, nekje da 11 (baje še je opcija z 50, ampak to je brezveze)? Mogoče me čez kaki 2 leti zamika menjava, takrat bodo i3 verjetno že po "ljudskih" cenah.

Andy, kaj pa recimo zamenjava polnilca pri voltecu, mogoče bi pečjak znal narediti, imaš kak info okoli tega? Govora je seveda o interner polnilcu, ne zunanjem kablu. Ali kaj je pač tisto pri voltecu, kar je "not" in skrbi za filanje baterij?
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
1. Pri Voltu/Amperi je maksimalna regeneracijska moč 60kW.
2. Da bi se ustavljal, da bi polnil in čakal, se nikakor ne splača s 3.3kW polnilcem. Na poti polniti se splača le, če si itak nameraval početi kaj drugega (torej da si tako ali tako nameraval iti na kosilo, biti pri sorodnikih,...).
3. i3 ima ali 1x32A ali 3x16A polnilec. To lahko izbereš, vendar je to dvorezen meč. Če imaš 1x32A in prideš na 3x16A polnilno postajo, boš polnil le z 1x16A toka. Če pa imaš 3x16A polnilec in prideš na 1x32A polnilno postajo, boš spet lahko polnil le z 1x16A toka - za oboje govorim za najslabši primer. 50kW se polni le na CCS - torej na hitri polnilni postaji.
4. Volt/Ampera je tak black box, da še nikomu ni uspelo kaj takega in se raje ne bi dotikal tega, če nočeš sprožiti novoletno jelko napak v avtu.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Zanimivo. Ljudje komot hackajo mobitele, igralne konzole, računalnike....avta pa ne
smile-1.gif
pa dvomim da je bolj komplicirano, ali pač.

Anyhow, glede točke 2 sem pač mislil, da bi pač šel nekam na kosilo....biti 3h na kosilu je too much, tam v dobri uri pa rešiš
smile-1.gif


Škoda pač, ker bi bila zadeva veliko bolj uporabna za kakšne izlete, zdaj je bolj kuča poso varianta samo v igri. Zanimivo tudi da 2016 Volt ima spet samo 3.3kW, vsaj do 7 bi se lahko stegnili
smile-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.835
3.858
113
Polnjenje z regeneracijo je druga stvar, tisto traja par sec .. pa še tam verjetno spremlja temperaturo in napolnjenost in če presega meje ti ne polni s prevelikim tokom.

Pri AC polnjenjih moraš vedet da večji tok za za sabo potegne večji, težji (dražji) polnilec in so pa izbrali kompromis kar prebavi domača vtičnica (saj taki avti so namenjeni polnjenju doma, za na pot imaš IC motor) ..

BTW koliko ima USA verzija polnilec? Ker glede na to da imajo 125V omrežje in če so komponente enake (isti polnilec), potem bi znalo bit da polni samo s polovico naše moči v USA, tisto je šele žalost!
grims-1.gif
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.335
9.068
113
dost pošteno si napisal...jaz dobim že živčnega če parkirplac iščem več kot par minut, kaj šele da bi se jebal s polnilnicami. Ja, to je realnost. Zame v tej obliki ni, zgolj hibirid, ozioma pač koliko doma napolniš.

In tukaj bo 2030
cheer.gif
in SLO strategija.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Dokler se ne bo premaknila EU in naredila red, kot pri mobilni telefoniji, bo zgleda žal tako, ker to pa je res višek in hkrati absurd, da potrebuje človek miljon RFID kartic.

Utisevalec, ampak kako pa potem deluje z REX, če imaš prazno baterijo in daš mountain mode (kar pomeni da asap nafila na 45%) potem file z mislim da 30kw...saj ima tudi termalni management baterije, pa pač uravnava temp. Pri amperi ne vidim tega problema, bolj je kak Leaf kritičen. Bi se pač kak kw energije porabil za uravnavanje temperature baterije, če bi bil to problem.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Zakaj polnilnice ne morejo biti enostavno na MasterCard, potegneš in "tankaš", ali res mislijo da bodo cuzali letne članarine, ne glede na porabo?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Finta je da RFID kartice so zastonj.

Mene bolj zanima zakaj mora sploh biti identifikacija, zakaj morajo vedet kdo polni? Kot da če greš tankat gorivo kažeš osebno.

McGiver, vsaj še leto dni ne, zaenkrat pride volt bolj prav, ker ima bolj priročen prtljažnik. pa i3 je predrag.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
Citat:
Uporabnik Gasper008 pravi:
Zakaj polnilnice ne morejo biti enostavno na MasterCard, potegneš in "tankaš", ali res mislijo da bodo cuzali letne članarine, ne glede na porabo?

Zato, ker bi te radi vezali nase. Itak, da je to najbolj logična rešitev in mislim, da bo EU to tudi tako prej kot slej zapovedala.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Saj Volt1 ima tudi 3.7kW ne? Pa sem recimo včeraj polnil na eni polnilnici in je pisalo da je bila moč 3.3kW. Sem dal sliko gor na plugshare če boš pogledal, v Sevnici na občini.

izgube?
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
Ne.

Volt1/Ampera ima do 16A ali 3.3kW - kar je prej, kar pomeni, če imaš napetost na vtičnici 230V, bo polnil s 14+A, ker boš dosegel maksimalno moč polnilca, to je 3.3kW.
Če bo napetost na vtičnici le npr. 210V, bo potegnil slabih 16A, da bo dosegel 3.3kW, s koliko zmore polniti.

Volt2 pa polni z do 16A - 3.7kW, kar pomeni, da pri mrežnostni napetosti 230V * 16A polni s 3.7kW.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.821
113
pri taščici
Tukaj je sam darjan zajebal ker je na vsak nacin hotel narediti cim vec na elektriko enostavno bi moral iti ja bencin dalje do neke primerne polnilnice. Vsaj jaz bi tako naredil... Ne pa da se vozis za brez veze do neke polnilnice kjer ugotovis da nimas pravega kabla, nimas pravr rfid, ali je v okvari....
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
nima veze kdaj voziš na bencin, pri voltecu, ker je paralelni hibrid in ne žene direktno koles, edino če bi pač želel biti bolj eko in co2 spuščal po AC in ne v naselju.