Izdelava elektronskih vezij (PCB)

boc

Majstr
1. avg 2007
2.366
432
83
A to se baviš z elektroniko profesionalno ali bolj kot hobi? Kako izdeluješ PCBje? Po prenos toner postopku?
 
Nazadnje urejeno:

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.843
602
113
Recimo da je avtor teme že dobil odgovore...
grin1.gif


Elektronika mi je hobi. PCBjev pa ne izdelujem več odkar sem našel https://jlcpcb.com/
Prej sem jih pa po toner metodi ja...

No kitajci mi naredijo 160 dvoslojnih vezij za 2$ (ne ni napaka), samo naklikam 10kom 4x4 panel in pride 2$.
Poštnina je pa 6$ navadna ali 22$ DHL.

Nazadnje sem tako dal cca 5 centov po komadu s poštnino všteto. Za tak drobiž se res ne splača doma matrat...

Pa kvaliteta je res odlična.
zmaga.gif
 
I

Izbrisan uporabnik 474

PCB se ne splača več delat sam, razen če rabiš res zdaj zdaj. Izdelava PCB pod 10x10cm pri kitajcih stane okrog 0.5$, pa dobiš profi narejeno. Dvostransko, z silk layer oznakami, zvrtane luknje, skozniki, vse... Ceno so ratale res smešne. Ni teorije, da grem sam delat (pa čeprav sem izdelal veliko PCB-jev).
Recimo EasyEda - narišeš vezje, ga pretvoriš v PCB, stisneš order in imaš v par dneh doma...

EDIT:
Vidim, da so me že prehiteli
smile-1.gif
Ja če delaš pa serijsko in ne več prototyping, potem pa panel in so cene res nenormalno nizke. Primerjava: pri SLO proizvajalcu PCB-jev (Elgoline) me pride izdelava dvostranskega PCB dimenzij 5 x 5 cm skoraj 4€ na komad. Rabijo 10 delovnih dni + zaračunajo poštnino. Kitajc mi naredi... 10c$ na komad, pošlje po DHL in je v par dneh pri meni...
 
Nazadnje uredil moderator:

hermann

Guru
19. mar 2014
9.215
5.776
113
Citat:
Uporabnik Gargy pravi:
PCB se ne splača več delat sam, razen če rabiš res zdaj zdaj. Izdelava PCB pod 10x10cm pri kitajcih stane okrog 0.5$, pa dobiš profi narejeno. Dvostransko, z silk layer oznakami, zvrtane luknje, skozniki, vse... Ceno so ratale res smešne. Ni teorije, da grem sam delat (pa čeprav sem izdelal veliko PCB-jev).

Pozabil si upoštevat, da je cena res 0,5$ na kos, komadov je pa najmanj 10. Torej 5$ plus poštnina pa si na nekje 11€, če si šparoven. Jaz sicer občasno dam naredit kitajcem, ker hočem res profi in dobro, samo kaj naj potem z 9 kosi, ki jih ne rabim?

Iz moje perspektive je cena na komad 11€ in naprej, plus švoh mesec čakanja.

EDIT: vidim, da so zdaj prišli že za 2$/10 komadov, plus poštnina, pa je še vedno 8$ na komad, če jih ne rabiš 10
wink-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.843
602
113
Za tiste, ki ne vedo Easyeda in Jlcpcb so ista firma samo dva različna sajta imajo (ne vem zakaj).

Easyeda omogoča tudi zastonj online editor za vezja v katerem lahko narišeš celo vezje, ga pretvoriš v PCB in naročiš izdelavo.
Jaz zdaj Eagle sploh pogledam ne več ampak vse narišem online v Easyeda. https://easyeda.com/editor

Ko sem oddal prvo naročilo za 160 ploščic (v panelih) za 2$ komplet sem vzel še DHL dostavo za 23$ in je prišlo iz Kitajske v 48 urah.
zmaga.gif


Je pa fora da Jlcpcb ima navadno poštnino cenejšo in sicer je 6,7$, DHL je pa ista cena.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Drži, čeprav jaz vedno naredim prototipne PCB tako, da jih lahko prelotam, če karkoli nebi delalo, ali pa bi bilo napačno dizajnirano. V tem primeru mi pridejo prav dodatni kosi...
Pa tudi če bi rabil eno ploščico - še vedno jo dam raje naredit, kot pa da se zajebavam z toner transferjem - pa papir ni pravi, pa povezave je malo nagrizlo, pa potem luknje vrtat, pa zamudno delo z skozniki, pa se ti razvijale zlufta, pa plščica ni bila dovolj čista ali bog ne daj, kakšen prstni odtis... Ne vem, meni ni (več) vredno.
Če imaš čas, voljo, opremo, znanje in ti je razvijanje pCB v neizmerno veselje, potem ja - narediš PCB sam. Drugače pa dam tistih par € in posvetim čas raje čemu drugemu...
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.843
602
113
Citat:
Uporabnik hermann pravi:
EDIT: vidim, da so zdaj prišli že za 2$/10 komadov, plus poštnina, pa je še vedno 8$ na komad, če jih ne rabiš 10
wink-1.gif
8$ ali pa packanje s tonerjem, laminatorjem in kemikalijami? Po moje ni fore, tudi za eno ploščico ne.

Ampak vsak po svoje...
wink-1.gif


EDIT:
@Gargy: Zdaj si me pa ti prehitel...
grin1.gif
 
I

Izbrisan uporabnik 474

EasyEda je top pogruntavščina. Narišem doma, shranim in v službi lahko delam dalje... Veliiiiika knjižnica elementov, možnost simulacij (resda je nabor spice modelov zankrat še majhen), PCB editor je preprost, Autorouterja še nisem sprobal, ker večinoma vse ploščice zroutam ročno. stvar je preprosta in precej premišljena. Pred tem sem delal z Altiumom in sedaj tudi EasyEda omogoča izvoz v Altium. Tako lahko prototipe naredim kar v EasyEda PCB, končni produkt pa finiširam v Altiumu (predvsem končni 3D izris, pa bolj specifični DRC-ji).

Za tiste, ki radi pacate z Arduinotom, je mogoče se fritzing , ki pa ga očitno ne posadabljajo več.
 

boc

Majstr
1. avg 2007
2.366
432
83
Sam podobno razmišljam kot Hermann - za en PCB plačaš več poštnino kot za izdelavo + naročiš lahko najmanj 5 komadov.
Po drug strani pa je res, da je izdelave doma lahko malo zamotana. Je pa tako, da če je potrebno kaj popraviti lahko novo narediš takoj.

Ta EasyEda pa zgleda zanimiva stvar. Si bom ogledal in poskusil.
 
Nazadnje urejeno:

hermann

Guru
19. mar 2014
9.215
5.776
113
za pacanje s toner transferjem in kemikalijami definitivno rabiš malo veselja, da vse narediš sam oz. je več vredno, da si naredil sam, kot pa kvaliteta končnega izdelka

pa pri dvoslojnih pcbjih ponavadi 2x pacam, ker mimogrede zamaknem za kakega 0,3mm...

je pa pcb na mizi v recimo pol ure, ko je veselje še sveže in lahko hitro zlotam
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.215
5.776
113
Ta tadrugi bi mogoče celo bil ja.

Za laser mi pa ni jasno kako bi rezkal baker
smile-1.gif
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.843
602
113
No ko smo že pri izmenjavi izkušenj.

Te dni sem se lotil izdelave vezja, ki ima kondenzatorje velike 0,8mm x 1,6mm in pa IrDa modul, ki je sploh smotan za zalotat na roke, ker ima kontakte spodaj pod ohišjem.

In sem malo experimentiral s kuhalnikom in cin pasto za smd:


Moj postopek je sledeč:
- na kontakte napacam mal paste
- s pinceto položim gor elemente
- prižgem kuhalnik na max (ker sem izmeril da je to idealno za pravo razmerje temp vs čas)
- ko se pasta stopi, ugasnem kuhalnik ampak itak ima tako termalno maso da temperatura še malo naraste potem pa počasi začne upadati
- po cca 20 sekundah utekočinjenega stanja potegnem vezje na alu ploščico da se začne hitro ohjajati (idealno bi bilo 4*C na sekundo)

In moram rečt da rezultati so super.

Bom popoldal posnel par fotk in jih dal gor.

Doma imam tudi en ploter, s katerim si bom lahko naredil "stencil" za pasto iz prosojnice ali tankega kartona ampak tega se še nisem lotil...
(Ploter je od žene, pa čakam na nadomestne nožke iz Kitajske, da ji ne uničim originalnih...
grin1.gif
)
 

boc

Majstr
1. avg 2007
2.366
432
83
Tudi sam sem že nekaj gledal te nizko cenovne rezkarje in sem ravno nameraval vprašati če ima kdo kakšno izkušnjo.
 

ksi

Fizikalc
23. avg 2007
160
68
28
Vidim da ste majstri. Ali kdo popravlja avtomobilsko elekroniko? Gre se pa za enoto pogona (haldex ecu). Verjetno je vlaga noter vsekala in javlja obcasno napako.
 

boc

Majstr
1. avg 2007
2.366
432
83
Ker namerava ostati pri postopku s prenosom tonerja nameravam nabavit en (poceni) laserski tiskalnik, Kaj je dobra izbira, da je tudi (neoriginalni) toner dokaj poceni?
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.843
602
113
Jaz imam Canon LBP3000 in se dobro obnese za toner transfer.

Sicer pa obljubljene fotke:

Kvaliteta pcb-jev iz Easyeda/Jlcpcb:


Primerjava domače izdelave (toner transfer) vs kitajci (verjetno marsikdo doma nardi lepši pcb kot jaz
redface-1.gif
):
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.843
602
113
Danes sem na zelo tanko prosojnico s ploterjem izrezal "stencil":

RtTg9Lg.jpg


Na hitro sem naredil template, ki drži ploščico in stencil pri miru in napacal gor pasto:

JBebf5O.jpg


Za prvic je ok:

6US8PD4.jpg


Z elementi pripravljeno na peko:
wink-1.gif


yDhUzjl.jpg