Rudarjenje kriptovalut

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.841
3.865
113
Računaj še povečevanje zahtevnost-i hash algoritma. Ta gre z roko v roki s številom coinov v obtoku, slednje pa je neposredno povezano s popularnostjo valute.

ETH npr. je imel začetek leta 100TH zahtevnost, trenutno jo ima 360TH ... torej za isto hashing moč pridelaš danes 3.6x manj kovancev kot si jih začetek leta. V 6 mesecih boš (lahko) s tvojo grafično na nivoju zaslužka cene porabljene elektrike!

BTW, ko si to temo odprl če bi vložil v BTC teh 300EUR bi dobil danes že 1x toliko nazaj!
grims-1.gif
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Se malo posharaj kako se tega lotit, moj CPU je tudi online že kar nekaj let 24/7 , če bo kakšen cent prinesel...zakaj pa ne.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Jasno! To se mi zdi da je dejansko edini drawback... ker ne moreš vedet, kako, če sploh, bo tak setup čez x mesecev učinkovit. Ok,vedno lahko minaš drug kovanec, ki je pa spet wildcard. Skratka, there's no such thing as easy money
grin1.gif


Glede vlaganja, in ker vidim da si na tekočem... sem reskiral 100$ pred dvemi meseci... k sreči sem jih nekaj pustil v Stellar Lumnih, ki so šli čez vikend +400%
hysterical-1.gif


Kako sem se lotil, tako na kratko:
- beri, beri, beri... na koncu dneva, je zadeva še zmeraj za geeke
- najprej moraš poštudirat koncept kriptovalut (denarnice, kako deluje in kako sploh sprovedeš transfer)
- opcija je, da minaš sam (no no) ali da se pridružiš pool-u in si deliš zaslužene denarce z ostalimi sodelujočimi. Na koncu dneva, bolj zihr da nekaj odneseš (če si sam in te pač en prehiti, tough luck, try again...)
- Fee-ji so pri prenosih, tako da probaš čim manjkrat sem in tja balinat s kešem
- Trenutno sem na Etherium in recimo sync walleta mi je trajal par dni (ker dol potegne cel (?) blokchain, ki je težak hm, 25GB?

Ko sem "testiral" koncept in študiral, kako funkcionira koncept, sem minal z enim preprostim programom ( Minergate ), GUI in je super "hec", na koncu sem šel, ne vem, iz občutka da raje tako stvar gonim iz konzole, na Geth. Ne pravim, da je karkoli narobe z njim, inštaliraj, probaj in vidiš vsaj potencial svoje mašine. Če je kaj efekta, greš dalje in namensko minaš v nek pool, sicer ti ostane kot nekaj, v kar nisi rabil investirat enega dneva časa.

Postavljanje PCja mi je bila mora. Po cca 10 letih (?) sem prvič šraufal komp in obupano nalagal windowse, ker se mi plata (star chipset) in grafa nikakor nista ujela z ubuntujem. No go. Ne boota se pa da se na glavo postavim. GUI se vsuva, zdej, kter driver sem zafrknil, ne vem, sem se pa dva dni praskal po glavi. S polkni je bil podoben problem, na kar sem le nekje staknil pravi driver za plato in od takrat špila ko urca. Skratka, po tem ko imaš stabilen sistem, se lotiš brat tutoriale, tegale sem si shranil:
https://forum.ethereum.org/dis...-detailed-guide

... in zadeva zaenkrat šiba
grin1.gif

Nadaljevanje štorije bo, ko bom ugotavljal kako inštalirat naslednjo grafo in zadevo skup spravit, da bo delala v paraleli. (mATX plata, ki ima še en pci-e x1 port, napajalnik bi moral zdržat, zdej je samo vprašanje, ali bom lahko pošpekuliral na borzi dovolj, da bom naredil upgrade)
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.261
-8.464
113
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
ETH npr. je imel začetek leta 100TH zahtevnost, trenutno jo ima 360TH ... torej za isto hashing moč pridelaš danes 3.6x manj kovancev kot si jih začetek leta. V 6 mesecih boš (lahko) s tvojo grafično na nivoju zaslužka cene porabljene elektrike!
Ja, če se cena valute nič ne dvigne. Zaenkrat ETH lepo raste
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.841
3.865
113
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
ETH npr. je imel začetek leta 100TH zahtevnost, trenutno jo ima 360TH ... torej za isto hashing moč pridelaš danes 3.6x manj kovancev kot si jih začetek leta. V 6 mesecih boš (lahko) s tvojo grafično na nivoju zaslužka cene porabljene elektrike!
Ja, če se cena valute nič ne dvigne. Zaenkrat ETH lepo raste

Ja, sicer debata za v drugo temo ampak trenutno rastejo vse valute tako da je mining dejansko profitabilen skoraj povsod (še za bitcoine na kakšnih starih rigih ki že 3 leta niso bili profitabilni). Ampak tole je totalna borzna špekulacija, kar sem omenil že ene 3x v tej temi!
grin1.gif
 

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.121
450
83
Uporabis nicehash.com, pa ti sam mina najbolj profitabilno valuto. 10% na mesec za povrnitev ni nic, v 10 mesecih se stvar prevec spremeni. Tam cca 2-3 mesece ROI se gre, vec pa ce si nolj avanturist :p
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
V smislu minanja v poolu (nasprotno od solo-mininga) ali misliš rentanje procesorske moči nekomu tretjemu (contracting)? To prvo, ja, zdele laufa dober teden, zaenkrat dela plus, minam pa v nanopool.org
smile-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.841
3.865
113
Zgleda da se bo počas malce začelo obračat navzdol, tako da sedaj je treba švicat na full da bo kaj uspeha na koncu!
evil.gif


Aja pa ne pozabi da je mining podvržen davčni zakonodaji za razliko od valutnega trgovanja!
grims-1.gif
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Remind me again... za razliko od trgovanja to pade pod dohodek in če mi dejansko uspe nakopat kak €, ga moram konec leta prijavit v dohodnino. Ali so še kaj spremenili in moram odpret rudnik S.P. in dobit rudarsko dovoljenje?
grin1.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.261
-8.464
113
Ali pa nabaviš direktno z btcji ozeroma zamenjaš v denar(žal kar lepa provizija) na btc "bankomatu"
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.978
9.091
113
39
MB
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
V smislu minanja v poolu (nasprotno od solo-mininga) ali misliš rentanje procesorske moči nekomu tretjemu (contracting)? To prvo, ja, zdele laufa dober teden, zaenkrat dela plus, minam pa v nanopool.org
smile-1.gif

bolj me zanima contracting ja, načeloma če ponujaš moč, potem ne more bit glih namenski bitcoin miner ali ?
 

DuleZ

Zelenc'
30. maj 2017
1
0
1
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Da malo obudim zadevo...

Ja, ASIC minerji so zadnja pogruntavščina, ki je tehnološko gledano, čudo tehnike. [razvili so algoritmu namenski čip in ga zapekli. Prej so bili še FPGA minerji, ki so bili ulala $$] Jih je pa težko dobit, ker kar sem gledal, jih ni nikjer na stocku...

Trentuno sem imel 250€ na "višku", no, recimo da sem si lahko privoščim nekako preživet brez, tudi če ne bo iz tega nič. Ob predpostavki, da sem uporabil obstoječi komp in v njega vložil 300€ (grafa+ventilatorji) je računica takale:
-> kuri 300W
-> miner "proizvede" ~2$ na dan

Strošek elektrike je ranga 20€, torej imam na koncu meseca ranga 30€ plusa. ČE mi nič od opreme ne crkne in ČE cena minanega coina ne pade
smile-1.gif


Se splača? Bomo vidli... 10% monthly return on investment se sliši kr ok.

OK jz si želim postavit tole...mi lahko kdo razloži ali pa zračuna kok dejansko je profitabilen tale stroj:

150 MH/s
Intel Celeron G1840 Processor
Asrock H81 Pro BTC motherboard
6x AMD Radeon RX 470/570 4/8GB
4GB DDR3 Memory
60GB SDD Harddisk
1000W Gold power supply
Power wattage 780W
 

Maiden

Fizikalc
7. nov 2007
763
182
43
Jaz imam trenutno 280MH/s in pridelam 1.3 eth na teden. Tiste online kalkulatorje vzemi z rezervo. V rigu po 5 grafičnih je poraba okoli 960W. Imam pa dva napajalnika na rig 600W. Če boš na grafičnih bios posodabljal lahko ven dobiš 160MH/s, s tvojimi grafičnimi. Serija 400 ni najboljša za dual mining, če te to slučajno zanima (pade hash), na 580 dela brez padcev.
 

D_K

Duplek
24. sep 2007
2.946
760
113
In kje imaš postavljen "rig" doma ? A je glasno, oz, segreva prostor ?