Sobni termostat NEST

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Deloval bo do neke mere... ne vem, če je bilo kje eksplicitno razloženo, ampak če so vsi smart-learning algoritmi na serverjih, ti odpadejo komplet urniki, ki so roko na srce, bistvo termostata.

Glede vprašanja prej, kaj vse se da s tem krmilit:
problem raznolikosti inštalacij. Poenostavljeno povedano, kaj počne termostat:
- ti njemu nastaviš temperaturo
- on meri temperaturo
- če je izmerjena temperatura manj kot nastavljena, sklene kontakt, sicer ne

Zdaj pa, sklenjen kontakt lahko zažene plinsko peč, ki začne dogrevat vodo za radiatorje, ali pa požene obtočno črpalko, ki spet požene vodo po radiatorjih, da kontakt neki tretji regulaciji, ki zaštarta ta proces priprave tople vode in pošiljanja le-te po ceveh naprej.

Naprednejša opcija, tako kar se tiče vezave kot funkcionalnosti je, da, ta-isti termostat veževa le na ventil radiatorja (mora biti t.i. termostatski ventil (torej tak, da ima "luleka", ki se ga ponavadi s cca enim obratom kape zapre. Tisti, ki so se vrteli in vrteli nekih 5 obratov so potrebni menjave), na katerega se montira električni termopogon. Tako torej naredimo v vsakem prostoru in voila, imamo consko ločeno vodenje ogrevanja

Torej, precej preprost hec, right?

Težava pa se pojavi, ko bi ti rad krmilil nek "centralni" ventil za ogrevanje, kot praviš, saj je takih ventilov in samih izvedb malo morje (fotkaj...). Popolno zapiranje tokoktoga ne vem če je "dovoljeno" s strani kurilnice, prav tako, reskiraš da se ti stanovanje res podhladi - če gre za starejše stanovanje, imaš verjetno enocevni sistem (zaporedno vezani radiatorji), ergo, gre od kalorimetra ena cev do prvega radiatorja, od prvega do drugega,... in od zadnjega nazaj mimo kalorimetra ven iz stanovanja.
Načeloma lahko torej v primeru nekege n-sobnega stanovanja torej izvedeš več načinov:
- "upgradaš" trenutni centralni ventil s pogonom in imaš en termostat, ki ti zapira celotni ogrevalni krog
- narediš consko ogrevanje z več termostati in če imaš itq plan menjat radiatorje, pač naročiš zraven električne termopogone
088h3120-4.jpg

- je še ena opcija, pa čeprav nisem navdušen nad takimi gadgeti, in sicer "pametni" ventili. Na njemu lahko nastaviš vse, pa tudi nek dodatni gateway lahko kupiš in poj to šofiraš preko appa. Malo več hecanja je z nastavljanjem (...razen če ni res nujno, ne bi priporočal brezžičnega beterijskega sistema, ker, well, ni to to, je pa stvar preference)

large-living-eco-radiator.jpg
 

Oakey

Majstr
3. feb 2016
818
493
63
Berem temo in nekateri omenjate priklop NEST na peč oziroma gorilec... kaj potem Nest dejansko upravlja z gorilcem (npr. za pelete), ali tudi s črpalko za vodo?

Sam imam ECOM2 gorilec na pelete in ne vem, če lahko nanj to tudi priklopim in celo s termostatom upravljam? Ker do zdaj sem razumel, da se ga lahko priklopi samo na črpalko za radiatorsko vodo.
 

SvetIdej

Majstr
20. dec 2011
3.958
321
83
www.svetidej.com

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.403
113
Vse te cloud internet zadeve so po mojem metek v koleno. Google ukinja storitve kot po tekočem traku. Tudi Nest bodo. Druge firme in startupi pa podobno.
Dokler je v cloudu samo kaka fancy zadeva la pregledi in grafi, še gre. Ko je pa core funkcionalosti za ogrevanje v internetu in ko firma vredna 72 triljonov ukine oddelek vreden samo 3 milijarde ti pa ostaneš na hladnem, je fuckin smešno.
 

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
Se dobr da se vecina ne strinja s tabo in se v cloud premika vedno vec, vkljcno z pametno self driving vozil. In iot je zakon, midva mava doma trenutno hue in tradfri za luci, hive za gretje, broadlink upravlja s mulitimediji (tv, ps4, denon), robotskim sesalcem in roloji na oknih, echo in echodoti pa poskrbijo da lahk prek alekse vse upravljam z glasom. Trenutno mam v delu se diy dodatek za hladilnik na osnovi rpi ki bo znal povedat kok je stvari v hladilniku in jih po potrebi tud avtomatsko narocu. Koncno cajti k ie tehnologija uporabna v domu.
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.403
113
Boš znal povedat, ko bo pri tebi udaril kak žledolom, kot je Postojno par let nazaj. Ko ne boš nič mogel narest. Tudi če boš imel doma agregat. Ali pa ko bo Google ukinil Nest. In ukinil ga bo, kot že žnj produktov.
Self driving vozila pa delajo na avtonomiji - popolni neodvisnosti. Internet cloud bo samo za fensi podatke a la vreme in razmere na cestah, ne pa za najbolj osnovne funkcije avtonomne vožnje. Beseda avtonomna ni tu zaman.
 
Nazadnje urejeno:

baldrick

Pripravnik
27. mar 2012
940
23
18
V bistvu je nakup nest metanje denarja skozi okno vse to kar on zna podpirajo softwari za upravljanje. Vendar je potrebno vloziti nekaj truda in casa a imas na koncu neodvisem sistem, ki funkionira kot ti hoces in dokler hoces.
 

Oakey

Majstr
3. feb 2016
818
493
63
Ogo a sta lahko kaj bolj konkretna kaj je po tvoje OK in kaj ne?

Tako širjenje "strahu" pred določenimi tehnologijami, vsesplošno kritiziranje, hkrati pa tudi ne podaš alternativne rešitve, mi gre rahlo na organ.


Verjetno so pred davnimi časi prav tako strašili, da je kamnita sekira edina prava rešitev, železna pa je bogokletna in ti lahko zarjavi ter povzroči bolezen če se urežeš z njo.
 

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
kot prvo, nimam nesta, imam hive. kot drugo, zledolomov tle ni, ker je gozda glih ene 5% (irska). in kar se tice avtonmnih vozil, avtonomna so v tem da se znajo samo odlocat, ampak kako se bo pa avto odlocu da je nekaj prov in nekaj ne je pa neki drugega. Avtomobili bodo konstanto uploadal v cloud (po neki ocenah vsak avto okol 25GB na uro) kjer bodo algoritmi glede na podatke potem povedal avtu kako nej se bolje odloci v dolocenem primeru naslednic. Recimo:

https://www.businesswire.com/n...rm-Self-Driving


baldrick: vse kar sm pogledu in je opensource, ne pride niti blizu po estetiki necemu kar kups v stacuni, ne dela v redu z alexo in podobno... pac je priblizek ki nakoncu dela podobno, ni pa isto.
 
Nazadnje urejeno:

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.403
113
Citat:
Uporabnik Oakey pravi:
Ogo a sta lahko kaj bolj konkretna kaj je po tvoje OK in kaj ne?

Tako širjenje "strahu" pred določenimi tehnologijami, vsesplošno kritiziranje, hkrati pa tudi ne podaš alternativne rešitve, mi gre rahlo na organ.


Verjetno so pred davnimi časi prav tako strašili, da je kamnita sekira edina prava rešitev, železna pa je bogokletna in ti lahko zarjavi ter povzroči bolezen če se urežeš z njo.

Sistem za regulacijo ogrevanja mora v osnovni funkcionalnosti biti povsem avtonomen. Tudi če je internet crknil. In tudi če je proizvajalec crknil. In to že 5 let nazaj.

Ni problem cloud per se. Problem je, da nekateri proizvajalci namerno delajo odvisnost. In da jih večina ali umre ali pa ukinja proizvode v cloudu kot po tekočem traku in si ga nafukal.

Jaz se takšnih rešitev ne taknem niti pod razno, pa sem geek.

In dajmo si priznat, za pametni termostat v resnici ne rabiš clouda. Človeka smo peljali na luno in nazaj z računalnikom z le par kilobajti memorije. Pa je moral obedelovat več podatkov, kot en termostat.

Jaz ne kupim proizvodov, katerih management je možen izključno preko clouda. Če nima vsaj minimalnega lokalnega web serverja za management, adijo, je zame samo igrača.

Jebe se Googlu in podobnim za rajo. Proizvode in cloud rešitve ukinjajo čez noč. Da bi ostal brez toplega doma zaradi tega? Ne, hvala.
Ostali startupi pa itak crkujejo kot za šalo. Imam že kar nekaj navlake umrlih firm po predalih. Na srečo manjše pomembnosti in cene. In ja, nekatere bi rade klicale domov, a dom je porušen same pa posledično padejo v depresijo nedelovanja. Skratka visokotehnološki junk.
 

baldrick

Pripravnik
27. mar 2012
940
23
18
Ne bom se prepiru s teboj ker imas prav kar se estetike tice to kako se pogovarja z alexo in kaj se pogovarja z njo je predvsem odvisno od admina sistema koliko je sposoben spedenat sistem da dela. Opensource je samo eden oz dva openhab za povezavo in Nodered za avtomatizacijo katerem a Nest ne Hive ne Zvawe ali kateri drugi od prednastavlejnih sistemov ne prideta do gleznjev ker ko zacnes kopati tu ni vec poti nazaj jst sem hooked priznam obseden. Sam pa iscem pa se primerne ventile za radiatorje teh je malo morje vendar so vsi gateway dependant kar ni ne sede ali imajo kako drugo foro pristal bi na rf433 ker imam vec gatewayev al pa na wifi zadevce. Ko najdem primerne esp based jih bom tudi nabavu in to je zadnja stvar se ki jo moram avtomatizirat. Edina stvar ki je nikdar ne bom so to vhodna vrata. Pa ne zarad lopovije sem imel ze postavljen sistem testni. Pa je hudic vedno zatajil tocno takrat ko nisem mel kljuca s seboj in to KAba sistem, trenutno sem izgradnji weather station na katerega bom vezal vecino naprav ker so razni servisi postali prebutasti ali predragi ali delajo enormno pull klicev. Skratka da ne čebulim me veseli da nisem edini frik
smile-1.gif
fajn da nas je več pa ce bi bil kak dober forum na to temo se grem stavit da bi nas bilo se vec.
 

baldrick

Pripravnik
27. mar 2012
940
23
18
Pa ce ti povem da je mene prisla vsa avtomatika z temeperaturno regulacijo in senzorji za tri nastropja dobra 30€ in da zadeva spila vec kot odlicno in neopazno. Edini vlozek ki sem ga naknadno je bila vecnivojska temperaturna mesta za pec in bojler cca 10€. kar za ta denar ne mores kupiti niti enega solidnega termostata ala first ali honeywell ok da en omenjam se ene Rpi2 ki jo tako ali tako imam vklopljeno 24/7.No tudi to bom kmalu selil na sinology tako bi tudi to odletelo. Sam da malo casa kupim
smile-1.gif
.
 
Nazadnje urejeno:
22. jul 2007
12.691
1.257
113
123
V tem projektu ni neke dodane vrednosti, razen v zadoščenju geek-hobi žilice.
Drugače tudi sam iščem nekakšen termostat za upravljanje plinske peči za brezžično upravljane preko telefona.
 
Nazadnje urejeno:

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
moj plan je narest podobno za navaden hladilnik, kjer pac vcitas crtno kodo,preden das zadevo v hladilnik, potem pa rpi ve glede na tezo in obliko, kdaj je zadeve zmankal in doda na alexin shoping list...
 

dune

Fizikalc
26. maj 2014
1.432
39
48
Kako boš pa handlal na pol popit pomarančni sok/mleko/salamo/maslo, ...?