AGREGAT

cbb

Chef
6. avg 2007
3.337
2
38
50
Nč več u Jesenicama... Zdej Horjul
Oj,

pri nas imamo enega iz Hoferja / Lidla, ne spomnim se kje smo ga kupili, njegova moč je 2 KW. Sezidal je celo mojo hišo, laufal je noč in dan... Od sobote sem brez štroma, tudi zdaj laufa noč in dan, tako da napaja naše in sosedove skrinje... Je bencinc, popije pa praktično manj kot jaz:) Inversticija je bila 180€, če se prav spomnim:)
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
467716-post_slo.gif
 

tagelind

Pripravnik
2. sep 2007
228
0
16
V čem je problem, če agregat povežeš z najbližjo vtičnico, pred tem pa FID stikalo izklopiš?
 

myking

Pripravnik
14. mar 2011
78
0
6
OK... Malo preveč komplicirate z vsem skupaj...

Moj nasvet za vse tiste, ki vključujete agregate v hišno omrežje ... ČE NIMATE IZKUŠENJ OZIROMA ZNANJA TEGA NE POČNITE !!!

Agregat se v hišno omrežje vedno vključuje preko "stikala" (najboljše in najbolj sigurno) oziroma kontaktorjev (preverjeno, moteč šume delovanja kontaktorja) ali močnostne elektronike (za enkrat že drago zaradi avtomatskega zagona - potreben UPS).

Najbolje in najenostavneje je, da v omarci z varovalkami pred FID (torej za glavnimi varovalkami Do oziroma prenapetostnim odklopnikom) vežete 1-0-2 (cena od 50-80 EUR), kjer na pol 1 pripeljete npr. agregat, na pol 2 pa omrežno napajanje. Za izvedba je za ročno preklapljanje. Drugače pa to stikalo nadomestiste z močnostnim stikalom.

Pri nakupu agregata vedno velja teorija... Kolikor je odzemne moči + minimalno 25%-50% močnejši. Torej če je povprečna odzemna moč objekta 5kW, morate kupit agregat 0d 6.5-7.5kW. Pri tem je potrebno še upoštevati kakšne porabnike imate ali so kapacitivnega, ohmslkega ali induktivnega značaja. Če imate močnejše 3 fazne motorje (ohmsko induktivni značaj) je skoraj obvezno kupit, v našem primeru, 7,5 kW agregat, zaradi popačenja sinusoide, ki se dogaja zlasti ob preobremenjenem agregatu.

Pri motorskih porabnikih, pa je zelo zelo pomembno tudi s kakšno frekvenco in kakšnim popačenjem sinusoide nam postreže agregat. Če je popačenje sinusoide preveliko (ceneni agregati) nam bo motor sicer delal ampak se bo pretirano grel, ob istem bremenskem momentu, kar pa ni dobro zaradi življenske dobe izolacije navitij.

Kakšen agregat kupujete je odvisno zgolj od vas samih vaših potreb in finančnih zmožnosti. Ceneni agregati (200-500EUR) so zgolj in samo rešilna bilka ki ti pomaga za reševanje nekaj porabnikov za krajše obdobje (beri nekaj ur dnevno). Večji in boljši agregati so ponavadi narejeni za konstantno obrazovanje več dni zaporedoma. Cena le teh pa je dosti višja 1500EUR in dalje... Tukaj je tako kot pri vsem... Vse se začne in konča pri denarju...

Diesel vs. Bencin: Za obratovenje v zimskem casu svetujem nakup bencinskega agregata, za katerega pa je dražje gorivo. Manjši diesel agregati se uporabljajo bolj za gradbišča....

Moje osebno mnenje je tako. Kdor ima svaj nekaj pojma od elektrike in delovanja agregatov (pogonov) naj naredi agregat sam doma. Doma narediš močnejši in boljši agregat za 1/3 nabavne cene iz trgovine.

SVETUJEM PA VAM, DA KDOR NIMA IZKUŠENJ Z POZNAVANJEM ELEKTROENERGETIKE NAJ SE NE LOTI VKLAPLJANJA AGREGATA SAM V OMREŽJE OZIROMA V HIŠNO NAPELJAVO...Če zgrešiš vezavo ti v najboljšem primeru uniči zgolj agregat, v najslabšem pa...
 
Nazadnje urejeno:

myking

Pripravnik
14. mar 2011
78
0
6
@tagelind

Načeloma tvoje teorija deluje, ampak težava nastane v tem, ker imaš v vtičnicah običajno vodnik preseka 2.5mm, kar pa ni dovolj za napajanje celotne hiše preko tistega vodnika. Običajno so preseki za napajanje srednje velike hiše CU 5x10mm2 v sili pa že 4x6mm2 in 1x10mm2CU. Poleg tega imaš vtičnice še zaščitene z 10A oziroma 16A varovalkami, katere ti bodo ob prekoračitvi konstantno metale ven. Kar pa je najhuje v tvojem primeru, zaščitno stikalo FID ti ne bi delovalo, kar pa ima lahko zelo hude posledice.
Agregate je potrebno v hišno napeljavo vedno priključevati za glavnim stikalom (glavno stikalo mora biti seveda ločeno ob delovanju agregata) in pred zaščitnim stikalom FID.
 
Nazadnje urejeno:

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.874
5.469
113
1/3 cena za samograditelje....
Si ti sur? En 10KM motor B&S za rolbo...ki lahko bp poganja kar pac nanjga priklucis stane cca 750-850 eur!!!
 

myking

Pripravnik
14. mar 2011
78
0
6
Ja, s tem sem mislil, da ne kupuješ novih komponent, ampak uporabil stare, kupljene preko bolhe in to. Sam sem si za en objekt v tem času naredil agredat 11kW iz asinhronskega motorja (kupil na bolhi za 300 EUR - skoraj nov 3000obr-1), motor od kosilke z prenosi (BCS tudi iz bolhe- malo starejši). No regulacije se mi ni ljubilo delat doma zato sem jo kupi v Ljubljani v eni trgovini (100 EUR). Vse skupaj me je stalo 650 eur. Agregat imam postavljen kar na avto prikolici ki jo po potrebi zapeljem iz garaže.

Stvar deluje brezhibno. Če bi tak agregat kupoval v trgovini bi bil od 2300 EUR dalje. Res pa je, da je bila pri meni primarna naloga funkcionalnost ne pa lepota.
 
Nazadnje urejeno:

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
No samo ni odveč povedat, da ni vsak asinhronc primeren za tako čaranje. Če imaš kratkostični rotor, se lahko brez zunanjega vira(omrežja, na katerem visi) samo po riti praskaš.
 

asteliks

Fizikalc
5. mar 2013
1.441
93
48
Spet ste zakomplicirali da amena. Močno dvomom, da se bo avtorju teme sedaj kaj lažje odločiti o nakupu. Vsaj meni se zdi.
 

myking

Pripravnik
14. mar 2011
78
0
6
Ja z napisanim se popolnoma strinjam. Z karkostičnim rotorjem (navitim, masivnim ali pa z kletko) se lahko čohaš edino po jajih
smile-1.gif
.V mojem prvem postu, sem pozabil napisati Asinhronski motor z navitim rotorjem, do katerega dostopaš preko drsnih obročev. Je pač tako, da sam razumem pojem, asinhronski motor za generator, avtomatsko kot asinhronski motor z dostopom do navitega rotorja, preko katerega krmiliš vzbujanje.

 
Nazadnje urejeno:

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Večina nas gre v štacuno in kupi agregat, kaj sanjate o neki samogradnji z rabljenimi deli. In agregat moči 7kW in več z regulacijo, elektroniko za sinhronizacijo in vso to solato te pride jurja ali raje več...
 

myking

Pripravnik
14. mar 2011
78
0
6
@ Roberto.... Nekateri ne sanjamo ampak delamo, se učimo, ker je pri nas to izziv in veselje. Nekateri smo po izobrazbi unv. ing elektrotehnike in si nebi dopustili, da nas ekonomisti v trgovini nategnejo za 2/3 denarja. Pa ne zato, ker denarja za nakup nebi imel, ampak zato ker mi je butasto, da se mi nekdo smeji koliko me je nat..egnil. Sicer pa če je tebi boljše in enostavneje dati 1000 EUR za agregat kot ga narediti sam za 400 EUR je tudi meni prav.

Asinhronski agregatlahko naredi vsak, ki ima znanje srednješolske fizike.
Sicer pa, če je zate pri 11kW generatorju 650 EUR = 1000 EUR + potem pa pri tebi krepko škripa matematika ...
 
Nazadnje urejeno:

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.918
8.965
113
EU
Lepo si pojasnil glede priključne moči. Agregat bo za zasilno rabo in poganjanje samo nujnih naprav. Torej hladilnik, zmrzovalnik, pumpa centralne in še par luči.
Tukaj ni potreben sedem kilovatni agregat, ampak bo zadosti Hoferjev.
Za takšno moč so zadost kabli preseka 2,5..
Sedaj mi pumpo centralne ob izpadu elektrike poganja UPS. Zdrži kakšno uro.
Sledi nadgradnja z agregatom.
grims-1.gif
 

myking

Pripravnik
14. mar 2011
78
0
6
Na tvojem mestu, bi raje uredil tako kot je "Prav" in ne tako kot je enostavneje. Sicer pa je končna odločitev samo tvoja.
Sam ne poznam hoferjevih agregatov, ne vem kakšne so njihove karakteristike ... Predvidevam pa, da je pri tako cenenih agregatih vprašljiva kvalitetna regulacija. Nekvalitetna regulacija pa ima velikokrat posledice na induktivnih porabnikih (pumpe, hladilnik, skrinja...). Kakšne so posledice, pa verjetno sam veš. Lahko da ti bo stvar delovala 10 let ali pa 1 sezono.
 
Nazadnje urejeno:

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Vsak je dober v svojem fohu. Štromarija ni moj foh, da dam nekomu to naredit me bo koštalo. Da se razumeva.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Ob vsem kar sem prebral, ugotavljam, da je moj priklop direktno v hišno napeljavo sicer udobna varianta, vendar očitno tudi precej rizična.
Uporabil bom kar klasičen podaljšek iz agregata in vse kar mi je treba še spremeniti, je priklop peči preko vtikača in ne direktno kakor je sedaj.

LP
 

Focus

Pripravnik
27. okt 2007
867
12
18
Luna
Citat:
Uporabnik Zgaga pravi:
Pri agregatih velja namenit pozornost še na število faz.

2.500W pri 4 fazah ni enako 2.500W na 1 fazi.

V prvem primeru imaš samo nekaj preko 600W na fazi in se ti zna zadeva obesti,
ko boš nanj priključil kakšen večji porabnik.

Za hišna opravila bi jst gledal enofazne agregate, če pa imaš kakšne hude motorje za priklopit gor,
potem pa temu primerno bolj močan 4 fazni.

Mojih 5 centov...



Menda si mislo 3fazni in mula ?
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Citat:
Uporabnik Focus pravi:
Citat:
Uporabnik Zgaga pravi:
Pri agregatih velja namenit pozornost še na število faz.

2.500W pri 4 fazah ni enako 2.500W na 1 fazi.


V prvem primeru imaš samo nekaj preko 600W na fazi in se ti zna zadeva obesti,
ko boš nanj priključil kakšen večji porabnik.

Za hišna opravila bi jst gledal enofazne agregate, če pa imaš kakšne hude motorje za priklopit gor,
potem pa temu primerno bolj močan 4 fazni.

Mojih 5 centov...



Menda si mislo 3fazni in mula ?
Se bolj natančno: 3 faze ter Nula.
wink-1.gif
Pa fajn bi bilo, da v takih temah dajejo nasvete takšni, ki imajo izobrazbo iz elektro stroke in ne takšni, ki so gledali štromarje pri malici, zdaj pa vse obvladajo.
 
Nazadnje urejeno: