Anketa - domači mesni izdelki

Generik

Guru
14. maj 2011
3.846
1.244
113
Če imaš minuto te prosim za izpolnitev ankete o domačih mesnih izdelkih.

https://www.1ka.si/a/155783

Hvala že vnaprej!
nahrung002.gif
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Izpolnil, le tisti cenovni razponi so me malo zmedli (ali pa sem površno prebral), sem mislil, da pod 5€ za kilo ne dobiš nič domačega.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.323
372
83
Citat:
Uporabnik McGiver pravi:
Izpolnil, le tisti cenovni razponi so me malo zmedli (ali pa sem površno prebral), sem mislil, da pod 5€ za kilo ne dobiš nič domačega.
To niso razponi končne cene ampak razponi razlike, ki si jo pripravljen doplačat za domače izdelke.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Bodo rezultati ankete na voljo? Sicer pa po mojih izkušnjah domači mesni izdelki niso nujno dražji. Prej nasprotno ob preverjenem viru.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.753
113
pri taščici
Kmetje bi vsi klali doma, ce bi se nasli kupci ki bi placali redno trgovinsko ceno mesa. Tako pa pricakujejo meso za "pol cene" v trgovini. Tukaj pa se kmetu ne splaca vec doma zajebavat....
Tako pa potrosnik primerja ceno svezega mesa ki je se vceraj ali celo danes dihal in mesa v akciji ki je lahko ze x let po skrinjah aoi pa je kaj drugega z njim narobe.
 

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
Rešil.
Kaj točno je pa mišljeno pod domače?
Ker jaz pod domače razumem to, da pri lokalnem kmetu (seveda poznanem) kupim paket 10, 20 kg ipd. mlade govedine. Pa pri eni starejši ženici domača jajca od kokoši, ki prosto tekajo po dvorišču, jedo pa to, kar najdejo ter domačo koruzo, pri sosedu kupujem domače kravje mleko (seno in pokošena trava - brez silaže in podobnega novodobnega sranja). Vse ostalo, kar še potrebujem, pa kupujem v lokalni mesnici, kjer me meso do sedaj še ni razočaralo.

Vsemu, kar se pa prodaja po trgovinah z raznimi napisi "domače", proizvajalec pa npr. Perutnina Ptuj, Pivka, Košaki ipd., se samo nasmehnem in si le mislim svoje (davek za norce).
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.846
1.244
113
Hvala vsem, ki ste izpolnili anketo.

@sistemik: V konkretnem primeru je mišljeno pod domače to, da gre za domače mesne izdelke. Domače konkretno pomeni v tem primeru vertikalno integracijo - doma vzrejene živali (zakonska zahteva minimalno 50% lastne vzreje), lastna klavnica (odobreni obrat) in lastna predelava (registrirani obrat). Vse na istem dvorišču, isti lastnik, ista kmetija...

Komentar?
 

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Kmetje bi vsi klali doma, ce bi se nasli kupci ki bi placali redno trgovinsko ceno mesa. Tako pa pricakujejo meso za "pol cene" v trgovini. Tukaj pa se kmetu ne splaca vec doma zajebavat....
Tako pa potrosnik primerja ceno svezega mesa ki je se vceraj ali celo danes dihal in mesa v akciji ki je lahko ze x let po skrinjah aoi pa je kaj drugega z njim narobe.
Jaz npr. plačam za paket govejega mesa (vsega nekaj) 60 € (6 € za kilogram), pa je ta paket vreden vsakega evra.
Za zgoraj omenjena jajca plačam 1,50 € za 10 jajc.
Pri drugem kmetu kupujem domače bučno olje (res tisto tapravo domače po 15€ / l, karkoli domačega iz trgovine je bilo motorno olje proti temu olju, ki ga sam kupujem) in pa domače piščance po 3,5 € / kg.
Želim si najt le še nekoga, ki bi paketno prodajal svinjino, ali pa še boljše, kjer bi lahko kupil polovico prašiča. Seveda vzrejen na klasičen način, ne na podlagi umetnih hranil.
 

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
Citat:
Uporabnik Generik pravi:
Hvala vsem, ki ste izpolnili anketo.

@sistemik: V konkretnem primeru je mišljeno pod domače to, da gre za domače mesne izdelke. Domače konkretno pomeni v tem primeru vertikalno integracijo - doma vzrejene živali (zakonska zahteva minimalno 50% lastne vzreje), lastna klavnica (odobreni obrat) in lastna predelava (registrirani obrat). Vse na istem dvorišču, isti lastnik, ista kmetija...

Komentar?
Meni ni škoda dat dvojni znesek za nek izdelek, če je res domač. Rdečega mesa v trgovini že nekaj let ne kupujem, perutnino pa le, če ni druge možnosti. Mesne izdelke (prekajeno meso, klobase, zaseko ipd.) pa večinoma kupujem pri lokalnem mesarju, ker je okus neprimerljiv s trgovinskimi izdelki. Občasno kupim kak mesni izdelek tudi v Mercatorju, ampak samo tiste, ki so na posebnih policah od domačih proizvjalacev (raznorazne kmetije).

Najbolj sem si zapomnil en stavek od nekega avstrijskega kmetovalca (v eni oddaji na TV), kjer prav tako vse pridelajo in predelajo na domači kmetiji ter na kmetiji v lastni prodajalni tudi vse prodajo. On je rekel, da kvalitetna hrana ne more bit poceni, ker sam predobro ve, koliko dela je vloženega v to, da vzrediš, vzgojiš in nato prodaš hrano. Če je hrana prepoceni, mora bit z njo nekaj narobe (na kak način je rastlina vzgojena, žival vzrejena, predelana)...
Nisem tako bogat, da be se ceneno prehranjeval. Je pa res, da pri nas gre izredno malo hrane v smeti, tako da na koncu koncev hrana niti ni tako draga...
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.846
1.244
113
Citat:
Uporabnik sistemik pravi:
Želim si najt le še nekoga, ki bi paketno prodajal svinjino, ali pa še boljše, kjer bi lahko kupil polovico prašiča. Seveda vzrejen na klasičen način, ne na podlagi umetnih hranil.

Si na pravem mestu potem, kar se tiče sveže svinjine in izdelkov. Moraš pa vedeti, da so prašiči hranjeni brez krmil (ali kaj si imel v mislih?) zelo mastni in je veliko "balasta". Tega se dandanes ne gre več praktično nihče, ki prodaja meso ali mesne izdelke, ker ni nobene računice.
 

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
Na krmila sem mislil.
Sem lani od tiste ženice, pri kateri kupujem jajca, uspel odkupit nekaj kg svinjine, ko je imela doma koline (vzreja na stari način, kar zraste doma na njivi in vrtu, to prašič dobi za jest). Kakšen je bil okus mesa, ne rabim govorit...
grims-1.gif
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.846
1.244
113
Citat:
Uporabnik sistemik pravi:
Na krmila sem mislil.
Sem lani od tiste ženice, pri kateri kupujem jajca, uspel odkupit nekaj kg svinjine, ko je imela doma koline (vzreja na stari način, kar zraste doma na njivi in vrtu, to prašič dobi za jest). Kakšen je bil okus mesa, ne rabim govorit...
grims-1.gif

Jap, se strinjam. Je pa to precej redkost. Običajno ima to nekdo le zase, pa še tega je izjemno malo v danajšnjem času.
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
32.904
5.654
113
blizu močvirne prestolnice
No ja, mi celega prašiča kupimo tako vzrejenega. Govedo je domače, kvaliteten seno in sveža trava. Jajca kupimo tako kot sistemik, prav tako piščanca in konja. V trgovini ne kupujemo mesa. Kdor ni probal domač meso, tega ne more vedeti. Pa salame tudi delam sam, brez aditivov.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.753
113
pri taščici
Sistemik
Paket goveja mesa si placal po sest, kar je obicajna cena pri kmetu. Zdaj pojdi pa isti kupit se v trgovino po neki redni ceni. Dal bos precej blizu 10evrom, niti v akciji ne bos dobil mesa po 6.
Ker ceno pod 6 evri imajo najveckrat samo rebra. Vse ostalo je preko 10 (stegno, hrbet, kar predstavlja "polovico" teze mesa.
In ja 2 popoldneva imam ze "krvave" prste. Se danes nekaj urc, pa bo ze kaj za pokazat....
 
Nazadnje urejeno:

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.348
249
113
Sam, a to majo kmeti vse legalno za prodajo? Mislim hladilnice in predelovalnice? Ker pri nas je to vse bolj na fuš, iz garaze.

Ce ima kmet vse po reglcih, mora dat kar nekaj vlozka v prostore verjetno?
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.846
1.244
113
Citat:
Uporabnik msenjur pravi:
Sam, a to majo kmeti vse legalno za prodajo? Mislim hladilnice in predelovalnice? Ker pri nas je to vse bolj na fuš, iz garaze.

Ce ima kmet vse po reglcih, mora dat kar nekaj vlozka v prostore verjetno?

Za lastno uporabo ni težav. Za prodajo pa moraš imeti vsaj nek osnoven HACCP kar se tiče predelave.
Klavnica je pa že fajn regulirana s strani zakonodaje (EU in SLO) in redno preverjana s strani UVHHVR. Če gre za manjšo klavnico, je pri vsakem(!) zakolu zraven uradni veterinar (inšpektor UVHVVR), redno vzorčenje, sistem kakovosti urejen in odobren s strani UVHVVR itd... Skratka, predelava je res preprosta, klavnica pa ne več toliko.
Zato se pa veliko kmetij gre le lastno predelavo, kjer je minimalno papirologije in ti UVHVVR hitro potrdi registracijo predelave. V klavnico pa vozijo drugam, ker tukaj pa vložki niso majhni (čisti prostori, ustrezna oprema s certifikati, sistem kakovosti s HACCP, hladilnice... 100k EUR minimalno vložka, tako na oko).

Če te kaj več zanima in tudi bolj konkretno glede zakonodaje, sistema kakovosti, procesov... vprašaj, lahko tudi na privat.
smile-1.gif
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.348
249
113
Ma ne, sej zaupam kmetom, da delajo vse po najboljsih moceh. Sam to potem pomeni da vecina domacih zdelkov izhaja iz garaznih predelav....

Mislim, sprasujem kupce, a imajo njihovi kmetje urejene prostore itn?