Anketa - domači mesni izdelki

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.310
5.834
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik Gatto pravi:
Res je- 100%domače naravno futrana je samo divjačina, le te pa jaz ne jem iz drugih razlogov.
cool-1.gif
Nakladas, vcasih imam obcutek da je divjacina bolj "umetno" nafutrana kot svinja v svinjaku.
Poleti se nazre na kmetovih njivah, pozimi pa ji na veliko nosite lovci hrano.
sprasujem se.gif

pozdrav.gif
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
32.986
5.714
113
blizu močvirne prestolnice
Ne nakladaj. Kadarkoli pridem do kmeta kjer kupim pujsa in to nenajavljeno, kuha za prašiča, pa naj bo zjutraj ali zvečer. V kevdru ima polno futra za pujska. Špeh ne smrdi, je čisto bel, mast se strdi. Ko pa sem kupoval v Prekmurju pa je problem v tem, da preveč futrajo s koruzo.
Bik je pozimi notri je seno, od pomladi do jeseni pa na pašniku. Je to domače? Dobi samo solnik.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Nikjer in nikdar nisem omenil ,da pa "domača" roba fotrana po "domače " pa sploh ne obstaja...

Trdim pa da ne v takšni meri kot si nekateri tudi tu ,in na splošno predstavljajo. Enostavno ne gre.
Tistih par izjem ki pa še krmijo z runklom in podobnim je pač izjema in ne pravilo.

In @8888 , če bi ta tvoj kmet res kuril in kuhal vsako jutro in večer bi se najmanj kar bi bilo že na drvah spufal. Ampak naj bo po tvoje.

Je pa dejstvo , da če je prašič fotran še malo z dodatki krmil ni nič narobe .Bolje ,kot pa kar sem že marsikje slišal ,ja saj prašič vse požre....


Z govedino isto. Kmetov v Sloveniji ki krmijo brez travne ali koruzne silaže je za na prste preštet. Spet pri večji količini enostavno samo suh foter ne gre.

Travo pokositi jo pustiti zavenati in pobalirati je dosti lažje in sigurneje kot se truditi in sušiti do suhega.

Seveda kot pri vsaki drugi stvari na svetu tudi pri teh stvareh obstajajo svetle izjeme. Ampak da pa te svetle izjeme pobirajo vedno ravno alter uporabniki je pa že smešno.

In nenazadnje , govedina se kolje v večini tam do 24 mesecev starosti. In v tistem čudežnem 10 kilskem paketu je blizu polovice robe ki dejansko ni druga kot za juho.

Kot strokovnjaki bi pa morali vedeti da za pravo juho brez stare krave ni nič.

lp
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.310
5.834
113
pri taščici
Pa prevec mleka baje tudi ni dobro za speh.....
Ampak tisti ki imajo vec prasicev najbrz nimajo toliko mleka da bi se to poznalu na mesu. Ker mleko po vsej verjetnosti nimajo veliko krav, ce pa jih imajo, pa mleko oddajajo
 

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
Citat:
Uporabnik mercedes pravi:
In nenazadnje , govedina se kolje v večini tam do 24 mesecev starosti. In v tistem čudežnem 10 kilskem paketu je blizu polovice robe ki dejansko ni druga kot za juho.

Kot strokovnjaki bi pa morali vedeti da za pravo juho brez stare krave ni nič.

lp
Ne boš verjel, ampak jaz sem vesel, da lahko gre polovica iz 10-kilskega paketa za juho. Govejo juho pa jaz kuham izredno počasi cca 5-6 ur, pa je juha izvrstna. Z mesom pa moram po kuhanju ravnat kot kirurg s skalpelom, ker drugače gre v frafaktorje...

Sem pri fotru jedel juho iz govedine, ki jo je kupil v Jagru, pa je juha bila nikakršna, čeprav se je prav tako kuhala kar nekaj ur. Juha, ki jo pa sam skuham iz mladega bika, je pa fenomenalna.
Kupim pa seveda tudi meso stare krave, ko jo kolje, in to izključno za juho. Ampak to se zgodi zelo poredko...
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Vse lepo in prav..en kolega pa goji živali v sonaravnosti-tisto je pa res top zadeva.
Edino to je , se dobi malo robe in to samo občasno.
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
32.986
5.714
113
blizu močvirne prestolnice
Citat:
Uporabnik sistemik pravi:
Citat:
Uporabnik mercedes pravi:
In nenazadnje , govedina se kolje v večini tam do 24 mesecev starosti. In v tistem čudežnem 10 kilskem paketu je blizu polovice robe ki dejansko ni druga kot za juho.

Kot strokovnjaki bi pa morali vedeti da za pravo juho brez stare krave ni nič.

lp
Ne boš verjel, ampak jaz sem vesel, da lahko gre polovica iz 10-kilskega paketa za juho. Govejo juho pa jaz kuham izredno počasi cca 5-6 ur, pa je juha izvrstna. Z mesom pa moram po kuhanju ravnat kot kirurg s skalpelom, ker drugače gre v frafaktorje...

Sem pri fotru jedel juho iz govedine, ki jo je kupil v Jagru, pa je juha bila nikakršna, čeprav se je prav tako kuhala kar nekaj ur. Juha, ki jo pa sam skuham iz mladega bika, je pa fenomenalna.
Kupim pa seveda tudi meso stare krave, ko jo kolje, in to izključno za juho. Ampak to se zgodi zelo poredko...

aplauz.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Citat:
Uporabnik Gatto pravi:
Res je- 100%domače naravno futrana je samo divjačina, le te pa jaz ne jem iz drugih razlogov.
cool-1.gif
Nakladas, vcasih imam obcutek da je divjacina bolj "umetno" nafutrana kot svinja v svinjaku.
Poleti se nazre na kmetovih njivah, pozimi pa ji na veliko nosite lovci hrano.
sprasujem se.gif

pozdrav.gif

Ja. Umetno je dofutrana, s svincem.
grims-1.gif
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Citat:
Uporabnik sistemik pravi:
Citat:
Uporabnik mercedes pravi:
In nenazadnje , govedina se kolje v večini tam do 24 mesecev starosti. In v tistem čudežnem 10 kilskem paketu je blizu polovice robe ki dejansko ni druga kot za juho.

Kot strokovnjaki bi pa morali vedeti da za pravo juho brez stare krave ni nič.

lp
Ne boš verjel, ampak jaz sem vesel, da lahko gre polovica iz 10-kilskega paketa za juho. Govejo juho pa jaz kuham izredno počasi cca 5-6 ur, pa je juha izvrstna. Z mesom pa moram po kuhanju ravnat kot kirurg s skalpelom, ker drugače gre v frafaktorje...

Sem pri fotru jedel juho iz govedine, ki jo je kupil v Jagru, pa je juha bila nikakršna, čeprav se je prav tako kuhala kar nekaj ur. Juha, ki jo pa sam skuham iz mladega bika, je pa fenomenalna.
Kupim pa seveda tudi meso stare krave, ko jo kolje, in to izključno za juho. Ampak to se zgodi zelo poredko...

Oprosti ,ampak mlado goveje ,junčje meso kuhati 5-6 ur je pa kratkomalo bedarija.
To je čas za en spodobno kuhan golaž ne pa juho.

In tisto meso iz juhe po petih urah ne da samo rabi kirurško nežne prijeme ,ampak je sama gola žagovina. Prazno da bolj prazno ne more biti.

Upam da vsaj poznaš razliko med mesom ki se da kuhati v hladno ali pa v že vrelo vodo. ?? Pa ne sedaj hoditi na google gledati.

lp
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Tole pa tudi mene zanima, če lahko razložiš bolj po domače.
cheer.gif

V raznih Kuharicah sem večkrat bral o teh principih, toda ... če lahko tako, bolj po kmečko
cheer.gif
 

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.753
358
83
Vipavska dolina
Pri nas se juha kuha tam 3-4 ure, najboljša pa je tko al tko od krave. Kakšna kost in mal mesa pa je.
Mi je pa zanimivo prebirat debate o domačem in "domačem" mesu, še posebej od nekoga kateri ima kmetijo.
Mi prašiča kupimo večjega in ga potem vsaj ene 2 meseca hranimo "po naših željah". Se pa ponavadi skuha kotel krme za več dni.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
Tole pa tudi mene zanima, če lahko razložiš bolj po domače.
cheer.gif

V raznih Kuharicah sem večkrat bral o teh principih, toda ... če lahko tako, bolj po kmečko
cheer.gif

Ni neka raketna znanost , vendar vseeno marsikdo ne pozna razlike.

Enostavno . Če daš kos mesa kuhati takoj takoj v lonec z hladno vodo ,bo ves okus izmesa prešel v juho. Meso samo po sebi je praktično po taki obdelavi brez okusa. Za jesihflajš ni problema..

Če daš daš pa kos mesa v vrelo vodo ,bo pa površina mesa takoj bolj kot ne zakrknila in bo večina sokov in okusa ostalo v samem mesu. Takšno meso je potem bolj primerno za narezati zraven po kosilu. Bo pa sama juha dobila malo manj okusa kar se pa kompenzira s kakšno fajn kostjo ali pa še bolje s kakšnim koncem stare kure.

Isto kot pečenka . Če želiš bolj sočno ,moraš prej meso meso ali malo opeči v ponvici ,ali pa dat v pečico na veliko temperaturo in po nekem času zmanjšati temperaturo in peči do konca.

lp
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Citat:
Uporabnik Rambo013 pravi:
Pri nas se juha kuha tam 3-4 ure, najboljša pa je tko al tko od krave. Kakšna kost in mal mesa pa je.
Mi je pa zanimivo prebirat debate o domačem in "domačem" mesu, še posebej od nekoga kateri ima kmetijo.
Mi prašiča kupimo večjega in ga potem vsaj ene 2 meseca hranimo "po naših željah". Se pa ponavadi skuha kotel krme za več dni.


Moram reči ,da glede nakupa prašiča in dokončno krmljenje prašiča doma ,je zelo dobra izbira.
V dveh treh mesecih ,pa tudi če bi bil prej bolj slabo krmljen se sigurno vse razgradi in izgubi kakšen morebiten priokus..

Drugače pa ,res da je že prepozno ,ampak za večino nekvalitetnega krmljenja je najboljši pokazatelj kakšna je mast, in pa kakšen kos mesa ostane po končani peki. Če se kos mesa po pečenju zmanjša za recimo polovico ,
je jasno kot beli dan ,da je bil na silo sforsiran na kile..Kakšna bolj tekoča ,ne snežno bela mast je dober pokazatelj da prašič ni bil krmljen vsaj raznovrstno.
In verjemi , če je bil fotran s krmili ni čisto nič narobe ,če je pa na koncu vsaj mesec dni še na kakšnem kuhanem krompirju ,runklu,korenju je pa uspeh že skoraj zagotovljen.
Glede kuhanega v kotlu. V zimskem času ni problem dva ,tri dni. Več pa tudi ne. Pa pred krmljenjem je fino vsaj malo pogreti. Ne pa preveč.Toliko da je mlačno. Poleti pa v kotlu hrana ne sme biti predolgo. Na toplem se rado hitro skisa.

In ne se bati ,da bo kdo razsipal s krmili. So predraga. Treba vedeti da prašič ob razsipanju kamot poje za svojo vrednost krmil.
Malo za dodatek da druga rajši popapca. To pa ja. Verjemite ,pišem iz izkušenj in ne nekih bife govoric.

To je tako kot človek. Vsakega po nekaj je najboljša izbira.
lp
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.310
5.834
113
pri taščici
A kuhas juho zaradi juhe ali zaradi mesa?
Nekoc je lri starsih precej starih krav kupil nek gostilnicar. Bolj ali manj je vse meso po kuhanju "zavrgel". Juh
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.310
5.834
113
pri taščici
A kuhas juho zaradi juhe ali zaradi mesa?
Nekoc je lri starsih precej starih krav kupil nek gostilnicar. Bolj ali manj je vse meso po kuhanju "zavrgel". Juho pa seveda bogato prodal
 

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.753
358
83
Vipavska dolina
Saj ponavadi je videt s čim hraniš prašiča, se vse pozna.
smile-1.gif

Preveč koruzne moke je več špeha, vsaj tko opažam tko da mu dam le to bolj kot priboljšek in ne kot govedu. Prakticiram pa mletje koruze skupaj z ječmenom, čeprav naj bi bilo še bolje zgolj ječmen. Ampak ker prakticiramo tako mast kot (mi rečemo košenina) zaseko mora biti malce tudi "podložen". Če ni nekih pretirano nizkih temperatur pri nas krma zdrži tudi teden, poleti pa nekako ne prakticiramo rejo prašičev, ker bi bilo potem treba krmo tudi dokupiti, tko pa...
Pa še ni straha da bi ga kakšna kap ali kaj podobnega...

Nam se pri juhi gre bolj za okus juhe kot tistega mesa, tko da se ponavadi kuha tudi meso več časa. Nisem pa še slišal da bi se kdo pritoževal
smile-1.gif


Je pa tako pri meni, raje kakšen kilogram manj pa vem kaj jem...

Drugače si pa z opisi zadel, to se vsekakor strinjam.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
A kuhas juho zaradi juhe ali zaradi mesa?
Nekoc je lri starsih precej starih krav kupil nek gostilnicar. Bolj ali manj je vse meso po kuhanju "zavrgel". Juh

Jaz sem navedel samo obe možnosti. pa ne zdaj dlakocepiti...

In marsikje se ob kosilu nareže govedina. In takrat je bolje da ni čisto prazna ,izkuhana.

Kar pa nikakor ne pomeni ,da bo juha , v katero je bilo meso dano v vrelo vodo neokusna.
Bo pa res ostalo več okusa v mesu .
Kot sem že rekel se pa manjko okusa enostavno nadomesti z dobro kostjo ali še bolje s kosom stare kure.
Kdor je tako kombinirano juho poizkusil ,več kot dobro ve kaj pomeni " stara koka dobra supa "..

lp
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ja, kura zares da juhi okus ... problem je ker je to samo za kdaj pa kdaj.
Jaz za juho naši prinesem zraven goveji rep in pa kito. Tisto vratno kito, je prav imenitna za zobe brusit in renčat zraven
evil.gif


Govedina iz juhe je pa samo še tisti večer za esihflajš, drugi dan ni več dobra.
tongue-1.gif