Anketa - domači mesni izdelki

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
Citat:
Uporabnik msenjur pravi:
Sam, a to majo kmeti vse legalno za prodajo? Mislim hladilnice in predelovalnice? Ker pri nas je to vse bolj na fuš, iz garaze.

Ce ima kmet vse po reglcih, mora dat kar nekaj vlozka v prostore verjetno?
ne moraš doma klati... je vsa živina označena. to peljejo v klavnice.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.304
5.832
113
pri taščici
Prasice se lahko kot vem.
Govedi pa ze skoraj 20 let ne vec.
En del govedine, za katero bi sodec po objavah dali nekaj vec.
2661933-IMG_20180209_095754.jpg
 

Priponke

  • 2661933-IMG_20180209_095754.jpg
    2661933-IMG_20180209_095754.jpg
    63,1 KB · Ogledi: 159
Nazadnje urejeno:

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.555
267
113
Citat:
Uporabnik skala pravi:
Citat:
Uporabnik msenjur pravi:
Sam, a to majo kmeti vse legalno za prodajo? Mislim hladilnice in predelovalnice? Ker pri nas je to vse bolj na fuš, iz garaze.

Ce ima kmet vse po reglcih, mora dat kar nekaj vlozka v prostore verjetno?
ne moraš doma klati... je vsa živina označena. to peljejo v klavnice.

sej vem... pac iz klavnice domov in se tam predela
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Eni stpe pač smešni domače bi pa prvo klaso za pol cene v trgovini pa da vam postreže za pultom vse v rosftreju in ploščicah?

Oz kaj je boljše domače zaklano v klavnici in doma razkosano staro 3 dni ali iz trgovine neznanega porekla zaklano v slo po možnosti staro po leta + ?
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Jaz ponavadi ne barantam za ceno, če kupim domače. Ampak to domače kot pravi @sandra, ne v ploščicah in rostfraj. Trenutno pač pride ceneje in z veseljem plačam. Če bi računali več, bi še vedno kupil. Tako dobro meso kot ga jem sedaj, ga nisem že dolgo.
 

ozze

Majstr
24. jul 2009
2.107
297
83
Slovenski kmet. Spominja me na tiste fante v fitnesu sam neki praški in kemija.
V našem koncu je kar nekaj kmetov umrlo, ker so se zastrupili zaradi preveč špricanja. Pol pa še tadroben krompir posortirajo in ga prodajajo kot 'eko'. Tako je moje mnenje o 'domačem'
Aja pa mami kupovala 'zdravo domače' konjsko meso, dokler se ni zvedelo da je to tiso iz Italije od dirkalnih konj.
 

ginek

Fizikalc
21. sep 2007
545
54
28
Citat:
Uporabnik ozze pravi:
Slovenski kmet. Spominja me na tiste fante v fitnesu sam neki praški in kemija.
V našem koncu je kar nekaj kmetov umrlo, ker so se zastrupili zaradi preveč špricanja. Pol pa še tadroben krompir posortirajo in ga prodajajo kot 'eko'. Tako je moje mnenje o 'domačem'
Aja pa mami kupovala 'zdravo domače' konjsko meso, dokler se ni zvedelo da je to tiso iz Italije od dirkalnih konj.

Vsi niso taki oz. jaz takega ne poznam. Pa ljudje take nategovalce hitro spregledajo, hitreje kot v trgovini.
Govedo si lahko pogledam že čez leto ko se pase na travnikih. Plačam kolikor hoče brez cenkanja, ponavadi naredi en mix vsega pomalem od kosti za juho do pljučne. Je pa res, da ni tako "komot" kot v trgovini. Ne moreš kupovat za sproti, ne moreš izbirat samo kar bi rad, je potrebno imet prostor v skrinji, je potrebno potem še narezat in sortirat v vrečke.... Ampak kvaliteta zmaga.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.208
4.689
113
Dejstvo je, da te lahko nategnejo povsod. Ampak kot ena lastovka ne prinese pomladi, tudi nekaj goljufov ne pomeni, da so vsi kmetje goljufi.
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Prasice se lahko kot vem.
Govedi pa ze skoraj 20 let ne vec.
En del govedine, za katero bi sodec po objavah dali nekaj vec.
ja saj... goveda ne moreš zaradi metljaja (ker so lih govedo prej omenjali) oziroma tisto meso kjer je tveganje kakšnih bolezni ne smeš za ostalo pa pač ni problema... in ker se večina tega dela pozimi tudi ni nekih hudih problemov... tako da res ni tukaj nobenih ovir (odgovor na prejšnje - ne tvoje - vprašanje)
 

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
Citat:
Uporabnik msenjur pravi:
Sam, a to majo kmeti vse legalno za prodajo? Mislim hladilnice in predelovalnice? Ker pri nas je to vse bolj na fuš, iz garaze.

Ce ima kmet vse po reglcih, mora dat kar nekaj vlozka v prostore verjetno?
Itak, da je vse legalno... Ta kmet, pri katerem jemljem govedino, ponavadi nekje v torek ali sredo pelje žival v klavnico, v petek pa potem sledi prodaja. Meni on paket zvečer pripelje kar na dom.
 

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
Citat:
Uporabnik msenjur pravi:
sej vem... pac iz klavnice domov in se tam predela
Če se meso predela v mesne izdelke, mora bit res tako kot si napisal. So precej strogi predpisi.
Če se pa samo razkosa in proda brez predelave, pa ne vem natančno, kako mora bit.

Sem pa prepričan, da je pri marsikaterem kmetu bistveno bolj čisto kot npr. v MDK, pa ga bodo inšpektorji drkali za vsako brezvezno malenkost...
 

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
Citat:
Uporabnik ozze pravi:
Slovenski kmet. Spominja me na tiste fante v fitnesu sam neki praški in kemija.
V našem koncu je kar nekaj kmetov umrlo, ker so se zastrupili zaradi preveč špricanja. Pol pa še tadroben krompir posortirajo in ga prodajajo kot 'eko'. Tako je moje mnenje o 'domačem'
Aja pa mami kupovala 'zdravo domače' konjsko meso, dokler se ni zvedelo da je to tiso iz Italije od dirkalnih konj.
Ti pišeš o "domačem", večina izmed nas pa govori o domačem...

Če ti dam primer, tisti mladi bikič, katerega kose imam v skrinji, je jedel travo in seno tudi iz našega travnika. Je kmet vesel, da si lahko zastonj domov spravi nekaj dodatnega sena, pa sem jaz vesel, da je travnik sproti pokošen ter da me vedno pokliče, ko je spet kak revež na vrsti.
Če pa bi probal "domače" in domače, bi takoj videl razliko. S tistim "domačim" se več ne bi pustil nategnit.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.304
5.832
113
pri taščici
Takole velik je bil samo se eden v moji preteklosti sodelovanja pri kolinah
2662091-IMG_20180209_184723.jpg
 

Priponke

  • 2662091-IMG_20180209_184723.jpg
    2662091-IMG_20180209_184723.jpg
    115,3 KB · Ogledi: 139

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Citat:
Uporabnik sistemik pravi:
Citat:
Uporabnik ozze pravi:
Slovenski kmet. Spominja me na tiste fante v fitnesu sam neki praški in kemija.
V našem koncu je kar nekaj kmetov umrlo, ker so se zastrupili zaradi preveč špricanja. Pol pa še tadroben krompir posortirajo in ga prodajajo kot 'eko'. Tako je moje mnenje o 'domačem'
Aja pa mami kupovala 'zdravo domače' konjsko meso, dokler se ni zvedelo da je to tiso iz Italije od dirkalnih konj.
Ti pišeš o "domačem", večina izmed nas pa govori o domačem...

Če ti dam primer, tisti mladi bikič, katerega kose imam v skrinji, je jedel travo in seno tudi iz našega travnika. Je kmet vesel, da si lahko zastonj domov spravi nekaj dodatnega sena, pa sem jaz vesel, da je travnik sproti pokošen ter da me vedno pokliče, ko je spet kak revež na vrsti.
Če pa bi probal "domače" in domače, bi takoj videl razliko. S tistim "domačim" se več ne bi pustil nategnit.

Saj to je tisto, če bi jih imel 100 v hlevu... ali pa prazen hlev in vsake 3 mesece naprodaj eden bik.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Nekateri vidite problem če je žival pojedla kakšno pest krmil...smešno . Sploh veste kaj je glavna sestavina krmil. ? Žita ,lucerna..

Se sploh zavedate kaj je en prašič v stanju pojest če mu nudiš ? Crknjene piščanec,kurji gnoj....včasih so se prerekali kdo bo iz kakšne gostilne vozil domov pomije. Pa pri pomijah niso problem ostanki krompirja ,solate,sadja... Problem so velike količine maščob ,zažganih olj ,ostankov mesa...

In goveja živina kar kipi ob dodatku umetnega gnojila ..

Se tega dogaja dandanes manj, a verjemite da dogaja se še pa vedno.
Tako da je marsikdaj bolje ,da je prašič krmljen z krmili. Ker za eno leto imeti doma domače krme za prašiče je skoraj nemogoče.

Da ne govorim kdaj sem nazadnje videl kakšno njivo kje zasajeno z "runklom " ,krmno peso ,svinjskim korenjem... To je prava domača hrana. A te v bistvu skoraj ni. Če pa nekdo nese vsak dan svinjam posodo šrota ali zrnja koruze pa verjemite da to še ni vzrok za hvalo kako je vse domače.

Kdor je pa vsaj eno leto krmil prašiča ,se pravi ga spevil do kolin ,pa dobro ve ,da bi moral biti kilogram žive teže vsaj 5 evrov.

Pojma nimate kaj pomeni "po domače" spraviti gor prašiča.

365 dni brez dneva dopusta je treba iti vsak dan v svinjak ,vsaj dvakrat na dan nesti krmo ,ki jo je seveda prej treba pripraviti ,enkrat na dan skidati,kakor hitro je možno nakositi vsak dan svežo travo ,pobrati kakšno jabolko......Če nimaš svoje svinje je treba majhnega prašička kupiti ,kar je takoj cca 60-100 evrov. Če imaš pa svinjo svojo je pa spet en kup dodatnih skrbi in stroškov.....


Pa upam da se razumemo , da zagovarjam domačo pridelavo ,a ne način kot jo izigravajo naši kmetje.

Vse je tako oh in sploh in vsi so angelčki.

Vsak dober kmet ima še vedno nekaj zase.

In cena 6 evrov za govedino na koncu sploh ni tako ugodna kot mislite. Prvo je to ,da ti nameša vsega po nekaj in se tako izogne riziku da bi mu kaj ostalo neprodanega. Drugih stroškov praktično ni.Kot drugo ne pozabite da so tu še subvencije.

V mesnici ,trgovini ,je roba na izbiro ,ogrommno logistike , trgovina ,zaposleni ,nenanzadnje ddv....

In v večini primerov imajo največje opazke ravno tisti ki nimajo pojma niti o vrsti mesa ,niti o pripravi.

Kolikokrat vidim v trgovini ko človek gleda in sploh ne ve ,ali gleda govedino ,ali svinjino ,pleče ,stegno ,vrat...

Potem pa s prstom pokaže pa reče kilo tega , in včasih je še kakšen mesar ki človeka povpraša kaj bo pripravljal. In kaže na goveje pleče in bi rad naredil super goveje zrezke. ... Seveda je potem meso zanič,ker mu zrezki ne morejo ratat.

Vsak pač po svoje razmišlja , na nek način je celoprav tako.

In verjetno sem eden redkih ki še vztrajam in letno redim dva prašiča zase. Zato pa vem ,da če bi mi nekdo ponudil 5 evrov za živo vago ga ne dam.
A v bistvu jih ponujajo tudi po 1,8 evra za kg.Vse super duper ,samo domača hrana ,kuhana.... Hahahaha ja pa ja de..

lp
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.304
5.832
113
pri taščici
Mercedes lepo napisano,
Senjur
Lastnik prasca s tistim gobcem zgoraj (spodnja celjust) pravi da se mu ne splaca rediti pitancev za trg. Redi jih zase, pa za nekaj znancev ki mu spomladi narocijo pitanca. Ostalo proda kot oddojka. Ceprav se pitanci v prekmurju prodajajo tudi po evro in pol, jih ta prodaja po 2,5 In ja, vsak dan (zaenkrat še, dokler s starsi da jo okopljejo porujejo in obrezejo) ) se kuha tudi fronta.
Senjur to najbrz ne ve kaj je, mercedes pa ve, ker jo je omenil