Adijo 500EUR

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Citat:
Uporabnik Runo pravi:
Mi pa ni jasno, kako je s tem v bolj razvitih državah (npr. Finska), kjer te ena runda s prijatelji hitro pride 100 eur. Človek bi pričakoval, da kovancev sploh ne uporabljajo.
smile-1.gif

Finska in Švedska, samo še okoli 30% gotovinskih transakcij. Na Švedskem celo razmišljajo, da bi gotovino v transakcijah popolnoma ukinili.
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Hanzi

ko bo prišel čas "vojna za planet opic" bo od kovin veljalo samo zlato, mogoče srebro. Pozabi platino in podobne zadeve, kamoli denar (papir) ali bognedaj kriptošit (kako boš prišel do njega).
Že če se zgodi da se magnetna pola med sabo zamenjata bo ves kriptošit izpuhtel v zrak...
v tistem času tudi zlata ne boš mogel jesti...
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Bi bilo zanimivo zvedet za katero placo v kateri valuti bindajes dobil najvec. Torej katera je imela v zadnjem stoletju najmanj inflacije, deniminacije, preimenovanj in s tem razvrednotenja.
Torej, ce si za placo pred stoletjem dobil tono kruha, koliko bi gadobil danes ce bi danes dobil isto cifro v isti valuti.
Ajd nemska marka se je samo enkrat spremenila (v evre), ampak v casu vojne pa konkretno zgubljala vrednost.
Jugo dinar tudi.
Kako je z drugimi svetognimi valutami. Dolar, frank?
kanadski dolar? avstralski dolar?
evil.gif

saj brez inflacije ne moreš ker uvažaš pa izvašaš stvari.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Jesti ne, za hrano ga pa bom zamenjal. Preje kot pa ničvredni papir ali neobstoječ kriptošit.
 
Nazadnje urejeno:

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Hofer ima očitno nesposobne vzdrževalce ali pa so levi. BankArt se odzove dokaj hitro na okvaro POSa, tudi internetna povezava se hitro uredi. V bistvu se vse uredi, če se hoče in je volja.
 

sixpower

Guru
22. sep 2011
2.913
2.366
113
Lublana
Obišči stran
KSZ

Pravkar bil v Hoferju in račun za cca 12eur plačal s 500eur. Prodajalka ga je vzela in vrnila razliko brez problema, brez čudnih pogledov ali jokcanja in stokcanja... sicer imam zelo redko 500eur v kosu morda enkrat na dve leti ali pa še to ne ampak vedno kadar sem plačeval z njimi nikoli ni bilo nobenih problemov pa vedno je šlo za manjše nakupe pač tako pride. Mi je pa vedno nekoliko zoprno plačevati manjše zneske s 500 eur. Samo kaj pa naj naredim? Naj nekaj dovolj dragega kupim samo zato, da prodajalcu ne bo potrebno vrniti razliko? Razumem pa da je problem, če prodajalec nima drobiža zato s 500eur nikoli nisem šel recimo zjutraj na kavo v kakšen majhen lokalček ali pa kakšno malo odročno trgovinico.
Ukinitev bankovca za 500eur me osebno ne moti saj ga jaz ne bom pogrešal, ker ga itak redko imam pa še takrat mi narobe hodi in bi raje imel stotake ali petdesetake.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik Numy pravi:
V glavnem, ko berem tole o uporabi 500takov, mi je jasno, zakaj imate težave. Ker bi z njim plačevali drobižkarske nakupe.

Men v oh in sploh tako spoštovani Nemčiji z veseljem jemljejo 500ke, res pa plačujem zadeve vredne nekaj tisoč €, ne pa smrdljive čike.

Pa noben te nima za kriminalca, ampak za pametnega človeka, ki ne zaupa bankam in/ali želi diskreten nakup.

Bolj je problem, da ti recimo marsikje ne vzamejo (ne smejo?) več kot 5000€ gotovine na dan za en nakup. Sem želel plačat avto z gotovino, pa sem moral nakazat, ali pa bi moral več dni nosit...
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Mene pa zanima, kje sploh dobite 500 apoenov bankovce. Jaz ga znam dobiti samo na šalterju na banki, pa še tam moram posebej naročiti. Če ne naročim, dobim zgolj po 50 Ejev , bankovec za 200 je pa sploh izredno redek.
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Čakaj, zakaj že za kriminalca? Kot smo ugotovili, je 500takov več kot 200tk. Poleg tega nisem nek mulec, ki bi se zafrkaval z ljudmi.

Leta 1998 sem kupil (posodil) od kolega gradbinca stanovanje za 125.000 DEM. 15 let kasneje, ko se je finančno opomogel, sem isti denar dobil nazaj v evrih, kajti stanovanje mi je delalo zgolj izgubo. Nisem ga položil na banko, ker imam tam že dovolj, ampak sem si naredil Mencingerjev sistem domače banke. Sam s 500tkami nimam in nisem imel težav. Dva kupčka sem spravil vsak v svoj žep in odšel. Tako sem nekaj let plačeval zgolj z gotovino, plačo pa puščal na računu in pazil, da mi je od nje ostalo vsaj 200 eur..

Z njimi nisem imel nobenih težav, razen tega, da me je nekaj trgovk lepo prosilo, če jih grem lahko razmenjati kam drugam, ali pa so mi dali stvari na "puf". Če bi mi pa kdo rekel, da noče mojega petstotaka, bi mu ga pa nalimal na čelo in rekel, da če noče mojega denarja, grem pa drugam.
smile-1.gif


Ampak kot sem rekel .. 20-30 tisoč sem lani sigurno porabil v 500tkah. Težav ni bilo nikjer.
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
Mene pa zanima, kje sploh dobite 500 apoenov bankovce. Jaz ga znam dobiti samo na šalterju na banki, pa še tam moram posebej naročiti. Če ne naročim, dobim zgolj po 50 Ejev , bankovec za 200 je pa sploh izredno redek.

Ko sem prodal stanovanje, sem jih dobil 200, nato sem dvignil 50 tisoč in jih imel v bajti ... Tudi zdaj imam skritih 10 somov nekje na dilah, tako da ko voli, nek izvoli. Ampak, če se podre sistem, ne bom stal v vrsti za kruh ... O zlatu se pa raje ne bom pogovarjal. Moje naložbe so v drugi obliki plemenitih kovin.
smile-1.gif


Lahko pa povem, da sem 10k pušnil na NLB delnicah, za enega novega Mercedesa pa na NLB skladih. Svoj čas sem hodil okoli s 70 jurijev na kartici, danes moj portfolio o vrednostnih papirjih znaša "zgolj" dobrih 40 tidočakov.

Ampak po 35 letih delovne dobe, si to menda lahko privoščim.
confused-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Tega se zavedam, zato sem zavaroval hišo proti požaru.

Poleg tega, zaradi 10 tisočakov ne bom propadel.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Psst, niobij, tantal, molibden? Nikelj? (zelo strateška kovina)

Ok, najslabše je šparati denar pod povštrom, čeprav ga tudi jaz malce. Za hude čase ...
d055.gif
.

Če ti vlomijo, ti najprej poberejo denar in zlato. Ostale kovine jih ne zanimajo, ker so instant testerji predragi, po izgledu jih pa ne spoznaš kar tako.
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Če bo kdo našel teh 10 tisočakov, svaka mu čast. Bo moral konkretno prebrskati hišo. priti mimo dveh pit bullov. Je večja verjetnost, da mi ukradejo denarnico ( v kateri imam trenutno dobrih 700 eur ), ki jo puščam na vidnem mestu, pobral nekaj ročnih ur, do takrat bo pa tihi alarm že obvestil BBR.
smile-1.gif


Kot sem rekel ... ko voli, nek izvoli.
smile-1.gif
))
 

Tommy17

Fizikalc
8. jan 2009
820
47
28
Pravna oseba ne sme sprejeti vec kot 5.000€ gotovine.

V tvojem primeru, ko si kupoval avto, tudi ce bi nosil denar veckrat, ga ravno tako ne ni vzeli, ker gre za posel, ki je med soboj povezn - isto blago\storitev od iste osebe.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.224
5.243
113
Ta omejitev tudi velja, če je kupec fizična oseba? Sem živela v prepričanju, da fizična oseba lahko plača kakor pač želi, sem pa vedela da imajo posli med pravnimi osebami ali ko je zgolj plačnik pravna oseba take omejitve.
 

Podobne teme