Adijo 500EUR

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Že, samo se bo moralo marsikaj zgoditi da bo propadel, zraven tega lahko varčuješ v raznih valutah katerim zaupaš in zraven tega ne skače za nekaj 10% gor in dol kot kripto.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.320
5.842
113
pri taščici
Bi bilo zanimivo zvedet za katero placo v kateri valuti bindajes dobil najvec. Torej katera je imela v zadnjem stoletju najmanj inflacije, deniminacije, preimenovanj in s tem razvrednotenja.
Torej, ce si za placo pred stoletjem dobil tono kruha, koliko bi gadobil danes ce bi danes dobil isto cifro v isti valuti.
Ajd nemska marka se je samo enkrat spremenila (v evre), ampak v casu vojne pa konkretno zgubljala vrednost.
Jugo dinar tudi.
Kako je z drugimi svetognimi valutami. Dolar, frank?
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Hanzi

ko bo prišel čas "vojna za planet opic" bo od kovin veljalo samo zlato, mogoče srebro. Pozabi platino in podobne zadeve, kamoli denar (papir) ali bognedaj kriptošit (kako boš prišel do njega).
Že če se zgodi da se magnetna pola med sabo zamenjata bo ves kriptošit izpuhtel v zrak...
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Prav gotovo bo za zadnjih 80 let ravno ameriški dolar tisti, najmočnejši. Najmočnejšega ga je pa naredila druga svetovna
tongue-1.gif
. Amerika edina ni bila porušena, iz vsega tistega cirkusa je pravzaprav naredila svetovni biznis. Do druge svetovne je bila Anglija svetovna velesila, po njej pa samo še neka obubožana državica.

Za v naprej pa zna ravno kitajec prevladat. Kako se boš boril proti tržnemu sistemu, ki ne pozna sindikatov, varstva pri delu, ekologije itd ?
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Če pride do "planeta opic" ti tudi zlato nič več ne koristi, morda železo, ker je bolj trdo in primernejše za ubijanje, pa žreti se bomo začeli med sabo (kanibalizem in podobna sranja)
evil.gif
 

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
Lep butast izgovor ja, 500€ bankovec se ukinja zaradi terorizma. Itak. Sicer pa kakšna je razlika če gre za kovček ali tri? Če si posvečen in ti je te kovčke dovoljeno prenašati ker imaš pač protekcijo je vseeno ali je eden ali jih je cel kombi. Butasto do skrajnosti.

Kar se tiče "zgodb" v smislu da ne jemljejo 500€ bankovcev v razvitem delu EU, da te čudno gledajo in zavračajo, so pač zgodbice za lahko noč (ali pa enako kot situacija da ti 1x v življenju zaradi napake ne bo potegnilo kartice v trgovine). Se mi to še nikoli ni zgodilo, niti se ti to ne sme zgoditi saj je 500€ bankovec uraden bankovec v EU ki ga je izdala ECB. Tako da z raznimi pravljicami "da ne jemlejejo 500tk" nehajte... jasno pa da lahko naletite na koga podobnega kot je je naša forumašica @sandra ki že vnaprej sodi in sklepa da so 500€ bankovci namenjeni zgolj za obrtnike ki delajo na črno in da je tak bankovec bil sigurno zaslužen na črno ali s kaznivim dejanjem.

Drži pa, da je postopoma cilj večine vlad tega sveta da se bankovci popolnoma ukinejo in da ima država nadzor nad nami. Koga pa briga kaj in koliko ter od koga jaz kupujem z svojim denarjem? Nobenega. Če ima kdo občutek da sem denar ukradel, na črno zaslužil, ga zaslužil s terorizmom, izsiljevanjem, prostitucijo ali s kakšno drugo "pravljico" pa se naj s tem ukvarjajo pristojne službe (imamo policijo, davkarijo in naj delajo, naj delajo še bolj, zato so tudi plačani).

Sicer pa je 500€ bankovec zelo praktičen v kolikor ne delaš s plastiko in kot hranilec v kolikor nočeš imeti denarja na banki (nevem zakaj bi ga imel tam in ne vem zakaj bi ga sploh moral imeti tam, ne poznam zakona ki to predpisuje).

Na Irskem je najvisji bankovec v uporabi 50 eur. Kar je visjega ne dobis na nobeni banki, kar je ful zabavno ko gres nabavt avto v gotovini. V stacunah in pubih redko vzamejo 100 eur, 200 in 500 pa niti slucajno ne. Banke pa seveda nimajo problema z nobenim uradnim bankovcem, edin izdajajo jih ne.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
Prav gotovo bo za zadnjih 80 let ravno ameriški dolar tisti, najmočnejši.
Tudi US Dollar ni imun na inflacijo. Ravno par dni nazaj sem gledal oddajo, ko je gospod imel račun shranjen za novi avto, neke bolj prostižne znamke. Cena je bila tam okoli 10.000$. Bil pa je nekaj v stilu direktorja s mesečno plačo pod 500$.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Citat:
Uporabnik R0KY pravi:
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
Lep butast izgovor ja, 500€ bankovec se ukinja zaradi terorizma. Itak. Sicer pa kakšna je razlika če gre za kovček ali tri? Če si posvečen in ti je te kovčke dovoljeno prenašati ker imaš pač protekcijo je vseeno ali je eden ali jih je cel kombi. Butasto do skrajnosti.

Kar se tiče "zgodb" v smislu da ne jemljejo 500€ bankovcev v razvitem delu EU, da te čudno gledajo in zavračajo, so pač zgodbice za lahko noč (ali pa enako kot situacija da ti 1x v življenju zaradi napake ne bo potegnilo kartice v trgovine). Se mi to še nikoli ni zgodilo, niti se ti to ne sme zgoditi saj je 500€ bankovec uraden bankovec v EU ki ga je izdala ECB. Tako da z raznimi pravljicami "da ne jemlejejo 500tk" nehajte... jasno pa da lahko naletite na koga podobnega kot je je naša forumašica @sandra ki že vnaprej sodi in sklepa da so 500€ bankovci namenjeni zgolj za obrtnike ki delajo na črno in da je tak bankovec bil sigurno zaslužen na črno ali s kaznivim dejanjem.

Drži pa, da je postopoma cilj večine vlad tega sveta da se bankovci popolnoma ukinejo in da ima država nadzor nad nami. Koga pa briga kaj in koliko ter od koga jaz kupujem z svojim denarjem? Nobenega. Če ima kdo občutek da sem denar ukradel, na črno zaslužil, ga zaslužil s terorizmom, izsiljevanjem, prostitucijo ali s kakšno drugo "pravljico" pa se naj s tem ukvarjajo pristojne službe (imamo policijo, davkarijo in naj delajo, naj delajo še bolj, zato so tudi plačani).

Sicer pa je 500€ bankovec zelo praktičen v kolikor ne delaš s plastiko in kot hranilec v kolikor nočeš imeti denarja na banki (nevem zakaj bi ga imel tam in ne vem zakaj bi ga sploh moral imeti tam, ne poznam zakona ki to predpisuje).

Na Irskem je najvisji bankovec v uporabi 50 eur. Kar je visjega ne dobis na nobeni banki, kar je ful zabavno ko gres nabavt avto v gotovini. V stacunah in pubih redko vzamejo 100 eur, 200 in 500 pa niti slucajno ne. Banke pa seveda nimajo problema z nobenim uradnim bankovcem, edin izdajajo jih ne.

Ja imas prav, sem klical kolega ki zivi v Doublinu, bankomati ter institucije izdajajo samo 50tke, ne drzi pa da ne mores oz. da tezko vnovcis vecji bankovec, se ti pa lahko zgodi. Ampak kot je rekel, Irska je se vedno divji zahod kar se tice dolocenih stvari, marsikje tut po institucijah se majo vedni dialup modeme...
 

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
500 eur ne vzamejo nikjer, edin mogoce mogoce na najbl turisticnih krajih, verjami, sem probu k sm se preselu gor in sm sabo prnesu sam 500 tke in 200tke... nakonc sm mogu vse zmenat v 50, ker se mi ni dal jebat...
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik #9334

grin1.gif


Koji kjurac, saj so v EU. Morajo jih vzet! (
confused-1.gif
)
 
Nazadnje uredil moderator:

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
500 v glavnem ne vzamejo, če jim z njim pobereš ves menjalni denar, ne pa zato ker bi se bali, da je ponarejen.
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
ksz

Pravkar prišel iz Hoferja. Kartice niso delale, ljudje so si na blagajni med sabo posojali bankovce.
hysterical-1.gif


Mi pa ni jasno, kako je s tem v bolj razvitih državah (npr. Finska), kjer te ena runda s prijatelji hitro pride 100 eur. Človek bi pričakoval, da kovancev sploh ne uporabljajo.
smile-1.gif


Kaj pa mislite o tem: obstaja možnost, da bo nekoč prišlo do uvedbe "severnega" in "južnega" evra? Da se bo evro dejansko razbil na dve valuti?

PS: velikokrat sem plačeval s 500. Samo lani jih je šlo od oka 40 komadov. Nihče me še ni zavrnil. So me prosili, če ga lahko grem nekam razbiti, zavrnjen pa nisem še bil. Veste kakšno provizijo imajo banke pri razbijanju bankovcev? Prosil sem, če lahko razmenjam 2x po 500 za 10x po 100. Za vsak bankovec bi bilo potrebno plačati 7 eur. Torej bi jim dejansko dal 70 eur za provizijo.
shocked-1.gif
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
No je pa zopet tako... izjave v smislu ne "jemljemo" so vseeno malo tako-tako namreč vsak rad proda blago in zasluži. Razumem da se kaj takega gredo v kakšnih uradih, kjer pa se prodaja blago pa dvomim da te bo kdo "odjebal", verjamem pa da te prosijo za manjše bankovce ampak da ti pa ne bi prodali blaga v kolikor imaš samo "to" pa ne verjamem. Prav tako sem sam zadnja leta v AT, DE, B unovčil veliko 500tk in me ni nihče niti čudno pogledal kaj šele zavrnil. Bolj kot pa gremo južno pa je še manjša opcija. Skratka te fore se gredo najbrž zgolj severnjaki.
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
... kjer pa se prodaja blago pa dvomim da te bo kdo "odjebal" ...

Sam sem dvakrat naredil en socialni eksperiment z namenom ugotoviti, kako nate gledajo prodajalci, če si brez denarja ali pa če ga imaš. Za škatlico cigaret mi je zmanjkalo nekaj centov. Nalašč sem štel tiste cente in sam pri sebi tarnal, da ne vem, če imam dovolj drobiža. V obeh primerih je bilo zaznati pomilovanje s strani prodajalk. Ni bilo sleherne možnosti, da bi spregledale tistih nekaj centov. Nato sem potegnil ven 500, v smislu "nič, bom moral pa tega razbiti" in v trenutku se je odnos prodajalk spremenil. "Joj, gospod, saj ni problema, boste pa drugič dodali tisti drobiž. Dajte mi, koliko imate in je v redu.".

Toliko o človeški solidarnosti zaradi nekaj centov.
smirk-1.gif
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
V glavnem, ko berem tole o uporabi 500takov, mi je jasno, zakaj imate težave. Ker bi z njim plačevali drobižkarske nakupe.

Men v oh in sploh tako spoštovani Nemčiji z veseljem jemljejo 500ke, res pa plačujem zadeve vredne nekaj tisoč €, ne pa smrdljive čike.

Pa noben te nima za kriminalca, ampak za pametnega človeka, ki ne zaupa bankam in/ali želi diskreten nakup.
 

Podobne teme