ošpice

mistique

Guru
16. jun 2009
13.106
915
113
Emona / Carnium
2-3 dni. Se ne spomnim več natančno. ZD Šentvid, ime zdravnice pa lahko morda kdo tudi ugane...Pripeljal sem ga na pregled in povedal, da je bil bolan in da je ravno (povedal sem točen podatek, pred koliko dnevi je vzel zadnji AB, imela je tudi kartoteko) nehal z AB ter da ne želim, da ga cepijo za HepB. Med tem, ko sem v sprejemni pisarni podpisoval izjavo, je zdravnica otroka cepila proti ošpicam, mumpsu in rdečkam...kljub temu, da sami izjavljajo (pisno), da otrok, ki še okrevajo po bolezni, ne cepijo. Otrok je danes zdrav.
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.403
113
Cepljenje ko si bolan je pač rizični faktor. Ne pomeni pa avtomatsko, da bo kaj narobe.
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.106
915
113
Emona / Carnium
Ja, enako rizično je tudi fafanje tromblona brez safety pin-a...pač. Danes lahko trdim, da z otrokom ni nič narobe (pustimo ugibanja o alergiji, ki se je pojavila nekaj mesecev po tem cepljenju). Tako, da smo premagali rizični faktor.

Cepljenje, v tistem trenutku, nikakor ni bilo nujno potrebno. Reakcija je bila kar huda in prosto lahko špekuliram, da bi bila za otroka manj huda, če bi ne bil oslabljen zaradi predhodne bolezni. Zadosten razlog, da ga cepim en mesec kasneje. Sem bolj ziheraš.
 

karamarko

Pripravnik
29. sep 2014
365
0
16
To je potem problem v pediatrinji, ne v cepivu. Zdravnike imaš dobre in slabe. Če ima belo haljo gor, še ne pomeni, da je dober v svojem poklicu. V Sloveniji jih žal premalo odgovarja za svoje napake z izgubo licence.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.880
3.005
113
Citat:
Uporabnik karamarko pravi:
V Sloveniji jih žal premalo odgovarja za svoje napake z izgubo licence.

In to je tudi glavni razlog da je nekaterim vseeno kaj delajo.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.497
8.862
113
Citat:
Uporabnik mistique pravi:
2-3 dni. Se ne spomnim več natančno. ZD Šentvid, ime zdravnice pa lahko morda kdo tudi ugane...Pripeljal sem ga na pregled in povedal, da je bil bolan in da je ravno (povedal sem točen podatek, pred koliko dnevi je vzel zadnji AB, imela je tudi kartoteko) nehal z AB ter da ne želim, da ga cepijo za HepB. Med tem, ko sem v sprejemni pisarni podpisoval izjavo, je zdravnica otroka cepila proti ošpicam, mumpsu in rdečkam...kljub temu, da sami izjavljajo (pisno), da otrok, ki še okrevajo po bolezni, ne cepijo. Otrok je danes zdrav.
To je bil absurd, ki se nikakor ne bi smel zgodit. Sam to ne pomen, da je treba cepljenje ukinit, prej je treba taki zdravnici zagrenit lajf.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Eh to mu je povedano v vsaki taki temi, pa še kar goni svoje. Seveda ni pozabil namigniti, da je po njegovo alergija povezana s ceplenjem
 

brunobruno

Fizikalc
3. feb 2012
2.146
50
48
Citat:
Uporabnik mistique pravi:
Ja, enako rizično je tudi fafanje tromblona brez safety pin-a...pač. Danes lahko trdim, da z otrokom ni nič narobe (pustimo ugibanja o alergiji, ki se je pojavila nekaj mesecev po tem cepljenju). Tako, da smo premagali rizični faktor.

Cepljenje, v tistem trenutku, nikakor ni bilo nujno potrebno. Reakcija je bila kar huda in prosto lahko špekuliram, da bi bila za otroka manj huda, če bi ne bil oslabljen zaradi predhodne bolezni. Zadosten razlog, da ga cepim en mesec kasneje. Sem bolj ziheraš.
Spet en pameten...
Citat:
Kontraindikacije
- anamneza preobčutljivostiza zdravilno učinkovino ali katerokoli pomožno snovali ostanke, prisotnev sledeh (npr.formaldehid in kalijev tiocianat),glejte poglavji 6.1 in 2 - pri posameznikih s hudovročinskoboleznijo ali akutno okužboje treba cepljenje odložiti
Citat:
Kdo ne sme biti cepljen proti hepatitisu B? Če je imela oseba resno alergično (življenje ogrožajočo) reakcijo po predhodnem odmerku cepiva proti hepatitisu B ali na katerokoli sestavino cepiva ali na kvas, ne sme biti cepljena s tem cepivom. Pri zmerni ali resni akutni bolezni je bolje cepljenje začasno odložiti (do okrevanja).
5. Kakšna so tveganja pri cepljenju proti hepatitisu B? Cepivo proti hepatitisu B je zelo varno. Večina ljudi nima nikakršnih težav po cepljenju. Cepivo ne vsebuje infektivnih delcev in ne more povzročiti bolezni. Blage težave, ki se lahko pojavijo po cepljenju: -bolečina na mestu cepljenja (pri do 1/4 cepljenih), -telesna temperatura več kot 37,7° C (pri do 1/15 cepljenih) Resne težave so zelo redke. Resna alergična reakcija se po ocenah pojavi enkrat na 1,1 milijon odmerkov. Tako kot vsa zdravila tudi cepiva lahko povzročijo resno reakcijo. Tveganje, da bi cepivo povzročilo resno škodo je zelo majhno.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.880
3.005
113
Citat:
Uporabnik brunobruno pravi:
PS: se boš zdaj zdravnici šel upravičiti?

Zakaj bi se šel saj piše da se pri zmerni bolezni ceplenje preloži. Glede nato da je jemal antibiotik to očitno ni bil samo prehlad iz danes na jutri. Njegovo vprašanje zdravnici je bilo popolnoma upravičeno.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.336
9.070
113
cepljen otrok zboli...ena novicka ni panike.
necepljen zboli - javna gonja, lov na čarovnice in podobno.

to se mi ne zdi prav. Meni se zdi večji problem prva zadeva.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Ampak prva ni problem, medtem ko druga je. Zakaj pa je brez veze 123tič razlagati...
 

brunobruno

Fizikalc
3. feb 2012
2.146
50
48
Citat:
Uporabnik Floki pravi:
Citat:
Uporabnik brunobruno pravi:
PS: se boš zdaj zdravnici šel upravičiti?

Citat:
Uporabnik brunobruno pravi:
PS: se boš zdaj zdravnici šel upravičiti?

Zakaj bi se šel saj piše da se pri zmerni bolezni ceplenje preloži. Glede nato da je jemal antibiotik to očitno ni bil samo prehlad iz danes na jutri. Njegovo vprašanje zdravnici je bilo popolnoma upravičeno.
Če je jemal antibiotike in je že na koncu z dozami, je bila lahko blaga bolezen še ali je celo bil zdrav.
Močno dvomim, da mu včeraj predpisala zdravila danes bi ga pa cepila
rolleyes-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

tony

Guru
23. jul 2007
9.388
1.354
113
Citat:
Uporabnik sajkek pravi:
cepljen otrok zboli...ena novicka ni panike.
necepljen zboli - javna gonja, lov na čarovnice in podobno.

to se mi ne zdi prav. Meni se zdi večji problem prva zadeva.

Če zboli cepljen, bo bolezen prebolel hitreje, potek bolezni pa bo blažji, z manj komplikacijami. Če bo prej zdrav, bo (verjetno) tudi manj časa kužen.

Če zboli necepljen, pa je potek bolezni odvisen le od njegovega imunskega sistema, morebitne zaplete pa bo moralo obravnavati javno zdravstvo, ki ga plačujemo vsi. Kakršnakoli zdravstvena obravnava bo lahko več velikostnih redov dražja od cepiva.

Da so zaradi njega v prvi vrsti ogroženi vsi drugi necepljeni (upravičeno ali ne) otroci - kljub temu, da smo pristali v hiperkapitalistični družbi, kjer se vsakdo ponosno poserje na dobrobit sočloveka - normalnemu človeku tudi ne more biti nepomembno.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.336
9.070
113
aha, lepo obračanje, zaradi cepljenega zbolelega niso vsi ogroženi, zaradi necepljenega je pa konec sveta. Epsko.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Mislim, da je tu osnovno vprašanje koliko oboleli vpliva na okolico.

Predpostavimo, da v času obolelosti vsak dan oboleli stopi v stik z 10 osebami. Mislim, da je razlika ali si obolel 5 ali 10 dni očitna. Dalje v času inkubacije naj bi imunski sistem večine cepljenih odreagiral in do bolezni ne pride - dopuščam možnost da tudi pri necepljenih pride do tega, vendar verjamem, da v manjšem procentu.

In nenazadnje: življenska doba se podaljšuje, na svetu nas je vedno več - hvala naravi ali pa farmaciji za smrtonosne bolezni, se vsaj sami med sabo ne rabimo klat (sicer trenutno stanje kaže, da tudi to ni vnemar dat).
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Čez par let že vidim fb skupino zavedenih staršev in jokanje po tv kot tisti s kredo v frankih in drugi temi o nakupu vinjete za 55€ s klicem na 090.

Naj se pač sprejme zakon da če ni cepljen na željo staršev da pač v primeru bolezni oni nosijo stroške ki nastanejo pri zdravljenju njihovega sončka.

Folk je vse bolj naiven in glup.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.388
1.354
113
Citat:
Uporabnik sajkek pravi:
aha, lepo obračanje, zaradi cepljenega zbolelega niso vsi ogroženi, zaradi necepljenega je pa konec sveta. Epsko.

Mater si pameten, naj vse obolele zmečemo v jame?
smirk-1.gif


Vsakemu bedaku bi moralo biti jasno, da bo ob stiku z ošpicami zbolelo 99% necepljenih in verjetno < 0,1% cepljenih. Če to ni iz aviona jasna statistika, pejt nazaj v 7. razred (kjer se jo pa menda sedaj učijo.) Kdo sedaj ogroža javno zdravje?

Že dve strani nazaj sem pojasnil, da ni izključno problem cepljenja, če imunski sistem posameznika v času cepljenja ne deluje pravilno. Še malo, pa bomo v temo o cepljenju privlekli policajske kazni za vožnjo z mobitelom na ušesu...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.309
5.340
113
Citat:
Uporabnik sajkek pravi:
aha, lepo obračanje, zaradi cepljenega zbolelega niso vsi ogroženi, zaradi necepljenega je pa konec sveta. Epsko.

Ta zdaj je že bolan. Zgodba se konča, ker je okrog njega 10 otrok, ki so cepljeni in če že bi kaki izmed njih po loteriji tudi zbolel, gre potem naprej med ostalih 10 ki so tudi cepljeni. Tle se pa zih zgodba konca. Sploh ne vem kako je nekaterim uspel to prezreti med izobraževanjem na Googlu . Oziroma da bo nekaterim lažje razumeti. En xyz otrok zboli, čeprav je cepljen in se folk trka, cepljenje nič ne pomaga. Ampak ta dotucni otrok je s tvojim v vrtcu/šoli. Kužen je že preden se karkoli vidi. Dejmo zdej vidit gemblerja, ki ne bo šel k dohtarju kaj je za narediti in prevzame vse morebitne težave in stroške nase. Takrat pa ta tesla tolčejo po vratih, kako je nujno in zakaj nihče nič ne naredi. Pa kako imam zanič zdravstvo.

Nihče ne forsira cepljenja za stvari, ki niso nalezljive in ne nastajajo večji družbeni problem (npr klopni meningitis) . In pač noben sonček ni nad družbo. Imaš pa nalezljive, ki pač praviloma potekajo brez težav. Tako nikogar ne prepričuje nikogar, naj se proti noricam cepi npr. Tle prevzema človek dejansko odgovornost samo zase, ne pa celo ožjo in širšo okolico. In pač moderen sebičen s selektivnim googlom podkrepljeni Janez bo moral sprejeti, da ne bo za vsako jokanje slišan. Svet se ne začne pa konca pri njem.
 
Nazadnje urejeno: