Posojanje denarja med prijatelji

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Zakaj ne bi dobil denarja v dveh tednih?

Lahko se mu izteče življenjsko zavarovanje, lahko si bo dal izplačat prostovoljno pokojninsko, lahko bo prodal avto...

Napiše se posojilna pogodba in basta, prijatelj gor ali dol.

Čeprav...midva s taščo si včasih izposodiva eden od drugega konkretno višje zneske brez papirologije.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.191
1.807
113
Če je res pravi prijatelj naj ti pove čemu mu bo teh 3 jurjev, ter kje misli dobit denar v dveh tednih. Mislim da prijatelju to lahko obrazloži..torej tebi. Oz. imša ti pravico to vprašat..kam bo šel posojeni denar in od kje bo rpišel nazaj. Ker riziko je izključno a tvoji strani.

Ker če ima partnerko brezposleno, zidata hišo...sam ne vidim neke realne možnosti da bi takole dobesedno z neba mu padlo v roke 3 jurje, da jih vrne tebi. Potem naj počaka teh 14 dni, pa one potroši, ki bojo 'padli'. Vsaj jaz bi tako naredil.

Drugo kar mene moti...3 jurje, da ne čutiš pomankanja?? Halo...

Pomankanje..da prebrodiš prihod in odhod iz šihta..če imaš ravno prazen kesel...razdalja do šihta..je kaj..20 do 50 EUR (ga poznaš..veš kam se vozi)..ker če ne moreš na šiht, tudi ni priliva. Če nimata otrok...za 14 dni hrane...pa recimo da so položnice plačane..drugače še to. Realno je koliko? 200 do 300 EUR da daš 14 dni mimo. Če veš da potem dobiš denar..jih boš potrpel...in če že...prosil za to.

Če rabi za plačat obrtnika 2.5 jurja in misli 0.5 zaržat zase..naj pa tako pove...
A spet..pri gradnji so zgolj odlivi..prilivov pa kolikor zasluži - itak mora vzdrževat še partnerko. 3 jurje vrnit je prej misija enega leta v taki situaciji, pa še gradit ne moreš kaj dosti zraven...

Je drugače to tvoj prijatelj..ali je govora o kolegu?

Razumem pa po svoji dilemo..če mu ne daš (ali psodiš...) te bo on grdo gledal....če ti ne vrne..boš ti njega. V enem primeru imaš ti denar, v drugem on...prijatelja več ne bosta v nobenem. JE pa seveda še ta tretja opcija, da posodiš in vrne kot obljubljeno...a po tem kako si predstavil zadevo..malo verjetna.

Na vsak način..če mu boš kaj posojal..glej da vržeš na papir!
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Jaz bi mu posodil pod pogojem, da bi mi predstavil neke vrste anuitetni načrt. 3.000eur posodiš na dobo 1 leta, pa ti vsak mesec vrne 250eur. To, da bo vrnil v enkratnem znesku je glupost, razen če znotraj gospodinjstva služijo 5 jurjev mesečno.
Osebno sem posodil že parkrat v manjši zneskih do 500eur, pa sem dobil vrnjeno v večini primerih po obrokih, ker so mi že v štartu rekli, da mi lahko v par obrokih povrne v določenem obdobju. Se mi je zdelo realno. Sem pa tudi posodil z obljubo, da dobim v kratki dobi vse nazaj, tega bivšega kolega pa od takrat več nisem srečal ...

Je pa 3 jurje tak znesek, da seveda ni namenjen nujnim življenjskim potrebščinam. Tudi kurjavo se da v manjši količini naročit za teh 14 dni, potem pa polno cisterno natakat, ko pade 3 jurje z neba.

Tudi na vezani vlogi zagotovo nima, ker so obresti negativne. Nekoč vem, da si je moj foter sposodil malo večji znesek za krajše obdobje od sorodnika, za nakup avta, ker je imel denar na vezani vlogi 30dni, avto pa je nujno rabil takoj zaradi nesreče. Takrat še so bile neke obresti na vezane vloge, danes tega ni več.

Pa še nekaj, osebno bi si denar vedno najprej probal sposoditi pri sorodnikih, prijatelju ne vem če bi upal rečt za posojilo.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Citat:
Uporabnik patriot pravi:
Zakaj ne bi dobil denarja v dveh tednih?

Lahko se mu izteče življenjsko zavarovanje, lahko si bo dal izplačat prostovoljno pokojninsko, lahko bo prodal avto...

Napiše se posojilna pogodba in basta, prijatelj gor ali dol.

Čeprav...midva s taščo si včasih izposodiva eden od drugega konkretno višje zneske brez papirologije.
dej nooo.. a misliš, da ima vsak takšno taščo kot ti??? Lej... eni imajo še partnerko nezaposleno, da si morjo sposojat.
evil.gif

Sicer pa tip ni napisal, kako naj bi mu vrnil. Torej verjetno še sam ne ve kako. Tisto posojilno pogodbo si lahko nekam vtakne. Dokler bodo sodišča napisala, da mora vrniti, ga že lahko nekajkrat prebuta, da dobi nazaj. Pa prijatelj gor ali dol.
To, da se mu izteže življensko zavarovanje ali si da isplačat prostovoljno, pomeni samo to, da si posodi (če že res nima) 200€ za makorone, kruh in mleko. In to je to. Ne pa 3k za 2 tedna
Mislim pa, da avtor teme res nima takšnega prijatelja kot misli. Al ga pa ne pozna in je podvomil. Mislim, da v vsakem primeru sta bivša prjatla. Samo en bo z +3k eden pa -3k!!
PS Če bi bilo vse na dobri prijateljksi bazi, bi posodil.....drugi bi vrnil....avtor teme ne bi spraševal javno.... mi pa ne bi pametovali!!!
 

s_samotar

Fizikalc
5. feb 2010
528
82
28
če že boš posodil to naredi uradno, z pogodbo in nakaži na TRR. Da imaš podpisan papir in sled denarja. Še kako dodatno zavarovanje prav pride, ala zastavljeno premoženje.

Denar nima prijateljev.
Prijatelji lahko imajo denar.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
kr posojajte "prijateljem", obenem pa sprašujete za nasvete.
Naj vprašam:
Po kolkem času bo tukaj naslov teme "Kako naj izterjam denar"
ali po kolkem času bo tukaj naslov : Uspelo mi je preko sodišča"
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Se ne strinjam da če posodiš denar da izgubiš prijatelja. Izgubiš morda kolega, prijatelja nikoli, sploh pa ne zaradi takšnega "drobiža" kot je 3000€. Če misliš da je res tvoj srčni prijatelj in če se ti bo zaradi 3k izneveril si zmagal, poceni si se ga rešil in ga boš za drobiž "razkrinkal". Ta navidezna prijateljstva te znajo v življenju v določenih situacijah stati dost več kot usranih 3k. Tako da če misliš da je res tvoj prijatelj mu takoj nesi ta keš.
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36

Citat:
Uporabnik lanos pravi:

Pa za poroka na banki sem šel. Sorodniku. Pa je frajer nehal plačevati kredit. Dokler mu nisem na lep način J..... vse po spisku. Danes me ne pogleda, če se ravno ne zaletima.

Poroka za kredit se pa itak ne gre NIKOLI,in to nikomur,edina izjema je med zakoncema,da gresta en drugemu za poroka v primeru nakupa nepremičnine,katere sta potem lastnika vsak pol.
V vseh drugih primerih se to ne dela,nebi šel za poroka niti najbljižjim sorodnikom,ker folk se ne zaveda da:
- če posojilojemalec preneha plačevat,je porok obvezen plačevati namesto njega
- kljub temu da porok plača VSE obroke,to še ne pomeni,da je stvar,ki jo je plačeva,njegova,ampak od posojilojemalca,kljub temu da ni plačal niti enega obroka
- toliko let,kolikor si nekomu porok,toliko časa sam ne moreš dobiti kredita (oz.ti znesek poroštva za kredit znižuje kreditno sposobnost)
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik Runo pravi:
Oče mi je vedno govoril: "Če hočeš izgubiti prijatelja, mu posodi denar."

Vsakemu kdaj zaškripa. Do 500€ posodim brez problema. Kolega pa si je sedaj kupil hišo, se zakreditiral, nekaj so mu dali starši, mene pa prosi za 3 tisočake, ki naj bi jih vrnil v 2 tednih. Bojda naj bi ga ta znesek rešil pomanjkanja, v katerem se je znašel s svojo brezposelno partnerko, saj ni računal na dodatne stroške, ki nastanejo pri nakupu nepremičnine.

Sedaj pa moralna dilema. Nisem bogataš, nisem revež. 3 tisoč se mi ne zdi majhen znesek, čeprav jih ne bi pogrešal. Ko je pokojni oče zidal hišo, je celo zimo spal v mrzli spalnici, zjutraj hodil v službo, popoldne pa zidal hišo, da družina ni nikoli čutila pomanjkanja. Prijatelj pa naj bi mi teh 3 tisoč vrnil v dveh tednih, da ne bi čutil pomanjkanja.

Bolj pa me muči vprašanje, kako bi to vplivalo na najin odnos. Ve, da mu lahko da denar, jaz pa nočem imeti občutka,da mi je prijatelj dolžan 3.000 EUR. Bog ne daj, da bi se me začel izogibati in iskati razne izgovore. Po drugi strani pa tudi nočem, da bi mi zameril, ker me je prosil s težkim srcem.

Vem, da dečko zna zaslužiti denar. Ni lenuh in trdo dela. Doživljam ga kot poštenjačino. Ampak če bo rabil 15 let, da banki povrne teh jebenih 50 tisoč, nekako dvomim, da bo tudi teh 3 tisoč povrnil kar v dveh tednih.

Čeprav je namen teme ugotoviti vaša mnenja glede posojanja denarja, sem nalašč malo natančneje opisal dilemo, da dobim še kakšen nasvet..

Z lepimi pozdravi!

V takem primeru mu podari 3 jurje
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.315
5.841
113
pri taščici
Naj ti da spisek njegovega "pomanjkanja" (racune, predracune...) ti pa oceni ali je to res pomanje zaradi katerega bo prijatelj v dveh tednih umrl. Ali bo samo v dveh tednih imeo.boljsi avto od tebe, ti pa tri jurje manj.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.315
5.841
113
pri taščici
In ja, sposodil sem si, in posodil sem. Tudi do petmestne cifre je ze slo. Zaenkrat se vse bp. Je pa res da v krogu druzine.
Nekoc sem sosedu, prijatelju...posodil jurja tolarjev (takrat je to bila lpp mesecna)ker mu je zmanjkalo denarja ko se je zur sele lepo zacel.
Nisem jih nikdar videl, njega sem se videl nekajkrat ampak mu nisem vec tezil. Nekajkrat sem ga opomnil na zacetku, potem ne vec. Sedaj vem da mi ne bo vrnil. Ker ga ni vec med zivimi. Kaj naj recem, vse dobro o mrtvih, ceprac si lahko tudi kaj drugega mislim v tem primeru.
......
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik lanos pravi:
kr posojajte "prijateljem", obenem pa sprašujete za nasvete.
Naj vprašam:
Po kolkem času bo tukaj naslov teme "Kako naj izterjam denar"
ali po kolkem času bo tukaj naslov : Uspelo mi je preko sodišča"

Ma daj, lih ljubilo se mu bo vlačit po sodiščih s "prijateljem" za 3000 eur.

Je pa res malo bosa, da rabiš 3000 za 14 dni. Pa da ima 50k kredita. Tisti, ki je sposoben v 14 dni spacat 3k, ne rabi nepremičninskega kredita za 50k, ker bo v 8 mesecih nabral ta denar...
 

Carlito149

Pripravnik
18. apr 2008
978
0
16
Jaz sem tudi posojal in si sposodil dosti vecje zneske.
So pa to ljudje, ki jih dolgo poznam in jim zaupam.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.315
5.841
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
Citat:
Uporabnik lanos pravi:
kr posojajte "prijateljem", obenem pa sprašujete za nasvete.
Naj vprašam:
Po kolkem času bo tukaj naslov teme "Kako naj izterjam denar"
ali po kolkem času bo tukaj naslov : Uspelo mi je preko sodišča"

Ma daj, lih ljubilo se mu bo vlačit po sodiščih s "prijateljem" za 3000 eur.

Je pa res malo bosa, da rabiš 3000 za 14 dni. Pa da ima 50k kredita. Tisti, ki je sposoben v 14 dni spacat 3k, ne rabi nepremičninskega kredita za 50k, ker bo v 8 mesecih nabral ta denar...
Moras vedet da so mu se starsi dali nekaj zraven. Zato pa pravim, obcudujem ljudi ki pri 30+ letih kupujejo nepremicnino prakticno brez prihrankov. Poklon, vsaka jim cast. Sem pa mocno v dvomih da bos od takega dobil tri jurje. Ker tak clovek ni imel se nikdar svoje tri jurje v zepu ali pa na trr.
Jaz sem jo kupil s prihranki pa nekaj druzinskega kredita (ki je bil vrnjen naslednje leto ob izteku nsvs, nlb ni dala kredita ker je raje dala mrd tajkunom (kot.meni 10 jurjev )na osnovi telefonskega klica med malco).
 

karamarko

Pripravnik
29. sep 2014
365
0
16
In kaj je narobe, če DVA TEDNA čuti malo pomanjkanja? Umrl verjetno ne bo.

Jaz si sicer še nisem sposodil večje vsote od prijatlov. Če bi si pa že, bi pa definitivno postavil realen rok. Npr. za 3 jurje pol ali eno leto. Odvisno od dohodkov.
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.397
113
Citat:
Uporabnik koliko pravi:
V bistvu si že izgubil prijatelja. Kar koli boš napravil, bo šlo v smeri da izgubiš prijatelja. Če mu daš denar boš izgubil še denar. Nekak sem mnenja, da se denar lahko posodi samo družinskim članom, za vse ostalo so banke. In pa prijatelje nikoli ne prosim za denar, raje stradam.

Jaz tudi tako razmišljam.
Sicer pa tudi odpiralec teme v 2. stavku piše, da gre za "kolega" in ne "prijatelja"!
Torej, tudi po moje se je Runotov "kolega" že odločil, da Runota niti ne rabi več za "prijatelja", bi bilo pa fino potegniti še kakšen'ga jurja iz njega, ko pa ve, da je "pun ko brod".
Pa brezposelna partnerka, c'mon? Najde naj si delo, ga je kolikor hočeš - sicer ne za bogatijo, ampak več, kot doma sedet pa je.
.
Skratka s tem, da te "prijatelj" prosi za denar, je že vse povedano.
Zate lost-lost situacija v vsakem primeru:
- če posodiš, izgubiš denar in "kolega"
- če ne posodiš, izgubiš samo "kolega", ki te bo verjetno potem še malo šimfal po lokalnih gostilnah, kakšen škrtuh si...

Po moje je 2. varianta vseeno boljša.
In glede na zapisano (3 jurje za premostitev "pomanjkanja" za 14 dni
confused-1.gif
?) sem 90%, da gre žal za tak primer.