Posojanje denarja med prijatelji

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Oče mi je vedno govoril: "Če hočeš izgubiti prijatelja, mu posodi denar."

Vsakemu kdaj zaškripa. Do 500€ posodim brez problema. Kolega pa si je sedaj kupil hišo, se zakreditiral, nekaj so mu dali starši, mene pa prosi za 3 tisočake, ki naj bi jih vrnil v 2 tednih. Bojda naj bi ga ta znesek rešil pomanjkanja, v katerem se je znašel s svojo brezposelno partnerko, saj ni računal na dodatne stroške, ki nastanejo pri nakupu nepremičnine.

Sedaj pa moralna dilema. Nisem bogataš, nisem revež. 3 tisoč se mi ne zdi majhen znesek, čeprav jih ne bi pogrešal. Ko je pokojni oče zidal hišo, je celo zimo spal v mrzli spalnici, zjutraj hodil v službo, popoldne pa zidal hišo, da družina ni nikoli čutila pomanjkanja. Prijatelj pa naj bi mi teh 3 tisoč vrnil v dveh tednih, da ne bi čutil pomanjkanja.

Bolj pa me muči vprašanje, kako bi to vplivalo na najin odnos. Ve, da mu lahko da denar, jaz pa nočem imeti občutka,da mi je prijatelj dolžan 3.000 EUR. Bog ne daj, da bi se me začel izogibati in iskati razne izgovore. Po drugi strani pa tudi nočem, da bi mi zameril, ker me je prosil s težkim srcem.

Vem, da dečko zna zaslužiti denar. Ni lenuh in trdo dela. Doživljam ga kot poštenjačino. Ampak če bo rabil 15 let, da banki povrne teh jebenih 50 tisoč, nekako dvomim, da bo tudi teh 3 tisoč povrnil kar v dveh tednih.

Čeprav je namen teme ugotoviti vaša mnenja glede posojanja denarja, sem nalašč malo natančneje opisal dilemo, da dobim še kakšen nasvet..

Z lepimi pozdravi!
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.672
732
113
Izgubil boš prijatelja in denar tudi.... Žal ti ga sam najbolje poznaš, sam sem brez pogodb posodil svojemu res najboljšemu prijatelju, samo nisem dvomil v vračilo in on ni bil zakreditiran, pač nekaj je čez noč prišlo, no vrnil je še precej pred dogovorjenim časom.

Ti ga najbolje poznaš, veš v kakem odnosu sta ....... se boš moral sam odločiti....
 

Torus

Fizikalc
17. mar 2008
579
34
28
Poslusaj oceta.

Ce nima 3k sedaj....jih tudi cez 3 tedne ne bo imel 100%.

Ce je res dober prijatel in bi rad pogojno se videl te 3kEUR, mu podaljsaj rok na pol leta, leto. To je bolj realno.


LP
Torus
 

B81

22. jul 2007
34.470
8.946
113
Strinjam. Pac poves, da se dolgo poznata in ne bi rad, da se odnos spremeni zaradi denarja in da ti vrne v malo daljsem casu, ker ce ne bo imel v dveh tednih, bo takoj slaba volja na obeh straneh.
Vprasaj še, kako pa misli dobit 3k v dveh tednih.
Kaksno ima pa placo? Bo slo skozi? Je kolega ali prijatelj?
Povej, da take cifre ne posojas rad, ampak njemu bos (ce bos).
 

koliko

Guru
21. avg 2007
4.232
2.071
113
SV SLO
V bistvu si že izgubil prijatelja. Kar koli boš napravil, bo šlo v smeri da izgubiš prijatelja. Če mu daš denar boš izgubil še denar. Nekak sem mnenja, da se denar lahko posodi samo družinskim članom, za vse ostalo so banke. In pa prijatelje nikoli ne prosim za denar, raje stradam.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.314
5.840
113
pri taščici
Jeba je takole preko neta dati nasvet. Se ti ne poznas dovolj svojega prijatelja, kaj sele mi. Poleg tega ima prijatelj res namen vrniti, ampak se mu nekaj zalomi in si bo kupil vrvico in se zagugal ker ne bo mogle tebi vrniti tistih treh jurjev. Ceprav ce ni neka zguha, potem bo tiste tri jurje ujel nekje.
3 jurje vrniti v dveh tednih je za lase privleceno. Razen ce ti pokaze papir (depozit, izdan rwcun z valuto cez dva tedna.......) s katerega bo cez dva tedna dobil tri jurje.

Ne vem koliko je star, ampak kupil (naredil) naj bi tako nepremicnino za katero je imel financno konstrukcijo.
Ne sedaj ko jo je kupil, ugotavlja da mu kredit na banki pozre pol place, pec v kurilnici ne dela, cisterna za olje zraven je prazna, zunaj pa minus na termomemtru.
 

elo

Dr. Rodilnik
4. sep 2007
1.630
4
38
malo tukaj malo tam
če hočeš izgubiti prijatelja, mu posodi denar.

sam že dve leti čakam na 40.000 EUR, posojenih za pol leta. sicer b2b, pa vseeno, zelo zelo zelo dober prijatelj.
dosti obljub, a vračila ni. v zadnjem letu pa nov avto za 40k, nova dnevna soba, nadstrešek za 10k. ne jaz, "prijatelj".
eno leto čakam na za 2 meseca posojenih 2.000 eur.

seveda, ne gledamo se več tako kot pred tem... prijateljstva ni več.

ne ponovi mojih dveh napak in napake še marsikoga drugega.

pred kratkim me je tudi en prijatelj prosil za 500 eur, brezposelna žena, 2 otroka, on na cca 800 eur plače, ni imel za malico otroka v šoli.
ko je prišel po otroka v šolo sem ga poklical na stran, mu dal 100 eur in rekel da jih pozabiva...
verjamem, da jih je koristno porabil.
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Če je res dober prijatel in hočeš ohranit prijateljstvo, potem mu daš (ne posodiš) teh 3k€ in sam pozabiš nanje. Če je on res dober prijatelj, ti bo 3k€ vrnil, tudi če si mu jih dal.

Če pa ni res dober prijatelj, pa ne priporočam.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.395
964
113
Obišči stran
Citat:
Uporabnik elo pravi:


pred kratkim me je tudi en prijatelj prosil za 500 eur, brezposelna žena, 2 otroka, on na cca 800 eur plače, ni imel za malico otroka v šoli.
ko je prišel po otroka v šolo sem ga poklical na stran, mu dal 100 eur in rekel da jih pozabiva...
verjamem, da jih je koristno porabil.

zmaga.gif
 

asteliks

Fizikalc
5. mar 2013
1.441
93
48
Citat:
Uporabnik guardy pravi:
Citat:
Uporabnik elo pravi:


pred kratkim me je tudi en prijatelj prosil za 500 eur, brezposelna žena, 2 otroka, on na cca 800 eur plače, ni imel za malico otroka v šoli.
ko je prišel po otroka v šolo sem ga poklical na stran, mu dal 100 eur in rekel da jih pozabiva...
verjamem, da jih je koristno porabil.

zmaga.gif

Pohvalno
aplauz.gif
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.891
3.019
113
3 k nima pa ti bo vrnil v 2 tednih...pozabi. Jaz sem si nazadnje sposodil 3 jurje pa sem mu že v začetku povedal da bo šele v enem letu dobil nazaj kar sem tudi vrnil. Če vem da ne bom mogel vrniti si ne sposodim.
 

tgrzan

Majstr
21. feb 2009
3.768
261
83
Največja slovenska vas
odvisno, jst sem rabil posojilo 5k, ker sem imel vezan depozit in bi me prislo drazje, ce bi prekinil vezavo, ki se mi je sprostila cez 25dni, kot da peljem osebi, ki mi je posodila na vecerjo.
 

luciano

Guru
3. okt 2011
1.812
815
113
MB
Ne vem no. Prijatelj, ki se nima na koga obrnit v družini, se lahko obrne še samo na prijatelja. Če smo res prijatelji potem bodimo prijatelji, ne pa samo takrat, ko se nam cedita med in mleko.

Če zaradi posoje ne boš ti v denarni stiski, potem posodi...saj si prijatelj...če pa ti ne bo vrnil, potem veš, da nisi imel prijatelja.
 

optiplex

Guru
13. dec 2015
5.643
3.894
113
Seveda tole napisano je čista laž, če je socialc ima v šoli vse zastonj. To je kot prvo. Mene je tud kolega fehtal, kao da nima, sem mu dal sicer dvajset eur...

Nesu jih je v prvi lokal, sicer sem to vedel but still.
Dam včasih posojam pa nikoli ne, če dam dam tko. Nikoli pa neke zneske. Tudi če bi mi napisal zadolžnico z nepremičnino. Potem si ti tisti, ki mu daš izvršbo.


Skratka, če pomagaš, daruješ, posojaš sploh kolegom ne.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Reci da imaš denar vezan na banki ali neki.
Naj ti da kaj v protivrednosti, morda fura Rolex, ima kaj kar je v trgovini cca 2x dražje od posojila.

Drugič pa jezik za zobe o tem kako likviden si.
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik Runo pravi:
Oče mi je vedno govoril: "Če hočeš izgubiti prijatelja, mu posodi denar."

Vsakemu kdaj zaškripa. Do 500€ posodim brez problema. Kolega pa si je sedaj kupil hišo, se zakreditiral, nekaj so mu dali starši, mene pa prosi za 3 tisočake, ki naj bi jih vrnil v 2 tednih. Bojda naj bi ga ta znesek rešil pomanjkanja, v katerem se je znašel s svojo brezposelno partnerko, saj ni računal na dodatne stroške, ki nastanejo pri nakupu nepremičnine.

Ni vedno vse tako črno,kot piše večina,jaz sem 2x posodil denar prijeteljema,pa obakrat dobil brez problemov nazaj.
Seveda pa se je treba zavarovat,da je fer in da mirno spiš,prijateljstvo gor ali dol

- v prvem primeru je šlo za 5k posojila za par mesecev in sva naredila tako,da je prepisal svoj avto,(vreden več kot 5k) name,in name je bil napisan do vrnitve posojila,seveda tudi kasko zavarovan.
- v drugem primeru je prijatelj rabil 4k za širitev posla oz.nabavo nove robe,ker je imel v tistem trenutku na firmi skoraj nič denarja,vedel sem pa,da mu načeloma gre posel dobro in da se mu ne more kar sesuti čez noč. Napisala sva izjavo,kjer sva točno definirala do kdaj se denar vrne na moj TRR,in če se ne,v tem primeru postanem solastnik njegovaga poslovnega prostora...in on je to overil pri notarju.

Če pa prijateljem in kolegom posojate denar "na lepe oči",brez zavarovanja,potem verjemem da se zadeva lahko drugače obrne in denarja ne vidite več. Vsak,ki si sposoja,mora razumet,da tistega,ki bo posodil,vedno skrbi da denarja ne bo dobil nazaj,zato po mojem je najboljša rešitev,da ti da prijatlej nekaj v zavarovanje (še najbolje avto,lahko tudi solastništvo hiše...),in pač prepišeta nazaj,ko vrne denar.
Ali pa najmanj to,da ti da notarsko overjeno izjavo,da za vračilo jamči z vsem svojim premoženjem (saj ne posojaš klošarju v parku,ampak človeku,ki ima v lasti hišo)...če tega pogoja ne bo razumel in sprejel,potem ni pravi prijatelj,niti nima poštenih namenov.
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
ksz

Znesek identični pri meni.
S tem, da sem jaz tisti, ki sem si sposodil od (kako že pravijo?) - BFF?
grin1.gif

3k nimam "tekočih." Sem si pa hotel razdret varčevalca, da si porihtam par stvari v fletu.
Nakar ugotovim, da so zelo visoki penali, če predčasno nekaj dvignem iz postopnega varčevanja.
Vprašam tega BFF za nasvet, kater kreditek naj vzamem, ker me ceneje pride.
Pa mi pravi, a si nor, kaj boš za kredit plačeval stroške, ker pri tako majhnem kreditu so stroški preveliki. In mi naslednji dan prinese 3k v kuverti, pa reče, ko boš vrnil, boš vrnil.
Dal sem si cilj eno leto, lepo dobrih 200eur vsak mesec nazaj v kuverto dajem. Če pa kaj več ostane, pa še dodatno noter vržem. Mogoče bo že prej kot v enem letu.
So dobri ljudje, ki posodijo, so tudi na drugi strani dobri ljudje, ki so hvaležni in res čimprej in v sklopu svojih zmožnosti vrnejo denar. Teh (nas) je v zelo omejen številu se mi zdi
grin1.gif

Sam bi posodil kakšnemu družinskemu članu, če bi mu zagustilo, kar se pa "frendov" tiče, pa njemu. Drugim ne.

Za konkreten primer pa za 14dni, da ti vrne nazaj? WTF. Zakaj bi potem v prvi meri sploh rabil 3k takoj zdajle, če jih lahko v 14dneh dobi, da jih tebi "vrne".
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik elo pravi:
če hočeš izgubiti prijatelja, mu posodi denar.

sam že dve leti čakam na 40.000 EUR, posojenih za pol leta. sicer b2b, pa vseeno, zelo zelo zelo dober prijatelj.
dosti obljub, a vračila ni. v zadnjem letu pa nov avto za 40k, nova dnevna soba, nadstrešek za 10k. ne jaz, "prijatelj".
eno leto čakam na za 2 meseca posojenih 2.000 eur.

A lahko tole malo razložiš prosim...posodil si 40k eur,ok lepo...in kako si zavaroval posojilo?
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
ne vem kako dober prijatelj ti je to, da sprašuješ za nasvet tukaj.
13.gif

Ali ga res ne poznaš, ali pa ni prijatu. Temveč znanec.
To, da v dveh tednih vrne 3k je laž. Ti boš nekaj dni okleval ali bi posodil ali ne.... potem pa še nekajkrat prespi in bo 2 tedna okol. Pa ne bo nihče čutil pomankanja, ker bo že imel denar, ki naj bi ga vrnil tebi. Če ga pa ne bo imel, tud tebi ne bi vrnil.
Da bi ga s 3k rešil pomankanja in negovo brezposelno partnerko.... hmmm..... tri jurje porabi za dva tedna???
13.gif

Sicer sem pa enkrat posodil 2k. "Prjatlu". Pa sm jih komai izprosil nazaj. Pa še jezo sem si nakopal, ker sem si drznil zaktevati svoj denar nazaj, čeprav je tisti rok že 15x potekel.
Pa za poroka na banki sem šel. Sorodniku. Pa je frajer nehal plačevati kredit. Dokler mu nisem na lep način J..... vse po spisku. Danes me ne pogleda, če se ravno ne zaletima.
Posodil lokalnemu frajerju 10€. Je reku, da mu je zmanjkalo da dečvo časti. Naslednji dan , me je poiskal sam in vrnil.
Zato je moje mnenje.
Denar posoja banka. Če gre pa za manjše zneske (ki 3k ni)..... pač posodiš in čakaš, če so bo zgodil čudež.

Nekateri ste že lepo opisali situacije. Za avte je bilo, za vrniti pa ne. Nekdo nekaj kupi, za življenje pa zmanjka. OK. Razumem, da te kdaj lahko nekaj nepredvidljivega zhebe. Da si pa nekdo nakopiči večje odhodke, kot ima prihodke je pa
stupid-1.gif