Kolesarji in zakonodaja

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Nima kolesar kaj delat na cesti, pika. Plača mogoče cestnino, da se lahko vozi?
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Wow, ta je pa močna. Kje pa se naj vozi? Kolikr vem, je cesta za vse udeležence v prometu, ne samo na motorni pogon.
Sem šel zadnjič biciklirat do Krka, kaj vse vidiš na cesti. Še ko se voziš DESNO od robne črte, enim ni prav. Lahko pa mirno, brez izjeme rečem, da Nemci, Italijani, Avstrijci znajo varno prehitet kolesarja, medtem ko balkancem in vzhodnjakom to ne gre vedno najbolje od rok (oz. volana) - še posebej pa ne gre belim kombijem ...
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Tam, kjer je za kolesarje. Torej ali na cesti za motorna vozila, ki ima desno označen rob za kolesarje, ali na kolesarski stezi. Kjer pa tega ni, pa jih jaz ne bi pustil gor, ker lahko naredijo zmedo s svojo prepočasno vožnjo.

Čeprav mi v MB imamo takšne ceste, a seveda se kolesarji kar furajo izven tega pasu, ker, kot rečeno že prej, je tam uničeno vozišče, njih pa je strah za pleh in raje lepo po sredini ceste, jaz pa naj manevriram okoli.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
kakšen pleh? Kaj pa se lahko zgodi plehu?
Gumo ti mimogrede preseka, verjetno v Mariboru še posebej, ker imate res sranje od cest. Mogoče bi kdaj probal na kolo, da spoznaš, zakaj kolesarji vozijo tako kot vozijo.
 

Hondi

Majstr
18. avg 2007
3.369
302
83
Citat:
Uporabnik LeQuack pravi:
Kako je debata prešla iz čestitk Primožu v pisanje bolanih postov?

ALTER
in pa splošno stanje pogleda na "pajkičarje" na cesti
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.155
4.482
113
Citat:
Uporabnik keber pravi:
Wow, ta je pa močna. Kje pa se naj vozi? Kolikr vem, je cesta za vse udeležence v prometu, ne samo na motorni pogon.
Sem šel zadnjič biciklirat do Krka, kaj vse vidiš na cesti. Še ko se voziš DESNO od robne črte, enim ni prav. Lahko pa mirno, brez izjeme rečem, da Nemci, Italijani, Avstrijci znajo varno prehitet kolesarja, medtem ko balkancem in vzhodnjakom to ne gre vedno najbolje od rok (oz. volana) - še posebej pa ne gre belim kombijem ...
Letos sem se vozil precej po 'zahodni evropi'. Sicer je res da sem večino prevozil po njihovih kolesarskih a vseeno - tudi eden mi ni potrobil. Lani ko sem šel po SLO ter hrvaški pa skoraj vsak dan kakšen. Ali več.
V Avstriji se je en ata celo pripeljal zraven mene ter mi povedal kje je kolesarska cesta ker sem zgrešil. Čisto mirno ni bil nič razburjen ali da bi prišel pametovat.
Kultura oziroma pomanjkanje le te.
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Tam, kjer je za kolesarje. Torej ali na cesti za motorna vozila, ki ima desno označen rob za kolesarje, ali na kolesarski stezi. Kjer pa tega ni, pa jih jaz ne bi pustil gor, ker lahko naredijo zmedo s svojo prepočasno vožnjo.

Darjan,drži se raje fitnesa in hujšanja in minimalnih maščobnih oblog,to je tvoje področje,pametovanja o kolesarjenju se pa izogibaj,ker očitno nisi nikoli sedel na kolesu!
Kot avtomobilist nikoli nimam in nisem imal težav s kolesarji,zato mi je neverjetno,koliko "težav" imajo nekateri z njimi...pa mimogrede še to: sporočam lastniku črnega BMW-ja serija 5 reg.LJ NK-700 da mu bom naslednjič odtrgal vzvratno ogledalo in mu ga nekam zatlačil,ko mi bo kot kolesarju s celim avtom namenoma zaprl pot na KOLESARSKI STEZI,kot je to storil pred par dnevi!

Drugače pa: Bravo Roglič!!!
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Citat:
Uporabnik keber pravi:
kakšen pleh? Kaj pa se lahko zgodi plehu?
Gumo ti mimogrede preseka, verjetno v Mariboru še posebej, ker imate res sranje od cest. Mogoče bi kdaj probal na kolo, da spoznaš, zakaj kolesarji vozijo tako kot vozijo.

Ne gre se zato, kakšna je cesta, gre se zato da namerno kršijo predpise, ker če je steza za njih, se naj vozijo tam. Jaz tudi ne vozim po drugem pasu, če je luknja na mojem in s tem se morajo nasproti vozeči umikati. Pa si naj kupi MTB, pa vozi po luknjah, če pa ima specialko pa naj temu primerno išče traso.

Da ne omenjam vožnje vštric, ki je tako ali tako prepovedana, ampak očitno nacionalni šport.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.311
942
113
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Citat:
Uporabnik keber pravi:
kakšen pleh? Kaj pa se lahko zgodi plehu?
Gumo ti mimogrede preseka, verjetno v Mariboru še posebej, ker imate res sranje od cest. Mogoče bi kdaj probal na kolo, da spoznaš, zakaj kolesarji vozijo tako kot vozijo.

Ne gre se zato, kakšna je cesta, gre se zato da namerno kršijo predpise, ker če je steza za njih, se naj vozijo tam.

Pridi v naše naselje, kjer je na 200 metrih urejenega pločnika in kolesarske steze ene 8 uvozov/izvozov in se pelješ konkretno gor in dol, da dobiš že kar morsko bolezen. Že počasi se težko tam furaš... Pa ta steza se na koncu kar konča, brez spuščenega robnika...
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.644
3.530
113
Temu se reče pump track. Zdaj je to moderno. Samo da te na tem še ob vsakem hribčku čaka potencialna havba na kateri lahko pristaneš.

Drugače pa....pusti, nima smisla.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Ja kaj zdaj, če je tako, pomeni da če nečesa ni, se pač vozi kolesar kjer mu je volja? to ne more tako funkcionirati.

Kot sem rekel, po stezi, če steze ni, pač nikjer, tako bi moralo biti in bi bilo več reda.

tudi jaz v stanovanju nimam prostora za bench klopco, pa je ne postavim sredi ulice in naj pač folk mimo vozi.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.644
3.530
113
Realnost se nekako ne strinja s tabo. Razen na cestah rezerviranih za motorna vozila in avtocestah je vožnja s kolesom zakonsko dovoljena. Ampak ajde, ti pač ne nese tako daleč (kar je razumljivo, mišice, ki se ji reče možgan se na fitnesu pač ne da natrenirat).
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Zato pa so kolesarji tako pogosti udeleženci v prometnih nesrečah ne.

Jaz sem samo nakazal kako bi moralo biti, kako pa je, pa vidimo vsak dan, v črni kroniki tudi.
 

Smjs

Fizikalc
9. dec 2007
1.396
3
38
Si morda pomislil, da se srečanje kolesarja in avta ponavadi konča v bolnici in črni kroniki? Srečanje dveh avtov v mestu pa samo med statističnimi podatki zavarovalnice?
Skoraj vsak dan se vozim 7 km v službo in imaš cca. 10% oslov med vozniki avtomobilov kot tudi med drugimi udeleženci. Vozim se vedno in samo v pravo smer po kolesarski stezi (ja imam prekleto srečo, da je od doma do službe) in vedno srečam kakšnega junaka, ki parkira na kolesarski, stop znak velja pri glavni cesti in ne pri prehodu za pešce/kolesa, jemanje prednosti pri zavijanju desno, pešci na kolesarski, ovce iz avtobusa direktno na kolesarsko, mamice z vozički. Posebna klasa so pa dame na holanderjih v kontra smer na kolesarski.
Popoldne še kakšna fura po cesta, kjer po Darjanovi logiki nebi smel. Tam, če ne srečaš Darjan klase, je bolj varno, ker ni bolnikov na ostalih prevoznih sredstvih.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Katero mesto pa je to, pri nas veselo kaznujejo takšne prekrškarje, skoraj ni avta, ki bi bil parkiran "na pločniku kjer ne bi smel biti" ali pa da nima kazni gor. so kar vesti redarji kar se tega tiče.
 

Smjs

Fizikalc
9. dec 2007
1.396
3
38
Bo kar Lj. Ampak nismo vsi v centru doma. Tam je redar pri tebi še predno parkomat najdeš, kaj šele da na kolesarski parkiraš. Malo ven je pa zgodbica precej drugačna.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Citat:
Uporabnik jello pravi:
Realnost se nekako ne strinja s tabo. Razen na cestah rezerviranih za motorna vozila in avtocestah je vožnja s kolesom zakonsko dovoljena.
No zakon tudi pravi, da kolesar ne vozi po sredi cestišča