Voda od klime

I

Izbrisan uporabnik #9334

Sta vidva morda kaj prispevala k Hanzijevemu vprašanju? Nista!

Izvolita torej in napišita vajino verzijo - pa brez coppy-paste z guglom in vikipedijo, prosim!
10.gif
(Tudi jaz ne guglam za karsigabodi, če mi splošno znanje zadostuje)

Od vsega kar sem napisal v mojem prispevku, pa popravljam samo obliko kemijske vezi, ki ni ionska (pa tudi kovalentna ne, kot je Fe3 navedel), ampak vodikova. Takole po premisleku in malce brskanja po spominu. Pa ko je bilo vprašanje že tako zastavljeno, tudi ni toliko pomembno, katera oblika vezi je
rolleyes-1.gif
. Obstaja stopnja tolerance, se strinjaš?

Vse ostalo pa drži, razen če se je vmes splošno znanje kaj drastično spremenilo, pa se ni, vsaj v praksi ne
10.gif
. (bi praksa pokazala).
 
Nazadnje uredil moderator:

jest5

Guru
18. avg 2007
25.259
-8.464
113
Če že nekaj nakladaš mimo teme, vsaj nakladaj pravilno.
Kot da bi v temi o 100 oktanskem bencinu prijavil, da je bencin polarno topilo
evil.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Objavi svojo verzijo, če ti moja ni dovolj dobra!
10.gif


Pa objavi dovolj hitro, da ne bo Ibiza prej zaklenil vse skupaj
evil.gif
 
Nazadnje uredil moderator:

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
ksz
tisti, ki imate zamazano vodo iz klime, kdaj ste nazadnje očistili filter ?
meni voda iz klime priteče čista ( pa ne me sedaj za jazik vlečt, ker je nisem analiziral ). tudi priteče po bakreni cevi
ker me ne zanimalo, koliko se nabere na dan, sem postavil eno vedro pod cev ( na dan se nabere cca 20 l ) , nato pa to vodo zlil k rasltinam. in sedaj to več ali manj redno delam ( brez posebnega razloga ). ni še za videt kakšnih težav pri rastlinah.
načeloma je ta voda doka podobna deževnici. verjeno čistejša. pa mačke so jo tudi pile, pa še živijo....
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik ceedevita pravi:

ker me ne zanimalo, koliko se nabere na dan, sem postavil eno vedro pod cev ( na dan se nabere cca 20 l ) , nato pa to vodo zlil k rasltinam. in sedaj to več ali manj redno delam ( brez posebnega razloga ). ni še za videt kakšnih težav pri rastlinah.
načeloma je ta voda doka podobna deževnici. verjeno čistejša. pa mačke so jo tudi pile, pa še živijo....

Jaz delam isto...itak je praktično nemogoče,da bi rastline imele zaradi kondenza iz klime težave,oz.je možnost enaka,kot bi bile na prostem pod dežjem (a je lahko deževnica bolj čista kot kondenz iz klime,pri enako onesnaženem/čistem zraku?)
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.291
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Seveda je deževnica lahko bolj čista - ne pozabi, da imaš pri klimi prisiljeno gibanje zraka (ventilator) in posledično več "umazanega" zraka gre preko izločene vode. Imaš pa seveda prav - kondenzmiz klime ni nič drugega kot deževnica - razliko naredi po čem se eno ali drugo "pretaka".

Je pa Demzove ribe pobil "baker" ali pa kakšni mikroorganizmi, ki so se nabrali na neočiščeòem filtru.

Sama voda "iz klime" je seveda dovolj dobra za likalnik, rože in za v avto - pogoj seveda, da je čista (ni motna) - kar se pa doseže s rednim čiščenjem filtrov.

O kemijskih vezeh pa ne bom - je Demz že preveč zaripel.
tongue-1.gif
 

Fe3

Thinc
13. avg 2007
1.054
16
38
55
Vzhodna Gorenjska
No, da bosta Hanzi in Demz malo pomirjena, voda iz klime je v resnici "destilirana", ravno tako kot tista na mrzli flaši pira. Lahko se jo uporablja za zalivanje, ampak kot so povedali že prej, naj bo filter na klimi spucan in cev po možnosto plastična. Nima kaj biti. Sicer pa gospodinje priporočajo, da je voda postana. Najbolje, če stoji kakšen dan v ročki od mehčalca.
Pri kemijski vezi si pa spet pihnil mimo. Vez v molekuli ni nič drugačna kot polarna kovalentna. Vodikove vezi pa so medmolekulske sile, ki pri vodi povzročajo zanimive lastnosti glede na druge nekovinske binarne vodikove spojine.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Evo, voda je primer vodikove vezi.
Če ima molekula halogenih ali halkogenih elementov prost elektronski par (fluor, klor, dušik, kisik, ..), bo vodik s svojim elektronom tvoril šibko "vodikovo" vez z enim od tistih dveh prostih elektronov. Zadeva spada med kovalentne vezi, njihovo različico. Ta vez je vrste dipol - dipol.

Če je ne bi bilo, ne bi bilo vode
rolleyes-1.gif


Sedaj vas pa imam dovolj, vse tole je napisano v 50 let starem priročniku, nekaj malega pa v mojem RAM spominu - ki mu je dovoljeno tudi kaj vmes pozabiti (zakaj pa potem sploh priročnike imamo?) .

(Grrr, mulci!)
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.291
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Navkljub vsem pajkom se spravi po priročnik.
rolleyes-1.gif


O kaki vodikovi vezi v molekuli vode trobezljaš? (Sorry - ampak zdaj si meni živec do konca dvignil.)

Dva atoma vodika sta z enim atomom kisika povezana vsak s svojo kovalentno vezjo in tvorita "dva vogala" tetraedra - preostala dva "vogala" pa sta elektronska para iz kisika, ki potem z vodiki iz ostalih molekul tvorita vodikovo vez. Le-ta pa je, kot ste pravilno povedali, razlog za določene "anomalije" vode (predvsem za visoko vrelišče).
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ne, OH- je ion zase, drugi vodikov atom pa nastopa v molekuli kot H+ , njegov elektron se namreč približa večjemu ionu OH- in tvori vodikovo vez. Zato tudi voda disociira v H+ in OH- ione. Kakšne osmice in ostale možne zanke ta elektronski par izvaja v tej "vodikovi vezi", pa nismo takrat obravnavali, pa tudi življenje me je kasneje odneslo v druge vode naravoslovja, tako da mi ni treba te lekcije čisto v potankosti vedeti. Lahko pa da se bo tudi to zgodilo, zakaj pa ne?
smile-1.gif
. Vedno sem bil zvedav.

Smo tudi preračunavali energije ob teh spremembah, pa se mi zares ne da sedaj iti brskat po dilah za tistimi zapiski.
tongue-1.gif
, pa brez vikipedije.
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
KSZ...

Da ne boste veliko filozofirali. Čisto iz prakse, v prejšnji firmi smo delali tudi detektorje vode. Voda iz klime zna biti kar problem, ker je slabo prevodna. Detektorji prisotnosti vode delujejo na podlagi prevodnosti vode. Torej je precej čista voda v kemijskem smislu. Kaj zraven pobere je pa drugo vprašanje.

Deionizirana in destilirana voda nista eno in isto. Pridobivanje deionizirane vode je dražje od pridobivanja destilirane vode. Pridobivanje destilirane vode je podobno kuhanju šnopčka. S tem procesom dobiš bolj čisti H2O. Deionizirana voda pa mora imeti bistveno manjšo prevodnost od destilirane vode. Deionizirano vodo uporabljajo v proizvodnji polprevodnikov, kot električni izolator.

Glede rožic, ribic in ostalega pa je zadeva sledeča, destilirana in še posebej deionizirana voda vsebujeta manj primesi. Nekatere od teh primesi so pomembne za razvoj in preživetje rastlin ali živali.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Pardon, pridobivanje deionizirane vode je zelo - zelo poceni, proti uparjevanju in destilaciji destilirane vode. Temu primerna je tudi kvaliteta ...
rolleyes-1.gif


To pa drži, da se kvaliteta mehčanja vode meri z električno prevodnostjo. V samem bistvu pomeni, da je destilirana, torej resnično čista H2O popolnoma neprevodna, saj ne disociira. Je v ravnotežju. Ko ji pa dodaš ion nečistoče, pa ni več v ravnotežju in prevaja el. tok (pomeni da ni dovolj "očiščena, morda samo enostransko (samo kationsko) obdelana, kot je primer vode ki jo kupiš na Petrolu itd... )
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.291
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
Ne, OH- je ion zase, drugi vodikov atom pa nastopa v molekuli kot H+ , njegov elektron se namreč približa večjemu ionu OH- in tvori vodikovo vez. Zato tudi voda disociira v H+ in OH- ione. Kakšne osmice in ostale možne zanke ta elektronski par izvaja v tej "vodikovi vezi", pa nismo takrat obravnavali, pa tudi življenje me je kasneje odneslo v druge vode naravoslovja, tako da mi ni treba te lekcije čisto v potankosti vedeti. Lahko pa da se bo tudi to zgodilo, zakaj pa ne?
smile-1.gif
. Vedno sem bil zvedav.

Smo tudi preračunavali energije ob teh spremembah, pa se mi zares ne da sedaj iti brskat po dilah za tistimi zapiski.
tongue-1.gif
, pa brez vikipedije.

Očitno nisi šel pajke naganjat?

Pa človek božji kaki H+ pa OH- ? Vode je bila in bo H2O - atoma vezana z kovaletno vezjo. Naboji se pri "vodi" "pojavijo" šele ob kakšnih reakcijah ali elektrolizi (pa še tu hitro se hitro združijo v nove molekule). A kisik je po tvoje tudi O+ in O-? CO2 pa je O- in CO+? Bistvo kovalentne vezi je, da si atoma delita elektrone.


Seveda pa je druga zgodba pri ionski vezi - tam pa dejansko "kovina" (recimo Na v navadni soli), odda svoj elektron nekovini (Cl v soli). In tu potem dejansko govorimo o Na+ in Cl- v molekuli.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

smile-1.gif


Še pripomba @Slovenetu: leta 1995 sem naredil meteorološko postajo, ki ima med drugim tudi senzor za dež. Pozlatiti sem ga dal nekam v Radovljico v neko galvano ki je ni več ... itd ... - še danes brezhibno deluje. Reagira ob prvi kapljici dežja ali rose, kar pomeni, da je ozračje primerno umazano. Če bi bilo sterilno, senzor ne bi deloval, saj destilirana voda nima prevodnosti. Deionizirana jo pa lahko ima, zelo hitro.

Pri deionizaciji moraš biti ves čas previden in dosleden, da je rezultat v redu. Pri destilaciji je dovolj 100% čistoča - ter zelo velik vnos energije, zato tudi ni ekonomična. Rezultat je pa nezmotljivo vredu, tako kot pri vseh starih "trotelziher" postopkih.

END
cheer.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.259
-8.464
113
Če bi bila voda H+ in OH- , bi tudi destilirana gladko prevajala štrom. In to odlično. Malo pomisli, zakaj
grims-1.gif
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.291
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Take trme pa še ne ...
rolleyes-1.gif


Pa o kaki dekandenci zdaj? Edino kar očitno razpada je tvoje znanje (vsaj na področju kemije).

In kake veze s kemijo ima tvoja meteorološka postaja? Jaz sem tudi že nekaj fuglužev zbil, pa se ne hvalim, da sem ornitolog.

O&O

PS: @all - si skor zasluži naziv: vodeni
tongue-1.gif