Nove policijske uniforme

kocka

Pripravnik
18. sep 2007
445
12
18
Ti malo mešaš pojem preizkus z alkotestom in strokovni pregled, ker se rezultat izraža v drugih enotah, ampak ti ni za zamerit. Pač tak si, sej te poznamo.

Strokovni pregled plača preizkušanec, če je le-ta pozitiven več kot 0,24 mg alkohola na liter izdihanega zraka oz. več kot 0,50 grama alkohola na kilogram krvi. Če je strokovni pregled negativen plača policija. Kar je zelo redko, največkrat v prometnih nesrečah, kjer včasih ni mogoče opraviti alkotesta.
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Citat:
Uporabnik Apollo8 pravi:
Etilometre ima zelo malo patrulj (na obmocju najvecje PU - Ljubljana - tocno 1), policist mora biti posebaj usposobljen za etilometer (jih ni veliko) in etilometer more delovati. Tko da verjetnost da se bo nekdo srecal z etilometrom je izjemno majhna.


A za frulice pa ne rabite posebnega usposabljanja? Skratka, če meni kak policaj karkoli nameri, bo moral pisati zapisnik dolg kot rolica WC papirja, pa naj si bo to alko ali pa hitrost. Pri alkotesterju bi vsekakor zahteval vse podatke o merilnem instrumentu, tip serijska številka, kdaj je bil kalibriran, rekalibracijski interval, številko policistovega potrdila o usposabljanju. Pri radarju bi zahteval popis pogojev merjenja, tudi podatek ali je bila ročna zavora v policijskem avtu zategnjena, med meritvijo,... Pa sploh ni pomembno ali mi podatki naprej koristijo ali ne. Še posebej bi bil zafrknjen pri kakšnem laserskem merilniku.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.312
5.836
113
pri taščici
Membrain in kocka
Mislim da je apollo omenil da se pri strokovnem pregledu uoosteva casovni zamik merjenja. Torej obstaja najbrz neka tabela koliko alkohola clovek izgubi v doloceni casovni enoti. In potem ti to vrednost iz tabele pristejejo k rezultatu strokovnega lregleda.

Torej
Napihas 0.50
Kri ti pokaze 0.40 (ne upostevam sedaj razlicni mer pri meritvah!)
Ampak ker je od pihanja minilo ze 2 uri ti eno vrednost alkohola pristejejo zraven.
 

b_t

Pripravnik
17. okt 2007
306
6
18
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Citat:
Uporabnik Dr_S pravi:Mene bolj zanima, zakaj ne dobiš zapisnika, ko "napihaš" 0.00
Oz ko je vse do dovoljene meje
Takoj ko si čez mejo pa dobiš zapisnik
Očitno še en, ki meni, da v Sloveniji ni dovolj administracije in trošenja papirja. Kolega je pred desetletji bil nekje po severnih deželah in pravil, kako je tam takrat zgledala cestna kontrola. Cela avtocesta dol, n-vrst, vsak šofer piha in če ne napiha brez raznih potrdil in zapisnikov odpelje naprej. Nobenega debatiranja, kaj kdo bi in ne bi in zakaj bi. Časa vzelo kot avstrijska kontrola vinjet, ko speljejo promet čez počivališče.

No, da ne bo pomote. V tujini so z vozniškimi dovoljenji, ki so naloženi v aplikaciji na smartphonu začeli prakticirat,
da se državljan in policist avtenticirata v sistem z unikatnimi kodami in GPS tagi - to vse avtoimatsko "folgajo" aplikacije na smartphonu.
Tako je kristalno jasno, kdo je policist, kdo je državljan, kdaj in kje je bil voznik ustavljen in še kaj. Policistu lahko tudi
delodajalci sledijo po GPS in točno vedo ali se je v času merjenja gibal ali ne in kje.

Tako je potem za oba lažje dokazovati okoliščine (kraj in čas, vreme, temperature, dejansko hitrost..., pa malo za offline tudi kdo je mel menstro in koga je tiščala majica... itd.). Po eni strani "big brother" po drugi strani pa res manj možnosti goljufij - za obe strani.
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.773
-212
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Membrain in kocka
Mislim da je apollo omenil da se pri strokovnem pregledu uoosteva casovni zamik merjenja. Torej obstaja najbrz neka tabela koliko alkohola clovek izgubi v doloceni casovni enoti. In potem ti to vrednost iz tabele pristejejo k rezultatu strokovnega lregleda.

Torej
Napihas 0.50
Kri ti pokaze 0.40 (ne upostevam sedaj razlicni mer pri meritvah!)
Ampak ker je od pihanja minilo ze 2 uri ti eno vrednost alkohola pristejejo zraven.
Prvič slišim kaj takega
Apollo8, je to res?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.894
5.455
113
Citat:
Uporabnik Slovenet pravi:


A za frulice pa ne rabite posebnega usposabljanja? .

Pa si ze kdaj pihal v frulico? In če si.... Se ti je zdelo zapleteno? A ko v štacuni kupiš zavoj wc papirja tud na blagajni zahtevaš navodila na A5 formatu iz plotterja
sprasujem se.gif
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.675
6.235
113
Citat:
Uporabnik mirsi pravi:
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Membrain in kocka
Mislim da je apollo omenil da se pri strokovnem pregledu uoosteva casovni zamik merjenja. Torej obstaja najbrz neka tabela koliko alkohola clovek izgubi v doloceni casovni enoti. In potem ti to vrednost iz tabele pristejejo k rezultatu strokovnega lregleda.

Torej
Napihas 0.50
Kri ti pokaze 0.40 (ne upostevam sedaj razlicni mer pri meritvah!)
Ampak ker je od pihanja minilo ze 2 uri ti eno vrednost alkohola pristejejo zraven.
Prvič slišim kaj takega
Apollo8, je to res?

Vem da zdravnik uposteva kdaj si bil ustavljen in pa vprasa osebo v postopku koliko casa je minilo od zadnje zauzite alkoholne pijace (oseba seveda lahko laze). Ne vem ali je del strokovnega pregleda tudi interpretacija (nekaj casa je ze mimo odkar sem nazadnje bil zraven), lahko pa rezultate kasneje interpretira izvedenec na sodiscu (ce pride do kakega postopka npr)...
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.675
6.235
113
Citat:
Uporabnik Slovenet pravi:
Citat:
Uporabnik Apollo8 pravi:
Etilometre ima zelo malo patrulj (na obmocju najvecje PU - Ljubljana - tocno 1), policist mora biti posebaj usposobljen za etilometer (jih ni veliko) in etilometer more delovati. Tko da verjetnost da se bo nekdo srecal z etilometrom je izjemno majhna.


A za frulice pa ne rabite posebnega usposabljanja? Skratka, če meni kak policaj karkoli nameri, bo moral pisati zapisnik dolg kot rolica WC papirja, pa naj si bo to alko ali pa hitrost. Pri alkotesterju bi vsekakor zahteval vse podatke o merilnem instrumentu, tip serijska številka, kdaj je bil kalibriran, rekalibracijski interval, številko policistovega potrdila o usposabljanju. Pri radarju bi zahteval popis pogojev merjenja, tudi podatek ali je bila ročna zavora v policijskem avtu zategnjena, med meritvijo,... Pa sploh ni pomembno ali mi podatki naprej koristijo ali ne. Še posebej bi bil zafrknjen pri kakšnem laserskem merilniku.

Ti lahk tud orkester na kraj zahtevas. Ker so tvoje zahteve irelevantne. A ves k si si tok zelel odlocnega policista ki ti odreja stvari? No v primeru tvojih zahtev, bi ti vsak (oz ti bo ce do tega pride) jasno odredil da cicaj v avtu (vmes zahtevaj pri milem bogu kar zelis, slisal te ne bo nihce), ko bo poloznica spisana ti jo bo prisel pa vrocit. Ne bi podpisal? "Odklonil podpis - ne navaja razloga"...al pa "odklonil podpis - izraza zahteve nepovezane s postopkom". Pol bi dobil poloznico in srecno dalje.

Ne vem od kje ideja, da si ti tisti, ki med postopkom narekuje tempo in to kaj se bo zgodilo.

Ampak samo par strani teme smo rabili, da se je hrabri moz, ki zahteva jasne ukaze in odredbe, prelevil v jokico, ki bi zahtevala potrdila, podatke o rocni zavori itd....

Prov titulo "requester" bi ti lahko dali
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.616
14.313
113
Citat:
Uporabnik Apollo8 pravi:
Citat:
Uporabnik Matey pravi:
Citat:
Uporabnik membrain pravi:
Citat:
Uporabnik Matey pravi:
..... V kolikor si spil nekaj čisto malega in se ti zdi da alkotest kaže preveč potem sam zahtevaj strokovni pregled, v kolikor si pa dejansko preveč pijan za volanom pa ti dejansko ni rešitve, saj bosta preveč alkohola pokazala oba pregleda in si moraš nato kaj izpogajat pri sodniku sicer gre res izpit pa-pa
smile-1.gif
Ja ampak v tisti uri, kolikor traja da prideš na vrsto na strokovni pregled, se lahko že toliko strezniš, da količina alkohola pade pod prepovedano mejo. - ali pa vsaj pod mejo kjer velja drugačna kazen. Npr 0,53 je 18 točk (odvzem izpita) in 1200€, 0,52 pa 16 točk in 900€. Bistveno ceneje. Trezniš se pa 0,05 na uro.

Nekaj je pa res tudi na temu ja
zmaga.gif

Obicajno analiza krvi pokaze vec kot prej indikator... kljub treznenju vmes

Kr take fore... kaj potem alkotesti dejansko niso kaj preveč natančni in ti prej pokaže premalo kot preveč ali na podlagi same tehnike merjenja alkohola v izdihanem zraku enostavno ni druge opcije da bi bili bolj natančni?

Res sem bil prepričan da valda strokovni pregled pokaže manjšo vsebnost alkohola v kolikor je ta pregled narejen X časa kasneje kot alkotest.....
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.569
277
113
ce bi se sli po teh dejavnikih, bi rabil 3 ure da bi vse dejavnike uposteval...

kaj pa pijaca popita tik pred pihanjem? dvomim da pride v 10min v kri. in ce gres na kasnejsi pregled pa verjetno ta alko ze pride v kri...

men je etilo meter pokazal manj kot frulica.... 1 uro kasneje, vmes me je kr dobro zeblo....
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.675
6.235
113
Alkohol zelo hitro prehaja v kri. Ampak kok bo frula pokazala je odvisno od x faktorjev. Enkrat sem enega mel ko je lih speljal od kebaba. Ocitno nabrlizgan da se mu je jezik zapletal... in je blo ocitno da v zadnjih 15 min ni pil (ker je stal v vrsti itd plus da sipko ne prodaja alkota). In je prosil ce lahko poje kebab prvo. In sva se zmenla da lahko ce bo to naredil v 15 min. In je pol pihnil ful malo glede na svoje stanje (se vedno prevec ampak ful manj kot so podobni primerki ob podobnem izgledu opitosti). In me je pol partner vprasal kje je fora da sem dovolil... in stvar je preprosta, ce bi on rekel da je ravnokar pil, bi cakali 15 min. Nobene podlage ni da bi jaz presojal resnicnost njegove izjave. Tudi kasneje bi lahko rekel da nisem uposteval njegove izjave da je ravnokar pil. Ok torej 15 min ima zase, kaj vmes pocne je njegova stvar. Samo kraja zaustavitve ne sme zapuscat. Pa se zanimalo me je ali bo kaj vplivalo na rezultat. In ni sans da bi prebavil hrano, sam v zelodcu jo je mel... tko en primer ko indikator pokaze manj...

Aja in ob dolocenih vrednostih izpise error... pop pa ves da je smrtna doza
smile-1.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.544
8.897
113
Citat:
Uporabnik Slovenet pravi:
Citat:
Uporabnik Apollo8 pravi:
Etilometre ima zelo malo patrulj (na obmocju najvecje PU - Ljubljana - tocno 1), policist mora biti posebaj usposobljen za etilometer (jih ni veliko) in etilometer more delovati. Tko da verjetnost da se bo nekdo srecal z etilometrom je izjemno majhna.


A za frulice pa ne rabite posebnega usposabljanja? Skratka, če meni kak policaj karkoli nameri, bo moral pisati zapisnik dolg kot rolica WC papirja, pa naj si bo to alko ali pa hitrost. Pri alkotesterju bi vsekakor zahteval vse podatke o merilnem instrumentu, tip serijska številka, kdaj je bil kalibriran, rekalibracijski interval, številko policistovega potrdila o usposabljanju. Pri radarju bi zahteval popis pogojev merjenja, tudi podatek ali je bila ročna zavora v policijskem avtu zategnjena, med meritvijo,... Pa sploh ni pomembno ali mi podatki naprej koristijo ali ne. Še posebej bi bil zafrknjen pri kakšnem laserskem merilniku.

Ja seveda, pa še noge ti bojo umil. Dober dan, dober večer in pač sprejmeš kar ti gre, če si prehitro peljal to, če si nabrlizgan spet to, sej si odrasla oseba, če je vse OK, ti bodo zaželel pa lep večer in to je to.
Redarčki v Ljubljani znajo bit pa pasji in se nekateri obnašajo ko bi bli najmanj šerifi. Od nobenega policista še nisem doživel takega odnosa, od redarjev pa velikokrat.
 

membrain

Majstr
4. jun 2014
2.863
283
83
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Membrain in kocka
Mislim da je apollo omenil da se pri strokovnem pregledu uoosteva casovni zamik merjenja. Torej obstaja najbrz neka tabela koliko alkohola clovek izgubi v doloceni casovni enoti. In potem ti to vrednost iz tabele pristejejo k rezultatu strokovnega lregleda.

Torej
Napihas 0.50
Kri ti pokaze 0.40 (ne upostevam sedaj razlicni mer pri meritvah!)
Ampak ker je od pihanja minilo ze 2 uri ti eno vrednost alkohola pristejejo zraven.
Ja res se upošteva zamik, razen če povzročiš nesrečo in se pišeš Vilfan, ki je sprva napihal 0,32, potem pa zahteval strokovni pregled.

Citat:
Vilfan je po poročanju Dnevnika pojasnil, da je bil v ponedeljek na uradnem pogovoru na policiji, kjer so ga seznanili z rezultatom krvne preiskave, ki jo je opravil inštitut za sodno medicino. Ker je bila stopnja pod zakonsko določeno mejo, se postopek ne vodi več kot nesreča, ki je nastala zaradi vožnje pod vplivom alkohola.
Citat:
Ni čisto res, da je bil trezen
Po mnenju predstojnika inštituta za sodno medicino Jožeta Balažica pa podatek, da Vilfan ni bil pijan, ni popolnoma resničen. Pojasnil je, da je bila najnižja vrednost štirih opravljenih meritev 0,49 grama alkohola v kilogramu krvi.

Toda gre za rezultat ob odvzemu vzorca, kar pomeni, da je med dogodkom ter odvzemom vzorca pretekla dobra ura, v kateri se je iz krvi v urin izločilo 0,15 grama alkohola na kilogram krvi. V tem času izločeni alkohol je treba prišteti h koncentraciji ob odvzemu vzorca , koncentracija pa je tako zagotovo nad dovoljeno mejo 0,50 gramov alkohola na kilogram krvi, pojasnjuje Balažic.
Klik

Zdej, al tale predstojnik sodne medicine pojma nima, al pa so na policiji spet nekaj "pozabili".

4 opravljene meritve? A so mu toliko časa kri jemali in čakali, da se je končno le streznil pod 0,50 ?
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Citat:
Uporabnik Kamele0N pravi:

Pa si ze kdaj pihal v frulico? In če si.... Se ti je zdelo zapleteno? A ko v štacuni kupiš zavoj wc papirja tud na blagajni zahtevaš navodila na A5 formatu iz plotterja
sprasujem se.gif

Tole pa ne gre tako na easy. Policist s frulico opravlja uradno meritev na podlagi katere izstavi račun, zato mora biti usposobljen in to znanje tudi redno obnavljati. Za tako delo so potrebna posebna znanja glede izvajanja meritev. Z uporabo WC papirja pa nikomur ne izstavim računa, tako da ne rabim navodil za uporabo WC papirja.
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Citat:
Uporabnik Apollo8 pravi:


Ti lahk tud orkester na kraj zahtevas. Ker so tvoje zahteve irelevantne. A ves k si si tok zelel odlocnega policista ki ti odreja stvari? No v primeru tvojih zahtev, bi ti vsak (oz ti bo ce do tega pride) jasno odredil da cicaj v avtu (vmes zahtevaj pri milem bogu kar zelis, slisal te ne bo nihce), ko bo poloznica spisana ti jo bo prisel pa vrocit. Ne bi podpisal? "Odklonil podpis - ne navaja razloga"...al pa "odklonil podpis - izraza zahteve nepovezane s postopkom". Pol bi dobil poloznico in srecno dalje.

Ne vem od kje ideja, da si ti tisti, ki med postopkom narekuje tempo in to kaj se bo zgodilo.

Ampak samo par strani teme smo rabili, da se je hrabri moz, ki zahteva jasne ukaze in odredbe, prelevil v jokico, ki bi zahtevala potrdila, podatke o rocni zavori itd....

Prov titulo "requester" bi ti lahko dali

Tukaj si pa precej zgrešil point. Če me policist na podlagi meritve oglobi, imam pravico zahtevati vse podatke, ki izkazujejo pravilnost izvedbe uradne meritve. Sem po mojem mnenju spada tudi podatek ali je bila v policijskem vozilu zategnjena ročna zavora, če me policist meri z laserjem nameščenim na stransko šipo vozila. Sem spadajo tudi podatki o usposobljenosti policista za izvedbo meritve, kalibracije,... To so podatki povezani s postopkom. Seveda bi navedel, da zavračam podpis, ker na zapisniku ni vseh podatkov o izvedeni meritvi. Ne gre za nobeno jokcanje. Vse naštete zadeve so lahko predmet pritožbe na izrečeno globo. Če karkoli ni bilo pravilno izvedeno, je izrečena globa neupravičena, pa če 100km/h peljem čez naselje.
Pa če delate pošteno, bi morali imeti kopije vseh aktualnih papirjev o usposabljanju in kalibracij na licu mesta. Tega ni veliko.
 

kocka

Pripravnik
18. sep 2007
445
12
18
Vse papirje dobiš na vpogled v enoti kjer je policist zaposlen. Saj imaš 8 dni od izdaje plačilnega naloga za zahtevo za sodno varstvo, če ugotoviš da kaj ne štima. Policist teh papirjev načeloma nima v avtu.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Citat:
Uporabnik Slovenet pravi:
Citat:
Uporabnik Apollo8 pravi:


Ti lahk tud orkester na kraj zahtevas. Ker so tvoje zahteve irelevantne. A ves k si si tok zelel odlocnega policista ki ti odreja stvari? No v primeru tvojih zahtev, bi ti vsak (oz ti bo ce do tega pride) jasno odredil da cicaj v avtu (vmes zahtevaj pri milem bogu kar zelis, slisal te ne bo nihce), ko bo poloznica spisana ti jo bo prisel pa vrocit. Ne bi podpisal? "Odklonil podpis - ne navaja razloga"...al pa "odklonil podpis - izraza zahteve nepovezane s postopkom". Pol bi dobil poloznico in srecno dalje.

Ne vem od kje ideja, da si ti tisti, ki med postopkom narekuje tempo in to kaj se bo zgodilo.

Ampak samo par strani teme smo rabili, da se je hrabri moz, ki zahteva jasne ukaze in odredbe, prelevil v jokico, ki bi zahtevala potrdila, podatke o rocni zavori itd....

Prov titulo "requester" bi ti lahko dali

Tukaj si pa precej zgrešil point. Če me policist na podlagi meritve oglobi, imam pravico zahtevati vse podatke, ki izkazujejo pravilnost izvedbe uradne meritve. Sem po mojem mnenju spada tudi podatek ali je bila v policijskem vozilu zategnjena ročna zavora, če me policist meri z laserjem nameščenim na stransko šipo vozila. Sem spadajo tudi podatki o usposobljenosti policista za izvedbo meritve, kalibracije,... To so podatki povezani s postopkom. Seveda bi navedel, da zavračam podpis, ker na zapisniku ni vseh podatkov o izvedeni meritvi. Ne gre za nobeno jokcanje. Vse naštete zadeve so lahko predmet pritožbe na izrečeno globo. Če karkoli ni bilo pravilno izvedeno, je izrečena globa neupravičena, pa če 100km/h peljem čez naselje.
Pa če delate pošteno, bi morali imeti kopije vseh aktualnih papirjev o usposabljanju in kalibracij na licu mesta. Tega ni veliko.

Vidiš ti si točno to, kar je v tej državi narobe! Ne bom prevzel odgovornosti in plačal kazni, ker sem prehitro vozil ali pil alkohol in šel za volan. Ne skušal se bom izgovoriti na podlagi neumnosti, kot je ročna zavora, dokumenti o kalibraciji, šment morda celo na mokre roke policaja, zaradi česar ni mogel dovolj močno držati laserske pištole.

Narediš prekršej, te dobijo, plačaš. To je to. Ne pa 1000 izgovorov zakaj nebi plačal...
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.858
1.251
113
Pa se res da dobiti na vpogled zapise o kalibraciji laserskih merilnikov ter kdo jih izvaja?