Delo v Švici

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.970
2.687
113
Pa se to, recimo da poznam nekaj ljudi, ki v zivljenju kar precej jamrajo, kako je vse grozno in se nic ne da (ne boste verjeli, poznam tudi kaksnega iz foruma, ki kar dosti jamra), no in ti ljudje so po defaultu najbolj, kako naj recem... leni, neiznajdljivi in tako naprej.
Potem je tu na forumu nekdo, ki v real lifeu jamra cez babo, cez life in vse na splosno, tukaj gor je pa pameten, kako bi vsi morali ziveti in se postaviti za sebe.
Tako, da jaz sem se ze zdavnaj naucil, da je na alterju zelo veliko ravno tega kar je v imenu foruma - ALTERJEV, ljudi ki jamrajo in pametujejo kaj bi bilo treba, sami pa tega ne znajo narediti.
 

hrci

Pripravnik
22. jan 2008
865
2
18
Tako. Jih dosti poznam, ki so probali tujino in se se tudi hitro vrnili. Ali pa se vozijo v avstrijo, ki na dan že izgubijo po 2 uri samo zaradi vožnje. Če so že tak fine plače v tujini, zakaj pa se ne preselijo tja?.. [cenzura] so lepše plače, kot si rekel, da te ogulijo pri stroških in še bunit se nimaš kaj ker si tujec.. jojoj ljudje, tukaj se da čist lepo živet
 

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.970
2.687
113
Ja, absolutno ne velja za vse in vem, da nekateri pac nimajo srece. Velikokrat so/smo simpa ljudje sami krivi.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.029
1.258
113
Citat:
Uporabnik Blackjack pravi:
Citat:
Uporabnik Miikech pravi:
L

Drug kolega bolnicar pri Grazu. 2 leti je gor in je vzel kredit ter kupil stanovanje v okolici. Povejte mi. Si bolnicar v sloveniji lahko kupi stanovanje s 600eur neto place?

V avstriji je naloga in hierarhija v zdravstvu malo drugacna kot pri nas.

Bolnicar je precej jebena stranka, naredi precej vec dela kot pri nas ko je navaden pucelj (v bistvu tudi delo sestre+nekaj administracije) in je zelo zazeljena roba, ponavadi placani bolje od "sester". Medicinskih sester prakticno ni, visjih oz diplomiranih dejansko ne poznajo. Tudi delo je zelo raznoliko, zato pa ogromno modrega osebja hitro pride nazaj v slo.

Ne rabis me farbat, ker delam v avstriji v zdravstvu in vem, kako hierarhijo majo. In si pljunil mimo tako, da bolj ne bi mogel. Bolnicar oz pflegehelfer ali po novem pflegesisstent je le in samo to. Medicinskih sester oz tehnikov nimajo, imajo pa diplomirane. In diplomirana deli zdravila, injekcije, preveze itd. Pflegehelfer skrbi samo za nego in prehrano. Seveda na koncu dokumentira, kaj vse je naredil. To je pa to. In dela manj kot v sloveniji, ker so predpisane kvote delavcev glede na st.bolnikov vecje!
 

Konec

Guru
Izključen uporabnik
22. avg 2007
1.924
753
113
GO rica
Treba je vsaj malo misliti tudi na penzijo...potni pa malica in rata jurij na to pa sledi penzija celih 550€ v nasi oazi. Sem ze enkrat opisal primer bivsega sodelavca v sloveniji za 22 let dela dobi kar 180 € penzije v italiji za 20 let pa samo slabih 900 €....za pravega alterasa ki je ob 16 ze na sanku ali fitnesu zanemarljiva razlika.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.607
1.526
113
Sem bil pred kratkim pri kolegu na obisku, ki je šel malo sprobat eno bogato evropsko državo. Slišalo se je bajno, tako kot pri vseh: enak poklic, 3x plača. Tukaj je delal do ca. 4, potem pa kaki pir po šihtu, 2, 3,... pač klasično po naše. Imamo še neko življenje izven šihta.
Zdaj ded gori dela povprečno do 6-7 zvečer. Za pir po službi seveda niti nima več volje. Pa tudi če bi jo imel, nima nobenega s katerim bi lahko šel. Ker to se pri njih nekak ne dela. Pa pir je tudi taka cena da te srat prime.
Ko pride vikend sta oba tak zyebana, da samo vegetirata, da od delovnika k sebi prideta. V ponedeljek pa se zgodba ponovi. Od tistega 3x plače mu ostane sicer več kot v Sloveniji, ampak glede na to, da življenja tam enostavno ni, ker se samo dela in spi, denarja niti nima nikjer za zapravit. Aja pa še najemnina...sitnica...1500€ za 50m2, brez stroškov, v predmestju. Od tam še lepi kos vožnje do šihta.
V glavnem, skozi stisnjene zobe je po 4 pirih priznal, da si nekak ni tak predstavljal in da pri nas ne vemo kaj imamo, ne znamo cenit. Mogoče nimamo astronomskih dohodkov, imamo pa še neko življenje.
 

RagnarZ

Fizikalc
17. feb 2016
936
174
43
Moja osebna izkusnja je da v tujini dosti lazje zivim kot v Sloveniji, ker konc mesca ostane malo manj kot pa sem mel v Sloveniji mesecno placo. Res je, po sluzbi se ne gre na pir s sodelavci in ja vsak zase zunaj placa pijaco in nasplosno mogoce pogresam socializiranja po sluzbi kot sem ga bil navajen iz Slovenije ampak ni konc sveta.
 

ThaShizznitt

Fizikalc
13. jan 2008
4.781
4
38
Pa saj zivljenje se itak na internet seli, tko da to sploh ni tolk bad, da se ne gre clovek zakajat po sihtu v lokal.
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Citat:
Uporabnik Miikech pravi:
Seveda na koncu dokumentira, kaj vse je naredil. To je pa to. In dela manj kot v sloveniji, ker so predpisane kvote delavcev glede na st.bolnikov vecje!

Nismo vsi glupi.
Delati z manj ljudmi ni enako kot manj dela. To tvoja buca nebo nikoli razumela.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.915
9.060
113
39
MB
jih poznam kar nekaj, eni pridejo nazaj, ker bi šla vsaj ena mesečna plača za vrtec za 2 otroka, babic pa ni ...

stanovanje za 600 chf je pa dobra fora ja
smile-1.gif


bi kar potrdil tisto, da se cedita med in mleko ... ampak je za to treba delat enih 50 % več (efektive ne ur) kot pri nas, ali 400 % več kot v JU
smile-1.gif
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.029
1.258
113
Ka ti narisem, da delam v avstriji v zdravstvu? Prej pa sem delal v sloveniji v zdravstvu. Govorim iz prve roke.
 

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
jst sm na irskem, po letu pa pou sm na kredo nabavu bajto brez najmanjsga problema (cnej kot najemnine). Moja trenutno ne dela (fax), in brez problemov prezviva z eno placo. Dva avta, velik potujeva, itd. To v slo nebi bilo mozno. dela se 39 ur na tedn. Vcasih se ostane dlje ker je pac treba kej zakljuct, vcasih se gre prej dam...

sm biu pa predkratkim v svici, sva sla s sodelavcem neki pojest zvecer v zurichu. Dve glavni jedi in dve suprci v eni pivnci - 100 chf. Bil sm na sestanku v eni globalni svicarski firmi in mi je folk razlozu da si bajte v Zurichu ne morjo prvoscit. Pa so na vodilinih mestih IT oddelka v tej firmi.
 
Nazadnje urejeno:

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
KSZ
Jaz poznam primer Nemčije - Berlin.
On razvijalec in je prvo imel gor nizjo placo kot pri nas, nato je napredoval, sedaj ima visjo (ranga 80k bruto - davki pa so podobni kot pri nas). Ona tu ni dobila sluzbe, gor je zacela v klicnem centru kjer je imela cca 1300 neto (sta brez otrok). Tam je v enem letu napredovala in sedaj dobi vec (ne vem koliko ampak vec)
Stanovanje 50 kvadratov 600 EUR z nekaj vkljucenimi stroski (posebaj se placa elektrika in internet) - obrobje berlina (preden bo kdo se obesil na to - zadeva je se vedno kot da bi v centru LJ zivel)
Avto sta prodala, ker ga ne rabita, ko ga rabita, ga najameta
Mestni prevoz 70 EUR po osebi mesecno

Zivita bolje kot sta pri nas. Kot prvo ona tu ni dobila sluzbe, tam jo je. Kot drugo, on bi pri nas tezko napredoval tako kot gor (ker je tam tudi vec IT industrije) in ima sedaj tudi visjo placo. Cena hrane je enaka ce ne nizja. Restavracije so drazje ampak ne brutalno, recmo 30% drazje.

Najemnino sta tu imela enako visoko.

Denar porabljen za obiske slovenije (pac avion) se izravna s stroski ki sta jih prej imela z avtom.

No in ker sem tam cca 1-2x letno si vedno vzamem cas in malo pogledam za oglase za delo na ne-IT sluzbe. In se spomnim oglasa za voznika tramvaja. Mislim da na zacetku dobi cca 1300 - 1400 eur ... in ce partnerica zasluzi podobno, se splaca preseliti... Ker gor se sluzbo dobi zelo hitro, sam da nimas dveh levih rok. Vsi lokali iscejo delavce, s tem da zaradi multikulturnosti mesta, ni nic neobicajnega ce kak od natakarjev ne govori dobro nemsko ampak te streze v anglescini...

Tko da za folk ki tu ne dobi sluzbe, se se vedno spalca iti v tujino. Bistveno vprasanje je pa seveda kam... Ker v Munchnu bi bilo tako stanovanje, kot ga ma gor v Berlinu za 600...ne vem vsaj dvakrat toliko recimo.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.915
9.060
113
39
MB
fora je samo v tem, da pri nas nekdo z 1,2+ k neto, verjetno ne bo šel vozit tramvaja ali kelnarit nekam, za isti denar, sploh po možnosti da je to kak fdvjevec ki je kak "pomočnik direktorja marketinga" al pa v kaki fini državni službici
grin1.gif


je pa dejstvo, da se seveda da hitreje napredovat/zamenjat službo .. samo je pač treba nekaj pokazat (tu se pa pri večini spet zalomi)
grin1.gif
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.717
2.011
113
za šankom
Citat:
Uporabnik R0KY pravi:
jst sm na irskem, po letu pa pou sm na kredo nabavu bajto brez najmanjsga problema (cnej kot najemnine). Moja trenutno ne dela (fax), in brez problemov prezviva z eno placo. Dva avta, velik potujeva, itd. To v slo nebi bilo mozno. dela se 39 ur na tedn. Vcasih se ostane dlje ker je pac treba kej zakljuct, vcasih se gre prej dam...

sm biu pa predkratkim v svici, sva sla s sodelavcem neki pojest zvecer v zurichu. Dve glavni jedi in dve suprci v eni pivnci - 100 chf. Bil sm na sestanku v eni globalni svicarski firmi in mi je folk razlozu da si bajte v Zurichu ne morjo prvoscit. Pa so na vodilinih mestih IT oddelka v tej firmi.

glede na vreme gor ti privoščim še vsaj 3x plačo kot jo imaš sedaj
evil.gif
 

Jado

SCANIA, na uro ziher 140
21. maj 2008
15.613
199
63
Kranj
tomi: 1,2k neto je za naš standard super plača....še 100 prevoza in 100-150€ malice, pa je skoraj 1,5k nakazano.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Citat:
Uporabnik tomi pravi:
fora je samo v tem, da pri nas nekdo z 1,2+ k neto, verjetno ne bo šel vozit tramvaja ali kelnarit nekam, za isti denar, sploh po možnosti da je to kak fdvjevec ki je kak "pomočnik direktorja marketinga" al pa v kaki fini državni službici
grin1.gif


je pa dejstvo, da se seveda da hitreje napredovat/zamenjat službo .. samo je pač treba nekaj pokazat (tu se pa pri večini spet zalomi)
grin1.gif
Ne nekdo brez sluzbe ga bo pa sel. Al pa bekdo z minimalcem v proizvodnji. Al ne?