Delo v Švici

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik MihaMurcielago pravi:
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
storitve so enormno drage v primerjavi z našimi. Tako drage, da se splača vozit karambolirane avte v Slovenijo na popravilo (na šleperju seveda, ne posamezne), se jih tukaj popravi in potem nazaj v Švico, pa je kljub prevozu razlika ogromna.
v švici verjetno vsak plača pošteno za opravljeno storitev, ti meni jaz tebi.
v sloveniji pa en drugemu zbijajo cene za storitve, pa vsak je mojster za vse.
Moj odgovor se je nanašal, da sama plača ti nič ne pomeni, temveč je potrebno primerjati, kaj si lahko z njo privoščiš. Če imaš recimo v Švici plačo 5.000 EUR, v Sloveniji pa 1.000 EUR, ti nič ne pomaga višja plača v Švici, če si z njo ne moreš več privoščit, ker je vse drago. Recimo, da frizer stane v Sloveniji 10 EUR, v Švici pa 80 EUR. Praktično si lahko potem v Švici s tisto plačo manj privoščiš, kot pa v Sloveniji.
PS: To zgoraj je le hipotetična situacija in ne trdim, da v Švici s 5.000 EUR ''jebeš ježa''.
 

darko11

Majstr
21. jul 2007
1.203
178
63
Sem prej napisal:
Citat:
Veliko bolj efektivno kot pri nas, brez čohanja po riti in 50 čikpavz. Tam se dela.

Delodajalec te plačuje za opravljeno delo in ne ure / nadure.
Slovenæki bi pač delali efektivno 2 uri, plačani pa bi bili za 8 ali 10. Miselnost je problem: v službo greš opravit delo ne pa nabijat ure.
smirk-1.gif


Aha pa tisti, ki je zgoraj vprašal, če jaz na pamet. Ne, primerjali smo 4 firme, različne dejavnosti, ne samo proizvodne.
smirk-1.gif
 

karamarko

Pripravnik
29. sep 2014
365
0
16
Verjetno je veliko večja razlika, če si v Sloveniji ali v Švici visoko izobražen, usposobljen kader.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Citat:
Uporabnik GSMobil pravi:
Zanimivo. Moj stric in teta sta desetletja živela v švici. On "šlosar", ona frizerka. Stanovali so blizu Zuricha, v najemu, lepo stanovanje z teraso. Kaj sta ustvarila poleg hčerke? Hja, veliko hišo v Sloveniji sta zgradila, nov BMW itak na par let, Rado ure so tudi imeli, kupljeno stanovanje v Švici, avto za hčero, skratka nič jim ni falilo. S tema poklicema pri nas ne bi napraskala niti za garsonjero, če kdo mene vpraša. Aja, hčera je optik, kasneje kupila svoj flet za 700.000CHF. Pri nas? Utopične sanje...
Je pa res, življenje tam je čisto drugačno, kot pri nas. Ni kafan pa pirčkov pa tega, še za rojstni dan vsak zase plača, to je pa spet druga plat "življenja" v švici
smile-1.gif
.

Bistveno je predvsem da si napisal "DA STA ŽIVELA DESETLETJA" torej govoriš o zlatih časih, o pretekliku, o času ko ni bilo tam še pol jugovine in raznih albancev in vsega ostalega. Tudi v Avstriji in Nemčiji se je desetletja nazaj dalo naredit hudiča, danes pa lahko samo "lepo živiš". Skratka ne namigovat da si bosta dan danes šlosar in frizerka v Zurichu ustvarila vse to kar si napisal zgoraj... bilo in nikoli več ne bo...
 

B81

22. jul 2007
34.473
8.950
113
Ne vem no. Oba soseda sta bila 30+ let v Nemčiji, ona v proizvodnji, on pa samo 9 let službe tam, ostalo pa bolniške.
Še danes pravi ona (on umrl), kako se je dalo lepo živet z delavskimi plačami, da to danes pri nas itak ni mogoče...

Spraševal sem tudi eno stranko, ki živi v Nemčiji in sva poklepetala o tem in je povedal, da tam se lepo živi, sploh če sta dva in ne zapravljata z kak luksuz....torej če tam delavec živi isto, kot bi pri nas, si tam lahko dejansko kaj privarčuje, tako da neka razlika je še vedno. Saj pa poglej, če nisi res čisto nek navadni delavec in prejmeš npr. 2400 eur neto in žena rečmo 1800, je to 4200 mesečno.
Pri nas bi ista dva dobila on 1300 in ona 850 neto. Zdaj pa gresta kupit novega Golfa 7 (ali je že 9?), ki stane tam ne vem, enako ali malce več?
evil.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.263
-8.464
113
Citat:
Uporabnik Denis pravi:
Saj pa poglej, če nisi res čisto nek navadni delavec in prejmeš npr. 2400 eur neto in žena rečmo 1800, je to 4200 mesečno.
Pri nas bi ista dva dobila on 1300 in ona 850 neto. Zdaj pa gresta kupit novega Golfa 7 (ali je že 9?), ki stane tam ne vem, enako ali malce več?
evil.gif
Ni važno koliko dobi. Važno je, koliko mu ostane konec meseca.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: endvatri

B81

22. jul 2007
34.473
8.950
113
Tudi to sem vprašal. Cene živil so nižje (Aldi, Hofer....), najemi dražji in restavracije tudi, ampak a kaj v Slo tudi hodiš v restavracije jest vsak dan? Menda ne. Konec meseca jim tam ostane toliko, da lahko v 30-ih letih zgradijo pri nas 2 ornk hiši in imajo penzije, za katere bi moral človek pri nas bil neki ultra vodja s 3 jurji plače.
 

darko11

Majstr
21. jul 2007
1.203
178
63
Vprašaj ju še za cene storitev: servisi avtov, gradbena dela - obnavljanje stanovanja, vodovod, elektrika, večinoma vse z računom...
smile-1.gif

Pa seveda to kar ti rečes luksus je meni normalno življenje: 1x na teden vsaj na kako kosilo, večerjo, pir. Tu pa tam koncert, kino.. Tam so cene x4 približno.
smile-1.gif

Se pa strinjam, če si pridn, se tam to pozna pri plači. No saj v Slo tudi.
Primerjaj pa življenje gor - o tem se menimo, za nas so to zelo dobre plače, gori naj gradita s takimi plačami.
wink-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

B81

22. jul 2007
34.473
8.950
113
Maš prav, to bi moral vprašat nekoga mlajšega, ki je trenutno tam.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.061
1.270
113
Ded pa baba v Nemciji. Ona proizvodnja, on programer. Overall pa zivljenje veliko boljse. Res so nekatere stvari precej drazje, a si s placama lahko privoscita veliko vec, kot bi si pri nas. Kar verjemite. Da se.

Drug kolega bolnicar pri Grazu. 2 leti je gor in je vzel kredit ter kupil stanovanje v okolici. Povejte mi. Si bolnicar v sloveniji lahko kupi stanovanje s 600eur neto place?
 

Jado

SCANIA, na uro ziher 140
21. maj 2008
15.614
199
63
Kranj
Slovenija je zablojena država, kdor je mlad, samo ven. Pa čim prej 2 jezika, ENG in DE.
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.799
4.298
113
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Ja jado, a še nisi zunaj?

Ksz...

Ja cel kup jamranja kako je tezko, se strinjam da ni vsem vedno lahko, ampak namesto da bi bluzili po forumih, bi lahko natuhtali kaj delati, da bi vec zasluzil...

Drugace pa z SLO povprecno placo in ce si se malo bolj priden bos lahko v Bosni kupil dve hise... in bil car...
 

Konec

Guru
Izključen uporabnik
22. avg 2007
1.924
753
113
GO rica
Ko se bodo mnozicno svicarji avstrici...in ostali zahodnjaki zaceli odpravljati na delo k nam ali ostalim ex komunajzarskim oazam blaginje bom zacel verjeti.
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Citat:
Uporabnik Miikech pravi:


Drug kolega bolnicar pri Grazu. 2 leti je gor in je vzel kredit ter kupil stanovanje v okolici. Povejte mi. Si bolnicar v sloveniji lahko kupi stanovanje s 600eur neto place?

V avstriji je naloga in hierarhija v zdravstvu malo drugacna kot pri nas.

Bolnicar je precej jebena stranka, naredi precej vec dela kot pri nas ko je navaden pucelj (v bistvu tudi delo sestre+nekaj administracije) in je zelo zazeljena roba, ponavadi placani bolje od "sester". Medicinskih sester prakticno ni, visjih oz diplomiranih dejansko ne poznajo. Tudi delo je zelo raznoliko, zato pa ogromno modrega osebja hitro pride nazaj v slo.

Druga stvar, kvadrat v okolici graza stane okoli 800eur.

Kar pa se svice tice, nekateri so jasno obelodanili stanje. Tudi sam jih poznam kar nekaj, od "fizikalcev" do visokoeduciranih v svici. Pod 4000CHF si za njihove razmere revez. Generalno gledano pa se po njihovih besedah "normalno" zivljenje zacne pri 7000-8000CHF mesecno, to pomeni da se imas kaj od zivljenja razen ritual "kuca-posao". Seveda ne manjkajo rituali kot servisiranje avtomobila v sloveniji (50% ceneje), hrana preko meje itd.
 

hrci

Pripravnik
22. jan 2008
865
2
18
Ksz..

Govorite naj gremo v tujino, a hodite delat v Avstrijo, živite pa v Sloveniji.. gledate samo na keš, ko pa vam leta gredo mimo ko šus. Pol pa delate v švici da si lahko pri 50ih kupite bajto v sloveniji, a delate po 12 ur, pa še niti na pivo ne morete ker vas ogulijo v gostilni. Uh kakšno življenje :D mam čist fini šiht tukaj, 5 minut pešaka od doma in me sploh ne zanima tujina. Pa dečki nimamo vsi tukaj 600 eurov plače, bo se treba malo izkazat al pa menjat šiht.
 

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.982
2.713
113
Res je, place visje v tujini ampak tudi stroski, pa se tujec si. Po svoje ce imas dobro sluzbo in znas uzivati in se prilagodis okolju je super, da gres pa gor 30 let garat in sparat, da si bos lahko kupil hiso ali dve tukaj pri 60 letih, pa nekako izgubi smisel a ne?
Tudi tukaj se dal fajn zasluzit, sigurno tezje kot v tujini ampak a ste vsaj poskusali al ste vsi vklopili "Jado mode" kako je vse grozno pa kako se pri nas ne da nic narediti.