Delo v Švici

darko11

Majstr
21. jul 2007
1.203
178
63
Tisti, ki jamrajo v Revozu, v Magni nimajo kaj iskat.
wink-1.gif
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.922
1.088
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik johannes pravi:

49% slovenskih družin namreč NIMA niti 600 evrov prihrankov!

Skratka, večina slovenskih družin ima vsaj 600 evrov prihrankov.

Pa ob tem je treba vprašat (če se že glih primerjamo s Švico) še nekaj: koliko od teh 49% pa vendarle ima lastno nepremičnino? Vsaj polovica, kot je videt. Pri nas 75% ljudi živi v lastni nepremičnini, v Švici le dobrih 40% ...
Se človek vpraša, kdo ima v resnici koliko ...
 

B81

22. jul 2007
34.480
8.956
113
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Slovenska gospodinjstva so po podatkih statističnega urada (Surs) lani privarčevala 14,4 odstotka razpoložljivega dohodka in povečala finančna sredstva za 2,3 odstotka. To nas uvršča nad povprečje držav članic EU, prvič od leta 2008 pa tudi nad povprečje držav članic evrskega območja.

Ok, tole ravno nima veze s tistimi 49-imi %. Tako kot je tudi povprečna slovenska neto plača čez 1000, to ne pomaga onim 49-in % čisto nič, kaže le to, da nekateri to zeeelllooo presegajo in od tod je pač povprečje plače nad jurja.
To je za revščino v sloveniji čisto nerelevanten podatek.

Kar se tiče nekih norm, ki jih omenjate tukaj: dela se enako, kot pri nas. Torej kolega kelnar (enolog sicer), bratranec hišnik v šoli, njegov sin policist, stric bil vzdrževalec v malo večji firmi...dela se, kot pri nas, razen da malica ni v všteta v ure, ni pa zdaj to, da bi delavci za trakom delali trikrat več, kot delajo pri nas.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.264
-8.463
113
Citat:
Uporabnik Denis pravi:
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Slovenska gospodinjstva so po podatkih statističnega urada (Surs) lani privarčevala 14,4 odstotka razpoložljivega dohodka in povečala finančna sredstva za 2,3 odstotka. To nas uvršča nad povprečje držav članic EU, prvič od leta 2008 pa tudi nad povprečje držav članic evrskega območja.

Ok, tole ravno nima veze s tistimi 49-imi %. Tako kot je tudi povprečna slovenska neto plača čez 1000, to ne pomaga onim 49-in % čisto nič, kaže le to, da nekateri to zeeelllooo presegajo in od tod je pač povprečje plače nad jurja.
To je za revščino v sloveniji čisto nerelevanten podatek.
Je v isti novici in je relevantno. V vsaki državi imaš ljudi nad povprečjem in pod povprečjem. In glede na to, koliko svojega prihodka se uspe našparati, smo lepo nekje na sredi.
 

B81

22. jul 2007
34.480
8.956
113
Ja saj imaš prav, ampak nima se smisla ukvarjati s tistimi, ki jim nič ne manjka.
 

darko11

Majstr
21. jul 2007
1.203
178
63
Če si luzer in lenuh v Slo boš tudi v AT in DE.
Pridni ljudje pa nikjer nimajo problemov.
Cmizdrenje na kavču ti ne bo pomagalo.
 

karamarko

Pripravnik
29. sep 2014
365
0
16
Ko sem omenjal kolegico, ki dobi 2500€ neto (to si je preračunala, da ji ostane na mesec, tudi ko plača dohodnino). V sobi vem, da je sama. To verjetno ne bi bilo poceni, če bi jo sama najela. Trije obroki dnevno v dobri restavraciji tudi verjetno niso džabe. Torej, dva največja stroška ima pokrita, glede na to, da je samska.

Seveda pa tak lajf ni primerljiv s tem, da imaš ti družino, nepremičnino, dva avta, vrtec itd.

Ne bi bilo slabo, če bi tisti, ki so Švici izkusl iz prve roke, malo popisal stroške npr. za en mesec, da ne bomo nekaj na pamet. Če se komu da
smile-1.gif
 

mdragan

Pripravnik
30. okt 2014
993
6
18
Povprecje je tako (vsaj ke bilo) cena za samca:
Garsonjera v povprecju 800-1200 chf
Prehrana cca 400 chf v menzi podjetja v delovnih dneh
Zavarovanja (med katerim zdravstvo in obvezno) 300 chf
Javni prevoz v Luganu 66 chf
Luksuz....NO LIMITS (hrana v boljsih restavracijah,izhodi,izleti....AVTO IN ZAVAROVANJA)
TOREJ ZA STAT NA NOGAH SAMOSTOJNO OZ PREZIVET RABIS NAJMANJ 2000 CHF pa se to je na knap.
Cene v restavracijah in trgovinah so v povprecju 30-40 % drazje kot v Italiji kar za nase razmere je ze juhuhu draga
V restavraciji tipa "dobra slovenska gostilna" cena za dva okoli 100 chf
Vse kar je pod 3500 CHF neto na mesec je brez veze pa se s tem denarjem spadas v srednji oz nizji sloj.....
 
Nazadnje urejeno:

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.063
1.271
113
Citat:
Uporabnik darko11 pravi:
Ko bodo vsi slovenski delavci dosegali avstrijske / švicarske norme, bodo tudi plače avstrijske / švicarske.
wink-1.gif

O stroških življenja v tujini pa nimaš pojma.

To ti kar na pamet ali kako? Zdaj nevem od kje mas izkusnje, ampak po mojih osebnih izkusnjah in izkusnjah kolegov je avstrija tista, kjer je delo lazje. Pa ne zaj mesat sem magne in lederfabrike, kjer izkoriscajo slovence. Eno normalno avstrijsko podjetje pa ima manjso normo. Oz. bolj zivljenjsko!

Podjetje, ki je prej bilo v avstriji v bregenzu, je zdaj v sloveniji. Na nekaterih nalogih je zadaj se norma iz avstrije. And guess what? Od 20 do 45 posto manjsa norma!

Sam delam v zdravstvu v avstriji in lahko primerjam. Spet manj dela pri jodlarjih, ker imajo predpisano stevilo delavcev vecje kot mi.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Iz prve roke - v Avstriji se dela manj, v petek se konča delo ob 12.00, ponekod ob 13.00. Pričetek dela okrog 8.00 (jaz sem ob 7:30 itak prvi v pisarnah, poleg čisitlke iz Prijedora). Je pa res, da delo potegenjo do 17.00 ure, kar je tudi realno, glede na to, da pač ne poznajo odmora za malico oz. se jim avtomatsko odbije 30 minut na dan, ša če ješ ali ne... Pa delovna obveza je na mesec enaka, zato če hočejo v petek prej domov, je treba čez teden oddelat. V pisarnah so pa lenuhi...
 

karamarko

Pripravnik
29. sep 2014
365
0
16
Citat:
Uporabnik mdragan pravi:
Povprecje je tako (vsaj ke bilo) cena za samca:
Garsonjera v povprecju 800-1200 chf
Prehrana cca 400 chf v menzi podjetja v delovnih dneh
Zavarovanja (med katerim zdravstvo in obvezno) 300 chf
Javni prevoz v Luganu 66 chf

Strošek za garsonjero je skupaj s stroški?
Hrana v trgovinah, kot sem gledal po raznih Lidl itd. katalogih je približno 50-100% dražja kot pri nas. Če živiš kje blizu meje, lahko hodiš po večjih nakupih čez mejo.

Torej, če imaš kot samc 3500 chf, ti ostane na mesec cirka 1000 chf, če upoštevamo, da zapraviš za 'luksuz' in ostalo 500 chf/mesec.

Povprečna neto plača je približno 5000 chf.

Tu so pa letne plače po podjetjih KLIK
 
Nazadnje urejeno:

mdragan

Pripravnik
30. okt 2014
993
6
18
500 chf za luksuz je bolj malo....kaj avta ne mislis imet...pa zavarovanje za avto,obleke.....intenet....hitro si na 1000+ za luksuz....
Zelo odvisno stroski nekje so deloma vsteti nekje ne.........
Place so bruto zneski pozor.....odbij cca 13-20% prej 20 kot 13
Pa si pri 5000 hitro na 4000 itd....
Povprecna kot povsod med Fato ki cisti stopnice za 1000 chf in Petrom ki je vodilni v Novartisu za 30.000 chf....
 
Nazadnje urejeno:

karamarko

Pripravnik
29. sep 2014
365
0
16
5000 je povprečna neto, 5850 je bruto.

No, ti stroški me zanimajo. Avto, zavarovanje avta, položnice, ki niso vštete v najem nepremičnine.. obleke, čevlje, to lahko naročiš na amazonu ali pa greš na šoping čez mejo.
 

mdragan

Pripravnik
30. okt 2014
993
6
18
Na to ti nevem odgovorit....razlika je Fiat Punto ali BMW X6....
Luksuz nima limitov,za nekatere je eno za druge 20x to.....
Jaz sem zivel v Ita in se dnevno vozil v CH....moj avto me je stal 800€ na mesec (lesing+obrok zavarovanja)....v Svici bi to 1200€ npr....je bil pa avto visjega cenovnega razreda
Pa se to tujcev ki dobi 5000 chf v startu je malo.....drugo neka sola over the top ali da te oni klicejo gor ker te rabijo....drugace sudbina ti je hebana kot tujcu na zacetku
 
Nazadnje urejeno:

GSMobil

Fizikalc
6. jan 2008
2.499
4
38
Zanimivo. Moj stric in teta sta desetletja živela v švici. On "šlosar", ona frizerka. Stanovali so blizu Zuricha, v najemu, lepo stanovanje z teraso. Kaj sta ustvarila poleg hčerke? Hja, veliko hišo v Sloveniji sta zgradila, nov BMW itak na par let, Rado ure so tudi imeli, kupljeno stanovanje v Švici, avto za hčero, skratka nič jim ni falilo. S tema poklicema pri nas ne bi napraskala niti za garsonjero, če kdo mene vpraša. Aja, hčera je optik, kasneje kupila svoj flet za 700.000CHF. Pri nas? Utopične sanje...
Je pa res, življenje tam je čisto drugačno, kot pri nas. Ni kafan pa pirčkov pa tega, še za rojstni dan vsak zase plača, to je pa spet druga plat "življenja" v švici
smile-1.gif
.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.324
5.843
113
pri taščici
Tale zadnji stavek bi moral dati.marsikomu misliti. Ker ob takem stavku ti tudi pri nas ob 2 jurja netto plače ne uspe nič prisparat.
 

MihaMurcielago

Zelenc'
6. maj 2017
21
0
1
Domžale
Citat:
Uporabnik darko11 pravi:
Ko bodo vsi slovenski delavci dosegali avstrijske / švicarske norme, bodo tudi plače avstrijske / švicarske.
wink-1.gif

O stroških življenja v tujini pa nimaš pojma.

v švici se dela isto kot pri nas. razlika je samo, da te tam lepo prosijo, če bi bil pripravljen delati nadure (ki so seveda lepo plačane), pri nas pa si jih prisljen delati za 3-4€/h, nekateri še tega ne dobijo plačanega.

če bi bile v švici neke nenormalne norme ne bi polovico bivše juge tam delalo?
 

MihaMurcielago

Zelenc'
6. maj 2017
21
0
1
Domžale
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
storitve so enormno drage v primerjavi z našimi. Tako drage, da se splača vozit karambolirane avte v Slovenijo na popravilo (na šleperju seveda, ne posamezne), se jih tukaj popravi in potem nazaj v Švico, pa je kljub prevozu razlika ogromna.

v švici verjetno vsak plača pošteno za opravljeno storitev, ti meni jaz tebi.
v sloveniji pa en drugemu zbijajo cene za storitve, pa vsak je mojster za vse.