Konoplja v ZDA & SLO

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.069
301
83
Če razmišljaš o konoplji, dovoli majhen nasvet; za začetek posej 10 arov (minimalno za kar lahko dobiš dovoljenje). Tako ne boš zapravil preveč denarja, če se bo na koncu izkazalo da imaš na njivi hrano za ptiče preko cele zime
evil.gif


Seme je v rangu 15 evrov za jilo. Najmanj lahko dobiš pet kil (tam tam za deset arov). Vsaj tako je bilo do zdaj, ne vem kako je letos ...

Pa za dovoljenje zaprosi do 10 maja.
 

B81

22. jul 2007
34.258
8.809
113
Hmm, najmanjši kos je nekaj čez 20 arov, ne vem pa še, če bi Finolo za seme za olje ali kaj večjega za stebla, slamo...

Ni mi pa najbolj jasno tole iz http://konopko.si:

Hektarski donos – primerjava med koruzo, sladkorno peso in konopljo:
KORUZA: 1.300-1.500 EUR/ha
Eko pridelava za zrnje (prehrana), vir MKO
SLADKORNA PESA: 600-700 EUR/ha
vir Biotehniška fakulteta Maribor
KONOPLJA: 1.400-1.700 EUR
vir Biotehniška fakulteta Maribor (diplomsko delo Mete Medved, univ.dipl.inž.kmet., 2014)
Subvencije veljajo za konopljo enako kot za vse ostale poljščine.
Hektarski donos pridelka (povprečje, količina je odvisna od sorte konoplje, vremenskih razmer...)
Seme konoplje 500-900 kg
Slama 3-5 ton
Zadruga ponuja možnost odkupa pridelka, cene so odvisne od letine in razmer na trgih, prednost imajo člani zadruge in kupci semenskega materiala.

Če uspeš prodat seme po 2 eur in zraste rečmo samo 600 kg/ha, je to 1200 eur.
+3 tone slame...
Sicer slabše, kot so bile buče lani, ampak vseeno. Vse te zadruge in podjetja, ki to forsirajo, pozabljajo na nabolj pomembno stvar - ugoden odkup za pridelovalca. Ko bodo to poštimali, bo dovolj konoplje v Sloveniji.

Zdaj si pa ljudje ne upajo sadit, ker ne vedo, kam bodo potem z njo....

Ti povej malo o pridelku, koliko ha, koliko semena ste dobili, koliko ga je ostalo na njivi pri žetvi itd, imeli dobro pognojeno, bil kak napad bolezni itd.... malo povej
smile-1.gif


EDIT: nekaj še, komu se je skisalo, da prodaja pol litra olja po taki ceni, če pa vem, koliko stane liter isto EKO finole iz Kanade v cisterni?

http://konopko.si/izdelek/57/konopljino-olje-500ml-mironsko-uv-steklo

bemti boga, ne pretiravat.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.069
301
83
Jaz sem sejal po ječmenu. Tam okoli 15 arov. Strnišče sem samo prebranal in vrgel eno malenkost NPK (bolj ko ne zaradi mineralizacije slame in korenin ječmena). Rastlina je delala hudo čudno, na polovicinjive mi je prišla ven bolj švoh, pa tudi delala ni kot bi morala, zrasla samo do metra, medtem ko je bila na drugi strani dva metra. pobiral sem cvetove za "čaj". Slama je šla v zemljo. In ja, s pridelkom sem imel težave, ker si dobro sušil in je precej plesnil. V glavnem, klasika pri konoplji za začetnika; veliko truda, malo haska
cheer.gif


Tisti donosi so hudo zanimivi. Eno malenkost bi bilo treba vprašat po zdravju mentorja tiste diplomske. Študentki pač ni za zamerit.

Komerkoli so že želi (ne grem brat cele teme) so mu s tehtnim razlogom, verjemi. Vem za kerlca, ki so mu želi, ampak ni imel dovoljenja.Pprejšnje leto je imel,v letu "žetve" pa ne. Ne vem kaj mislil, da je to doživljeska licenca
hysterical-1.gif
Poleg tega je stari znanec mož v modrem.