Ljubljanski (mestni) zrak

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
PS: Zanimivo, kako je bilo kurjenje z drvi nekaj let nazaj ekstra moderno in ekološko, sedaj je pa to največji onesnaževalec.
uf-1.gif

Saj še vedno je - če imaš moderno peč in če dejansko kuriš samo drva/pelete. A folk zaradi revščine privleče na plano stare gašperčke, v katere zmečejo vse smeti, s plastiko vred (ki če drugo ne povzroči dimniški požar). Je ena komunala tu v SV SLO razlagala, da pridejo do gospodinjstev in imajo prazne kante za smeti celo zimo
bonk.gif
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
BTW - Hrvati teh meritev (vsaj javno) sploh ne izvajajo. Sem bil pred dvema tednoma na Ivanščici, gledam s kolegico iz VŽ dol, vse temnosivo, sem se hecal, da izgleda kot da bi gorelo kaj. No evo, naslednji dan pa rdeč alarm za skorajda celotno SLO, iščeva meritve za HR, pa sploh ne obstajajo, samo ozon in CO
rolleyes-1.gif
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.881
3.006
113
Saj pri nas je tudi vse črno ko v dolino pogledaš včeraj na primorskem pogled proti vipavski dolini čista sivina spodaj na obali je bilo nekoliko bolje. V LJ pa lahko to že iz gradu vidiš.
 
22. jul 2007
12.770
1.300
113
123
Važno, da pa pri nas nabijajo okoljske dajatve na plin, kateri je pa najbolj čist energent.
Namesto, da bi država subvencinonirala nakup takih peči
bonk.gif
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.924
2.402
113
Citat:
Uporabnik Floki pravi:
Saj pri nas je tudi vse črno ko v dolino pogledaš včeraj na primorskem pogled proti vipavski dolini čista sivina spodaj na obali je bilo nekoliko bolje. V LJ pa lahko to že iz gradu vidiš. [/quote

Vipavska dolina je neposredno onesnazena z zrakom iz Padske nizine. Na satelitskih posnetkih se lepo vidi. Verjetno sedaj z leti malo manj, pa kriza in padec proizvodnje.
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
Citat:
Uporabnik SouthPark pravi:
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
PS: Zanimivo, kako je bilo kurjenje z drvi nekaj let nazaj ekstra moderno in ekološko, sedaj je pa to največji onesnaževalec.
uf-1.gif

Saj še vedno je - če imaš moderno peč in če dejansko kuriš samo drva/pelete. A folk zaradi revščine privleče na plano stare gašperčke, v katere zmečejo vse smeti, s plastiko vred (ki če drugo ne povzroči dimniški požar). Je ena komunala tu v SV SLO razlagala, da pridejo do gospodinjstev in imajo prazne kante za smeti celo zimo
bonk.gif

zarad šparanja in zarad debilizma ljudi.
Mah jst to vse skurim.
Pa ne smeš tega kurt, to ti pol dihaš.
Mah sej vse zgori, sej gre v luft.

in potem se raje na peti obrneš in si bruhneš v usta
bonk.gif


žal resnični primeri:(
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.197
5.584
113
Koliko ljudi ima moderno peč (redno letno servisiran uplinjak z lambda sondo), cene slednjih so od +3000 eur naprej ?
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.203
4.673
113
Kolikor sem pregledal statistiko, ima najslabši zrak Celje. Celje ima precej manj prometa kot Ljubljana, ker ni ne vem kakega obilja delovnih mest. Mogoče je kurišč nekaj več, največ pa najbrž prinese geografska lokacija.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.265
5.822
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik Ytbnd pravi:
Koliko ljudi ima moderno peč (redno letno servisiran uplinjak z lambda sondo), cene slednjih so od +3000 eur naprej ?
Imam, "servisiram" sam. Glede na dim iz nekaterih uplinjakov pa lahko rečem da so le ti lahko slabši od klasičnih kotlov. Ker klasičnega kotla se nisem videl tako.kaditi. in ja, tudi jaz znam mojega pripraviti do takega kajenja. Samo sedaj vem zakaj do tega pride in se mi ne dogaja več.

Če pa kuriš tako da pač nekaj pogori (ni važno kaj in v kakšnem stanju) pa najbrž lepše pogori v klasiki kot uplinjevalnem.
Sem že lepil slikce dima ki se vije preko cele vasi iz uplinjevalnih kotlov.
bonk.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.265
5.822
113
pri taščici
Plastika ni kriva za dimniski požar.
Za njega je kriva katranska obloga v njem in previsoka temperatura dimnih plinov (oziroma ogenj) v dimniku. Katranske obloge pa nastanejo zaradi nepopolnega izgorevanja lesa.

Na nemškem forumu so bile objavljene slike kako so iz uplinjevalne peči z verižnim dvigalom vlekli iz peči turbolatorje iz izmenjevalcev. Pa niso bili dolgo v peči. Tako so bili zabiti s katranom, da je peč nehala goreti.
Jaz bi jih iz moje z lahkoto lahko potegnil tudi po petih letih najbrž. Potegnem jih sedaj nekako dvakrat letno, zna se zgoditi da bo ta cikel se bistveno daljši....
Dimnikarja ne rabim več, sem zadnjič pogledal dimnik s speglom.na dnu poberem enkrat letno nekaj pepela in Zgodba čiščenja dimnika zaključena. Samo peč pa nekajkrat več pocistim. Predvsem zaradi izkoristka. Vsak mm pepela in prahu v peči se pozna.
Cene lambda peči so nasponane da glava boli. Jaz sem jo kupil direkt na Slovaškem za dobre pol slovenske cene . Kmalu potem je nisi mogel več kupiti, ker ti jo enostavno niso več prodali. Meni jo je še uspelo spraviti preko ekosklada.

Danes bi šel po " enako"peč vendar brez lambde. Dobi se aftermarket lambda Set ( za manj kot pol tovarniške cene nekaterih kotlov) lahko ga tudi sam narediš z robo iz eBaya za desetino cene). Tudi to bi se že lotil če bi bil bolj pogumen v elektrotehniški vodah. (Spajkanje.....)

Primer: ekrancek mojeambda peči stane na spletu dober evro. Če ga grem.kupit kot nadomestni del je najbrž vsaj kaksnih 100 evrov.
 
Nazadnje urejeno:

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
@keber: ti pišeš in lepiš "študijo" o kaminih. WTF?
Mene bolj zanima teza, da bi utegnili uplinjaki izbruhati bistveno bistveno več prašnih delcev kot klasika. Predvsem pa manjše delce, kar je še večje sranje. Neka logika je v tem. Kdo ve kaj več? Oz. lahko potrdi ali zavrže domnevo?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.265
5.822
113
pri taščici
Enkrat sem gledal neko tabelo kjer so bili navedeni podatki za uplinjevalne kotle. Razlika je bila tudi za faktor 5 med njimi. Ali je bila to samo.posledica kaksnih optimizacij aka vw, ali je bila res taka razlika med njimi. Z
Kotel priznane znamke je pred servisom nekaj ur laufal v prazno da se je hitreje ohladil. Skozi dimnik je zmetal kar nekaj "pikic" saj in podobnega sranja ki ga sicer med delovanjem ni bilo videti. To se opazil na avtu temne barve ki je bil.parkiran nekaj metrov od dimnika.sicer se na avtu ne opazi večjih posledic kurjenja.

Eidt
Tabela, neke hude razlike med različnimi tipi kurjave ni, podatek je za skupne prašne delce.
https://www.google.si/url?sa=t...ZvtNJ2prfZtSWng
 
Nazadnje urejeno:

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik retro pravi:
Zakaj pa jih nimajo avioni????? In traktorji in delovni stroji in stari kamioni in peči na kurilno in in in in in, pa smo tu.
Bi tudi za vse te morali obstajat predpisi in tehnika, imaš prav. Pri letalih sicer na tem že dolgo delajo in obstajajo neki stabdardi. Gledat dizelce od SŽ je pa res nagravžno ...