Doktorji bi višje plače?

Floki

Guru
6. sep 2007
9.881
3.005
113
Citat:
Uporabnik jurek1973 pravi:
Citat:
Uporabnik zakon pravi:
...me prav zanima kdaj se bo kateri za medicinske sestre tako gor vzel, pa za čistilke, strežnike itd.
Torej bi se morali zdravniki boriti za:
* odpravo korupcije v zdravstvu
* odpravo čakalnih vrst
* za paciente
* za plače čistilk in strežnikov
* ...
Potem so pa res supermeni.

Zadnjo s čistilkami lahko izpustiš, za ostale so pa tudi oni vsaj delno odgovorni nekje tudi čisto.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.309
5.340
113
V tem delu se z zakonom strinjam. Končno sem od Kuštrina včeraj slišala, da ne bi bilo švoh, če bi vsi zdravstveni delavci izstopili. Ti so plačani iz druge malhe (plačujemo v tri: ZPIS, ZZZS in ostalo). Tako se pa ustvarja "vojna" med sestrami, zdravniki in bolničarji pa se fizioterapevti se nekje kar zgubijo, ker jih ni veliko, zobarji so itak film zase, ker nekaj ZZZS plača, nekaj ne, laik nima šans da zastopi, iz katerega žepa gre kaj ipd. Potem pa se znotraj teh skupin (vse tri ravni med sabo skregane, višje medicinske sestre, ko pride do plač tudi pozabljajo na srednje ipd). Le zakaj in komu to služi. Bože ne daj, da se vkup vzamejo, bolj obvladljivo vse skupaj, če so na male skupinice razdeljeni.

Kar se tiče pa 8k€ neto nekoga v JS, pa a ni zdaj neka aplikacija. Ustanovo veš, šefica je samo ena - hitro na zurnal. Saj cela Slovenija brska pa išče te podatke, pa da bi jim ta ušel. Posledica zgoraj omenjenih razmerij med eno in drugo skupino. Vsaka govorica postane resnica, namesto da bi skupaj stopili. Vsi! Pa ne zaradi plač, ampak normalnega delovnega odnosa in razmerij. Od tega pacient lahko samo profitira.
 
Nazadnje urejeno:

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.738
583
113
Citat:
Uporabnik jurek1973 pravi:
Citat:
Uporabnik IbizaDriver pravi:
...Plača torej od začetnih 2 jurjev s časom zleze na 3 ali 4 jurje, ...
Bolj res "od začetnih 1.200 zleze na 1.800".
Avtomatskih napredovanj pa že nekaj let ni. (ZUJF)

V Sloveniji je pač tako, da čreda vedno ve več kot nekdo, ki pozna stvari iz prve roke, na vseh področjih. Če predstavljaš dejstva ali argumentiraš, te ignorirajo in peljejo svoje naprej.
In potem, ko se nek osebek enkrat znajde izven črede in spozna nekega zdravnika, ga začne dr*at da ima itak 10k plače, potem pa mu človek v živo razloži kako stvari stojijo, ga pa gleda z izbuljenimi očmi "A res? Nisem vedel, jaz sem pa mislil..."
 

kreden1

Pripravnik
5. nov 2010
289
0
16
Citat:
Uporabnik IbizaDriver pravi:
V vsem skupaj je itak veliko zavanja. Recimo zgoraj so bile navedene neke minimalne plače zdravnikov, ki so neto-neto in ki jih dobi samo par začetnikov, ki res delajo samo 7 ur na dan (8-malica-2x odmor). V tem času je njegov kolega iz zahodnih držav še dolgo "revež", saj mora še vrsto let plačevati posojilo, ki ga je vzel za šolanje. Že po 10 letih gre zadeva z avtomatskimi napredovanji gor za tretjino, plača se dodatek za manj ugoden delovni čas (popoldne), pa sem ter tja kakšno dežurstvo, pa še celo vrsto dodatkov.

Plača torej od začetnih 2 jurjev s časom zleze na 3 ali 4 jurje, v nekaterih primerih tudi precej več (med 50 največjimi plačami v državni službi je bilo lani 49 zdravnikov). Upoštevati je treba še da je to zagovotovljena služba, ki jo imaš za celo življenje, brez strahu da bo firma propadla, da se te bo delodajalec naveličal in predvsem da bi moral kakorkoli odgovarjati (razen v izjemnih primerih,m kjer je jasen namen).

Slovenija da glede na primerljive države EU enega največjih deležev BDP za PLAČE zdravnikov (ne splošno za zdravstvo, pač pa samo za plače).

Ojej, koliko streljanja v prazno.

V katerih zahodnih državah je študij medicine tako zelo drag? Razen v ZDA, seveda, kjer je pa vsak študij drag.

Kako je mogoče, da povprečen zdravnik, ki dela že celo kariero v Sloveniji, ki je par let pred penzijo, prejema 2 tisoč neto na mesec po 30+ letih delovne dobe (z vsemi dodatki, sem si zelo dobro pogledal plačilno listo)?

Glede tistega zadnjega odstavka pa kakšen vir ne bi škodil, ker zveni zelo sumljivo.

Pa še kot zanimivost: primarij v Avstriji zasluži petmestno število (1xxxx) neto na mesec, v Sloveniji pa okoli 3-3,5k, povprečna plača v Avstriji pa je le dvakrat višja kot v Sloveniji (vsi podatki preverjeni). Pa ne da zagovarjam zdravnike, nekatere stavkovne zahteve so resnično WTF, ampak borba za višje plače je normalna za vsak sindikat, tako da jim ne moremo tega očitati, to je konec koncev njihova naloga. Javno naročanje, neurejeni standardi, neučinkovito in nestimulirano vodenje in razne neumnosti, ki so (ne)želena posledica uveljavljanja v praksi neuresničljivih parol ala "poceni javno zdravstvo za vse", itd. - to so tisti pojavi, ki povzročajo probleme v našem zdravstvenem sistemu, ne pa plače. Ampak ker smo Slovenci, se plače ob vsakem takem dogodku ven privleče v stilu panem et circenses, da se raja "zabava", ker ni lepšega kot soseda ali sokrajana vleči po zobeh, "ja koliko pa on zasluži". Zanimivo pa, da nobenega ne moti, da njegov krovec ali vodovodni inštalater zaslužita še več kot njegov zdravnik, da imata kljub temu otroke na štipendijah in v študentskih domovih, poceni vrtcu, medtem ko otroci od zdravnika niso do ničesar od tega upravičeni. Aja, onadva lahko skrijeta svoje dohodke pred javnostjo, zdravnik jih ne more.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.309
5.340
113
Ja, mislim da je to naloga zdravnikov. Ne bi smela biti, vendar ker imajo določen vpogled kako sistem deluje, ker ga itak nihče drug ne razume, ker je pač iz tega razloga tako naravnan in ker jih ima nekaj (seveda ne vsi) vpogled v to, kje kako in kdo ga zlorablja, bi bilo fajn. Tako tudi razumem ves ta pop okoli standardov in normativov. Trenutno ni nobenih, gre na sistem kar bo pa bo. Ker trenutno stanje ne pelje nikamor in zdravniški ceh kolikor je močan in kolikor ima vpliva ter dejansko ve za kaj se gre, je prav da se bori tudi za te zadeve. Pri nas je pač tako. Tisti na čelu sploh ne razumejo za kaj gre. Dejansko je vodil vse pa fakin, ker je denar držal v rokah in haral kot se mu je zazdelo, saj itak noben ali ni razumel za kaj se sploh gre in je čakal na konec mandata brez pretiranega udarca volišč ali pa se je smatrali, da to ni njihov problem (zdravniki).
 

zakon

Guru
16. maj 2008
8.568
684
113
toti Maribor
Citat:
Uporabnik kreden1 pravi:
Citat:
Uporabnik IbizaDriver pravi:
V vsem skupaj je itak veliko zavanja. Recimo zgoraj so bile navedene neke minimalne plače zdravnikov, ki so neto-neto in ki jih dobi samo par začetnikov, ki res delajo samo 7 ur na dan (8-malica-2x odmor). V tem času je njegov kolega iz zahodnih držav še dolgo "revež", saj mora še vrsto let plačevati posojilo, ki ga je vzel za šolanje. Že po 10 letih gre zadeva z avtomatskimi napredovanji gor za tretjino, plača se dodatek za manj ugoden delovni čas (popoldne), pa sem ter tja kakšno dežurstvo, pa še celo vrsto dodatkov.

Plača torej od začetnih 2 jurjev s časom zleze na 3 ali 4 jurje, v nekaterih primerih tudi precej več (med 50 največjimi plačami v državni službi je bilo lani 49 zdravnikov). Upoštevati je treba še da je to zagovotovljena služba, ki jo imaš za celo življenje, brez strahu da bo firma propadla, da se te bo delodajalec naveličal in predvsem da bi moral kakorkoli odgovarjati (razen v izjemnih primerih,m kjer je jasen namen).

Slovenija da glede na primerljive države EU enega največjih deležev BDP za PLAČE zdravnikov (ne splošno za zdravstvo, pač pa samo za plače).





Kako je mogoče, da povprečen zdravnik, ki dela že celo kariero v Sloveniji, ki je par let pred penzijo, prejema 2 tisoč neto na mesec po 30+ letih delovne dobe (z vsemi dodatki, sem si zelo dobro pogledal plačilno listo)?

Potem, pa ti meni povej, kako je mogoče da delavec po 38 letih delovne dobe prejema 670€. Za mene osebno so zdravniki še predobro plačani in ga ni argumenta, ki bi me prepričal drugače.Če jim kaj ne paše naj gredo drugam (tujina kar kliče po naših strokovnjakih). Kolikor jaz vem imamo prosto izbiro. Samo v Sloveniji potrebujemo ključavničarje, varilce itd. Revoz sedaj rabi 500 delavcev za nočno izmeno, naj gredo tja. Živimo v eni državi in si moramo deliti enako usodo, zdravniki bi pa bili radi extra.
10.gif

V gospodarstvu ti enostvano rečejo: če ti kaj ne paše izvoli drugam. Sindikati beri (SKEI), pa so lepo tiho.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.913
816
113
Citat:
Uporabnik zakon pravi:
Potem, pa ti meni povej, kako je mogoče da delavec po 38 letih delovne dobe prejema 670€.
Citat:

Sindikati beri (SKEI), pa so lepo tiho.
A je to dvoje kaj povezano?
confused-1.gif

Hmmm, ti praviš, da je SKEI slab, ker se NE bori za višje plače, in da je FIDES slab, ker SE bori za višje plače.
confused-1.gif


Citat:
Za mene osebno so zdravniki še predobro plačani in ga ni argumenta, ki bi me prepričal drugače.Če jim kaj ne paše naj gredo drugam (tujina kar kliče po naših strokovnjakih).
Super, kar. Saj odhajajo.
Bodo tisti preostali še lažje svoje zahteve uveljavljali.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.309
5.340
113
Če bi skupaj, bi bila komot ena cena - najvišja, pa se živ bog ne bi moral ob to obregniti, ker ni primerjave. Takole vsaj na izi način vidiš, kje in kdo je rak. Nabavna cena ne more variirat za več kot 10 ajd mrbit 20 posto, s tem da variira na dol nekdo, ne na gor. Nekdo, ki nabavi treba materiala bistveno več kot drugi. Tako kot povsod v trgovski branži. Menda lahko zahtevaš drugačno ceno nečesa, če kupiš 200kom nečesa kot pa če 5?
 

kreden1

Pripravnik
5. nov 2010
289
0
16
Citat:
Uporabnik zakon pravi:
Citat:
Uporabnik kreden1 pravi:
Citat:
Uporabnik IbizaDriver pravi:
Plača torej od začetnih 2 jurjev s časom zleze na 3 ali 4 jurje, v nekaterih primerih tudi precej več (med 50 največjimi plačami v državni službi je bilo lani 49 zdravnikov). Upoštevati je treba še da je to zagovotovljena služba, ki jo imaš za celo življenje, brez strahu da bo firma propadla, da se te bo delodajalec naveličal in predvsem da bi moral kakorkoli odgovarjati (razen v izjemnih primerih,m kjer je jasen namen).

Kako je mogoče, da povprečen zdravnik, ki dela že celo kariero v Sloveniji, ki je par let pred penzijo, prejema 2 tisoč neto na mesec po 30+ letih delovne dobe (z vsemi dodatki, sem si zelo dobro pogledal plačilno listo)?

Potem, pa ti meni povej, kako je mogoče da delavec po 38 letih delovne dobe prejema 670€. Za mene osebno so zdravniki še predobro plačani in ga ni argumenta, ki bi me prepričal drugače.Če jim kaj ne paše naj gredo drugam (tujina kar kliče po naših strokovnjakih). Kolikor jaz vem imamo prosto izbiro. Samo v Sloveniji potrebujemo ključavničarje, varilce itd. Revoz sedaj rabi 500 delavcev za nočno izmeno, naj gredo tja. Živimo v eni državi in si moramo deliti enako usodo, zdravniki bi pa bili radi extra.
10.gif

V gospodarstvu ti enostvano rečejo: če ti kaj ne paše izvoli drugam. Sindikati beri (SKEI), pa so lepo tiho.

Moje (retorično) vprašanje je bila replika na citirani odstavek. S slamnatimi možmi se pa ne bom prerekal.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.913
816
113
Citat:
Uporabnik jonny77 pravi:
Citat:
Uporabnik jurek1973 pravi:
Citat:
Uporabnik Car pravi:
No, jaz ga poznam, zelo skromen človek, vedno na voljo za pomoč in to brezplačno!
Če bi vsi zdravniki delali kot dr. Doplihar, bi bilo naše zdravstvo odlično!!!
Torej, če bi vsi brezplačno delali?
Pa tdi on ne dela brezplačno. Ker dobi na mesec na račun 1700€. Samo iz drugega konta.
Kar pa se potreb tiče: verjetno mu ni treba več za ortoke skrbet, pa kredita odplačevat.
Pa še marskija drugega.

to veleumnost si pa splača zapomniti
bonk.gif


že glasujemo za naj post leta 2016?

Hvala za nominacijo.
Sem šel prav pogledat, kdo je ta gospod Doplihar.

Do leta 1970 je delal kot splošni zdravnik (zdaj so to družinski zdravniki).
Po tem pa v medicini dela prometa in športa. Večinoma kot direktor, do upokojitve 1991.

Zdaj pa dela v brezplačni ambulanti za brezdomce, 3x na teden po 3 ure.
Lepo in pohvalno.

Pokojnino pa ima verjetno 1700+€.

In potem govori, da zdravniki ne potrebujejo večjih plač.
Se popolnoma strinjam.
Verjamem, da bi velika večina zdravnikov v Sloveniji sprejela njegove pogoje dela:
3xna teden po 3 ure, pa 1700€plače.

In s takim tempom dela in obremenitvami verjamem, da bi tudi vsi zdravniki bili "vedno na voljo za pomoč"
in bi bilo "bi bilo naše zdravstvo odlično".

Za vse drage komentatorje pa:
"Potrebno je podpirati takšne brezplačne ambulante, ker čez 20 let bo za 30% prebivalcev to edina možnost, da vidijo zdravnika."
To pa lahko še za en bob predlagate.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.881
3.005
113
Jaz predlagam da naredimo eno stran kjer se lepijo samo objavljene zdravniške malomarnosti/napake. bo veliko materiala.

http://www.24ur.com/novice/slovenija/obsevali-zensko-ki-ni-imela-raka.html


V ZDA zaradi zdravniških napak umre od 200.000 do 400.000 ljudi na leto in mi nismo v medicini nič boljši, kot so v Ameriki, je za oddajo Preverjeno! povedal upokojeni otroški kardiolog dr. Andrej Robida. Je predavatelj in strokovnjak za kakovost v zdravstvu, presoja zdravniške napake. Med drugim je bil član mednarodnje komisije, ki je opravljala nadzor programa otroške srčne kirurgije v ljubljanskem UKC. Po njegovi oceni naj bi v Sloveniji zaradi zdravniške napake umrlo približno 1000 ljudi.

3 je ljudje na dan umrejo v sloveniji zaradi zdravniških napak pa je vsak mesec samo kakšna novica.
 
Nazadnje urejeno:

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.913
816
113
Citat:
Uporabnik Floki pravi:
V ZDA zaradi zdravniških napak umre od 200.000 do 400.000 ljudi na leto in mi nismo v medicini nič boljši, kot so v Ameriki, ......
Po njegovi oceni naj bi v Sloveniji zaradi zdravniške napake umrlo približno 1000 ljudi.
Američanov je 300.000.000, nas je 2.000.000.
200.000 do 400.000 bi pri nas pomenilo 1.300 do 2.600.
On pravi 1000. Torej smo boljši al nismo?
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.881
3.005
113
Citat:
Uporabnik jurek1973 pravi:
Citat:
Uporabnik Floki pravi:
V ZDA zaradi zdravniških napak umre od 200.000 do 400.000 ljudi na leto in mi nismo v medicini nič boljši, kot so v Ameriki, ......
Po njegovi oceni naj bi v Sloveniji zaradi zdravniške napake umrlo približno 1000 ljudi.
Američanov je 300.000.000, nas je 2.000.000.
200.000 do 400.000 bi pri nas pomenilo 1.300 do 2.600.
On pravi 1000. Torej smo boljši al nismo?

Verjetno ni hotel pretiravat ampak jaz bi prej rekel da več.
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.842
3.362
113
40
Lj
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
Kje so zobarji v tej zgodbi. Po moje bo to kmalu po prva lekcija popolnoma gospodarskega zdravstva (vse samoplačniško). Malo za potipat pa okusiti, komu se bo to najbolj poznalo. Pa so to storitve ki se jih povprečen človek lahko se nekako privošči.

V razvitih državah imaš tudi privatne zavarovalnice, pri katerih se zavaruješ za take primere. Ampak njim seveda ni treba dati 13% od plače za nesmiselno obvezno zavarovanje.

Mislim da bi morali imeti tudi mi vplačevali pravico do nevplačevanja v zdravstveni sistem, če nismo zadovoljni s tem. Ker to da lahko stavkajo ti pa moraš vsak mesec še vedno dati od plače je nedopustno.
 
Nazadnje urejeno:

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.913
816
113
Citat:
Uporabnik LeQuack pravi:
...Ker to da lahko stavkajo ti pa moraš vsak mesec še vedno dati od plače je nedopustno.
Pa dajmo prosim enkrat pravilno pisat: a 40 urni delovnik se imenuje stavka?
"Stavkajo" tako, da ne delajo nadur. Pika. Samo to je "stavka".

Tiste, čisto ta prave, "delavske" stavke pa itak ne smejo izvesti.
Klinc pa stavka, če moraš še vedno pregledat vsakega kekca, če ni slučajno kaj nujnega.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Citat:
Uporabnik jurek1973 pravi:
Citat:
Uporabnik jonny77 pravi:
Citat:
Uporabnik jurek1973 pravi:
Citat:
Uporabnik Car pravi:
No, jaz ga poznam, zelo skromen človek, vedno na voljo za pomoč in to brezplačno!
Če bi vsi zdravniki delali kot dr. Doplihar, bi bilo naše zdravstvo odlično!!!
Torej, če bi vsi brezplačno delali?
Pa tdi on ne dela brezplačno. Ker dobi na mesec na račun 1700€. Samo iz drugega konta.
Kar pa se potreb tiče: verjetno mu ni treba več za ortoke skrbet, pa kredita odplačevat.
Pa še marskija drugega.

to veleumnost si pa splača zapomniti
bonk.gif


že glasujemo za naj post leta 2016?

Hvala za nominacijo.
Sem šel prav pogledat, kdo je ta gospod Doplihar.

Do leta 1970 je delal kot splošni zdravnik (zdaj so to družinski zdravniki).
Po tem pa v medicini dela prometa in športa. Večinoma kot direktor, do upokojitve 1991.

Zdaj pa dela v brezplačni ambulanti za brezdomce, 3x na teden po 3 ure.
Lepo in pohvalno.

Pokojnino pa ima verjetno 1700+€.

In potem govori, da zdravniki ne potrebujejo večjih plač.
Se popolnoma strinjam.
Verjamem, da bi velika večina zdravnikov v Sloveniji sprejela njegove pogoje dela:
3xna teden po 3 ure, pa 1700€plače.

In s takim tempom dela in obremenitvami verjamem, da bi tudi vsi zdravniki bili "vedno na voljo za pomoč"
in bi bilo "bi bilo naše zdravstvo odlično".

Za vse drage komentatorje pa:
"Potrebno je podpirati takšne brezplačne ambulante, ker čez 20 let bo za 30% prebivalcev to edina možnost, da vidijo zdravnika."
To pa lahko še za en bob predlagate.

1700€ penzije bi imel tudi, če bi se praskal po jajcih. Tako pa že več kot 20 let dela zastonj in je zato popljuvan. Samo v Sloveniji. Sram vas bodi.
bonk.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.822
113
pri taščici
Dopliharjev s 1700 evrov penzije je najbrž kar nekaj v Sloveniji.
Dopliharjev ki bi pa za teh 1700 evrov se kaj naredili pa bistveno manj.
Razumeš razliko?
Si kdaj že kaj naredil v "dobrodelne" namene in zato nisi dobil niti finančnega niti materialnega plačila?