Peki papir

Smajo

Fizikalc
15. maj 2012
548
25
28
hraše
Mogoče malo neumno vprašanje. Včasih smo uporabljali peki papir da si spekel krompir, piškote, pecivo,... in si brez problema samo stresel zadevo dol. Sedaj pa opažam da si mi vse prime na ta j***** papir. Vseeno če bi pekel brez. Ima še kdo podobne izkušnje?
sprasujem se.gif
 

asteliks

Fizikalc
5. mar 2013
1.440
92
48
Citat:
Uporabnik Smajo pravi:
Mogoče malo neumno vprašanje. Včasih smo uporabljali peki papir da si spekel krompir, piškote, pecivo,... in si brez problema samo stresel zadevo dol. Sedaj pa opažam da si mi vse prime na ta j***** papir. Vseeno če bi pekel brez. Ima še kdo podobne izkušnje?
sprasujem se.gif

A ga obrneš na pravo stran?
 

Smajo

Fizikalc
15. maj 2012
548
25
28
hraše
Do sedaj probal Spar, dm ( obe vrsti eden je rjav eden bel) in hofer. Vse isti šmorn.
 

Thomas

Pripravnik
14. avg 2014
39
0
6
To sem pa tud jaz opazil, pa niti nisem polagal kakšne posebne pozornosti... Ampak ja, probal ene par znamk zadnje čase in se vse prime, krompir sem moral prav postrgat dol s papirja...
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

... je najverjetneje predrag za proizvodnjo danes, žal.

To je t.i. "paus papir", kar pomeni bombažna vlakna, ki se meljejo 12 - 16 ur pod posebnimi pogoji, potem pa še precej posebna izdelava samega papirja kot takega. Drago (za današnje čase
rolleyes-1.gif
). Še pred 30 leti pa v tehniki niti razmišljati se ni dalo brez njega.

tongue-1.gif
. Tako je to! Vprašaj za nasvet v "Radeče Papir", če še obstajajo sploh.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Teflon ne smeš pregreti preko 280 stopinj, ker razpade v elemente. Najhujši je ravno fluor, tudi teoretično najbolj reaktiven element med vsemi halogenimi. Najbolj reaktiven in hkrati tudi po atomski velikosti tako majhen, da zleze med vsemi ostalimi, ki tvorijo naše običajne materiale. Keramiko, steklo, ... kovine.
rolleyes-1.gif


Nekje sem nekoč pobral, da avstrijci nočejo uporabljati zobne paste s fluorjem, saj ne bodo riskirali s tako reaktivnim elementom
rolleyes-1.gif
. Naj hitro preveri kdo, kako je to res, zadevo imam v spominu že vsaj kakih 10 let. Pa logična je tudi nekako.

Torej - če pregreješ teflonsko posodo, jo je treba brez milosti vreči v smeti. Vsi pa vemo, kako hitro se v kuhinji to zgodi
rolleyes-1.gif
 

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.931
3.217
113
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
Teflon ne smeš pregreti preko 280 stopinj, ker razpade v elemente.
Torej - če pregreješ teflonsko posodo, jo je treba brez milosti vreči v smeti. Vsi pa vemo, kako hitro se v kuhinji to zgodi
rolleyes-1.gif


Nekje sem nekoč pobral, da avstrijci nočejo uporabljati zobne paste s fluorjem,
Niti eno niti drugo seveda ni res. Ampak ok. (o pregovorno škodljivem teflonu se na Alterju teme kolobarijo vsake par let)


Ker ima danes že skoraj vsako gospodinjstvo teflonsko ponev so z Agencije za zaščito okolja ZDA sporočili, da so v raziskavi ugotovili, da lahko stare ponve s spojino PFOA pri zelo močnem segrevanju sprožijo bolezni, s teflona se namreč začnejo sproščati hlapi politetrafluoretilena, ki so lahko dražilni za kožo, oči in dihalno sluznico. PFOA so iz tega razloga že pred leti iz proizvodnje umaknili vsi večji proizvajalci, manjši pa so z njeno uporabo morali prenehati z letom 2015. Od 2010 je v Evropski skupnosti v veljavi tudi zakonodaja, ki zahteva obvezno navedbo opozorilo pri uporabi PFOA - Ob tem je treba poudariti, da PFOA niti v preteklosti ni bil v uporabi pri vseh proizvajalcih, eden vodilnih proizvajalcev teflonske posode Tefal npr. uporablja dokazano neškodljiv PTFE. Dokazano je da tudi poškodovani deli moderne teflonske posode niso škodljivi, čeprav niso priporočljivi za uživanje - v telesu se ne razgradijo in po zaužitju jih telo v celoti izloči.

Glede fluorove paste pa sploh škoda izgubljat besede.
 
Nazadnje urejeno:

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.661
6.218
113
Ne sej zadnjic je napisal da se hcl proizvaja samo do 36%, ko mu je jest5 razlozil, da je 37% komot proizvesti in sem mu jaz povedal da je dejansko bilo 37%, je pa izvedenca s podrocja prevoza nevarnih snovi razglasil za FDVjevca...

Nekaj v stilu utisevalca - rad popametuje ampak ga na detajlih dobis. Ko pa ga na to opozoris pa rata nesramen, tu je utisevalec vsaj bolj kultiviran.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Lej Apolo: moje znanje kemije je staro kakih 40 let in ga že vsaj 25 let profesionalno ne uporabljam več - zgolj in samo toliko, kot ga potrebujem v svoji dejavnosti. Vendar osnove so ostale, saj so priučene. Če imate vi mlajši priučena drugačna znanja ali dejstva, je to zame možno samo iz razloga novejših in natančnejših metod dela.
Moje znanje kemije trdi, da je pri normalnih pogojih (20 C in 1 bar atmosferskega tlaka, 65% relativne zračne vlage) max. koncentracija HCl v vodi 36%. Zakaj ti navajaš 37%, ne vem - me pa zanima. Zato nisem nič nesramen, zgolj opozarjam na dejstvo, ki smo ga uporabljali že takrat, ko tebe najverjetneje še ni bilo na tem svetu. Če jemlješ mojo pripombo kot nesramno, je to tvoj velik problem sprejemanja kritike.

Zakaj ste evakuirali četrt Ljubljane (ok, malce pretiravam, pa ne preveč), če ne ravno zaradi nekega čudnega in nestrokovnega svetovalca? Cinkarna Celje je v preteklih 60 letih delovanja izpustila v zrak toliko nevarnih emisij, da bi potemtakem morali evakuirati celotno Slovenijo in ne samo Murgelj - čeprav so od nje oddaljene kakih 80 km zračne linije. Seveda boš zopet izjavil, da sem sedajle nesramen. Pa ti povem, da imaš nestrokovne in najverjetneje zgolj fiskulturno izobražene izvedence, nastavljene na pomemben položaj - čista folklora Slovenije zadnjih 25 let
rolleyes-1.gif


@BuDi - zanima me tole okoli teflona, tvojemu zapisu pa rahlo ne verjamem, ker zopet po mojem znanju organske kemije PTFE (poli tetra fluor etilen) ob segrevanju ne razpade v poli etilen fluorid - kvečjemu bi šlo v etilen fluorid, brez "poli" (ti si molekulo sicer malce drugače opisal, pa vendar je to-to). V mojem spominu je, da se ob pregretju teflona sprošča elementarni fluor, ker PTFE razpada na elemente. Pa smo v tistih časih že imeli masne spektrometre, celo na moji šoli, da ne bi kdo mislil, da sem še iz kamene dobe
tongue-1.gif
.

Sedaj če je tule komu tale moj zapis žaljiv in nesramen - pa naj bo tako.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Še en rahel dodatek bi dal k mojemu prejšnjemu zapisu: Boga zahvalite, da imamo tu gor nekoga tako široko razgledanega, kot je ravno Utiševalec. Pa še pripravljen je "stresti iz rokava" dejstvo in principe, za kar bi sicer moral sam kar precej brskati po literaturah.

Ampak ne - tole ne bi bil Alter in hiper pametna slovenska populacija, če se ne bi zataknili ob prav vsako vejico, piko, nerodno postavljeno besedo pač, ki jo postaviš v zapis z najbolj čistim namenom hitro in kar se da učinkovito odgovoriti na vprašanje - saj se zna zgoditi, da bom že jaz jutri tudi potreboval protiuslugo.

Cepci ste, mladoletni in pubertetniški. Tako namreč največkrat izgleda vaše obnašanje tule gor. Sedaj sem pa morda res rahlo žaljiv!
tongue-1.gif
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.661
6.218
113
Dejva razclenit: Ko se zgodi razlitje nevarne snovi je RCO oz gasilci tisti, ki pove v kaksnem obsegu se bo izvajala evakuacija. Policija to izvede (ker lahko konec koncev tudi na silo koga odstrani, gasilci teh pooblastil nimajo). RCO ima preko civilne zascite dostop tudi do inz. Kemije in raznih obratov po sloveniji.

Ko se taka zadeva sanira zacne policija preiskovati ali gre za sum kaznivega dejanja ali ne. Jaz ti ne znam povedat zakaj je dec vozil 37%, dejstvo pa je, da je imel na vseh dokumentih napisano da vozi 37% in da je imel celo potrdilo o preverbi kakovosti na izvizu iz tovarne kjer je pisalo 37%. Ko pa se ugotavlja ali je prevoz potekal v skladu s predpisi pa je najbolje sodelovati s strokovnjaki, ki obvladajo prevoz nevarnih snovi. In ne niso s FDVja. Pejt se enkrat zapise brat v tisto temo pa bos videl kaksne si ven metal.
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
ksz
kako vam uspe iz težav s peki papirjem preiti na razlivanje hcl oz navedene koncentracije na papirjih je meni uganka
še lepše pa je to, da eni druge zaradi tega zmerjate...

tipično slovenija
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
Nekje sem nekoč pobral, da avstrijci nočejo uporabljati zobne paste s fluorjem, saj ne bodo riskirali s tako reaktivnim elementom
rolleyes-1.gif
. Naj hitro preveri kdo, kako je to res, zadevo imam v spominu že vsaj kakih 10 let. Pa logična je tudi nekako.

Si pobral ja. Zato se jaz vozim v avstrijo po ta močne želirne paste z višjo koncentracijo fluoridov, ker jih pri nas ne dobiš, a ne?
 

shootek

Fizikalc
3. sep 2007
885
84
28
select 1 from dual;
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
Nekje sem nekoč pobral, da avstrijci nočejo uporabljati zobne paste s fluorjem, saj ne bodo riskirali s tako reaktivnim elementom
rolleyes-1.gif
. Naj hitro preveri kdo, kako je to res, zadevo imam v spominu že vsaj kakih 10 let. Pa logična je tudi nekako.


Si pobral ja. Zato se jaz vozim v avstrijo po ta močne želirne paste z višjo koncentracijo fluoridov, ker jih pri nas ne dobiš, a ne?


Do tell more
smile-1.gif