Citroen DS5 ima Xenon ali Bi-Xenon?

Lateral

Fizikalc
31. mar 2008
1.771
33
48
Vem kako deluje bixenon... Ampak podnevi gorijo dnevne led luči in ne xenonke, zato ob blendanju avto prižge halogenko za tisto sekundo. in ne prižiga xenonke. V temi gori xenonka, dolga luč je xenonka z dvignjeno blendo, pozdravna luč pa dolga luč + halogenka.

 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Davidoff pravi:
Prvic slisim za kaj taksnega. Bixenon je za zasencene zaromete in dolge. Vmes je samo zrcalo, ki dvigne snop. Se nikoli slisal, da ima avto poleg bixenona, se navadno halogensko zarnico pa se to za namen dolgih luci podnevi.
To ima kar nekaj vozil.
Čez dan namreč ksenoni ne delujejo, le LED, zato takrat blinkne halogenka in posledično ne skrajšuje življenske dobe ksenon žarnicam. Poleg tega ksenon žarnice potrebujejo kakšno sekundo, da svetijo s polno močjo.

Edit, vidim da ti je že Lateral odgovoril...
 
Nazadnje urejeno:

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.874
1.324
113
Nekaj novega zame pa predvidevam, da je to bolj domena pri Nemcih. In kako zgleda blendanje podnevi? Je ukaz isti?
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Kakšen ukaz?
Ko blinkaš podnevi dnevna luč deluje kot vedno, hkrati pa blinkne halogenska dolga. Ksenoni ostanejo izključeni.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.874
1.324
113
Sodeč po posnetuku lahko vidiš, da ima najprej navadni xenon, potem aktivira dolge xenon, nato pa še halogenske oz karkoli je že tista rumena svetloba. To pa se dogaja, ko ima luči prižgane in ne, kot ti trdiš, ko so aktivirane dnevne luči. Zato me zanima, kako aktivira tisto rumeno svetlobo.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Nisem gledal posnetka prej, predvidevam pa, da ko se le zaslonka preklopi, je vključil klasične dolge luči, ko se pa oboje, je pa verjetno ''poblendal'' z dolgimi.
 

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.741
584
113
Citat:
Uporabnik Davidoff pravi:
Sodeč po posnetuku lahko vidiš, da ima najprej navadni xenon, potem aktivira dolge xenon, nato pa še halogenske oz karkoli je že tista rumena svetloba. To pa se dogaja, ko ima luči prižgane in ne, kot ti trdiš, ko so aktivirane dnevne luči. Zato me zanima, kako aktivira tisto rumeno svetlobo.

Blendanje deluej tako, da v vsakem primeru avto dvigne zaslonko v bi-xenonski luči, pa če je xenonska žarnica prižgana ali ne. Poleg tega pa aktivira še halogensko žarnico. Se pravi, če nekomu poblendaš podnevi, ko gorijo samo dnevne luči, poblendaš samo s halogensko žarnico, če pa ponoči, pa poblendaš s kombinacijo xenon+halogen. V obeh primerih pa se zaslonka v xenonkah dvigne, to se tudi lepo sliši, če stojiš pri lučeh. To velja za VAG grupo, ne vem kako je rešeno drugje.
 

Lateral

Fizikalc
31. mar 2008
1.771
33
48
Ðizs...

Podnevi:
-LED dnevna luč : vklopljena
-Xenon: IZKLOPLJEN
-Blendanje: samo halogenka

V temi:
-LED dnevna luč: vklopljena
-Xenon: VKLOPLJEN
-Blendanje: xenon + halogenka

Če xenon ni prižgan kot zasenčena luč, ga avto ne bo vklapljal za blendanje, ampak bo uporabil samo halogenko.

Zdaj bolj jasno?
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.874
1.324
113
Ne.

Si pogledal posnetek, ki si ga postal?

Najprej zasenčeni xenon, potem dolgi xenon, nato pa dolgi xenon plus rumena svetloba. Kako?
 

Lateral

Fizikalc
31. mar 2008
1.771
33
48
Sej veš, da je za dolge luči in blendanje drugačna pozicija obvolanske ročice?
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.874
1.324
113
Ne vem, to ti veš, jaz pa sprašujem pa se kurčite. Torej, blenda je bixenon plus aktivacija halogena oz odvisno ali je glavni žaromet prižgan, fiksne dolge so pa samo bixenon in konec. Iz posnetka je težko razbrati kaj počne z roko se ti ne zdi?

Na koncu smo ugotovili, da nima veze a so prižgane dnevne luči ali zasenčene, za blendanje se uporablja kratki premik ročice, za giskno dolge pa se npr. prestavi naprej.

Pa še vedno menim, da je to več ali manj redkost, ker zdaj, ko sem gledal sem to našel pri Audiju A6. Še kakšen?. Velika večina avtomobil aktivira xenon, ne glede na poteg ročice. Sedaj je pa tako ali tako LED in halogen počasi umira.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Davidoff pravi:
Na koncu smo ugotovili, da nima veze a so prižgane dnevne luči ali zasenčene, za blendanje se uporablja kratki premik ročice, za giskno dolge pa se npr. prestavi naprej.
Fajn, da se vsaj o tem strinjamo.
evil.gif
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.655
3.540
113
Pri vw je ta halogenka lahko tudi za svetenje v ovinek. Kao cornering light. Govorim za primer v kombinaciji z bixenonom in led dnevnimi.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik jello pravi:
Pri vw je ta halogenka lahko tudi za svetenje v ovinek. Kao cornering light. Govorim za primer v kombinaciji z bixenonom in led dnevnimi.
Kolikor jaz vem to ni ista žarnica oz. nima noben model klasične za blinkat in cornering posebej, ker se zadevi nekoliko časovno križata.
Recimo primer Passat-a B6, ki ima posebej cornering žarnico v žarometu in sveti v stran od avtomobila in ne pred avtomobil, kot je potrebno za blinkanje:

Drugače pa best cornering light ever v Audiju A6 4G z uporabo all-weather luči, ki ti osvetli čisto vzporedno z avtomobilom levo/desno in kar precej daleč:
Mi ni niti najmanj jasno, zakaj to ni že serijsko vključeno, razen tega, da te s tem prisilijo, da greš na LED-matrix žaromete, kjer pa je to že tovarniško vključeno.
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
Mene pa zanima, kateri osel se je spomnil, da dnevne LED luči svetijo skupaj s kratkimi (namesto z označevalnimi-pozicijskimi) ... pol pa vidiš folk, kako ponoči fura z Led dnevnimi in brez luči (torej tudi zadaj ni nič prižgano! ala v tunelu) ... precej pogosto to opažam
jezen.gif
 

Lateral

Fizikalc
31. mar 2008
1.771
33
48
To je pač problem voznikov v avtomobilih, ki nimajo avtomatskega vklapljanja zasenčenih luči in so po defaultu prižgane dnevne luči.Sej včasih se je folk tudi vozil v mraku brez luči...
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Spajky pravi:
Mene pa zanima, kateri osel se je spomnil, da dnevne LED luči svetijo skupaj s kratkimi (namesto z označevalnimi-pozicijskimi) ... pol pa vidiš folk, kako ponoči fura z Led dnevnimi in brez luči (torej tudi zadaj ni nič prižgano! ala v tunelu) ... precej pogosto to opažam
jezen.gif
Dnevne led nikoli ne svetijo s kratkimi, razen če so kakšna čungalunga nachbau varianta (nehomologirana).
Zakonsko se morajo namreč dnevne led ob vključenih kratkih lučeh zatemniti (svetilnost se mora zmanjšati), ker drugače žgejo v oči nasproti vozečim.
O tej problematiki sem pa tudi že pisal:
So sodobni avtomobili res varnejši - primer dnevnih luči
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Citat:
Uporabnik Spajky pravi:
Mene pa zanima, kateri osel se je spomnil, da dnevne LED luči svetijo skupaj s kratkimi (namesto z označevalnimi-pozicijskimi) ... pol pa vidiš folk, kako ponoči fura z Led dnevnimi in brez luči (torej tudi zadaj ni nič prižgano! ala v tunelu) ... precej pogosto to opažam
jezen.gif

Sem že enkrat napisal kako sem se moral na enem pooblaščenem Citroen servisu kregat, da naj mi po updejtu računalnika nazaj aktivirajo funkcijo dnevne + pozicijske. So trdili, da sem si to zmislil in da tega nikakor nisem mogel imeti vključenega. Je pa to po mojem mnenju edina pravilna izbira vključitve zaradi prometne varnosti.

Dosti jih pa vidim, da imajo luči na 0 namesto na AVTO (al kaj pač ima posamezni avto) in potem dnevne po defoltu gorijo, ne deluje pa preklop v temi - moj preklopi tudi ko vklopim brisalce (pameten žabar pač
smile-1.gif
).
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik McGiver pravi:
moj preklopi tudi ko vklopim brisalce (pameten žabar pač
smile-1.gif
).
To dela na precej avtomobilih (preklop na kratke pri brisalcih)...
wink-1.gif

Se pa precej mojih strank vozi čez dan s stikalom na 0, tako da jim ne vključuje ksenonov v tunelih brez potrebe.
Seveda pa PO tem, ko sem jim vključil zadnje dnevne luči.
wink-1.gif
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
A ni to v VAG grupi možno naredit "ročno" v meniju? Sicer pa je v grupi zakasnitev vklopa ob prihodu v temo, kar zaskrbljujoče dolga - vsaj 50m tunela, da se vklopijo luči.

Pa dajte mi že enkrat razjasnit to famo o "nevključevanju" xenonov podnevi - da o tunelih sploh ne govorim.

Lani sem po 8 letih menjal žarnici izključno zaradi subjektivnega občutka, da svetijo slabše kot na začetku, pa še vedno bolje kot normalne H4 ali H7. Letni strošek slabih 10€, približno enako pri C4 s H7, ki jih je kar jedel. Tudi BMW je šel od hiše po petih letih s čisto dobrimi original xenoni.