Menjava ležaja (brez diska)

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.323
372
83
Na starem Meganu moram menjat zadnje ležaje (vsaj na eni strani).

Ali obstaja kak mojster, ki bi znal menjat samo ležaje? Originalno so namreč vprešani v disk in se kupijo / menjajo v kompletu. Ampak tak štos (z menjavo obeh diskov + ploščic) me stane polovico vrednosti avta
rolleyes-1.gif


Kot gledam nabor rezervnih delov, so na voljo tudi zgolj ležaji, njihova menjava pa je bojda precej zahtevna in lahko privede do poškodbe diska?
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Jaz recimo na Hyundai Coupeju nisem uspel menjati zgolj ležaja, ker je disk bil hkrati tudi zunanji ovoj ležaja. Torej v osnovi sploh ni bil vprešan, ampak sestavljen v disku. Bedna fora za velik strošek ... Varianta je bila edino podrejati disk in vstaviti ustrezen ležaj.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Seveda obstajajo, samo mora biti tak, da se mu to ljubi naredit. Z fancy servisi ne bo nic, tam menjajo samo komplet. Dela manj, racun pa visok..
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Citat:
Uporabnik Pbutec pravi:
Jaz recimo na Hyundai Coupeju nisem uspel menjati zgolj ležaja, ker je disk bil hkrati tudi zunanji ovoj ležaja. Torej v osnovi sploh ni bil vprešan, ampak sestavljen v disku. Bedna fora za velik strošek ... Varianta je bila edino podrejati disk in vstaviti ustrezen ležaj.
a resno? Ker lezaj je iz poboljsanega kaljenega jekla, diski so pa iz gusa..(lahko tudi iz keramike)😉
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.323
372
83
Da obstajajo vem, nekdo je na spletu objavil tudi DIY vodič.

Ampak menda je jasno, da želim informacijo kdo bi se tega upal postopit in ima ustrezne izkušnje?

Čimbližje Gorenjski, tem bolje.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Aha, koncno si izdavil, kje bi ti iskal mehanika..prej sem imel obcutek, da sploh nisi iz slovenije..
smile-1.gif

vprasaj kaksne lokalne mehanike, kaksnega lahko tudi jaz...
 

kremenko1

Pripravnik
9. feb 2015
49
0
6
Kateri Megan? Recimo pri Grand Sceniku II je SNR, ki dobavlja ležaje za OE le te potegnil iz prodaje,ker je prihajalo do pokanja peste oz.notranjega dela diska.
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
torej če je menjava zahtevna, bo tudi cena storitve zahtevna, tako da vprašanje če bo na koncu res računica? sploh, če praviš, da je nevarno...

a cenjših diskov se pa ne da dobit?
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Jaz mislim, da mora to z levo roko narediti vsak sposoben mehanika (ali pa: čisto vsak mehanik stare šole), samo voljo do zaj... mora imeti
zmaga.gif


Je pa vprašanje, če se pri mehaniku, ki dela za $$$, tak poseg izplača. Hitro boš za delo plačal toliko kot za enostavnejši poseg z dražjimi rez. deli...
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Škoda. Sam je pa s tako možnostjo razveselil Hanzije. Samo da se da, da je pocen. Pa naj potem stane kolikor hoče.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.323
372
83
Rezervni deli so tule hitro čez 200€ (menjaš obe strani).

Ležaj je ranga 30€ (menjaš samo enega).

Koliko je dela s tem nimam pojma.

Avto je pa prva generacija, karavan.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Verjetno ti v eni uri ne podre, izbije zapečen ležaj, vstavi nov ležaj in sestavi?
Potem pa že razlika v ceni (kot je bilo omenjeno) izpuhti...
@Hanzi, tudi na pooblaščencu mi je bil pripravljen na Scenicu zamenjati samo ležaj (dokler se je dobil samostojno)... Če si pa rabil nov disk se je pa menjalo v kompletu.
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.369
4.366
113
49
Na sončni strani ALP
Na Scenicu me je prišla menjava obeh ležajev oz. diskov zadaj samo material okoli 600€.
bonk.gif

Potem je pa še majster pristavil svoj piskeršek za malco.

Ko me je klical kakšno je stanje, me je najprej vprašal, če sedim...
crazy1.gif
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Silux ima v spletni trgovini posebej ležaje v rangu 18EUR (zadaj) in diske (45 EUR) zadaj. Verjetno se bo zaj. kakšno urco ali dve, da bo šlo narazen.
Bolj je problem če se potem ob obdelavi (izbijanju/vstavljanju) ležaja poškoduje/uniči še disk...