Temperatura - a je to normalno

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Saj zato, ker ni najnovejši... Novejši dizli imajo bistveno večji izkoristek in posledično imajo manj izgub ki se pretvorijo v toploto...
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
a tako..če dobro vem, stari golfi ipd niso bili na glasu kot mašine, ki bi se hitro segrele..
smile-1.gif

 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Abomination1 pravi:
Pa kakšne avtomobile imate to? Pa kaj vsi po vrsti kupujete že odslužene avte? Živim v bližini Rogle in imam do najbližjega kraja cca. 10km samo klanca. Dejansko motor 20min samo "zavira".
Motor se na delovno temp. postavi točno nekje v mestu. Torej po 10km. Pa imam l98, bencinarja . Tako da očitno še ni zanič. Je pa res da sem včasih rabil ogromno časa da je začelo pihati toplo, dokler nisem zamenjal termostata. Pa še to je moral biti Bosh, da je sedaj tako kot mora biti.
Tukaj se pogovarjamo o dizlih.
Moj primer, identičen avto, 1.6 bencinar in 1.9 dizel. Pri 0 stopinjah je pri prvem se temperatura hladilne pribila na 90 stopinj po nekje 4-5-ih km, pri drugem pa 10-ih km.
Dodaj zraven še to, da je tvoj avto kmalu 20 let star in ima izkoristek slabši, pa si tam.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Kaj pa ima izkoristek pri njegovem primeru? saj je povedal, da ima spust 10km , torej jadra praktično brez goriva, samo trenje motorja ustvarja nekaj toplote, torej se res ne segreje na delovno temperaturo do mesta.
Če se avto ne segreje,(pa ne v njegovem primeru), torej nekaj ne štima-termostat, egr-ventil pa še kaj.

Torej imam jaz zastarelo (8let staro)2 tonsko peč na kolesih po nekaterih mnenjih-peč na 4x4 pogon, 170KM, tudi 190 leti, povprečna poraba pa 8 litrov..res slab izkoristek..
smile-1.gif
stručkoti..
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Tvoja peč ima verjetno dodan grelec potniške kabine, pa ti ne veš zanj oz. se nisi pozanimal. Delovati pa začne ko podkuriš v peči...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.312
5.836
113
pri taščici
Po tristo metrih se gattotu na koncu ausouha začnejo delat ledene sveče, ne pa ogrevanje kabine. Vsaj ne na račun vode segrete v motorju.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.312
5.836
113
pri taščici
Saj nismo ciljal z dodatnim grelnikom na to da si ga vgradil ti. Ampak po 300metrih (20 sekundah vožnje ko si vžgal.krzel motor) pač ne piha toplo zaradi proizvedene odpadne toplote dieselskega motorja.
Vgradila ga je tovarna (kot kakšno ogrevanje sedežev recimo) s tem razliko da se tukaj vklopi avtomatsko glede na razliko.med notranjo in zeleno notranjo temperaturo .
 
Nazadnje urejeno:

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Citat:
Uporabnik Abomination1 pravi:
Pa kakšne avtomobile imate to? Pa kaj vsi po vrsti kupujete že odslužene avte? Živim v bližini Rogle in imam do najbližjega kraja cca. 10km samo klanca. Dejansko motor 20min samo "zavira".
Motor se na delovno temp. postavi točno nekje v mestu. Torej po 10km. Pa imam l98, bencinarja. Tako da očitno še ni zanič. Je pa res da sem včasih rabil ogromno časa da je začelo pihati toplo, dokler nisem zamenjal termostata. Pa še to je moral biti Bosh, da je sedaj tako kot mora biti.

In zakaj si ti citiral mene? Verjetno si pozabil ksz.
rolleyes-1.gif


Drugače je popolnoma normalno da je bencinar ogret hitreje kot dizel, a to ti ni jasno? Moj bencinar je na delovni temperaturi po nekaj kilometrih, pri dizlu pa v mrazu kot je trenutno motor potrebuje cca. 10-12km,( testirano danes zjutraj pri -6), pri -17 rabi nekaj km več.
wink-1.gif


Gatto: ne nakladaj, dizel nikoli ne bo na delovni temperaturi po petih km, pri trenutnem mrazu že ne.
tongue-1.gif
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Citat:
Uporabnik Gatto pravi:
Kaj pa ima izkoristek pri njegovem primeru? saj je povedal, da ima spust 10km , torej jadra praktično brez goriva, samo trenje motorja ustvarja nekaj toplote, torej se res ne segreje na delovno temperaturo do mesta.
Če se avto ne segreje,(pa ne v njegovem primeru), torej nekaj ne štima-termostat, egr-ventil pa še kaj.

Torej imam jaz zastarelo (8let staro)2 tonsko peč na kolesih po nekaterih mnenjih-peč na 4x4 pogon, 170KM, tudi 190 leti, povprečna poraba pa 8 litrov..res slab izkoristek..
smile-1.gif
stručkoti..

Kaj imaš zaeno kapelco? Ne verjemem da ti dvotonski 4x4 terenec povprečno pije 8 litrov, prej deset. Glede ogrevanja kabine imaš sigurno grelec tako kot jaz, ker motor nikoli ne bo ogret v petih kilometrih.
wink-1.gif
 

pablohasan

Fizikalc
18. avg 2007
1.104
3
38
Citat:
Uporabnik Romzi pravi:
Xsara HDI ima to. Exclusive oprema ziher, če je pa kakšna bolj špartanska pa tudi nima.
res je. Zakon je. Motor se pa segreje pozimi na tri crtice ravno po 15km obvoznice, zdaj v tem minusu pa se to ne. Po armaturki seveda.
Pac, je le ornk minus zunaj, pri 100 ni nek napor za motor, zrak ga pa fajn hladi....pa tudi radiatorcka za kabino pri dost mraza ne smes podcenjevat, odvede se pa se toplote, ceprav je samo desetino prostornine kilerja max.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Hjundai kapelca je
evo, ravnokar je bil test- po vzigu in 500m je pihalo
zadovoljivo toplo iz zracnikov, po cca 4 km mirne voznje je bila normalna temperatura motorja. Zunaj je -3...tko je..
smile-1.gif
 

klekej

Majstr
26. jul 2007
5.366
269
83
34
Meni tudi ni jasno kako se vam dizli tako počasi ohljajo. Iz PSA-jevega 1.6 115hp piha toplo pri teh temp. po slabem kilometru. Keramični grelec verjetno?
 

map

Guru
6. jul 2008
7.788
1.927
113
najrajš na babi
Tudi na megančku mlačno piha po 100 metrov, zadovoljivo toplo pa po 500, ni šans, da je to od dizl motorja, to je od dodatnega grelca.