Temperatura - a je to normalno

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
če temperatura med vožnjo niha termostat 100% ne zapira do konca. pa lahto teorizirate kolko hočete. Tista 10x15 velika pečka za kabino nemore 1.9 motorju tolko toplote vzet, da bi temperatura padala. Ko je enkrat motor na delovni temperaturo če vse štima more tudi na tej temperaturi ostat.
in to, da mu temperatura naraste po bregu gor je tudi lep znak, da nekaj ni vredu.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Potem sta moja dva 1.9TDIja in 1.6 bencinar vsi (bili) pokvarjeni
smile-1.gif
. V Vrhniški klanec dol je pri vseh padla temperatura na tretjino pri temperaturah pod nulo.
Če mu je temperatura narasla na 90 stopinj, potem se sam ne bi preveč sekiral. Če pa čez, potem pa ima problem.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
to da z izkloplenim motorjem po bregu dol voziš ne velja....
če hočeš da motor toploto proizvaja more zadeva laufat.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.291
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Daj še enkrat preberi kaj je avtor (ne mtl) napisal.

Jaz razumem kot:
na poti na Gorenjsko vse normalno
ko smo se spustili v Rateče je blo fejst mrzlo (-15 in manj)
cajger za vodo se je premaknil v smeri "hladnega" - ni več bil na "90"
ko smo se peljali spet "gor" se je temperatur dvignila na normalnih "90"
ko smo se koloni "spuščali" pa spet pod "90"

In če je tako kot je napisano avtor dejansko tudi misli, ni z avtom nič narobe.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
Daj še enkrat preberi kaj je avtor (ne mtl) napisal.

Jaz razumem kot:
na poti na Gorenjsko vse normalno
ko smo se spustili v Rateče je blo fejst mrzlo (-15 in manj)
cajger za vodo se je premaknil v smeri "hladnega" - ni več bil na "90"
ko smo se peljali spet "gor" se je temperatur dvignila na normalnih "90"
ko smo se koloni "spuščali" pa spet pod "90"

In če je tako kot je napisano avtor dejansko tudi misli, ni z avtom nič narobe.
Bingo, tako sem jaz razumel in se strinjam z zadnjim stavkom.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
Daj še enkrat preberi kaj je avtor (ne mtl) napisal.

Jaz razumem kot:
na poti na Gorenjsko vse normalno
ko smo se spustili v Rateče je blo fejst mrzlo (-15 in manj)
cajger za vodo se je premaknil v smeri "hladnega" - ni več bil na "90"
ko smo se peljali spet "gor" se je temperatur dvignila na normalnih "90"
ko smo se koloni "spuščali" pa spet pod "90"

In če je tako kot je napisano avtor dejansko tudi misli, ni z avtom nič narobe.

torej je dejansko normalno, da temperatura niha pri avtu? Jaz sn pa vedno mislil, da je termostat zato da temperaturo ureja. Ne pa naklon ceste.
Glej ko je termostat zaprt voda NE kroži in se motor ne hladi razen čez pečko. Pečka pri ogretem avtu med vožnjo pa ne potegne tolko, da bi ga začela ohlajat. Termostat 100% ostaja malo odprt.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.254
-8.465
113
No pri novejših malih mlinčkih, ki so po možnosti še iz aluminija, lahko hitreje pade temperatura.

Sicer pri meni(1,2 tsi) temperatura vode zaenkrat še ni padla(vsaj ne toliko, da bi to opazil na kazalčku), se mi pa temperatura olja kar opazno spreminja glede na obremenitev in zunanjo temperaturo.
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
901
52
28
Citat:
Uporabnik luka51 pravi:
torej je dejansko normalno, da temperatura niha pri avtu? Jaz sn pa vedno mislil, da je termostat zato da temperaturo ureja. Ne pa naklon ceste.
Glej ko je termostat zaprt voda NE kroži in se motor ne hladi razen čez pečko. Pečka pri ogretem avtu med vožnjo pa ne potegne tolko, da bi ga začela ohlajat. Termostat 100% ostaja malo odprt.

Si pomislil, da je pri vožnji po klancu navzdol poraba goriva blizu ničle, s pogojem da zaviraš z motorjem seveda ? Od kod torej pričakuješ, da se bo pojavila energija za ogrevanje kabine ?
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
vredu je prepričali ste me... vse je vredu z avtom. To je normalno, da med vožnjo temperatura niha.
 

gufy

Pripravnik
11. apr 2009
616
17
18
To, kar je napisal gr69 je to, kar sem mislil z mojim prvim postom. Samo ena malenkost je: cesta se od npr. Jesenic do meje z Italijo pri Ratečah skoz mal vzpenja. Drugače se segreje normalno in drži temperaturo tudi pri -10 in npr 110 v 6. prestavi. To je točno 2000 obratov pri te dokaj stari 1.9 dizl mašini s 131 konji. Očitno ni optimiziran za -17

hvala vsem za debato, naj se nadaljuje!
smile-1.gif
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Citat:
Uporabnik luka51 pravi:
to da z izkloplenim motorjem po bregu dol voziš ne velja....
če hočeš da motor toploto proizvaja more zadeva laufat.
grin1.gif

Ne grem se jadranja z izključenim motorjem
wink-1.gif
...
Pri jadranju v prestavi ti izklopi dovod goriva. Pri jadranju v leru pa komaj kaj pokuri.
 

sixpower

Guru
22. sep 2011
2.930
2.404
113
Lublana
Obišči stran
Citat:
Uporabnik luka51 pravi:



torej je dejansko normalno, da temperatura niha pri avtu? Jaz sn pa vedno mislil, da je termostat zato da temperaturo ureja. Ne pa naklon ceste.

ja, normalno je. Temperatura stalno nekoliko niha, vse je odvisno od načina vožnje, obremenitev motorja ter tudi zunanjih temperatur. Večinoma nihanje na števcu ne opazimo, ker so v glavnem tako narejeni, da kljub malim nihanjem temperature ostanejo na mestu, premikanje števca se pa lahko zgodi ob večjem nihanju temperature, kot je hud mraz ali peklenska vročina. Vse je tudi odvisno od avtomobila kako točno točno res kaže števec. No, nekateri sploh nimajo števca in tam ne moreš nikoli videti nihanja temperature, razen, ko gre že v ekstremno pregrevanje.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Citat:
Uporabnik luka51 pravi:
vredu je prepričali ste me... vse je vredu z avtom. To je normalno, da med vožnjo temperatura niha.
Vse super, samo OP ni nič omenil za KOLIKO se je cagar premaknil. Ali sem kaj spregledal?
 

elektron12

Pripravnik
23. apr 2016
134
0
16
To se je dogajalo tudi meni. Zadnjič ko je bilo -15 kjer so predeli zravnane ceste oz. rahlih naklonov navzdol.
Zunaj je -15, v avtu hočemo imet npr 20. Že tukaj je razlike 35 stopinj, pri čemer mora biti vpih zraka vsaj 30 ali 40 stopinj da greje. To je pa razlika že 45 do 50 stopinj. Je pa 1.6 bencinar 110KM. To težavo se da rešit tako, da daš na notranje kroženje zraka, vsaj začetek poti da se notranjost in mašina hitreje pogrejeta.
 

map

Guru
6. jul 2008
7.788
1.927
113
najrajš na babi
Ravno včeraj sem prvič opazil to zadevo na 1.5 dci. ene 3 km strmega spusta, pa kruzanje v 6. Pa je temperatura padla, na ravnini je bilo takoj v redu. Corsa mi isto dela, pa je bencinar, tudi motor mi isto dela sredi poletja na dolgem spustu, recimo z Vršiča. Enkrat sem Yamaha serviserja vprašal, pa je rekel da je to normalno.
 

gufy

Pripravnik
11. apr 2009
616
17
18
Citat:
Uporabnik Romzi pravi:
Citat:
Uporabnik luka51 pravi:
vredu je prepričali ste me... vse je vredu z avtom. To je normalno, da med vožnjo temperatura niha.
Vse super, samo OP ni nič omenil za KOLIKO se je cagar premaknil. Ali sem kaj spregledal?

Približno toliko: