Polnjenje akumulatorja..

Hondi

Majstr
18. avg 2007
3.369
302
83
vincent in XSIDE sta oba vse pravilno napisala
za RECOND odklopit akku
za polnjenje NUJNO na prikljucke pod pokrovom, da battery management ve, kaj se je dogajalo

CTEK je po testih bil lani edini, ki je mel na polnilcu 5A RECOND funkcijo za desulfatizacijo
zgornjemu ki ima starega CTEKa - odpri in zamenjaj tipko
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Stari polnilec me je dr*** ko sem želel pod haubo polnit, sem šel zad in odklopil kleme, polnil direktno na ak. , ga je lepo nafilalo in zdaj deluje BP. Audi A4 B8.
 

Hondi

Majstr
18. avg 2007
3.369
302
83
če si odklopil kleme je OK
če pri avtu z battery managementom filaš direktno na aku, brez, da bi odklopil kleme, je jeba, saj si polnil mimo gatewaya oz krmilnika za battery management (novejši audiji majo v gatewayu pamet za baterijo, starejši imajo posebej).
Podobno, kot če ne vpišeš kataloške oz. ne spremeniš serijske v krmilniku, potem tudi polni 13.6 namesto 14.2
oziroma potem vpišeš kar je potrebno ko ima akku že 12.2 ali celo manj
 

getrag

Pripravnik
5. nov 2010
262
0
16
50
Kaj pa celice je treba odpirat ali ne? Odprem jih normalno ce ga polnim na old-school polnilec. Kaj pa tanovi "pametni"? Imam nekaj takega kot ima vincent iz lidla se mi zdi, sicer nima te recond funkcije, ostalo ima (AGM pod znakec snezinke, kao za hladne mesece ali AGM akumulatorje).

Pred kakim mesecem dni sem polnil z odprtimi celicami. Ta vikend sem spet polnil, vendar z zaprtimi. Obakrat se je malo "zmastilo" okrog lukenj. Ima to sploh kaksne zveze s tem, ce je pokrovcek celice s konusnim navojem ali ravnim? Ali je to spet neki internetni cigumigu?
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
zakaj bi jih odpiral? Saj med uporabo v avtu o se polni jih tudi ne odpiraš.
 

Hondi

Majstr
18. avg 2007
3.369
302
83
ker je mogoče destilirana za dolit

ponavadi akuji, ki so brez čepov za odpirat, imajo notri "mehanizem", da se voda zbira nazaj in ni potrebe po odpiranju
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
to je drugo če moreš vodo doli. Ampak samo zaradi tega ker polniš ni treba odpirat.
 

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.755
358
83
Vipavska dolina
Meni jo je tudi dodobra izpraznilo. Zadnjič je traktor malce na silo vžgal, sem se prepeljal in pustil par minut vžganega. No pozneje ni več "obrnil". Baterija je 110 Ah, sicer imam temle ).
Zadnjič sem ga filal par ur in je pokazal "kao" 3/4 napolnjenost, potem sem z omenjenim multimetrom pomeril ob zagonu in je baterija dala tam med 9.5 ter 10.5 voltaže in normalno traktor ni vžgal.
Zdaj al ma noter bolj vodo al kaj, ampak sem ga polnil še 3 dni, pa nekako ne uspe nafilat do konca. Tam od pol do 3/4 napolnjenosti, samo se mi zdi da traktor ne bo vžgal.
Zdaj kaj lahko storim, kupil kakšen drug polnilec in upam da baterijo dofila ali je bolje kupit nov polnilec (tega sumim da mi mogoče tud vse skupaj zje*e) ter baterijo in upat da naslednjič ko bo prazna jo bom normalno nafilal in uporabljal.
Vsakakršen nasvet bo dober...
 

SHTF

Fizikalc
6. jan 2017
355
44
28
Za devetimi gorami
www.binance.com
Citat:
Uporabnik Rambo013 pravi:
Meni jo je tudi dodobra izpraznilo. Zadnjič je traktor malce na silo vžgal, sem se prepeljal in pustil par minut vžganega. No pozneje ni več "obrnil". Baterija je 110 Ah, sicer imam https://www.lidl.de/de/cartrend-batterieladegeraet-12u-6v/12v-umschaltbar-12-ampere/p37762 polni s "kao" 15.7 oz. 15.8 V (zmerjeno s voltracft vc 135).
Zadnjič sem ga filal par ur in je pokazal "kao" 3/4 napolnjenost, potem sem z omenjenim multimetrom pomeril ob zagonu in je baterija dala tam med 9.5 ter 10.5 voltaže in normalno traktor ni vžgal.
Zdaj al ma noter bolj vodo al kaj, ampak sem ga polnil še 3 dni, pa nekako ne uspe nafilat do konca. Tam od pol do 3/4 napolnjenosti, samo se mi zdi da traktor ne bo vžgal.
Zdaj kaj lahko storim, kupil kakšen drug polnilec in upam da baterijo dofila ali je bolje kupit nov polnilec (tega sumim da mi mogoče tud vse skupaj zje*e) ter baterijo in upat da naslednjič ko bo prazna jo bom normalno nafilal in uporabljal.
Vsakakršen nasvet bo dober...

Alternator na traktorju poglej, če ti dela. Pa stop stikalo dodaj, da boš izklopil vse porabnike el. energije, pa še morebitni samovžig preprečiš.
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Ce ti ne napolni po parih dneh je po mojih izkusnjah to vedno na slabih akumulatorjih. Dvomim da pa bi bilo kaj narobe s polnilcem in da bo drugi nevemkaj naredil, sicer imajo tudi polnilci napisano kolk velke baterije lahko polnijo, ampak ze najcenejsi imajo rang do 120mAh ce se nemotim.
 
Nazadnje urejeno:

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.755
358
83
Vipavska dolina
Za pomerit alternator ga moram verjetno vžgat. Traktor je tolko star, da verjetno drugih porabnikov nima ob vžigu, ker tudi pozicijske luči vklopiš ko obrneš ključ za eno stopnjo, za vžig je dovolj zgolj kontakt.
Saj tale naj bi polnil 110 Ah, ampak verjetno je baterija bila toliko spraznjena da zadeve ne more "prebit". Problem je, ker traktor ni v pogonu vsaj vsakodnevno, pa ga je ta mraz zgleda toliko pritisnil da bateriji ni več pomoči.
Razmišljam da bi ga še na kable, ampak ne vem kako bo zgledalo z 55Ah baterijo vžigat 110. Nekoč smo ga že in je vžgalo, sam zdaj se bojim da je tale preveč izpraznjen.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.191
1.807
113
Za vžig ni tako pomembna kapaciteta baterije kakor njen nazgonski tok (t apredvidevamd a se konkretno razlikuje med omenjanima...lahko pa vseeno poskusiš z vžigom..če rabiš traktor pač probaš vse).

Tisti 110 Ah je šel v franže. Če ga ne napolni je fuč.

Zadeve, ki se ne uporablajo redno in so zunaj na mrazu je potrebno večkrat dopolnit baterijo, drugače ti jo pobere.
 

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.755
358
83
Vipavska dolina
Sej to vem, sam ko normalno vžiga si misliš...
Ko pa noče več je že prepozno. Malo me skrbi zaradi polnilca, a niso to nekam visoke voltaže za polnit? A zaradi previsokih lahko baterijo uničiš?

Bomo nabavil drugo, niti na kable ne bo treba, ker je ravno dovolj odmaknjen da lahko počaka še en dan preden ga premaknem.
 

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.755
358
83
Vipavska dolina
Baterija je že kupljena, odločil sem se pa tudi za polnilec. Kar sem prebral so precej cenjeni c-tek polnilci.
Eno laično vprašanje...
A si en tak laik kot jaz kaj bistveno pomaga s http://www.orangeaudio.si/ctek-mxs-50.

Pa tudi glede cen (pri nas) se mi zdi omenjena trgovina če ne pa vsaj med najcenejšimi. Sam še plačo počakamo
smile-1.gif
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Meni tisti poceni za 18€ iz Lidla/Hoferja deluje odlično. Začne z desulfatizacijo in polni s tokom 3.8A. Za dopolnjevanje tudi večjih akumulatorjev je to čisto dovolj. In za polnjenje normalnih 55Ah skoraj iz 0 tudi.
Za večje pa pač polnilni proces traja primerno dlje. Cca slaba dva dneva in je bil 120Ah akumulator poln praktično iz popolnoma izpraznjenega stanja.
 

bratusm

Fizikalc
29. jan 2014
615
38
28
Citat:
Uporabnik Bajkman pravi:
Meni tisti poceni za 18€ iz Lidla/Hoferja deluje odlično. Začne z desulfatizacijo in polni s tokom 3.8A. Za dopolnjevanje tudi večjih akumulatorjev je to čisto dovolj. In za polnjenje normalnih 55Ah skoraj iz 0 tudi.
Za večje pa pač polnilni proces traja primerno dlje. Cca slaba dva dneva in je bil 120Ah akumulator poln praktično iz popolnoma izpraznjenega stanja.

467716-post_slo.gif


Ga imam tudi jaz, dela super...