Akumulator 12.11-12.15V

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Citat:
Uporabnik Pbutec pravi:
V čem pa je fora tega dolivanja, da imam recimo bolj bogi aku, pogledam nivo tekočine in je nizka. Dolijem in potem je aku popolnoma hin in se sploh ne da več napolniti. Sem imel enkrat tak primer na avtu, drugič pa na motorju in od takrat mi je sploh škoda vsakega eura za destilirano vodo, ker aku popolnoma ubijem z dolivanjem.
Ker ne znaš.
Doliva se po malo, potem se ga napolni (v električnem smislu), dolije, napolni, ..... dokler ni poln v obeh ozirih.
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Evo ob 5h je kazal 12.6V, kar pomeni, da je ponoci drzal napetost. Kresnil je lepo, cisto malenkost sicer obotavljajoce. Sem ga dal napolniti do konca in ravno pred 10min mi je polnilec nehal filati. Mal tvegam popoldne, ker imam siht, da zvecer za domov ne bo zalaufal ampak bom ze
grin1.gif
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:

Mah mi ni ravno da bi ob vsakem.mrazu filal aku, oziroma trepetal neko jutro ko se mi bo najbolj mudilo, če bo avto vžgal. In to zaradi cene rezervoarja goriva ki ga bom dal namesto na 6 let na 8 let. Ja, če imaš zraven še en avto kateremu zaupas, potem se greš lahko tako.loterijo, sicer pa... Havbo odprem vsake dva meseca približno da preverim nivoje tekočin pa če je treba kakšno žarnico.menjat. filanje akuja ni na dnevnem.redu. zato je alternator zadolžen.

Ja 100eur je 100eur, kakorkoli obrnes. Pri vseh bozickih in miklavzih, je zame precejsen strosek. Pa bo treba januarja 2 vinjeti, redni servis na dveh vozilih, marca tehnicni, zavarovanje..[cenzura] ga.

Sem menjal preventivno tako akumulatorje, nazadnje 10 let nazaj na cliotu po 4 letih, ko res nisem imel pojma... pa se je potem model, ki mi je "brezplacno" prevzel starega se 5 let vozil z njim...
bonk.gif
 

peters

Pripravnik
30. jul 2007
196
0
16
Citat:
Uporabnik Ogo pravi:

Novejše dizle in bencinarje se pa praviloma ne da zalaufat s porivanjem, oz. se lahko naredi tudi velika škoda.

Lahko to podrobneje pojasniš?
Kakšna velika škoda se lahko zgodi pri porivanju novejšega v primerjavi s starejšim avtom (pustimo hibride in EV)?
Res je, da je to treba znati početi in imeti občutek... Pri nekom, ki občutka nima, lahko jermen preskoči na starem ali novem avtu...
 

peters

Pripravnik
30. jul 2007
196
0
16
Ja, katalizatorji so v vseh bencinarjih že od začetka 90-tih, torej že okrog 25 let. Kaj je tu novega?
In kakšna je lahko škoda za katalizator, če avto obrneš na zaganjač ali s sklopko? Kakšna je razlika? Govorimo o situaciji šibkega akumulatorja in ne o morebitnih drugih razlogih, zakaj avto ne vžge...
 

peters

Pripravnik
30. jul 2007
196
0
16
Govorimo o situaciji šibkega aku, ko v glavnem še dela vse, samo zavergla več ne.
Če pa je aku mrtev, takrat pa res ne bo vžgal noben, razen v posebnih primerih... Takrat pa se res lahko zalije tudi katalizator in po vžigu poškoduje...
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Avto je strošek, tako da kupit novega da nebo še dodatnih stoškov ker se špara.
 

spenstar

Fizikalc
2. sep 2007
964
116
43
Zakaj pri novem avtomobilu akumulator zdrzi zelo dolgo (vsaj 6 let), medtem ko iz trgovine pa recimo pol manj. Kje je fora?
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.262
-8.464
113
Ena od for je v tem, da v novem vozilu dobiš dejansko svež akumulator.
Tisti v štacuni je lahko na polici tudi več kot leto na toplem, brez filanja.
 

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Citat:
Uporabnik spenstar pravi:
Zakaj pri novem avtomobilu akumulator zdrzi zelo dolgo (vsaj 6 let), medtem ko iz trgovine pa recimo pol manj. Kje je fora?

Pri meni so vsi drzali po 5-6 let in vec iz stacune.
 

bula

Fizikalc
3. sep 2007
453
26
28
Menda je fora prvovgradnih akumulatorjev v tem, da imajo pod ploščami precej več praznega prostora kot akumulatorji za naknadno vgradnjo. Prri vseh akumulatorjih sčasoma odpada aktivna plast (PbO) in pri drugovgradnih veliko prej pride do stika med ploščami zaradi odpadle aktivne snovi - ko pa pride do stika, pa akumulatorju padeta in napetost in kapaciteta.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Citat:
Uporabnik peters pravi:
Govorimo o situaciji šibkega aku, ko v glavnem še dela vse, samo zavergla več ne.
Če pa je aku mrtev, takrat pa res ne bo vžgal noben, razen v posebnih primerih... Takrat pa se res lahko zalije tudi katalizator in po vžigu poškoduje...
Nič ne bo "zalilo". S čim že? Saj nimaš frgazerja.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Citat:
Uporabnik Romzi pravi:
Citat:
Uporabnik Pbutec pravi:
V čem pa je fora tega dolivanja, da imam recimo bolj bogi aku, pogledam nivo tekočine in je nizka. Dolijem in potem je aku popolnoma hin in se sploh ne da več napolniti. Sem imel enkrat tak primer na avtu, drugič pa na motorju in od takrat mi je sploh škoda vsakega eura za destilirano vodo, ker aku popolnoma ubijem z dolivanjem.
Ker ne znaš.
Doliva se po malo, potem se ga napolni (v električnem smislu), dolije, napolni, ..... dokler ni poln v obeh ozirih.
OK, torej z mojega stališča bedarija karkoli dolivati. Kupim novega pa imam mir. Že tako je jeba, ko eno jutro nepričakovano zataji, da potem porabim ene 2-3 dni, da ga z dolivanjem spravljam k sebi pa res ne vidim poante.
 

peters

Pripravnik
30. jul 2007
196
0
16
Citat:
Uporabnik Romzi pravi:
Citat:
Uporabnik peters pravi:
Govorimo o situaciji šibkega aku, ko v glavnem še dela vse, samo zavergla več ne.
Če pa je aku mrtev, takrat pa res ne bo vžgal noben, razen v posebnih primerih... Takrat pa se res lahko zalije tudi katalizator in po vžigu poškoduje...
Nič ne bo "zalilo". S čim že? Saj nimaš frgazerja.

Poskušal sem razumeti "Jest5", ki je napisal, da se s porivanjem lahko poškoduje katalizator.
Skratka, porivaš lahko star ali novejši avto, razlike ni. Seveda, če znaš in če ima to smisel...
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Citat:
Uporabnik sandra pravi:
Avto je strošek, tako da kupit novega da nebo še dodatnih stoškov ker se špara.

lej ****** mi s takimi, imam podobno sranje kot softi in se bomo najbrz kmal pod mostom kje gledal in nazdravljal, zdele grem pa nazaj na delat, da boste ostali na kolektivcih lohka se mal kuhanega srebral po smuciscih
 

klekej

Majstr
26. jul 2007
5.366
269
83
34
Off topic: kje je res @softi? Sej ne, da sem ga pretirano rad bral, ampak tip je kar mrnkil iz foruma.