TPMS - ventil za nadzor tlaka v pnevmatikah

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Kdo pa si to želi
evil.gif
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.337
672
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Citat:
Uporabnik DizzyReed pravi:
pa še delajo ne ...

ko sem imel poleti konkreten gumidefekt (luknja je imela premer več kot 1 cm), ni bilo nobenega opozorila ...
wink-1.gif
tako, da res ne vem, kaj je poanta teh senzorjev ...

Ampak to si verjetno cutil med voznjo, da je nekaj narobe... ali ne?
grims-1.gif


Senzorji so bolj kot ne namenjeni temu, da guma pocasi izpusti... in predvsem pri tistih, ki imajo run-flat (menda je slovenski izraz za to "praznovozna pnevmatika"
smile-1.gif
) gume ... kjer mariskdaj sploh ne ves, da je ena guma prazna... sploh pri normalni voznji brez nekih sunkovitih manevrov ...
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.366
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Jest pravi:
Citat:
Uporabnik DizzyReed pravi:
pa še delajo ne ...

ko sem imel poleti konkreten gumidefekt (luknja je imela premer več kot 1 cm), ni bilo nobenega opozorila ...
wink-1.gif
tako, da res ne vem, kaj je poanta teh senzorjev ...

Ampak to si verjetno cutil med voznjo, da je nekaj narobe... ali ne?
grims-1.gif


Senzorji so bolj kot ne namenjeni temu, da guma pocasi izpusti... in predvsem pri tistih, ki imajo run-flat (menda je slovenski izraz za to "praznovozna pnevmatika"
smile-1.gif
) gume ... kjer mariskdaj sploh ne ves, da je ena guma prazna... sploh pri normalni voznji brez nekih sunkovitih manevrov ...
Sam sem imel spuščeno gumo (na cca. 1 bar) na avtocesti na avtu brez TPMS-ja. Pač nisem dirkač, tako da sam nisem zaznal nobenih težav. K sreči sem se ustavil na bencinski in me je skoraj kap zadela, ko sem to videl, da je guma na tleh. Guma je bila vroča, tako da ne vem, če bi bilo ravno najbolje, ko bi recimo iz AC zapeljal, pa če ne bi šel ravno 40 km/h.
Ko sem kupil trenutno kravco, je bil indirekten TPMS drugo kar sem si vključil. K sreči to omogoča. Do sedaj mi je prišel prav enkrat, poleg nekaj ''praznih'' alarmov.
grin1.gif
Je bil pa pritisk nekje 0,7 bara nižji, kot bi moral biti.
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Čas nakupa novih zimskih gum, potencialno kompleta gum + platišč.

Gre za Passat B8....na kaj moram biti pozoren v primeru, da se kupi gume + nova platišča?
- Na kaj moram biti pozoren pri nakupu platišč?
- Kakšna okvirno je cena TPMS ventilov
- Kako je z uparjanjem ventilom s sistemom + kako potem na pomlad ko se montira nazaj stara platišča?
- kaj se zgodi če bi namestil platišča brez TPMS ventilov?

Kako je če se odločim za menjavo zgolj gum na enih platiščih?
- Kakšna je možnost, da se ventili med menjavo poškodujejo in kdo nosi škodo v tem primeru....vulkanizer ali lastnik?
- Koliko časa naj bi taki ventili bili dobri oziroma koliko menjav pnevmatik bodo prenesli
- Če se menja zgolj pnevmatika, ventil ostane na platišču, ali je potrebno zadevo zopet konfigurirati ( z izjemo reseta tlaka), ali konfiguriranje ni potrebno.


+ ali je menjava platišč s TPMS ventilom dražja kot klasična ali je cena enaka kot pri ostalih?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Lahko ti odgovorim (poskušam) na drugi sklop:
- možnost poškodbe je vedno, še najbolj v teh dneh, ko gre menjava na horuk, je pa fajn če stojiš zraven in jih opozoriš na ventile.
- na C5 imam dvojne gume na platiščih (ene z TPMS) in sem v 9 letih menjal recimo 3 komplete, ventili še delajo, se pa vsi serviserji čudijo, ker naj bi baterija crknila po 5 letih +-
- pri meni se samo postavi nazaj - je pa še star sistem brez pokazatelja tlaka, samo OK, ali not OK.

- cena je v MB enaka.

Dve leti nazaj smo kupili Scenica, ki nima možnosti izklopa opozorila - vsa nova vozila. TPMS senzorji za druga platišča so bili cca 300€ s konfiguracijo oz. duplikacijo (novi so po "kodi" enaki originalom). Po eni zimi mučenja z opozorilom za senzorje, ki jih nismo imeli, smo obupali, prodali vse skupaj in kupili nov komplet gum za original platišča - sedaj dvakrat letno gor-dol.
 

B81

22. jul 2007
34.436
8.922
113
Meni so letos mogoce resili, ker sem mislil peljat iz portoroza v mb, ceprav sem slisal, da nekaj tolce zunaj, sumil kamencek. Pa bil kar konkreten vijak"zasraufan" v kolo. Brez oporozila bi verjetno peljal, pred da bi pogledal kolo. Verjetno ena izmed bolj koristnih oprem.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.519
267
113
se ena moderna zadeva, ki zal samo dodatno komplicira zivljenje lastnikov.

no ja...

ce dam nove feltne gor, a je mozno prestavit te magic ventilcke iz obstojecih 15" felten na nove 16"? a je potrebno preprogramiranje racunalnika?

je mozno dat obicajne in to onemogocit v racunalniku?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
1. - da
2. - če 1. da = 2. ne
3. - da, drugi del, odvisno od letnika vozila.
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.372
155
63
Pa ce da, se lahko zgodi, da bojo senzorji tko zapikani na feltno, da se bojo unicili, ko jih bos zelel dol dobit.
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.747
2.032
113
za šankom
se ena moderna zadeva, ki zal samo dodatno komplicira zivljenje lastnikov.

no ja...

ce dam nove feltne gor, a je mozno prestavit te magic ventilcke iz obstojecih 15" felten na nove 16"? a je potrebno preprogramiranje racunalnika?

je mozno dat obicajne in to onemogocit v racunalniku?

aftermarket zadeve se dobi že za 100€ z programiranjem, mogoče se ti splača
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.519
267
113
ma ne. ce pa dedc ne zna skrbet za svoje gume brez teh senzorjev, pol pa tud qrc. :)

sej jih bom premontiral iz tastarih feltn... :) :)
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.667
731
113
ti samo merkaj da bo senzor iz prve leve feltne na novi prvi levi feltni in tako naprej...
da ti ne bo kazalo pomešano


Ne vem, če je to važno, sam sem imel na zimskih gumah original set in te ventile 4 leta noter brez veze, ker avto ni znal brati, sedaj sem menjal avto in vzel te ventile iz starih gum ven, vse premešal, spraševal vulkanizerja kak know how je tu, če se da preveriti na novejšem BMW, če to dela so dobre baterije .......

Mi je rekel samo daj gor, ni važno, kje so po montaži inicializiraš sistem, če kje ne dela boš zvedel. Sem naredil tako in ja vse dela še temperaturo poleg pritiska kaže, no vedel pa sem, da ventili podpirajo avto, ker pač želim imeti dva seta letnega in zimskega.....
 

model1a

Fizikalc
14. dec 2008
1.193
41
48
Zadevo se da na BMW-jih tudi izključit, da ti potem meri preko ABS senzorjev. Je pa strošek TMPS senzorjev zanemarljiv... Tistih 120-200 EUR že odkartaš enkrat na 6-7 let. Če 500-600 EUR za gume, ter še enkrat toliko za feltne ni težava, potem tudi to ne sme bit prevelik zalogaj :)