Homologacija nove dimenzije pnevmatik

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.697
137
63
Živjo,

ali je možno homologirat neko drugo dimenzijo pnevmatike?
Recimo 225/55/r16, ki se jih da dobit za normalno ceno, namesto 215/60/16.

lp
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Poišči TUV za platišča za tvoj avto, ki imajo tudi to pnevmatiko dovoljeno. Potem kupi ta platišča (ali si jih sposodi), namontiraj pnevmatike nanje, vse skupaj na avto in s papirji na tehničnega po homologacijo. Avto ti slikajo, niso več neumni da bi ne spregledali ponarejanja.
Najprej pa preveri če so za tvoj avtosploh predvidene te pnevmatike...
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.697
137
63
Ja, v original homologaciji teh dimenzij ni. In ker so gume originalnih dimenzij drage, se mi verjetno splača homologirat drugo, bolj razširjeno dimenzijo. Ali ne?

lp
 

gustav

Pripravnik
17. mar 2011
478
1
18
Zg. Gorenjska
za na partnerja sem kupil gume, zmontiral, potem pa so mi v avtohiši kjer sem avto nabavil dali potrdilo da te gume, ki jih imam gor ustrezajo. Pisale so cifre gume in hitrostni razred.

Potem na homologacijo, so slikali, vzeli potrdilo in to je to..
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.789
66
48
Če jih v original homologaciji ni, potem težko, če ti bo šlo čez. Pojdi se najprej pozanimat nekam, kjer homologirajo, če je sploh možno, da ne boš brez veze kupoval.
 

uli

Pripravnik
6. okt 2007
103
0
16
Ne gre glih tako sem hotel za mojga berlingota dat gor namesto 215 55 16, 205 55 16 pa ne gre ker ti more dat uvoznik saj men je blto tako rečeno papirje da daš lahko take gume gor.Gre se pa kao zarad porabe in emisij drgač jeba bi pa pršaral saj 40 eur pr gumi če bi lahko dal ozje.Kake dimenzije si pa dal gor na partnerja in a maš v homologaciji napisane
 

joejoe

Pripravnik
30. dec 2007
812
1
16
Gume imaš na avtu pet let. Razdeli razliko v ceni na pet, bo lažje. Če je še vedno boleče, potem razdeli razliko še na 12, skupaj 60, pa bo verjetno OK. Homologacija ni zastonj, mučkanje s čudnimi platišči in premontažami tudi ne.
Za homologacijo boš zapravil nekaj časa, kar pa tudi ni zastonj.
 
22. jul 2007
12.755
1.285
113
123
Citat:
Uporabnik gustav pravi:
za na partnerja sem kupil gume, zmontiral, potem pa so mi v avtohiši kjer sem avto nabavil dali potrdilo da te gume, ki jih imam gor ustrezajo. Pisale so cifre gume in hitrostni razred.

Potem na homologacijo, so slikali, vzeli potrdilo in to je to..
Lahko malo več poveš, kakšne so dimenzije gum in platišč.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
@ksz

Da razložim... tudi sam imam bolečino z 205/55x17. Seveda so mnogo cenejše 225/45x17. V homologaciji jih ni! Proizvajalec jih neposredno ne odobrava. Na originalna (vgrajena) ALU platišča jih ne morem homologirati.
Rešitev: Naup novih platišč, ki so ustrezna za moj avto (imajo certifikat TUV), nakup in namestitev pnevmatik (ki jih isti certifikat dovoljuje za moj avto). Nato obisk tehničnih pregledov, kjer vpisujejo spremembe z namontiranimi platišči in pnevmatikami. Vloga, slikanje avta. Plačaš, vpišejo v homo kartonček in voila.
Če hočeš uporabiti obstoječa platišča ALU moraš dostaviti TUV (pa ne več ponarejen) platišč, ki ustrezajo tvojemu avtu, so enakih dimenzij in predvievajo uporabo želenih pnevmatik na njih.
Če je platišče dovolj standardno to ni problem. Recimo če si že sedaj na meji dimenzije pa zna bit problem (za 7J 17 ET43 npr. ne boš našel aftermarket platišča ki predvideva 225/45X17).
Lahko pa si platišča in papirje tudi sposodiš in opraviš homologacijo.
Torej potem sešteješ... Noiva ALU platišča (pa da so kolikortoliko spodobna) so 400 EUR, pa homologacija 33 EUR, pa tvoj čas. Na eno menjavo pnevmatik (4 leta v povprečju) ne vem če se splača.
Predvidevam da za zimske pnevmatike uporabljaš jeklena platišča.
Če imaš samo jeklena platišča pa je vpis nove dimenzije brez dodatnega vpisa ALU platišč skoraj misija nemogoče. Če proizvajalec ni predvidel tega in je samo izpadel vpis za naš trg... (meni se je to zgodilo leta 2003 ko zaradi opremskega paketa nisem imel vpisanih 15 col pnevmatik... pa je to potem zastopnik uredil, vendar ob dostavljeni dokumentaciji/primeru),
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.697
137
63
Jaz bi imel jeklena 16" platišča za zimske gume. Vidim, da je preveč j*be s tem. Pa moral bi nabavit še senzorje tlaka...

lp
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.554
169
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
Citat:
Uporabnik merdzo pravi:
Jaz bi imel jeklena 16" platišča za zimske gume. Vidim, da je preveč j*be s tem. Pa moral bi nabavit še senzorje tlaka...

lp

ko ravno omenjas senzor tlaka - koliko problemov imaš, če ga pač nimaš?

pri meni je tako, da na homologacijskem kartoncku pise, da imam lahko ali 205/55 R16 ali 225/45 R17 (slednje imam tudi gor, letne) za zimo pa bi vseeno imel cim manjse - menda za moj avto lahko dam gor celo 195/65 R15, cesar v homologiciji ni, pise pa v navodilih za uporabo, tudi na spletu pokaze, da je za moj avto ta dimenzija dovoljena - torej jo bi eventuelno lahko homologiral, brez problema - jeklene 15" in zimske gume? drugace bom pac sel v iskanje 16" jeklenk oz. to dimenzijo mogoce celo potem cez par let, ko bodo 17" odsluzile se celo za letne ponucam ...
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.209
5.764
113
Citat:
Uporabnik merdzo pravi:
Živjo,

ali je možno homologirat neko drugo dimenzijo pnevmatike?
Recimo 225/55/r16, ki se jih da dobit za normalno ceno, namesto 215/60/16.

lp

Evo, kot bi si brala misli. Imam isto 215/60/16 in ravno gledam, da so 225/55/16 opazno cenejše. Imam tudi neoriginalne alu feltne, ki imajo 225/55/16 za moj avto napisano v papirjih. Se pravi vse kar rabim so original papirji od felten (a tisti pdf s TUV znakom na vsaki strani na spletni strani od proizvajalca je to?) in grem na homolomo in odkartam 33€?

EDIT: ko smo že pri tem, zimske imam v dimenziji 205/60/16, ki je v navodilih od avta dovoljena samo za zimske, v homologaciji pa ni nič posebej označeno. A imajo zimske toliko več profila, da se števec "zgliha" ali je kakšen bolj globok razlog, ki ga lahko mirno ignoriram in nabavim še letne v tej (cenejši) dimenziji?
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
toliko kompliciranja je mozno samo v nasi drzavi, nic cudnega, da se vsi norca delajo iz slo. ce komu pomaga, jaz ze 10 let vozim "napacne" dimenzije (65% namesto 60% visina bocnice) in se niti na tehnicnih nikoli ni nihce obregnil vanje. Se vedno padejo pod 3% (1.2 pravzaprav) vecjega obsega kot je v ostalih normalnih drzavah dovoljeno brez predelav homologacije.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.209
5.764
113
saj jaz ti dam prav glede vsega in da je pri nas vse zbirokratizirano do amena

edino če se boš v koga skantal te bo lahko zavarovalnica tožila za povračilo stroškov, ampak to menda veš
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.245
5.808
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik ggg pravi:
toliko kompliciranja je mozno samo v nasi drzavi, nic cudnega, da se vsi norca delajo iz slo. ce komu pomaga, jaz ze 10 let vozim "napacne" dimenzije (65% namesto 60% visina bocnice) in se niti na tehnicnih nikoli ni nihce obregnil vanje. Se vedno padejo pod 3% (1.2 pravzaprav) vecjega obsega kot je v ostalih normalnih drzavah dovoljeno brez predelav homologacije.
Katero colo imaš to? Zakaj je meni enkrat pri 15" zracunal 3,x% odstopanja?
Bi tudi jaz šel iz 60 na 65. Vse ostalo ostane isto (tud nosilnost). Nekaj bi pr ceni dobil notri, nekaj pa pri prekratkem menjalniku
Tega pa ne naredim samo zaradi morebitnega karambola, kjer bi iskali dlako v jajcu.
 
Nazadnje urejeno:

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Ni samo pri nas tako. Tudi na gnilem zahodu moraš lepo vse papirnato urediti če hočeš imeti kaj ekstra. Samo v tujini ne jokajo vsepovsod kako so drage pnevmatike in kupijo tiste katere so predpisane.
 

Ice

Pripravnik
17. avg 2007
816
19
18
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
@ksz

Če je platišče dovolj standardno to ni problem. Recimo če si že sedaj na meji dimenzije pa zna bit problem (za 7J 17 ET43 npr. ne boš našel aftermarket platišča ki predvideva 225/45X17).),

Siguren?

Pa za informacijo. Italija je sprejela lani v tem času da morajo sedaj platišča imeti ECE certifikat, kar v primerjavi z TUV certifikatom je povsem nekaj drugega. V kolikor se to prenese na celotno EU tržišče bo kar nekaj proizvajalec nehalo proizvajati platišča, sploh tisti ki imajo samo svojo aftermarket linijo in ne proizvajalo OEM platišč.

Drugače pa napišite še za kateri tip vozila se gre in ne samo neke dimenzije pišete, ker tako se ne da nič ugotoviti...
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.377
1.359
113
Citat:
Uporabnik hermann pravi:
saj jaz ti dam prav glede vsega in da je pri nas vse zbirokratizirano do amena

edino če se boš v koga skantal te bo lahko zavarovalnica tožila za povračilo stroškov, ampak to menda veš

Ni res in pri nas nikoli ni držalo.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.245
5.808
113
pri taščici
Kaj to, glede nesreče praviš da ne drži.
Guma ki ni po homologaciji pomeni neizpraven avto, to pa izgubo veljavnosti tp in zavolarovalnega kritja
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Pretty sure.
Najdi mi platišče (TUV certifikat) za Renault Scenic II ML 2007 za dimenzijo 225/45X17 H(V) razred dimenzij 6,5J17 ET 49.
Če ga najdeš, ga prijazno posreduj oz. objavi DL link. Bo marsikateri Renaultovec presrečen.
Namreč na osnovi takega papirja me stane vpis te dimenzije 33 EUR, z originalnimi platoišči