Apple načrtno upočasnjuje starejše modele iPhone-a

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Brcnil si v temo. iPAD1 je na nivoju iPhone 3GS in je ostal na iOS 5.x. In star je konkretno več kot 6 let, raje 8 in več. Imam doma vezijo WiFi 16GB. In ja, z njo ne moreš ničesar resnega več početi, ker je Safari zastarel, ne moreš naložiti kolikortoliko spodobnega FireFoxa ali Chrome. Dobra je samo še za gledanje filmov, kateri so prekodirani zanjo in naloženi preko iTunes.
Razen če misliš iPad mini prve generacije, ta je na nivoju iPhione 4S, starost ustreza, zadnji iOS je 9.x.

Ne, ipad2 je, na 9-ki. Je pa res 6 let star (sem po starosti sklepal da je enka) ... dela čisto OK.
 

s_samotar

Fizikalc
5. feb 2010
527
82
28
Citat:
Uporabnik ynos pravi:
To kar nas je ze kar nekaj slutilo...
shocked-1.gif


http://www.independent.co.uk/l...s-a8121906.html
v jok pa na drevo. kako si drznejo.

potem pa sm se spomnu da mam samsunga. Zej grem na smreko.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Je problem v varnosti. Samsung je dovoljen, ampak z Knoxom. Ostalo no-go, ker se ga ne da nadzorovati preko MDM (ločeni sandboxi, RMS, nekopiranje podatkov med privat in business sandboxom...)
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Android for Work ima popolnoma enako funkcionalnost - ločen sandboxed (encrypted) profile. Zadeva dejansko temelji na Knoxu, saj je to bil Samsungov prispevek nazaj k platformi.

Zadeva deluje mislim da že od Android 5.0, kar pomeni da obstaja že kar nekaj let...
 

koliko

Guru
21. avg 2007
4.226
2.053
113
SV SLO
Citat:
Meni se zdi naravnost fascinantno kako lahko en vernik v cisto vsakem napisanem stavku komplet v temo brcne. Te tvoje ugotovitve se vedno temeljijo na tvoji izkusnji z androidom izpred 7 let, ali si vmes ze konkretno testiral konkurenco?

Sem android je boljši kot pred 7 leti ampak Ios-u ne seže do kolen. Sami aparati so boljši nekateri celo prekašajo iphone po zmogljivosti. Ampak ni to zame. To je za tiste ki se jim ljubi ukvarjati s samim sistemom, da si potem optimirajo delovanje telefona.

Pa nimaš nikoli takoj na voljo najnovejših popravkov sistema ampak šele takrat ko se tvoj proizvajalec odloči, da bo dovolil nadgradnjo. Pa še to se zgodi 2x ali 3x v življenjski dobi telefona potem pa proizvajalec na tvoj model telefona itak pozabi ker je zunaj že novejši telefon tega proizvajalca. To se mi zdi huje, kot pa to, da apple namerno upočasnjuje starejše modele iPhone-a.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Ali če primerjamo s svetom PCjev... Apple je kot MS. Windows (OS) popravki so na voljo vsem ne glede na strojno opremo). Android pa; HPju s takim buildom plate ja, z drugačnim ne. Pa Lenovo ne vsi. Pa noname kompatibilneži samo če ga rootam in fejkam build plate... Pa vsi na začetku laufajo isti OS... Pa da je kolikortoliko compliance rabim še to komponento, pa tak library pa onakav skript... Pol pa mogoče bo.
Dejstvo je, da če se javnost (public) vtika v delovanje OSja in ga prilagaja potem nujno pride do tega da je kompatibilno samo s sabo (v praksi) v teoriji pa je zlata ura na vodomet ki še palačinke peče...
 

koliko

Guru
21. avg 2007
4.226
2.053
113
SV SLO
Evo točno tako. Telefon naj bo telefon in iphone je telefon v prvi vrsti. Android telefoni pa bi radi bili telefoni pa še vse ostalo zraven potem pa niso ne eno in ne drugo. In to v milijon različicah z milijon proizvajalci. Predvsem Kitajskimi oziroma samo Kitajskimi. Lp ša je zadeva enkrat Kitajska pa je gotovo......(ja vem tudi moj iphone je narejen na Kitajskem)

Oreo je zdaj najnovejša različica androida če se ne motim. A je Oreo sploh na voljo za recimo samsung galaxy 6? Govorim o uradni verziji ne o tisti, kjer rabiš znanje računalniškega inženirja. Najnovejša verzija Ios deluje na iphonu 6 ravno tako dobro kot na iphonu 8.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Citat:
Uporabnik koliko pravi:
Pa nimaš nikoli takoj na voljo najnovejših popravkov sistema ampak šele takrat ko se tvoj proizvajalec odloči, da bo dovolil nadgradnjo. Pa še to se zgodi 2x ali 3x v življenjski dobi telefona potem pa proizvajalec na tvoj model telefona itak pozabi ker je zunaj že novejši telefon tega proizvajalca. To se mi zdi huje, kot pa to, da apple namerno upočasnjuje starejše modele iPhone-a.

Se vidi, da nimaš pojma o Androidu. Moj SGS6! dobi update skoraj vsak mesec, je pa tudi na spisku za Android 8.
 

koliko

Guru
21. avg 2007
4.226
2.053
113
SV SLO
Kdaj dobiš oziroma, če dobiš Oreo(android 8) klik.
očitno živiš v prihodnosti in občasno prihajaš nazaj da smetiš po alterju. Govora je o uradni nadgradnji, taki, da greš preprosto v nastavitve in klikneš nadgradi oziroma posodobi .....Za šestko SGS6 se še neve kdaj in če bo sploh dobila najnovejši android tak da.... In to za telefon, ki je pred 2 letoma stal toliko kot zdaj stane Iphone 8..... Pa še eden najbolj prodajanih modelov na svetu je bil .... Samsung takoj odpove možnosti posodobitve na najnovejši android .... Si predstavljaš kako je pri kitajskih firmah aka Huawei in podobnih. Takoj pozabijo na uporabnike, kar pa se pri Applu ne zgodi .... Samo poglej koliko nizko cenovnih kitajcev se prodaja še z androidom 6 in pa 5.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Pajade, vsi, ki niso tvoji verniki, smetijo po alterju.
bonk.gif
SGS6 dobi varnostni popravek skoraj vsak mesec, zadnja nadgradnje kernela je bila novembra in zato mi ni treba klikati po nastavitvah, ker pride avtomatsko.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Pa v nastavitvah klikneš "posodobi" in ti posodobi na Nougat ali Oreo? Ti moj lulček. Japka pa naredi točno to. 2 generaciji (ne 2 leti) star aparat dobi najnovejše verzoije OSa. Če kupiš aparat ki nima najnovejši OS (recimo iPhone SE) ga lahko TAKOJ posodobiš na zadnjo verzijo. A kitajčka ki pride z marshmalowom ali kitkatom lahko to narediš? Moj lulček, pa čeprav je to nov model...

Saj veš kaj pravijo... veliko babic, kilavo dete. In Android ima oroooomno babic (ker je GNU oz. public)...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Citat:
Uporabnik koliko pravi:
Kdaj dobiš oziroma, če dobiš Oreo(android 8) klik.
očitno živiš v prihodnosti in občasno prihajaš nazaj da smetiš po alterju. Govora je o uradni nadgradnji, taki, da greš preprosto v nastavitve in klikneš nadgradi oziroma posodobi .....Za šestko SGS6 se še neve kdaj in če bo sploh dobila najnovejši android tak da.... In to za telefon, ki je pred 2 letoma stal toliko kot zdaj stane Iphone 8..... Pa še eden najbolj prodajanih modelov na svetu je bil .... Samsung takoj odpove možnosti posodobitve na najnovejši android .... Si predstavljaš kako je pri kitajskih firmah aka Huawei in podobnih. Takoj pozabijo na uporabnike, kar pa se pri Applu ne zgodi .... Samo poglej koliko nizko cenovnih kitajcev se prodaja še z androidom 6 in pa 5.

Zakaj potem sploh primerjaš Apple z ne-Googlovimi telefoni? Če hočeš biti fer, boš primerjal iPhone s Pixli oz. Nexusi. Jaz imam že več mesecev nameščen Oreo, trenutno že prvi minor update (Oreo 8.1).

Glede poceni naprav pa so zadeve precej bolj zakomplicirane kot si predstavljaš. Ni vse odvisno od samega proizvajalca, ampak je najbolj odvisno od samega chipseta (SoC). Od slednjega je namreč odvisno kakšno verzijo Kernela boš imel na telefonu, kar posredno vpliva tudi na verzijo Androida. Če boš šel raziskovati, boš videl da vsi Kitajci, ki prodajajo Android 5.0 telefone uporabljajo tudi chipsete iz tistega časa (3+ leta nazaj). In te starejše chipsete je praktično nemogoče spraviti na neko spodobno novejšo verzijo (razlaga v nadaljevanju).

Sicer pa je z Oreom po novem obvezna tudi implementacija Project Treble (obvezen samo za naprave, ki imajo ob izidu nameščen Android 8.0). Takšnih naprav je zaenkrat zgolj peščica, ampak na njih lahko namestiš nemodificiran AOSP build brez kakršnih koli modifikacij. Posledično bodo tudi proizvajalci imeli veliko manj dela pri samem upgradu. Plus Kernel LTS support je bil podaljšan na 6 let, kar je za moje pojme še bolj pomembno od Project Treble. Pred tem podaljšanjem je bil support omejen na 2 leti, kar pomeni da preden so nove naprave z novimi chipseti prišle na tržišče, je njihova verzija Kernela že bila deprecated. In vzdrževanje Kernela s security patchi ni majhen strošek za proizvajalca.

S Project Treble in 6-letnim LTS supportom se je rešilo marsikaj. Proizvajalci več ne bodo imeli veliko dela (in posledično izgovorov) za nadgradnje na najnovejšo verzijo OSa. Izjeme bodo seveda vedno obstajale, a upajmo da vedno manj.

Malo branja:
https://www.xda-developers.com/project-treble-aosp-android-oreo-huawei-mate-10-pro/
http://www.androidpolice.com/2...s-good-android/
 

koliko

Guru
21. avg 2007
4.226
2.053
113
SV SLO
Ja, saj "slinijo" se ravno uporabniki ne googlovih telefonov. Nexusa in Pixla uradno v Sloveniji ne moreš kupiti. že to ti veliko pove o dostopnosti. Ah pa cena je oooohooooo kot pri Iphonu. Čisti android se dobi kje razen pri googlu?
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.652
1.576
113
Kaj ti boš počasi nehal srat, ali imaš danes preveč časa? Vsak nexus do zadnjega se je dalo kupit pri nas. Pixel pa res ne. Ampak kaj ima to točno veze, razen da nabijaš v 3 krasne? Kdor ga hoče imet, ga lahko kupi, nismo severna korea. Poleg tega ne vem zakaj se toliko obešaš na posodobitve? Vsak android 5.0 ima večjo funkcionalnost kot zadnji iOS, ki je vedno par let zadaj.
Kako izgledajo stari ajfoni na novem iOS pa smo že vsi videli...porazno. Seveda v resničnem svetu, tukaj na alterju vam delajo še iphone 3 bliskovito hitro na ios 12.
Mi je šef kazal iphone 6 z zadnjim ios. Ded je bil penast da je popyzdil in šel kupit X, vmes pa še pripomnil da to ziher delajo zanalašč. Ampak kot rečeno, to samo v resničnem svetu, tukaj vsam vsem letijo hitreje kot prvi dan.
 

dune

Fizikalc
26. maj 2014
1.432
39
48
No ja zdej je jasno kje je bil problem s šefovim iphonom
smile-1.gif
. Baterija je bila zanič. Lahko bi prišparal jurja+ in samo baterijo menjal. Na moji šeski očitno še ni bila tako slaba, tako je delal še kar vredu. Edino pri swipu dol na home screenu za search je včasih malo zakihal. Drugače je delal še pa kar dobro.

Meni je super, da je tole ven prišlo. Zaradi tožb bodo morali dati obvestilo v iOS, da je baterija slaba in da jo naj menja, ali pa se bo telefon upočasnil.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Imam 3 leta staro 6ko na zadnjem iOS in dela čisto normalno, po občutku nič počasneje kot prvi dan. Je pa res, da sem menjal baterijo ne dolgo nazaj. Jasno je X hitrejši, ampak je tudi 3 leta novejši in bistveno dražji.
 

ThaShizznitt

Fizikalc
13. jan 2008
4.781
4
38
Sej je normalno, da na 2 leti zamenjas aparat......itak ne mors s 3 leta starim IPhonom okol hodt....halo?!