iPhone 8 / X

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.796
6.076
113
Saj po mojem noben ne trdi, da dela slabe slike. Pod vprašajem pa je če je "best smartphone camere ever"...
 
Nazadnje urejeno:

Steve

Guru
13. avg 2007
9.609
1.526
113
ja jebemomater če za 1200€ ni best smartphone camere ever, potem bi bilo res žalostno
 

map

Guru
6. jul 2008
7.779
1.919
113
najrajš na babi
In zaradi tega se lahko svet podre. Ne verjamem če bi kdo od nas opazil razliko med kamerami ocenjenimi recimo z 79 točkami po tistih testih in 85 točkami. Spet ena od tistih tem MB ali BMW ali morda AUDI.
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.324
666
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Citat:
Uporabnik dune pravi:
Sej ni 1200€. O je test za iPhone 8 in 8+.

Ves da eni radi pretiravajo... se dobro, da ni napisal 1.500€
wink-1.gif
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.530
168
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
Citat:
Uporabnik rocky9 pravi:
Citat:
Uporabnik Mikrohard pravi:
Kaj te moti? Da je končna ocena iPhona višja, čeprav ima nižje ocene po kategorijah?

Spremenili so način testiranja:
https://www.dxomark.com/analysis-comparing-original-updated-dxomark-mobile-test-protocols/

Torej kako lahko potem trdiš, da je najboljša kamera, če ostalih za nazaj NISI testiral??? Ko boš testiral še za nazaj, lahko to trdiš, drugače ne moreš. Lahko pa napišeš PO NOVEM NAČINU testiranja. Tako lahko napišeš, drugače NE in je VELIKO zavajanje!
Pa kako lahko dobiš iz številk 89, 78, 74, 64, 68, 73, 84, 51 in 55, skupen rezultat 96? A ni 100 max kar se lahko dobi?

Če pogledaš rezultate S8, jih sešteješ in deliš s 7 (toliko kategorij je bilo prej), dobiš skupaj 613 in povp. 87,57 točke. Izgleda da zaokrožijo navzgor in zato pride do rezultata 88. Pri S8 Video rezultatu je narobe rezultat, ki je 87 in ne 88.

Če pa sešteješ številke iPhone 8 Plusa pa dobiš iz 9 kategorij (po novem načinu) skupaj 636, povp 70,67 točke, zaokrožimo na 71 točk. Če pa deliš s 7, kolikor je bilo prej kategorij, pa prideš do povp. 90,86 točke, torej zaokrožimo na 91 točk. Tu še vedno ne štima, ker manjka 5 točk! Pri kameri pa je rezultat skupen 542 točk in povp. 77,42, oz. skupno 78 točk.

Še en fun fact: pri slikah so dodali še dve kategoriji, pri videu pa NISO dodali NIČ!! Torej je istih 7 kategorij kot pri S8.

Rezultati S8 (točke): 88, 86, 92, 83, 82, 87 in 91. Skupaj 609. Rezultat bi moral biti 87 in ne 88.
Rezultati iPhone 8 Plus (točke): 81, 87, 85, 50, 68, 80, 91. Skupno 542. Rezultat 78. Napisali pa so 89.
V ENI sami kategoriji ima več kot 89 točk in ima skupno oceno 89?
bonk.gif


hahaha
hysterical-1.gif


Ta stran je res smešna
hysterical-1.gif

ne komentiram samega testiranja - bom komentiral spletno stran. kar se spletne strani tiče, je daleč od tega, da bi bila fail, temveč je pojem, kaj določena stvar v svetu fotografije pomeni. in tudi ko oni rečejo - ta in ta fotoaparat je (trenutno) najboljši ima konkretno težo. kot velja za objektive. in kot velja za telefone.

kako oni testirajo, me niti ne zanima - zanimajo me njihove ugotovitve, ki pa vedno, za vsak test posebaj, držijo in ti podajo realno sliko. kar je v bistvu, ko nabavljaš opremo, ki je še precej dražja od premium telefona, zelo pomembno.

kar se tiče samega iPhone 8/X. malo sem preletel celotno temo. dejstvo je, da Apple iz leta v leto naredi manj na obliki in da gre za vedno manjše evolucije, daleč od tega, da bi bile revolucije. ampak dejstvo je, da je v zadnjem času bilo narejeno toliko glede napredka in revolucionarnih stvari, da sem mnenja, da bo težko naslednjih nekaj generacij narediti res revolucionaren telefon. pa ne mislim s tem samo iPhona ali Samsunga - v mislih imam tudi Huawei, ki je pred leti zelo dobro delal na področju fotoaparata. pa recimo Samsung s svojim "edge" zaslonom. iPhone s fingerprint scanerjem (mogoče ni bil prvi, je pa bil prvi, ki je zadevo naredil izredno uporabno).

kar se tiče pa iPhona samega - dejstvo je, da telefoni delajo. delajo hitro in brez zatikanja. kar slišim, da se pri uporabnikih Samsungov (in tudi Huaweiov) še vedno dogaja, kljub boljšemu hardwareu.

vedno si pogledam tudi nove android telefone, tudi Note8 sem si ... a mi enostavno Android ne daje takšnega zaupanja, kot mi ga daje iOS in iPhone. zadeva se na področju računalnikov sicer konkretno spreminja, Apple očitno gre v neko smer, ki tudi meni ni povšeči, a je to že druga zgodba ...

kar se tiče iOS11 - prvi večer sem naredil update in sem precej zadovoljen. baterija se mi zdi, da drži še nekoliko dlje, ki je na iPhone SE že tako zelo zadovoljiva, a po updateu z malo truda z lahkoto pridem čez dva dneva uporabe. nobenih buggov, nobenih napak zaenkrat.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.023
113
Problem tega testiranja na tej strani je to, da so dodali nek parameter, ki je očitno favoriziran samo na del teh aparatov. Recimo Zoom sub-score. Dejstvo je, da druga kamera je samo na nekaterih aparatih telephoto, večina ostalih je BW. Jasno da v tej kategoriji pogrnejo. Poleg že od nekdaj pro-Apple strani The Verge, je sedaj še dxomark padla v subjektivne scene in ocene, ter izgubo kredibilnosti. Nevredna niti ošvrka, kaj šele globokega branja.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.530
168
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
ja. in druga kamera, ki dela kot se zagre, je itak velika prednost, da moje pojme?

imaš širokokotni pogled in nek sredni tele, čeprav 56mm je daleč od tega, da bi bil sploh blizu tele, je pa solidna goriščnica za portrete (in še marsikaj drugega, če se znajdeš). glede na to, da je tudi zaslonka boljša (če sem pravi videl, je zaslonka svetlejša na i8+ kot na iX), je to tudi velika prednost.

to, da je druga "telekamera" zgolj BW je pa meni tako ali tako čisto mimo ...
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.530
168
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
no, pa še eno dejstvo, ki sploh ni zanemarljivo. sama kvaliteta posnetka oz. koliko "mesa" nosi v sebi. dejstvo je, da ima iPhonov file res veliko latence in pri iPhonu lahko v postprodukciji še kar par stvari postoriš. pri Samsungu žal ni tako, je precej "zapečen" file ... to so pa stvari, ki načeloma nekemu povprečnemu uporabniku ni več tako pomembna, meni kot fotografu pa precej. recimo, meni so native posnetki s Samsunga preveč barviti. kar že po defaultu ubije določene možnosti popravkov. iPhone ima vseeno precej barv, a je napram ostali še vseeno precej "flat", kar pomeni, da imam jaz več možnosti, kaj bi raje dodal/odvzel v postprodukciji.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.023
113
Tudi meni je druga BW kamera kar neki, ampak dejstvo da je udaj dxomark postavil kriterije, ki favorizira samo en tip konfiguracije dvojnih kamer, ostaja. Obstaja še tretja skupina dvojnih kamer, to je tista ki imajo wide angle sec camero. Ta pa še bolj pogrne na zoom testu. Pa je WA kamera sigurno bolj uporabna kot telefoto na telefonih. Če bi dxomark upošteval čimvečji zorni kot, potem bi ajfon izvisel. Zato je dxomark samo še en pro apple in zato nekredibilen.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.796
6.076
113
Citat:
Uporabnik DizzyReed pravi:
no, pa še eno dejstvo, ki sploh ni zanemarljivo. sama kvaliteta posnetka oz. koliko "mesa" nosi v sebi. dejstvo je, da ima iPhonov file res veliko latence in pri iPhonu lahko v postprodukciji še kar par stvari postoriš. pri Samsungu žal ni tako, je precej "zapečen" file ... to so pa stvari, ki načeloma nekemu povprečnemu uporabniku ni več tako pomembna, meni kot fotografu pa precej. recimo, meni so native posnetki s Samsunga preveč barviti. kar že po defaultu ubije določene možnosti popravkov. iPhone ima vseeno precej barv, a je napram ostali še vseeno precej "flat", kar pomeni, da imam jaz več možnosti, kaj bi raje dodal/odvzel v postprodukciji.
ž

A to vse razlagaš o RAW formatu?
 

KrNeki99

Pripravnik
3. sep 2007
871
19
18
Ljubljana
Citat:
Uporabnik MrDaco pravi:
Citat:
Uporabnik DizzyReed pravi:
no, pa še eno dejstvo, ki sploh ni zanemarljivo. sama kvaliteta posnetka oz. koliko "mesa" nosi v sebi. dejstvo je, da ima iPhonov file res veliko latence in pri iPhonu lahko v postprodukciji še kar par stvari postoriš. pri Samsungu žal ni tako, je precej "zapečen" file ... to so pa stvari, ki načeloma nekemu povprečnemu uporabniku ni več tako pomembna, meni kot fotografu pa precej. recimo, meni so native posnetki s Samsunga preveč barviti. kar že po defaultu ubije določene možnosti popravkov. iPhone ima vseeno precej barv, a je napram ostali še vseeno precej "flat", kar pomeni, da imam jaz več možnosti, kaj bi raje dodal/odvzel v postprodukciji.
ž

A to vse razlagaš o RAW formatu?

ne ne... cist neki druzga... zdej apple izumil toplo vodo
wink-1.gif
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.796
6.076
113
Dobro lahko bi bil JPG, ampak itak sem se zdaj spomnil da je Dizzy fotograf in za njega kaj drugega tako ne pride v poštev.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.530
168
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
govorim za JPEG. raw načeloma težko spraviš iz fotiča in tudi če bi ga recimo z iPhona, z drugimi nisem imel možnosti dela. novi applov format pa priznam, da še nisem kaj dosti "likal", da bi lahko podal dobro primerjavo.

delam pa veliko z JPEG-i, večinoma iz Samsungov, in so fotografije po večini preveč saturirane. pri fotkah narave še nekako gre, problem so obrazi, ki so potem rdeči oz. oranžni. iPhone ima tudi boljši logaritem beline in so barve precej bolj natančne.

kar se pa samega raw formata tiče - govorim za Apple oz. iPhone - nisem bil nekaj navdušen. ima očitno Apple res dobro nagruntane algoritme. po drugi strani pa so senzorji res ultra mali. moje mnenje je, da bi morali ostati nekje okoli 8 mpix. kar je več kot dovolj, glede na to, da fotografije v 90% gledamo zgolj in samo v digitalni obliki.

kar se tiče pa testiranja. UWA je bil omenjen. narediti res dober ultra-wide-angle je izredno težko. ta se začne nekje pri 18 mm in potem na širše, je pa treba vedeti, da je že med 18 in 17 mm velika oz. zelo opazna razlika, precej večja, kot denimo na drugi strani, če bi primerjal 55 ali 58 mm razlika ni tako opazna. da narediš tako širok objektiv oz. sistem fotoaparata je potrebnega precej več dela, kar bi na koncu samo dvignilo ceno telefona. po drugi strani pa - ljudje bolj kot ne uporabljajo "zoom". digitalni, ki je res obup od obupa in bi recimo na 18 mm s tem samo povečeval napake, ki jih tako širokokotna leča ima. mislim, da je 24 mm oz. nekje 28 mm idealna goriščnica za telefonske fotoaparate. 56 mm kot "tele" je tudi idealna, čeprav bi raje videl nekje bližje 85 mm, ampak tu se potem začne pojavljati podoben problem kot na UWA koncu.

skratka - test, kot tak, mogoče res zgleda prirejen - a ni. in poda točno to, kar sam trdim. da ima iPhone, overall, najboljši file. mogoče za nekega amaterskega uporabnika ne tako všečen, kar se tiče pa nekega naprednega ali celo profoto uporabnika, pa vrhunski file.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.023
113
Za portrete je bokeh tako ali tako kot da ga ni, ker je senzor majhen, zaslonka pa prevelika. Po drugi strani je pa telefon vedno v roka popotnikov, večinoma bolj kot težka in draga foto oprema in tukaj WA pride bistveno bolj do izraza kot telephoto, recimo slikanje skupine ljudi, trgov, stavb, okolice itd... Pač gre tukaj za prirejen test favoriziranja ene skupine in nič drugače, Saj lahko tudi konektarje na tale test bereš in trdijo vsi enako.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.796
6.076
113


Mogoče se ti utrne solzica, ampak mogoče bi Samsung še za odtenek povečal tvojo kreativnost.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.530
168
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
Citat:
Uporabnik MrDaco pravi:


Mogoče se ti utrne solzica, ampak mogoče bi Samsung še za odtenek povečal tvojo kreativnost.

vem, ima tudi Samsung (pa mislim, da tudi Huawei) možnost fotografiranja v raw načinu, ampak žal nimam možnosti potem delat s tem filetkom, ker kar mi ostali posredujejo, je jpeg. oz. nismo sploh še sprobavali raw fotke dati na komp, kjer bi res lahko primerjal, kakšen ta raw posnetek sploh je.

kar se videa tiče, pa se lepo pokaže tisto, kar pravim (ampak samo na "main kamerah", "selfi" kamera me ne zanima, je pa pa pri Note8 precej bolj flat) - iPhone ima precej bolj flat sliko, kar mogoče ni tako všečno, ampak za nadaljnje obdelave (Snapseed, VSCO, Lightroom Mobile) pa precej bolj prijazno ... tudi na splošno mi je bolj prijetna na pogled, barve pa bolj naravne ... se mi pa na trenutke zdi, da je slika z Note8 malenkost bolj ostra, ampak to bi pa moral videti dejanski file za pravo oceno.