krvodajalske akcije

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.827
3.846
113
A imaš povišan hemoglobin? Če si zdrav, vitalen (športnik) in imaš dokaj visoke vednosti hemoglobina je to normalno. Če ga imaš pa toliko preveč da se slabo počutiš je pa verjetno težava nekej drugje in za take sem tudi omenil da "puščanje krvi" ne bo nič pomagalo!

Edit: nekje se je prej omenila vrednost Hb 162 kar je za aktivnega moškega "dobra kri" in ni potrebe za skrb
 
Nazadnje urejeno:

gretzky

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
6. avg 2007
5.856
0
36
48
evo me
Ja, imel sem ga 162, drugače pa se giblje tam nekje okoli 150-155. Res je, da sem kar telesno aktiven, težav s počutjem pa ni.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.633
3.516
113
Citat:
Uporabnik softi pravi:
kje dobim aspirin..v lekarni ga kupim
kle dobim ospen. v lekarni dam akrtico, prej sme pa plačal prispevek
kje dobim povoj..plačam

se prav v tej državi za zdravstvo plačam tako ali drugače vsako storitev. kje je računica in kje je meja, ni tema debate. dal bi ji kri zastonj, če bi vedel, d aga ne serje. pa ga je..s pediatrijo, patiram, falconom, poslanskim plačam po zaključku poslanstva.

halo..

jaz ko zgubim sluzbo zaradi nesposobnosti dobim prst v rit. poslanec jo je izgubil zaradi nesposobnosti pa prejme še..kok deset k..

Poslanci, patrije, (baričeviæa si pozabil) in jamBranje na splošno v temi o krvodajalstvu v rubriki prosti čas in družina. A to je blo zdaj 2 meseca zaleta, zdaj pa spet mode izpred novega leta na ON?
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.377
1.359
113
Citat:
Uporabnik gretzky pravi:
ksz...
Meni je na zadnjem odvzemu krvi medicinski tehnik rekel, da še dobro da sem prišel na odvzem, saj sem imel hemoglobina čez zgornjo mejo (162). Je to res, da je priporočljiv odvzem ali so to bučke?
Pa tisti, ki se spoznete na medicino: je res, kar pravi Dejvi, da se zaradi krvodajalstva pojavijo težave s prekomerno produkcijo hemoglobina. To se mi zdijo buče, ampak pravi, da je medicinec.

Na izvidu običajno napišejo, da je normalna vrednost od 120 -180 enot hemoglobina...
 

ishtar007

Majstr
31. avg 2007
1.354
212
63
Jaz sem imel nazadnje 167 hemoglobin, pa je zdravnica samo rekla, da imam super kri. Je pa res, da vsaj 5ur tedensko resno športam.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Citat:
Uporabnik dejvi pravi:
glej 15 let že delam v bolnici,tudi žena in ima take primere,ko pridejo ljudje s povišanim hemoglobinom,glede tistega,ki so mu rekli,da je dobro,da je prišel na odvzem,ker je imel hemoglobin 162,pol drži ne,pri visokem hemoglobinu se človek tudi ne počuti dobro,
vidim,da ni bilo dobro,da sem to sploh omenjal,da me kaka bolnica ne bo že tožila,marsikaj bi še lahko napisal,samo se v javnosti ne sme omenjati,ker nas vežejo kodeksi in nevem kaj še vse nas navadne smrtnike,le ljudje v višjih inštancah,njih se zakoni ne držijo

" je pa tudi zelo dobra lastnost darovanja in to je to,da se vam kri hitreje obnavlja,da se vsakokrat izločijo stare celice in telo samo proizvede nove,torej pridemo vsakih 3 mesecev do 0.5 litra nove sveže krvi,po 2 letih se nam zamenja celotna količina krvi,to pa je tudi nekaj "

lepo bodite


A slučajno delaš na kakšnem hematološkem oddelku? Ker tam verjamem, da imaš občutek, da ima cel kup ljudi povišan hemoglobin in imajo zaradi tega ogromne težave. Vsekakor pa to ni posledica tega, da so hodili na krvodajalske akcije...

Vidim, da si spregledal moj namig prej.... bom še enkrat izpostavil dilemo:

Ženske v rodni dobi imajo vsake 28 dni eno mini krvodajalsko akcijo. Posledično imajo nižji hemoglobin, nižje vrednosti železa ter stimulirano proizvodnjo eritrocitov in krvna slika je vsekozi malce bolj pomaknjena proti nezrelim celicam. Po tvoji logiki bi torej te ženske (torej VSE ženske) imele ob nastopu menopavze velike težave zaradi prekomerne produkcije krvnih celic. Ampak tega seveda ni.

Glede "sveže" krvi. Življenjska doba eritrocitov je 120 dni. Torej se v štirih mesecih praktično vsa kri tako ali tako zamenja sama po sebi.

Smem vprašati, kakšno delovno mesto zasedaš, da te veže nek kodeks k temu, da ne smeš javno debatirati o splošnih zdravstvenih problemih?
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
regeneracija krvi v telesu običajen proces, saj del krvi "umre" medtem ko se jo vedno del tvori na novo. To je konstanten proces in poteka optimalno. Ob odvzemu krvi se zgodi pomankanje in telo gre v povečano proizvodjo - fiziološko gledano je to "šok". Vedet je potrebno tudi da se za proizvodnjo krvi (sestavljena je iz več vrst celic in snovi, ki nastajajo različno) potrebuje precej energije - za telo torej bilokakšna izguba ni ravno dobrodošla.

Ne drži.

Pol litra krvi za zdravega človeka NI šok. Evolucijsko je pogojeno, da mora človek takšen dogodek prenesti brez kakršnihkoli težav. In res - krvni tlak ne pade, oksigenacija ne pade, srčni utrip se praktično ne poveča. Edini očitek efekt je - žeja. In pa dejstvo, da bo tvoja maksimalna telesna zmogljivost okrnjena naslednja 2-3 tedne.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Citat:
Uporabnik gretzky pravi:
ksz...
Meni je na zadnjem odvzemu krvi medicinski tehnik rekel, da še dobro da sem prišel na odvzem, saj sem imel hemoglobina čez zgornjo mejo (162). Je to res, da je priporočljiv odvzem ali so to bučke?

Bučke.

162 je čisto ok rezultat za mladega in zdravega človeka. Če bi imel kakšne težave, bi se pa drugače pogovarjali...
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:
Edini očitek efekt je - žeja. In pa dejstvo, da bo tvoja maksimalna telesna zmogljivost okrnjena naslednja 2-3 tedne.

Žejo pogasi 2 deci terana, ki ga dobiš tam.
evil.gif


Pa tudi betonirali smo že po odvzemu.
rolleyes-1.gif
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Jasno... zdravemu človeku moraš "stočiti" najmanj liter krvi, da bo opazil, da se nekaj dogaja. Je pa tudi res, da se tam hitro končajo kompenzacijski mehanizmi in gre zdravstveno stanje hitro navzdol.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.827
3.846
113
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
regeneracija krvi v telesu običajen proces, saj del krvi "umre" medtem ko se jo vedno del tvori na novo. To je konstanten proces in poteka optimalno. Ob odvzemu krvi se zgodi pomankanje in telo gre v povečano proizvodjo - fiziološko gledano je to "šok". Vedet je potrebno tudi da se za proizvodnjo krvi (sestavljena je iz več vrst celic in snovi, ki nastajajo različno) potrebuje precej energije - za telo torej bilokakšna izguba ni ravno dobrodošla.

Ne drži.

Pol litra krvi za zdravega človeka NI šok. Evolucijsko je pogojeno, da mora človek takšen dogodek prenesti brez kakršnihkoli težav. In res - krvni tlak ne pade, oksigenacija ne pade, srčni utrip se praktično ne poveča. Edini očitek efekt je - žeja. In pa dejstvo, da bo tvoja maksimalna telesna zmogljivost okrnjena naslednja 2-3 tedne.

Ja a ni to zadostni šok? Vreži se ti v nogo pa izgubi pol litra krvi!
ne-ne-1.gif


Kot prvo, telo samo prepreči večje izgube krvi če pa je rana prevelika pa "selekcija" naredi svoje! Skratka v "naravi" izgubit pol litra krvi v zelo kratkem času pomeni da boš umrl! Počasne krvavitve so druga stvar. Zato sem rekel da je to šok in telo se odziva, ni zastonj da imaš na krvodajalski svojo "sestro" ob sebi, da kontrolira telesne funkcije in ni redkost da ljudje padejo skupaj (večinoma psihičen pritisk, ampak precej rednih krvodajalce ima tudi kdaj kakšen fade-out ki je zagotovo povezan s fizičnim šokom).
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.633
3.516
113
Jaz grem poleti na krvodajalsko s kolesom (ca. 30 km v eno smer). Do sedaj razen tega da je bilo ponavadi vroče kot pes, nisem imel težav nazaj grede.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.827
3.846
113
Citat:
Uporabnik jello pravi:
Jaz grem poleti na krvodajalsko s kolesom (ca. 30 km v eno smer). Do sedaj razen tega da je bilo ponavadi vroče kot pes, nisem imel težav nazaj grede.

Pa ti pustijo!
grin1.gif
Vem da vozit avto kao ne bi smel ...
 

skorpy

organizatorka
18. jul 2007
7.801
0
36
40
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
V lj ze dolgo ni terana in klobase. So samo neki sendvicki. V MB je pred 5 leti se bila. Vsaj klobasa

te klobase pridejo ponavadi po krajih, kjer se organizira krvodajalska akcija, na zavodu za transfuzijo krvi pa so samo sendviči, sadje,....
 

gretzky

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
6. avg 2007
5.856
0
36
48
evo me
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:
Edini očitek efekt je - žeja. In pa dejstvo, da bo tvoja maksimalna telesna zmogljivost okrnjena naslednja 2-3 tedne.
Žejo sem opazil tudi sam predvsem v poletnih mesecih. Sicer pa že po defaultu spijem veliko tekočine (vode) in tega ponavadi niti ne opazim.
Tudi okrnjene maksimalne telesne zmogljivosti nisem opazil, pa sem bil marsikdaj aktiven še isti dan. Mogoče se bo to pojavilo z leti.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.314
1.337
113
Ravno danes bil tretjič. Hodim na 3 mesece tako kot je pač dovoljeno.
Drugače pa je v MB-ju to edini del bolnice ko se ti vsi zahvaljujejo, te pozdravljajo. Skratka ko darujem kri se v bolnici počutim kot kralj.
Za jest pa je en par zelo dobre krajnske, neomejene količine kruha. Pa več vrst sadja (banane, jabolka, agrumi,..), neomejene količine vode, čaja, kave, sokovi,...
Skratka ni da ni.Kar se mene tiče sem v zadnjem času naredil dovolj "sranja" in je prav da malo vračam naravi oz. pomagam drugim ljudem.
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
regeneracija krvi v telesu običajen proces, saj del krvi "umre" medtem ko se jo vedno del tvori na novo. To je konstanten proces in poteka optimalno. Ob odvzemu krvi se zgodi pomankanje in telo gre v povečano proizvodjo - fiziološko gledano je to "šok". Vedet je potrebno tudi da se za proizvodnjo krvi (sestavljena je iz več vrst celic in snovi, ki nastajajo različno) potrebuje precej energije - za telo torej bilokakšna izguba ni ravno dobrodošla.

Ne drži.

Pol litra krvi za zdravega človeka NI šok. Evolucijsko je pogojeno, da mora človek takšen dogodek prenesti brez kakršnihkoli težav. In res - krvni tlak ne pade, oksigenacija ne pade, srčni utrip se praktično ne poveča. Edini očitek efekt je - žeja. In pa dejstvo, da bo tvoja maksimalna telesna zmogljivost okrnjena naslednja 2-3 tedne.

Ja a ni to zadostni šok? Vreži se ti v nogo pa izgubi pol litra krvi!
ne-ne-1.gif


Kot prvo, telo samo prepreči večje izgube krvi če pa je rana prevelika pa "selekcija" naredi svoje! Skratka v "naravi" izgubit pol litra krvi v zelo kratkem času pomeni da boš umrl! Počasne krvavitve so druga stvar. Zato sem rekel da je to šok in telo se odziva, ni zastonj da imaš na krvodajalski svojo "sestro" ob sebi, da kontrolira telesne funkcije in ni redkost da ljudje padejo skupaj (večinoma psihičen pritisk, ampak precej rednih krvodajalce ima tudi kdaj kakšen fade-out ki je zagotovo povezan s fizičnim šokom).

Sploh nevem zakaj pišeš o stvareh o katerih nimaš pojma. Moderatorji bi pa tudi take nebuloze vsaj v tem delu foruma lahko brisali
smile-1.gif


Hemoragični šok nastane pri izgubi krvi 750ml, to je prva stopnja, pri kateri pa odrasla oseba ni prizadeta in se kaj posebej ne dela (s tem mislim nadomeščanje tekočin).

Da ti povem po domače - sekaš drva, si odrežeš prst in izgubiš 750ml krvi, neboš občutil posledic v obliki hemoragičnega šoka. Šele nad to mejo se lahko začnejo kazati znaki kot so nižanje krvnega tlaka, povišanje srčnega utripa.... da bi pa kdo umrl zaradi pol litra izgubljene krvi pa prvič slišim
bonk.gif
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Ti mešaš bolečinski šok (npr. poškodba, ki si jo omenil), ter hemoragični šok (izguba krvi). Sicer v praksi to dvoje večinoma nastopi hkrati, a ne na krvodajalski akciji, kjer ti kri dejansko "brezbolečinsko" odvajajo iz telesa. Za ostalo glej, kar je napisal doctorz.