Središče milky way galaksije

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Citat:
Uporabnik TurboD pravi:
Mene pa zanima še neki drugega. Sem že slišal (lahko sem tudi narobe slišal)., da naj bi črne luknje bile prehod v drugo vesolje, drug univerzum in da so neke vrse tuneli, prehodi med različnimi vesolji. Ali kdo ve, kako se to kaže na "drugi strani vesolja"? Ali imamo neke vrste bruhalnike energije in materije iz prehoda?

Tega verjetno ne bomo nikoli vedeli. Tudi če črna luknja je prehod v "drugi svet", je gravitacija tam tako močna, da na drugo stran sigurno ne prideš "živ". Tako da tudi če kaj pošljemo v/skozi črno luknjo, povratnih informacij o morebitni "drugi strani" sigurno ne bomo dobili.
 

kloshar

Ciganæe
26. jul 2007
5.998
0
36
Iz wikipedije:
Citat:
They tend to inhabit the very centers of active, young galaxies, and are among the most luminous, powerful, and energetic objects known in the universe, emitting up to a thousand times the energy output of the Milky Way, which contains 200–400 billion stars.
Citat:
Several dozen nearby large galaxies, with no sign of a quasar nucleus, have been shown to contain a similar central black hole in their nuclei, so it is thought that all large galaxies have one, but only a small fraction emit powerful radiation and so are seen as quasars.
 

dodaske

Pripravnik
18. apr 2013
928
0
16
Da seveda serem, ker ti tako pravš. Je že v redu
priden.gif

Dokaze...ja seveda...Začni jih iskat in vso srečo ti želim, ker ne da so samo posredni, so patetično marketinško "zabeljeni".

Hint zate in za vse, ki ne razumejo, kaj pomeni posredno: pomeni, da se iz veljavne teorije da sklepat ali da je predvideno. Na linku sem ti dal vse argumente tudi za laike: 1). generalna relativnost ni rešila(še) sistema dveh mas(samo z eno tko tko), 2). če se zgovarjaš enačbe Schwarzschild-a potem to tudi morajo bit ane, kajti on explicitno zanika možnost črnih lukenj. Imaš tudi link do direktno njegove izpeljave.

Za vse ostale, ki nebi želel razpravljat pa: Kar trdim je da končna masa/ 0 volumna je pač ERROR. Torej sedi in popravi teorijo na kateri temeljijo posredni dokazi. Res pa je da pol ni tko zanimiva za OVCE!!
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.259
-8.464
113
0 volumna? Od kje ti streljaš tele kozle?(sicer vem kaj te matra, samo se mi zdi, da je brez veze razlagat, zakaj se večinoma računa s točkastimi masami, ter zakaj je problem določiti dejanski premer mase v črni luknji)
Glede na to, da sem do nedelje le na telefonu, se mi nekako ne da matrat zate. Če bom imel potem, ko pridem do računalnika res kaj veselja, pa ti lahko polinkam malo branja na to temo.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: endvatri

dodaske

Pripravnik
18. apr 2013
928
0
16
pa kva ti misliš da je v bistvu singularnost a ?
bonk.gif


Lahko pošiljaš linke vendar te moram opozoriti, da sem večino materijala prebral. Čas je da pogledaš tudi drugo stran in potem presodiš tudi ti. Jst se pač ne klanjam ne pred papežom ne pred ajatolahom in ne pred nobenim Dr. Spoštujem pa vse, tudi tiste brez nazivov, samo da mi pokažejo zakaj naj bi jih spoštoval(da ne bo pomote) . Drugače se pa dogaja tudi znotraj tim. mainstream-a btw.
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.839
3.863
113
Citat:
Uporabnik philips pravi:
Citat:
Uporabnik TurboD pravi:
Mene pa zanima še neki drugega. Sem že slišal (lahko sem tudi narobe slišal)., da naj bi črne luknje bile prehod v drugo vesolje, drug univerzum in da so neke vrse tuneli, prehodi med različnimi vesolji. Ali kdo ve, kako se to kaže na "drugi strani vesolja"? Ali imamo neke vrste bruhalnike energije in materije iz prehoda?

Tega verjetno ne bomo nikoli vedeli. Tudi če črna luknja je prehod v "drugi svet", je gravitacija tam tako močna, da na drugo stran sigurno ne prideš "živ". Tako da tudi če kaj pošljemo v/skozi črno luknjo, povratnih informacij o morebitni "drugi strani" sigurno ne bomo dobili.

Če se energija/masa v črni luknji zgosi je čisto mogoče (v bistvu zelo verjetno) da pač notri obstaja koncentrat galaksije, če to pač imenuješ "drugi svet" tudi prav. Glede na to da naš svet jemljemo kot dojemanje dimenzij (čas, razdalja ...) se seveda v črni luknji te stvari toliko popačijo da dejansko gre za drug svet.

Glede na neskončnostno teorijo je tako v črni luknji približno toliko kolikor je izven nje, torej nekako neskočno in s tega stališča črna luknja ima nove svetove.

Kdo sicer pravi da za nekoga "zunaj" nismo mi del črne luknje!?
grims-1.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.259
-8.464
113
Kar tepi se po glavi, mogoče ti bo celo naredilo "klik"
evil.gif

Singularnost v primeru črne luknje se nanaša na ukrivljenost prostora/časa. Ne pa na velikost zgostitve.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: endvatri

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.307
6.528
113
A ni singularnost točka/pas, kjer več nič ne uide črni luknji, torej po hawkingu, točka, kjer bi, teoretično, sila črne luknje razcepila foton in na tak način oddala "sevanje"?
 

dodaske

Pripravnik
18. apr 2013
928
0
16
"Singularnost v primeru črne luknje se nanaša na ukrivljenost prostora/časa. Ne pa na velikost zgostitve. "

Kaj teb ni jasno ?

Imaš v teoriji potrebo po veliki masi na malem prostoru. Klasično to tako ne gre zato hip hip hip strašni trik imenovan ukrivljen prostor/čas . Ja bravo
aplauz.gif
. Zdej moraš še dokazat impirično(NE MARKETINŠKO) to. Odgovori gospodu na linku, ki sem ti ga dal. Pomožnosti to tudi objavi. BTW Tako Einstein(generalna relativnost) kot Schwarzschild nista zagovarjala črno luknjo pa vendar se VSI sklicujejo na nju! Le zakaj le zakaj.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.259
-8.464
113
Ja na malem prostoru. Ne pa na neskončno majhnem, kot si bluzil višje.
Vidim pa, da ti dela težave relativnost... Če bi se ti vsaj malo sanjalo o tem, se ne bi blamiral s "strašnimi triki"
Tako da je debata s tabo glede tega bolj kot ne nesmiselna.
In empirično JE dokazano. Če ne izkoplješ glave iz peska, pa to ni moj problem.(linkov ti pač ne bom dajal, ker je to početje na telefonu prezamudno in grem stavit, da jih itak ne boš niti pogledal)
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: endvatri

jest5

Guru
18. avg 2007
25.259
-8.464
113
Še po naše
Se pravi tebe v bistvu moti dejstvo, da relativnostna teorija odpove pri majhnih razdaljah. Hej, jo pa nadomesti kvantna mehanika, ki pa opala ne daje singularnosti, kar se tiče gostote.
In to je zate kao dokaz da črne luknje ne obstajajo?
 
Nazadnje urejeno:
  • Objave ne odobravam
Reactions: endvatri

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.329
9.710
113
kod Džej-Zija
Ta tip je nekako njihova največja zvezda, pri čemer se on z električnim vesoljem sploh ne ukvarja. Kot je napisal en od kritikov: če je skupina EU (electric universe) samo za eksperimente, je Crothers samo za teorijo, brez eksperimentov. On je v bistvu svoje življenje posvetil sesuvanju splošne relativnostne teorije, pri čemer na žalost ne nudi nadomestka. Splošno rel. teorijo podpirajo eksperimenti, predvsem odlično delovanje gpsa. Crothers ima metodološke pripombe pri uporabljeni matematični teoriji, nima pa nikakršnega argumenta, po kakšnem ključu lahko gps deluje ob popolni nepravilnosti splošne relativnostne teorije. Njegovo kredibilnost nadalje načenja njegov odnos, kjer vsako kritiko razglasi za "zlobnovanje", torej da se ga proglaša za zlobneža. Pri tem seveda ljudi, ki jih kritizira, zmerja z nesposobneži in idioti. Stvar, ki me pri njem moti, je, da objavlja samo v relativno tretjerazrednih revijah, pa tudi člankov nima prav veliko, od tega ima skoraj vse samo v eni reviji, ki ni niti indeksirana.
Tip me ne prepriča zaradi svojega odnosa in zaradi neznanstvenega diskurza, zaradi popolne nezmožnosti soočanja s kritiko, predvsem pa pomanjkanja utemeljitve delovanja gpsa ob neveljavnosti splošne rel. teorije.
 

kloshar

Ciganæe
26. jul 2007
5.998
0
36
Čuj, glede gibanja planetov okoli sonca in lun okoli planetov ... Kaj je to zaradi gravitacije ali zaradi ukrivljenosti vesolja? Slišal sem obe teoriji od istih ljudi, pa ne vem, če sem kaj spustil.
smile-1.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.259
-8.464
113
Oboje
tongue-1.gif
Ker gravitacija/ukrivljen prostor je eno in isto, ozeroma na 2 različna načina opisan isti pojav.
mal o tem

btw, če te matra gravitacija in se rad špilaš, se poigraj s tem programčkom.(Na forumu si poišči zadnjo beta verzijo. Zadeva ima še nekaj hroščev, samo kadar deluje, je zakon
grin1.gif
)
 
Nazadnje urejeno:
  • Objave ne odobravam
Reactions: endvatri

yahel

Fizikalc
23. jan 2013
3.537
61
48
nisem bral cele teme in vašega kreganja in dokazovanje "kdo ima večjega", bi pa vprašal ali že slučajno obstaja taka teorija o "nastanku vesolja":

Na začetku- big bang, torej velika eksplozija, po eksploziji se začne širjenje vesolja, nastajajo osončja, galaksije, zvezde nastajajo in umirajo...
Po kolapsu večjega števila orjakinj nastane veliko črnih lukenj, ki se kasneje združijo in začnejo tvoriti eno ogromno črno luknjo, ki zmeraj hitreje srka vse kar je okoli nje. Njena masa je tako ogromna, da začne dobesedno sesedati vesolje samega vase. Končno se komplet vesolje sesede in smo spet na "začetku"...dokler ne nastane nov big bang, nov nastanek vesolja, širjenje, ohlajanje, sesedanje zvezd, črne luknje....pač vse skupaj je spet novi cikel, vsak cikel pa traja na desetine ali stotine miljard let.

Bi bilo tako ciklanje vesolja možno?
 

yahel

Fizikalc
23. jan 2013
3.537
61
48
mogoče zato, ker smo šele na začetku, rojstvo vesolja se je šele končalo... počakat je treba nekaj 10 miljard let da se sesede ogromna količina velikank in se začnejo črne luknje združevati. Takrat bi pa znala ratat štala
grin1.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.259
-8.464
113
Masa je masa. Čisto vseeno je, ali imaš plin, zvezde ali črne luknje. Važna je samo količina mase in nič drugega.
In mase je veliko premalo, da bi njen vpliv zaustavil širjenje
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: endvatri