Središče milky way galaksije

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Citat:
Uporabnik dodaske pravi:
Citat:
Uporabnik kloshar pravi:
Hej, how,

o tem sigurno nekaj veste. Slišal sem dve teoriji o središču naše galaksije - po eni naj bi šlo za ogromno sonce, zvezdo, po drugi pa za ogromno črno luknjo (supermassive black hole), ki naj bi vase požirala planete in ostalo, vendar pa naj bi zaradi ogromne gravitacije prišlo do obratnega pojava, da torej dejansko tale luknja bruha ven ogromne količine energije. Katera teorija je zdaj bolj prava?

Evo link z matematičnim dokazom, da črna luknja ne obstaja. : black hole
Ne trolej
crazy1.gif


Citat:
Uporabnik ceedevita pravi:
ni potrjeno. so samo predvidevanja hawkinga.
V bistvu je potrjeno. Ampak le posredno.
Citat:
Uporabnik kloshar pravi:
Po drugi strani se pa lahko vprašamo, zakaj masivna črna luknja ne posesa vase celotne galaksije.
Ker opala, materjal kroži okoli luknje. Črna luknja ni noben bau bau, ki bi kar tako zaradi lepšega požiral snov.
Recimo če bi imeli namesto sonca črno luknjo z enako naso, kot jo ima sonce, bi se celotno osončje obnašalo do pike enako, kot se sedaj. Zlobna luknja ne bi ničesar požrla
wink-1.gif
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: endvatri

kloshar

Ciganæe
26. jul 2007
5.998
0
36
Sploh ne vem, zakaj bi človek pisal po forumih, ko pa je obkrožen z nergači, nezadovoljneži in destruktivneži. Mislim, smejite se religiji, smejite se znanosti, pa dejte se smejat še samemu sebi, ko se zjutraj pogledate v špegu, zakaj nimate pameti, da bi dojeli določene stvari. Vseeno, upam, da ste imeli danes lep dan (vključno z modrecem foruma, pediatrom).

dodaske, si kaj pogledal, iz katerega leta so tile dokazi? Malce dvomim, da bi današnji doktorji fizike na Harvardu in nasini raziskovalci, forsirali teorijo, ki je bila že pred 70 leti dokazana za false.
Omenjal si Einsteina. Nihče mu ne oporeka. Vse se gradi na njegovi teoriji. Ampak, če je E=mc^2, velja zadeva tudi v obratni smeri, torej mc^2=E. Kaj je črna materija? Kaj je črna energija? Iz tega bi lahko nastala materija. Materija bi lahko nastala tudi iz nič, čeprav nič teoretično ne obstaja. Kar črna luknja požre vase, se dvodimenzionalno izrazi na njenem površu - površje črne luknje je polno informacij. Možno je, da je tudi naše vesolje v bistvu odsev dvodimenzionalnega zapisa neke super ogromne črne luknje. Po najnovejših raziskavah je zelo verjetno, da živimo v multivesolju, neskončnem vesolju vesolij. Vsak ima vsaj enega svojega dvojnika - če ne v materiji, pa v antimateriji.

Sem že zašel na področje filozofije? Je preveč fantazijsko? Hitro pridemo do zaključka, da več kot vemo, manj vemo. Ne bom pa zašel na področje reptilianov in podzemnih rovov na Marsu .. tisto pa je bullshit.
smile-1.gif


Torej, v našem sončnem sistemu poznamo zaenkrat 1 planet in 2 luni, ki bi lahko omogočali življenje. Mars, Jupitrova luna Europa in Saturnova luna Titan. Mislite, da bo kateri od njih kdaj poseljen z ljudmi? Kako bi pa lahko hitreje premagovali tako ogromne razdalje?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Črna materija je masa, ki je ne moremo zaznati in ki bi po vseh do zdaj znanih fizikalnih zakonih morala biti tam.

Torej galaksijo drži skupaj gravitacija iz črne luknje, ampak ko so izračunali sile so ugotovili, da nekaj manjka. In to "nekaj" so "kompenzirali" s črno materijo - pač predvidevajo da bi nekaj tam moralo biti, ne moremo pa ga/je zaznati.

Je pa o teh zadevah res težko razglabljati, saj jih ne moremo od blizu preučevati. Zato je tudi toliko teoretičnih predpostavk, za katere si tudi stroka ni najbolj enotna.
 

kloshar

Ciganæe
26. jul 2007
5.998
0
36
Citat:
Uporabnik pediater pravi:
Še dobro da sem na polovici tvojega posta pogledal avtorja.
tongue-1.gif

Da sem lažje razumel tvoje vprašanje.

Črna luknja JE "ogromna" zvezda - zvezda z ogromno gostoto. Ta teorija naj bi zaenkrat kar držala. (Najprej še pa ugotovi, kaj sploh pomeni sonce.
bonk.gif
)

Tebe pa vidim zanima, če je ta črna luknja tudi kvazar. Za to teorijo še nisem slišal, mislim pa, da če bi to držalo, bi že dokazali.

p.s.
(sem šel malo bolj natančno prebrat kaj je kvazar in ta sploh ne more obstajat v tej galaksiji, tako sa sploh ne vem, kaj bi lahko bilo to tvoje, da črna luknja bruha energijo)

Če boš malo bolj natančno prebral, je izvor kvazarja supermasivna črna luknja, ki se nahaja tudi v središču milky way.

Citat:
While the nature of these objects was controversial until as recently as the early 1980s, there is now a scientific consensus that a quasar is a compact region in the center of a massive galaxy, that surrounds its central supermassive black hole. Its size is 10–10,000 times the Schwarzschild radius of the black hole. The quasar is powered by an accretion disc around the black hole.

Tako, da vem, da od sedaj dalje jemljem sporočila pod tvojim nickom v tej temi za rezervo.
smirk-1.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Ne klošar v središču naše galaksije ni kvazarja. Kvazarji so aktivna galaktična jedra galaksij v nastajanju, kjer središčna črna luknja požira ogromne količine snovi. Naša gakaksija pa že par miljard nima več aktivnega jedra
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: endvatri

pediater

UDBA
18. jul 2007
11.892
0
36
42
Kaj si se pa name spravil?
Saj sem ti vse odgovoril. Nisem pa mogel hladno mimo tega, ko si napisal, če je v središču galaksije sonce. Nazadnje je podobno napisal Žajfa, ko je rekel da se je ozrl gor v nebesa.
grin1.gif


In kaj si mi tukaj sploh odgovoril? Zakaj me boš jemal z rezervo?

Saj to sem že takoj napisal, če misliš da je v središču mlečne ceste kvazar (kao veliki izbruhi energije iz črne luknje itd.)
Ampak sem potem šel preverit naravo kvazarjev in ugotovil, da ni možno niti teoretično, da bi obstajal v naši galaksiji. Ne razumem kaj si ti ugotovil sploh???
 

djpiky

Pripravnik
21. feb 2008
370
5
18
Zanimiva tema, ampak nažalost tudi optimalna za spam in kregarijo. Ena izmed razlag, ki se meni zdi vrjetna zakaj sevajo črna telesa je sledeča. Pravijo da nič ne uide črni luknji niti svetloba. Ampak na horizontu črne luknje (razdalja kjer sveloba lahko/ne more več pobegniti), se dogaja da se foton "razdeli" na delec in antidelec, tako enega pohrusta črna luknja drugega ne.

Drugače je dokazano da je v milkywayu črna luknja in to na dokaj preprost način. Dokaz je sledeč. Objekti z ogromno maso lahko ukrivijo svetlobo. Tako lahko mi vidimo stvari "iza leđa". 2 zelo velik argument, kot že opisano je, da lahko tako veliko maso kot je galeksija nekaj drži skupaj mora imeti le to še večjo maso. No temu mi pravimo črna luknja, ker itak ne vemo iz česa je, kok deluje... Če bo kdo kaj raziskoval naj omenim da obstaja temna masa o kateri vemo malo, ter temna energija o kateri ne vemo nič.

Kar se tiče relativnostne teorije sem pa mnenja, da je danes isto kot je bilo v 18. stoletju s Newtonom. Takrat so veljali njegovi zakoni za "defacto", dokler ni njege teorije razširil Einstain. Ampak tukaj se zgodba ne konča. Einstainova teorija bo nadgrajena vpršanje je samo kdaj ter ali bo to odkril človek ali računalnik.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.268
6.522
113
Ampak to potem ne pomeni da črna luknja seva, zgolj pomeni to, da se jo lahko "zazna", če pač ujamemo ta pobegli delec.

Sevanje pomeni da "oddaja" nekaj lastnega...ta foton nikoli ni bil del črne luknje, torej z izgubo njega ne izgubi delca sebe.
 

djpiky

Pripravnik
21. feb 2008
370
5
18
Sej pravim obstaja ogromno teorij pa nobenega dokaza. Ker se fotona loči na 2 delca je v njegovem "interesu" da se združi z svojim antidelcom, ki pa ga pobere iz temne materije oz. energije. So to zanimive stvari, sam kaj ko jih niti najbistrejse glave ne znajo razložiti kaj šele matematično opisati.
 

kloshar

Ciganæe
26. jul 2007
5.998
0
36
Zadeva naj bi funkcionala tako:
Supermasivna črna luknja naj bi ves čas privlačila in srkala vase zvezde in bruhala ven v vesolje pline, ki se v vesolju zaradi učinka črne materije sprijemajo skupaj in tvorijo vso materijo. Podoben učinek ima tudi supernova. Pač vrtinec, ki se preveč polni, ne more požirati vsega in to bruha ven.

Jest, kolikor vem, se naša galaksija non stop napaja, sicer bi že zdavnaj ugasnila. V njej tudi že milijarde let nastajajo in ugašajo zvezde. Nima pa kvazarja, je res, baje jih ima le 10% galaksij.

pediater, verjetno je bil kakšen starejši dokumentarec. Pač rekli so, da je v središču galaksije ogromna žareča krogla, zdej pa, karkoli že to naj bi bilo.
smile-1.gif


Vse skupaj dejansko temelji na gravitaciji. Vsako telo z maso, privlači. Večje kot je, bolj privlači. Ampak zanimivo je to, da naj bi vesolje trgalo narazen in se pospešeno širilo, v njem se pa stvari sprijemajo skupaj.
smile-1.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Citat:
Zadeva naj bi funkcionala tako:
Supermasivna črna luknja naj bi ves čas privlačila in srkala vase zvezde in bruhala ven v vesolje pline, ki se v vesolju zaradi učinka črne materije sprijemajo skupaj in tvorijo vso materijo. Podoben učinek ima tudi supernova. Pač vrtinec, ki se preveč polni, ne more požirati vsega in to bruha ven.
Ne, tako zadeva NE funkcjonira.

Citat:
Jest, kolikor vem, se naša galaksija non stop napaja, sicer bi že zdavnaj ugasnila
Ne, naša galaksija se nič ne napaja.(ok občasno "požre" kakšno pritlikavo galaksijo, samo tudi to je že galaksija
tongue-1.gif
)
Vodika je v galaksiji še za 100+ miljard let tvorbe zvezd. Nima kej ugašat
grin1.gif


P.S. Nasvet. Daj poglej vsaj na wikipedijo, je tam že dovolj razloženega
 
Nazadnje urejeno:
  • Objave ne odobravam
Reactions: endvatri

dodaske

Pripravnik
18. apr 2013
928
0
16
Lej ne trolam. Pač resnica je drugačna, kot se jo predstavlja in kot si jo bi želeli nekateri. Zgodovinsko je črna luknja v bistvu matematični konstrukt in sicer slabe matematike(sem dal link) . Po tej zgodovinski napaki je astronomija iskala potrditve na nebu.
No v bistvu te potrditve ne more dobiti ravno zaradi narave tega konstrukta. Je neviden!!! Torej zaznali bi ga posredno preko gravitacije. Problem ni v tem...problem je, da nikjer v galaksiji ni zvezde, ki bi potrdila naš gravitacijski model. Znanstveni so obrnili logiko. Namesto, da bi popravili teorijo, so izbrskali v arhivih model črne luknje in zapolnili luknjo v teoriji. Ko enkrat gre, potem pač enak scenariji uporabiš pri MANJKU MASE/ENERGIJE v naši teoriji. Pač rečeš, da je nevidna črna energija/masa.
Drugače pa: kritiziram religijo in prav tako bom kritiziral znanost. Razumet je treba, da za vsem tem stojijo ljudje in ljudje so "zmotljivi".
 

dodaske

Pripravnik
18. apr 2013
928
0
16
Kloshar...ker vidim, da vsaj poskušaš razmišlat (za večino to ne velja-mišljen kot kompliment
cool-1.gif
) ti svetujem, da se koncentriraš na tem :
"Jest, kolikor vem, se naša galaksija non stop napaja, sicer bi že zdavnaj ugasnila. V njej tudi že milijarde let nastajajo in ugašajo zvezde. Nima pa kvazarja, je res, baje jih ima le 10% galaksij. "

Jep....pa da te še malo usmerim: išči v smeri problema črne energije/ materije. To dvoje je povezano
wink-1.gif
.
 

TurboD

Pripravnik
19. dec 2012
112
3
18
Mene pa zanima še neki drugega. Sem že slišal (lahko sem tudi narobe slišal)., da naj bi črne luknje bile prehod v drugo vesolje, drug univerzum in da so neke vrse tuneli, prehodi med različnimi vesolji. Ali kdo ve, kako se to kaže na "drugi strani vesolja"? Ali imamo neke vrste bruhalnike energije in materije iz prehoda?
 

kloshar

Ciganæe
26. jul 2007
5.998
0
36
To naj bi bile črvine. Eni pravijo, da so vhod črne luknje, drugi spet, da ne. Bog ve ...
smile-1.gif


jest, galaksija naj bi se napajala z energijo, ki jo povzroča rotacija drugih galaksij okoli nje. Pač zopet gravitacija. Tudi konec naše galaksije naj bi povzročil trk druge galaksije in kasnejši nastanek nove (podoben učinek kot vodni mehurčki). No dej mi pol ti povej, kako zadeva funkcionira, kako se materija sprijema skupaj v vesolju? Kaj pride ven iz kvazarja? Wiki je že prevelika znanost za mojo laično pamet.
smile-1.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Citat:
Uporabnik dodaske pravi:
Lej ne trolam. Pač resnica je drugačna, kot se jo predstavlja in kot si jo bi želeli nekateri. Zgodovinsko je črna luknja v bistvu matematični konstrukt in sicer slabe matematike(sem dal link) . Po tej zgodovinski napaki je astronomija iskala potrditve na nebu.
No v bistvu te potrditve ne more dobiti ravno zaradi narave tega konstrukta. Je neviden!!! Torej zaznali bi ga posredno preko gravitacije. Problem ni v tem...problem je, da nikjer v galaksiji ni zvezde, ki bi potrdila naš gravitacijski model. Znanstveni so obrnili logiko. Namesto, da bi popravili teorijo, so izbrskali v arhivih model črne luknje in zapolnili luknjo v teoriji. Ko enkrat gre, potem pač enak scenariji uporabiš pri MANJKU MASE/ENERGIJE v naši teoriji. Pač rečeš, da je nevidna črna energija/masa.
Drugače pa: kritiziram religijo in prav tako bom kritiziral znanost. Razumet je treba, da za vsem tem stojijo ljudje in ljudje so "zmotljivi".
Sereš na velko. In ja potrditve črnih lukenj imamo. Ne samo eno, jih je kar nekaj.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: endvatri

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Citat:
Uporabnik kloshar pravi:
To naj bi bile črvine. Eni pravijo, da so vhod črne luknje, drugi spet, da ne. Bog ve ...
smile-1.gif


jest, galaksija naj bi se napajala z energijo, ki jo povzroča rotacija drugih galaksij okoli nje. Pač zopet gravitacija. Tudi konec naše galaksije naj bi povzročil trk druge galaksije in kasnejši nastanek nove (podoben učinek kot vodni mehurčki). No dej mi pol ti povej, kako zadeva funkcionira, kako se materija sprijema skupaj v vesolju? Kaj pride ven iz kvazarja? Wiki je že prevelika znanost za mojo laično pamet.
smile-1.gif
Galaksija se prav nič ne napaja z energijo. Vsa energija, ki jo ma, je v njeni masi.
Glede kvazarja pa moreš najprej sploh razumeti kaj to je. Ena večja črna luknja, okoli katere je večja količina snovi, ki pada vanjo. Ob tem se snov zelo segreje zaradi trenja in gravitacijskih vplivov-zato so kvazarji tako svetli. Kaj gre ven iz kvazarja? Zelo malo... V glavnem svetloba ter majhen del te snovi, ki pada proti luknji(sevalni tlak in elektromagnetna polja nekaj snovi izvržejo v smeri polov). Kar pade v samo luknjo, ostane tam. Tako da kvazar prav nič ne napaja galaksije s snovjo. Ko se bližnja okolica te črne luknje spuca, dobiš "obično" galaksijo brez aktivnega jedra.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: endvatri