Zvezdni utrinek

masterr

Fizikalc
14. apr 2010
1.502
0
36
ok. Cerkno
Ene 2 uri nazaj sem ravno ven šel mal na svež zrak in vidim nekaj na nebu, kako se kot utrinek premika, trajal pa je ne morte vrjet kar ene 5-6 sekund, to je bil eden najdaljših utrinkov, kadarkoli sem se uzru v zrak.
Včasih sem gledal v nebo in videl utrinek za 1-2 sekundi.
Kaj je to bilo, zvezdni utrinek?
 
Nazadnje urejeno:

panoramic

Fizikalc
20. mar 2010
1.837
0
36
Citat:
Včasih sem gledal v nebesa
hysterical-1.gif
 
Nazadnje uredil moderator:

mamomu

gps navigator
21. jul 2007
2.493
0
36
53
Varoš!
Takšnemu "dolgemu" utrinku se pravi bolid.
Sekal pa je od ozvezdja Andromede do voza in še malo dalje!

ps. razlaga:
- ko prileti le kakšen majhen delček v naše ozračje ( velikost zrnca praha in malo večje ) je zo navaden utrinek. To se ponavadi vidi ko gledamo v NEBO ( in ne v nebesa ) in zagledamo utrinek.
- ko pa prileti kaj malo večjega ( tam do velikosti žoge ) pa zaseka bolid! Njegova sled po nebu je daljša, traja dlje časa, zgodi pa se tudi da zadevo slišimo kot bobnenje v daljavi.
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
Citat:
Uporabnik masterr pravi:
Ene 2 uri nazaj sem ravno ven šel mal na svež zrak in vidim nekaj na nebu, kako se kot utrinek premika, trajal pa je ne morte vrjet kar ene 5-6 sekund, to je bil eden najdaljših utrinkov, kadarkoli sem se uzru v zrak.
Včasih sem gledal v nebesa in videl utrinek za 1-2 sekundi.
Kaj je to bilo, zvezdni utrinek?

gledal si v nebesa?
confused-1.gif
ti pomoči.
tanartabul da greš kr tja in tam ostaneš.
 
Nazadnje uredil moderator:

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
Citat:
Uporabnik masterr pravi:
...
Včasih sem gledal v nebesa in videl utrinek za 1-2 sekundi.
...
tisto kar si ti videl v nebesih
bonk.gif
so bili angelčki, ki so si prižgali cigaret
mi povprečneži pa gledamo v nebo
 
Nazadnje uredil moderator:

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Morda malo off-topic, ampak a večina teh "tujkov" prileti na Zemljo pod enakim kotom? Laično si to razlagam, kot da ne "zadanejo tarče", ampak jih ujame Zemljina gravitacija in počasi in praktično tangencialno padajo proti površju. Ali priletijo direktno?
 

bjani

Pripravnik
25. jan 2010
322
0
16
dej še mal v pekel poglej..tam je še bl žareče
hysterical-1.gif

drgač pa upam, da si si kej zaželu, če je že tok dolg trajal utrinek
smile-1.gif
 
Nazadnje uredil moderator:

mamomu

gps navigator
21. jul 2007
2.493
0
36
53
Varoš!
Eni priletijo, ampak se zemlja zaleti v njih ( leonidi,... - prašna vlakna od kometa ki je nekdaj križal pot zemlji ) ali pa priletijo ( sporadiki )
 

natko45

Fizikalc
1. nov 2010
1.017
3
38
Če bi bilo kaj resnega bi se zagotvo oglasili na televiziji in o tem poročali, tko da ne verjamem da si kaj videl pametnega....
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.169
-8.269
113
Kdor išče utrinke, ima danes lepo priložnost-maksimum meteorskega roja Geminidov. Najbolje bo gledati po polnoči, ko luna zaide
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Nekaj časa nazaj sem bil na Raduhi (dvatisočak v Kamniško-Savinjskih) ob enem takem dogodku. Nepozabno. Res priporočam. Je pa danes malo zoprno zaradi temperatur in snega.
 
17. dec 2010
1.174
0
36
124
Ne vem, za kaj je šlo, ampak jaz sem nekaj takega tudi že videl, s tem, da je trajalo verjetno kakšnih 20 sekund, če še ne več. Potem pa je kar vse skupaj izginilo. Bilo je videti iste velikosti kot zvezda in daleč stran od Zemlje ... To sem videl na morju, ko sva z mojo sedela na pomolu.
Takrat pa sem prvič in zadnjič videl kaj takega v življenju.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.040
2.361
113
Komot bi lahko bil tudi zgodovinar
smile-1.gif
Ža zato ker si odprl masterr temo...

Kar pa mene zanima...kje je ta pomol?
 

pediater

UDBA
18. jul 2007
11.892
0
36
42
Citat:
Uporabnik Rekreativni_kolesar pravi:
Ne vem, za kaj je šlo, ampak jaz sem nekaj takega tudi že videl, s tem, da je trajalo verjetno kakšnih 20 sekund, če še ne več. Potem pa je kar vse skupaj izginilo. Bilo je videti iste velikosti kot zvezda in daleč stran od Zemlje ...
Kar si ti videl je bila mednarodna vesoljska postaja (ISS). Grem stavit.
Predvidevam da je prišla iz jugozahodne do severozahodne smeri, manj kot 3 ure po sončnem zahodu. Traja tam nekje 20 sekund, pa svetlejša je celo od Venere. Če je bila ura do 22h, je "utrinek" prišel nekje do cca. zenita, če pa je bila ura že bližje 23h, pa nekje do četrtine neba. Drži?

Žal vsaj do 5. aprila tega ne moreš preverit, ker takrat prvič spet pride v naše vidno polje. Ti sporočim, ko bo osvetljenost ISS-ja spet velika. Boš potem preveril.
 
17. dec 2010
1.174
0
36
124
Hm, pa se ISS sploh vidi z Zemlje? Ne vem, koliko je bila ura, je pa bilo glih nekje v času, ko se je naredila trda tema.
Šlo pa je že bolj s severovzhoda proti jugozahodu.

Mislim, da ni bila bolj svetla, in da je bila isto svetla kot na desetine zvezd, ki šajnajo.

Če to res drži, da bi bil ISS viden z Zemlje ... me prav zanima. Mam tudi teleskop doma, tako da bom z veseljem pokukal gor.
wink-1.gif