Navigacija in katastrske karte

Tomaz

Pripravnik
2. sep 2007
197
0
16
Marburg Umgebung
Zdravo,

imam težavo oz. dilemo kako bi prišel do vsaj približnih koordinat mejnikov na osnovi parcelnih številk oz. katasterskih kart.
Sem poizkusil že z Ozijem in scanom katarstra (karta), ampak je težava da ne morem nikakor pravilno "umerit" teh kart ker so približne. Določen del kart je točen na drugem koncu pa se stvar čisto pokvari kar zadeva točnost.
Imajo mogoče geodeti kaj specialnega za svoje potrebe? Obstaja kakšna druga rešitev glede tega?
 

MadMitch

Fizikalc
29. sep 2008
6.163
0
36
Probaj Geodetsko upravo in Geodetski zavod. Mislim, da so to dokumenti javnega značaja in so prosto dostopni, odvisno je le, kako jih boš shecal, da ti bodo dali prave. Malo žicanja pa bo.
 

Tomaz

Pripravnik
2. sep 2007
197
0
16
Marburg Umgebung
Hmm, bom poizkusil pridobit informacije v elektronskem zapisu. Kar koli si že to predstvaljajo. Če mi dajo kooordinate je to to
smile-1.gif
 

MadMitch

Fizikalc
29. sep 2008
6.163
0
36
Citat:
Uporabnik Tomaz pravi:
Citat:
Uporabnik roCkY pravi:
Geodeti imajo GPS z zemeljsko korekcijo, ki je zato zelo natančen.
Se da to kje dobiti?
Oja da, seveda. Pripravi najmanj 10 plač (če nisi kakšen direktor v paradržavnem podjetju), dobi se jih recimo na Celovški, med Halo Tivoli in Staro cerkvijo.
 

Orlin

Zelenc'
8. okt 2007
15
0
1
Poglej na stran Geodetske uprave. Postopek: Izpolniš obrazec za naročilo podatkov in jim ga pošlješ po elektronski poti skupaj z izjavo, da rabiš podatke za lastno uporabo. Potem pa čakaš. Dobil boš podatke za zahtevano katastrsko občino v vektorski obliki, iz katere lahko z ustreznim programom (npr. Global Mapper) prebereš koordinate točk (centimetrska natančnost), ki povezane z daljicami, predstavljajo mejo parcel. Podatke boš dobil zastonj.

Pozdrav.
 
Nazadnje urejeno:

MadMitch

Fizikalc
29. sep 2008
6.163
0
36
Citat:
Uporabnik Tomaz pravi:
Hmm, bilo je resno vprašanje, ampak odgovor se mi ne zdi resen. Če se motim se opravičujem.
Na žalost se res motiš, te zadeve so svinjsko drage, saj ne delujejo samo kot GPS sprejemnik, temveč se orientirajo tudi po zemeljskih točkah, ki so namenjene popravku netočnosti GPS naprav in sistema. Skratka, cela kunšt in kup denarja. Povsem neuporabno za nas navadne smrtnike.
 

Tomaz

Pripravnik
2. sep 2007
197
0
16
Marburg Umgebung
Citat:
Uporabnik Orlin pravi:
Poglej na stran Geodetske uprave. Postopek: Izpolniš obrazec za naročilo podatkov in jim ga pošlješ po elektronski poti skupaj z izjavo, da rabiš podatke za lastno uporabo. Potem pa čakaš. Dobil boš podatke za zahtevano katastrsko občino v vektorski obliki, iz katere lahko z ustreznim programom (npr. Global Mapper) prebereš koordinate točk (centimetrska natančnost), ki povezane z daljicami, predstavljajo mejo parcel. Podatke boš dobil zastonj.

Pozdrav.

Sem že ve tem statusu čakanja
smile-1.gif
 

Tomaz

Pripravnik
2. sep 2007
197
0
16
Marburg Umgebung
Saj namen ni da bi kupil napravo. Namen je dobit koordinate mejnikov, saj plus/minus kak centimeter ni panike. No bomo videli kaj bom dobil nazaj, če sploh bom.
 

Orlin

Zelenc'
8. okt 2007
15
0
1
Citat:
Uporabnik Tomaz pravi:
Saj namen ni da bi kupil napravo. Namen je dobit koordinate mejnikov, saj plus/minus kak centimeter ni panike. No bomo videli kaj bom dobil nazaj, če sploh bom.

V primeru, da stoji omenjeni mejnik v vogalu parcele, ti lahko za omenjeno natančnost opišem postopek, kako pridobiš njegove koordinate preko spletne povezave.
 

Tomaz

Pripravnik
2. sep 2007
197
0
16
Marburg Umgebung
Ja saj te variante iz raznih portalov pa potem malo pretvorb poznam. So tudi momenti ko so mejniki malo vmes, v bistvu bi rad imel eno dokaj točno karto na kateri bi imel označene mejnike ( seveda z neko mero netočnosti).
Sedaj delam v reverzibilnem inženiringom
smile-1.gif
 

gufy

Pripravnik
11. apr 2009
619
17
18
par besed glede GPS-a:
geodetski GPS-i so preko mobilnega interneta ali GSM povezave povezani s centrom SIGNAL (www.gu-signal.si), ki sporoča popravke položaja. te popravke pridobi preko permanentnih GPS postaj (15 v SLO).

pri katastru je pa lahko precej zanimivo odvisno od tega, kakšen status ima meja. če je meja dokončna, imajo mejniki koordinate v koordiantnem sistemu, po novem je to d96 in ni isto kot stari Gauss-Krugerjev k.s.!! v kolikor ni dokončna, boš moraj pridobiti koordinate nekih točk, na katere boš lahko napel-vklopil kataster, ponavadi so to stavbe, kake stare ograje, tudi ceste... natančnost določitve je pa čisto odvisna od področja- v mestu na ravnem ponavadi ni problema, če si pa na kakem gričevju ali v hribih pa zna bit problem

lp
 

Orlin

Zelenc'
8. okt 2007
15
0
1
Še 1x sem prebral tvojo 1. objavo.

Naredi:

1. Odpri povezavo: http://rkg.gov.si/GERK/viewer.jsp
2. V meniju na desnem robu odstrani kljukico pri GERK, v zavihku RPE, Kataster, DMR postavi kljukico pod Kataster.
3. Prilagodi velikost prikazane karte tvojemu ekranu, vendar tako, da bo meni na desni viden, hkrati pa morajo biti vidne tudi koordinate pod zemljevidom.
4. Zdaj se boš šel igro spoznavajmo svet in domovino (predvsem slednjo) in na karti s pravokotnikom označil območje, ki te zanima. Postopek ponavljaš neomejeno dolgo, predvsem pa moraš najti parcelo, ki te zanima. Pri tem povečevanju se ti bo slika (ortofoto) popačila. V ozadju boš videl samo kvadratke v ospredju pa rumene črte, ki predstavljajo meje parcele. Kot zanimivost ti povem, da predstavlja stranica takega kvadratka 0,5 m v naravi.
5. Poišči vogal parcele in maksimalno povečaj. S kurzorjem se postavi na vogal teh rumenih črt in odčitaj koordinate pod zemljevidom. Če imaš sliko dovolj povečano in kažeš točno na stičišče črt, so koordinate enake uradnim (meni je vedno uspelo določiti koordinate brez napake).

To je to, kar želiš (vsaj jaz tako razumem). Koordinate so v GK sistemu.

Pozdrav.
 
Nazadnje urejeno:

gufy

Pripravnik
11. apr 2009
619
17
18
tak način je dober le za res približno določtiev koordinat, ker je kataster vklopljen na ostale layerje tako, da povsod približno paše, nikjer pa točno
 

Orlin

Zelenc'
8. okt 2007
15
0
1
Nisem strokovnjak s tega področja. Vse kar sem napisal, sem napisal iz lastnih izkušenj. Na GU sem pridobil podatke katastra: *.shp, *.dbf, *.shx (nobenih drugih slojev) in koordinate, pridobljene po zgoraj opisanem načinu, se mi ujemajo do centimetra.

LP.

Kataster, ki je bil osnova za izdelavo digitalnega katastra, je bil izdelan v GK k.s., torej digitalizacija ni bila izvršena z metodo vklopa.
 
Nazadnje urejeno:

gufy

Pripravnik
11. apr 2009
619
17
18
ja saj v tem je problem, da ni bilo vklopa, ker ga ni možno narest. kako so včasih delali kataster? malo na uč, malo z metri in odmerjanjem, malo s prastarimi inštrumenti, vse skupaj pa risali na papir s tušem. kakšna je kakovost teh načrtov je lahko jasno. potem pa pridejo računalniki, GPS, natančnost določanja na centimeter pa vsi mislijo, da če poskeniraš tisti star papir in ga postaviš na njegove koordinate vse štima. no, včasih že, večinoma pa ne
 

Orlin

Zelenc'
8. okt 2007
15
0
1
Še enkrat poudarjam, da sem vse zapisano pridobil iz izkušenj.

Citat:

Položajna natančnost zemljiško katastrskega prikaza
Položajna natančnost zemljiško katastrskega prikaza je ocenjena na tri načine:
- Položajna natančnost, ocenjena glede na kakovost vklopa v državni koordinatni sistem s pomočjo transformacijskih točk
- Položajna natančnost, ocenjena glede na ujemanje po transformaciji s pomočjo kontrolnih točk
- Položajna natančnost, ocenjena na podlagi zemljiškokatastrskih točk
Dobljene vrednosti so realna števila, ki predstavljajo standardni odklon položajev točk v metrih.
Če podatka ni, ali pa so vrednosti enake 0, pomeni, da je to območje numerične izmere in v postopkih izdelave digitalnih katastrskih načrtov ni bila uporabljena transformacija.

Imel sem srečo, da za območje, ki me zanima, velja zadnji odstavek.