N900

tsunami

Majstr
6. jun 2008
1.492
308
83
Ja, je. Za nas je verzija Global. Jaz sem si ga že snel na telefon preko 3G povezave, par minutk je trajao. Namestiti si ga pa mislim zvečer, ko bom imel čas, da telefon v celoti nastavim kot ga imam sedaj. No, razen z navijanjem bom malo počakal, da pride zanesljiva modifikacija novega linux jedra.
 
Nazadnje urejeno:

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
Kakšne so pa kaj "izboljšave" oz novosti?
Vem, laična vprašanja ampak nisem se še poglabljal v ta 1.2
roza.gif
 

tsunami

Majstr
6. jun 2008
1.492
308
83
Pakul, tako kot ti, ne vem kaj je novega, oziroma ali je bilo še kaj dodanega v primerjavi s tisto testno verzijo PR 1.2, ki je pricurljala ven. Za tisto se ve, da je virtualna tikovnica nekoliko drugačna (širša), da deluje sprednja kamera v Skypeju, Google Talku, da ima menda brskalnik v pokončnem položaju statusno in navigacijsko vrstico. Za kaj več bomo morali spremljati maemo.org forum.
 

tsunami

Majstr
6. jun 2008
1.492
308
83
Opravičujem se za neljubo napako na 14. strani, kjer sem namesto ukaza cp (kopiranje) zapisal cd (premik po direktoriju).
bonk.gif

Glede na to, da ne morem več popravljati tistega posta, bi prosil moderatorje, če lahko to storijo namesto mene.

Modifikacija fizične tipkovnice za novi firmware PR1.2 obsega iste spremembe kot prej. Se pravi:

1. Šumniki na drugem (modrem nivoju) črk Z, X in C
Fn in Z = Ž
Fn in X = Š
Fn in C = Č


2. Dodatna funkcionalnost smernih tipk in tipke Enter ter BackSpace
Fn + puščica gor = Page Up (premik po spletni strani navzgor oz. na vrh ekrana v urejevalniku besedila)
Fn + puščica dol = Page Down (premik po spletni strani navzdol oz. na dno ekrana v urejevalniku besedila)
Fn + puščica levo = Home (premik na vrh spletne strani oz. na začetek vrstice v urejevalniku besedila)
Fn + puščica desno = End (premik na dno spletne strani oz. na konec vrstice v urejevalniku besedila)
Fn + Enter = Tab (tabulator)
Fn + BackSpace (tipka zgoraj desno) = Delete (brisanje besedila na desni strani kurzorja)[/B]


Datoteko, ki sem pripel, je potrebno kopirati v /usr/share/X11/xkb/symbols/nokia_vndr/. Preden pa to storite, naredite najprej varnostno kopijo originalne datoteke rx-51. Postopek je opisan v nadaljevanju. Pri vpisovanju ukazov v terminalu morate paziti na presledke in rabo velikih ter malih črk.


I. Izdelava varnostne kopije originalne datoteke:
Citat:
root
cp /usr/share/X11/xkb/symbols/nokia_vndr/rx-51 /home/user/MyDocs/rx-51.backup
Ko izvedete oba ukaza, odprite File Manager in se prepričajte ali imate na dnu pod Nokia N900/ datoteko rx-51.backup.

II. Kopiranje modificiane datoteke.
Datoteko, ki je tukaj pripeta, si prenesite na računalnik, nato povežite aparat z računalnikom in datoteko rx-51 kopirajte na isto lokacijo, kjer se nahaja varnostna kopija - datoteka rx-51.backup). Nato odprite terminal in vpišite naslednje 3 ukaze:
Citat:
root
cp /home/user/MyDocs/rx-51 /usr/share/X11/xkb/symbols/nokia_vndr/rx-51
setxkbmap

V kolikor hočete povrniti originalno datoteko, izvedete sledeče 3 ukaze:
Citat:
root
cp /home/user/MyDocs/rx-51.backup /usr/share/X11/xkb/symbols/nokia_vndr/rx-51
setxkbmap

Z ukazom setxkbmap stopi nova nastavitev tipkovnice takoj v veljavo, tako da ni potreben reset telefona.

In za konec še glavno. Vse kar počnete, počnete na lastno odgovornost!
 

Priponke

  • 938511-rx-51.zip
    4,1 KB · Ogledi: 456
Nazadnje urejeno:

tsunami

Majstr
6. jun 2008
1.492
308
83
Tem baterijam očitajo, da iz telefona naredi pravi cegu, a komur pride prav se ne bo oziral na lepoto.
grin1.gif


Glede delovanja fizične tipkovnice pa sem z novo posodobitvijo opazil eno razliko, ki je povezana tudi z mojo modifikacijo. Npr. sedaj, če bi želeli nekje na sredini stavka napisati šumnike z velikimi tiskanimi črkami jih ni več mogoče priklicati s kombinacijo Fn, Shift, Z/X/C. Priklic deluje pa s kombinacijo dvoklik Shift-a, Fn, Z/X/C.
Poizkusil sem tudi staro modificirano datoteko v novem FW-ju, pa je enako. Enako je tudi z originalno datoteko, če recimo izberemo italijansko tipkovnico. Slednja ima npr. pod dvopičjem znak ì in z isto kombinacijo tipk ne moreš priklicati njene velike tiskane črke (Ì).

Kot kaže gre za hrošča v novem FW-ju.


Drugače pa priporočam nadgradnjo na nov FW, sploh zato, ker zastonjski KOffice Viewer sedaj odpira priponke (doc, pps) v elektronskih sporočilih.
 

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
Si mel kaj težav pri nameščanju?
Maš kakšne druge težave, ker koliko sem na hitro preletel na maemo imajo nekateri kar nekaj težav z novim FW.
 

tsunami

Majstr
6. jun 2008
1.492
308
83
Nisem nič opazil, razen tega s tipkovnico. Sem pa flešal tako firmware kot "disk". Pred tem sem si naredil backup, ki ti povrne vse nameščene programe in nastavitve (tudi namizje). Ti pa backup ne shrani datotek, fotk... Preden narediš backup moraš samo paziti, da omogočiš vse repozitorije (stanje se shrani v backup), ker drugače ti ne bo namestilo tistih programov z onemogočenimi, poslediično temu bo tudi povrnitev nastavitev okrnjena.
 
Nazadnje urejeno:

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Citat:
Uporabnik tsunami pravi:
Tem baterijam očitajo, da iz telefona naredi pravi cegu, a komur pride prav se ne bo oziral na lepoto.
grin1.gif

Cegu gor ali dol, ko bo obstoječa baterija šla proti koncu, bom skoraj sigurno nabavil kaj podobnega.
 

Cawo

Fizikalc
Osebje foruma
25. jul 2007
2.862
12
38
Citat:
Uporabnik tsunami pravi:
Opravičujem se za neljubo napako na 14. strani, kjer sem namesto ukaza cp (kopiranje) zapisal cd (premik po direktoriju).
bonk.gif

Glede na to, da ne morem več popravljati tistega posta, bi prosil moderatorje, če lahko to storijo namesto mene.

Po moje je popravljeno.
 

Alliage

Zelenc'
26. maj 2010
5
0
1
Preko "Nokia software updater" novega PR 1.2 ne morem naložiti. Se mi ustavi pri 33MB in mi javi napako.
 

tsunami

Majstr
6. jun 2008
1.492
308
83
Citat:
Uporabnik Alliage pravi:
Preko "Nokia software updater" novega PR 1.2 ne morem naložiti. Se mi ustavi pri 33MB in mi javi napako.

Naredi po navodilu iz te strani. Prava datoteka pa je sedaj RX-51_2009SE_10.2010.19-1_PR_COMBINED_MR0_ARM.bin

Citat:
Uporabnik Cawo pravi:
Citat:
Uporabnik tsunami pravi:
Opravičujem se za neljubo napako na 14. strani, kjer sem namesto ukaza cp (kopiranje) zapisal cd (premik po direktoriju).
bonk.gif

Glede na to, da ne morem več popravljati tistega posta, bi prosil moderatorje, če lahko to storijo namesto mene.

Po moje je popravljeno.

Ja, res je popravljeno.
zmaga.gif
 
Nazadnje urejeno:

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
živjo, še iz moje strani....

zanima me nekaj stvari: ali ima kdo kakšno uporabno informacijo , da se bo telefon v kratkem v akcijah pri operaterjih pocenil 420-430€ za splošno akcijo se mi zdi še vedno dokaj visoka cena?

Je upravljanje z operacijskim sistemom maemo kaj težje kot s Symbianom?

torej tale N900 mi je vedno bolj všeč me pa zanima naslednje. Ali obstaja za N900 (lahko tudi za kakšen drug pameten telefon, ki je skoraj računalnik) aplikacija preko katere bi lahko v telefonu uporabljal 2 sim kartici oz. 2 številki (službeno in privat). Dejansko so to računalniki z možnostjo mobilnega telefoniranja in nekako ne vidim razloga, zakaj (če ne drug kakšni geek-i, jaz a to nimam znanja) ne bi sprogramirali aplikacije, ki bi to omogočala pa magari s kombinacijo, da se obe številki "klonirata" na eno "univerzalno" sim kartico.

še malo off. teme: Zanima me kako uporabniki, ki uporabljate 2 telefonski številki kombinirate to z mobilnim telefonom. Ali obstaja kakšna možnost razen dveh: ali nosiš sabo 2 telefona (kar se mi nikakor ne dopade) ali pa se odločiš za nakup enaga od Samsungov ali kakšnih kitajskih dual telefonov, ki pa poleg tega, da omogočajo uporabo 2 SIM-k ne omogočajo nič drugega kar bi od sposobnega telefona pričakoval.
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.751
579
113
EU
Citat:
Uporabnik Pakul pravi:
Meego bo oz. JE za n900
cheer.gif

http://www.gsmarena.com/meego_...m-news-1691.php
Videl danes ja ... zanekrat še nisem pripravljen storiti tega koraka he he ... ne po vsem delu, ki sem ga imel s prilagajanjem vmesnika dosedaj ... morda poskusim enkrat jeseni, kako deluje vse skupaj
cool-1.gif



P.S.: a se je morda kdo že vprašal, zakaj je ta tema v forumu Mobilna telefonija in v Pametni mobilniki na dotik ; skoraj prepričan sem, da ima N900 tudi zaslon na dotik, če ni že dovolj pametna
confused-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

tsunami

Majstr
6. jun 2008
1.492
308
83
Citat:
Uporabnik prijam pravi:
živjo, še iz moje strani....

1. zanima me nekaj stvari: ali ima kdo kakšno uporabno informacijo , da se bo telefon v kratkem v akcijah pri operaterjih pocenil 420-430€ za splošno akcijo se mi zdi še vedno dokaj visoka cena?

2. Je upravljanje z operacijskim sistemom maemo kaj težje kot s Symbianom?

3. torej tale N900 mi je vedno bolj všeč me pa zanima naslednje. Ali obstaja za N900 (lahko tudi za kakšen drug pameten telefon, ki je skoraj računalnik) aplikacija preko katere bi lahko v telefonu uporabljal 2 sim kartici oz. 2 številki (službeno in privat). Dejansko so to računalniki z možnostjo mobilnega telefoniranja in nekako ne vidim razloga, zakaj (če ne drug kakšni geek-i, jaz a to nimam znanja) ne bi sprogramirali aplikacije, ki bi to omogočala pa magari s kombinacijo, da se obe številki "klonirata" na eno "univerzalno" sim kartico.

4. še malo off. teme: Zanima me kako uporabniki, ki uporabljate 2 telefonski številki kombinirate to z mobilnim telefonom. Ali obstaja kakšna možnost razen dveh: ali nosiš sabo 2 telefona (kar se mi nikakor ne dopade) ali pa se odločiš za nakup enaga od Samsungov ali kakšnih kitajskih dual telefonov, ki pa poleg tega, da omogočajo uporabo 2 SIM-k ne omogočajo nič drugega kar bi od sposobnega telefona pričakoval.

1. Na to ti ne bi znal odgovoriti, verjetno pa bo s prihodom N8 prišlo do spremembe cene. Mogoče bo prihod novih modelov konkurence znižalo ceno. V ZDA se N900 prodajajo bistveno ceneje kot v Evropi.
jezen.gif


2. Če misliš na modificiranje je stvar lažja, ker lahko ugasnjen telefon povežeš z računalnikom in imaš praktično dostop do vsega, kar je na njem. Sedaj, ko je prišel novi FW je tudi prišel novi image eMMC ("disk"), sem oboje flešal in opažam, da pri ugasnjenem telefonu dostop več ni mogoč. Mislim, da je temu vzrok novi eMMC. Imam pa na telefonu naložen OpenSSH, tako da dam na domač wifi in vseeno dostopam do vsega z windows programom WinSCP. Prenos podatkov je v tem primeru nekoliko počasnejši kot preko USB povezave.

3. To je možno na N900, samo ne bodo ti delovale obe kartice hkrati. Ne vem, če sploh obstaja kak dober dual-sim telefon na našem tržišču. Več o enem adapterju za N900 imaš tukaj.

4. Pač imaš 2 telefona in ju prenašaš v torbici skupaj z denarnico, ključem od avta...

 
Nazadnje urejeno:

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Citat:
Uporabnik tsunami pravi:
3. To je možno na N900, samo ne bodo ti delovale obe kartice hkrati. Ne vem, če sploh obstaja kak dober dual-sim telefon na našem tržišču. Več o enem adapterju za N900 imaš tukaj.

Glede na to, da so to pravi mali računalniki bi lahko porihtali na nek podoben način kot deluje funkcija ALS na nekaterih po večini predpotopnih telefonih. Dosegljiv si na obe številki (s kater številke prihaja klic lahko ločiš npr. zrazličnim zvonenjem), ko kličeš te pred klicem vpraša s katere številke želiš opraviti klic.

p.s. to bi bila neka idealna rešitev + dodatno nek "call manager" s katerim bi lahko za vikende preprečil klice na službeno cifro pa so zmagali. Če Nokia serijsko naredi en tak telefon v kombinaciji s telefonom ranga N900 ali kakšnim drugim pametnim telefonom skoraj garantiram, da ji pade žlica v med. Ma skoraj ne verjamem, da razni podjetniki nosijo sabo 2 telefona.

p.s. Mobitel je včasih funkcijo ALS omogočal le če sta bile obe sim z enake omrežne številke npr 041+041,,,,ne vem kje je razlog, da ne bi delovalo 031+051?

LP
 

tsunami

Majstr
6. jun 2008
1.492
308
83
@prijam
Mislim, da letos pride Nokiin dual sim telefon nižjega cenovnega ranga na Symbianu S40. N900 pa se itak še razvija, glede na to, da naj bi se v prvih petih tednih prodaje kupilo 100.000 primerkov, mislim, da ni strahu za njen, vsaj neuraden, nadaljnji razvoj. Na spletni strani maemo.org je videti, da telefon ima veliko tipov, ki obvladajo linux sceno.


Če bi kdo rad poizkušal z navijanjem telefona (Pakul me je že nekaj spraševal), pa naj povem, da je sedaj stvar zelo poenostavljena. Včeraj sem si na PR1.2 naložil novo modificirano titanovo jedrno v37. Preden se lotite navijanja pa si naredite varnostno kopijo vseh relevantnih stvari.

Najprej si morate omogočiti extras-testing katalog od koder si naložite Enhanced Linux kernel for power users (settings), kar vam namesti modificirano jedro 2.6.28.10power37. Mislim, da je po nameščanju priporočljiv reset sistema.

Navijanje se nato lahko izvede z enim izmed naslednjih ukazov v terminalu, pri čemer morate prej vtipkati še ukaz root:

1. kernel-config load lv = nekoliko nižja voltaža za 550 in 600 MHz od privzete;
2. kernel-config load ulv = nižja voltaža od UL za vse frekvence do vključno 850 MHz;
3. kernel-config load xlv = identičen ULV-ju, le nižja voltaža pri 125 in 250 MHz;
4. kernel-config load ideal = procesor deluje na 500-805 MHz, tu enaka voltaža kot XLV.

Razlika je le v različnih voltažah, z izjemo ideal nastavitve, kjer je tudi frekvenca nastavljena že na 500-805 MHz. V kolikor se ne zažene nobenega od navedenih ukazov po vklopu telefona, bo frekvenca 250-600 MHz.

V koliko bi radi sami določili frekvenčni razpon delovanja procesorja izvedite naslednji ukazni niz:

root
kernel-config load lv
kernel-config limits 250 700


S tem se nastavi voltažo profila LV, frekvenčni razpon delovanja procesorja pa bo 250-700 MHz.


Stanje trenutne nastavitve se preveri z ukaznim nizom:

root
kernel-config show


Ob resetu telefona se bodo vse nastavitve izničile, telefon bo deloval na frekvencah 250-600 MHz in privzetih Nokiinih voltažah.

Možna je tudi trajna nastavitev posameznega režima delovanja, vendar vam v izogib morebitnim težavam, tega ne priporočam. Prav tako je možno posamezne režime zaganjati preko namiznih ikon, ki se jih ustvari z aplikacijo Queen Beecon Widget.

Več o modificiranem jedru in navijanju imate tukaj.

Možno je izbirati med naslednjimi frekvencami: 125, 250, 500, 550, 600, 700, 750, 805, 850, 900, 950, 1000, 1100 in 1150 MHz.
Sam nisem poizkusil več kot 850 MHz. Mislim, da tudi še ni primera, da bi kdo skuril telefon.
 
Nazadnje urejeno:

tsunami

Majstr
6. jun 2008
1.492
308
83
Citat:
Uporabnik Mikrohard pravi:
Citat:
Uporabnik tsunami pravi:
Mislim, da letos pride Nokiin dual sim telefon nižjega cenovnega ranga na Symbianu S40.
S40 ni narejen na symbianu...

Nisem imel nobenega S40, sem pač napisal kar sem drugje zasledil: napovedano nekaj podobnega. Če sem prva razumel, kar piše na Nokiini strani, je platforma S40 narejena na Javi ima pa veliko skupnih stvari, ki so implementirane tudi v Symbianu.