Telemach!!!

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Hm en je PinkPlus en pa JimJam, bi mogu it še enkrat pogledat u dnevno katerga kaže kot Cryptoworks in katerga kot Irdeto.
 

mmx

Fizikalc
16. nov 2007
2.275
14
38
Finance
Dostojno upiranje kabelskih omrežij

Do 120 megabitov na sekundo lahko znaša hitrost prenosa podatkov preko koaksialnega kabla v smeri k uporabniku, ki jo omogoča standard EuroDocsis 3.0

Danes smo priča sobivanju treh konkurentov - bakrenih paric, kabelskih ter optičnih omrežij. Vsem je skupno ponudba večine sodobnih storitev elektronskih komunikacij.

Vse več uporabnikov posega po tako imenovanih trojčkih - paketih, ki v enem naročniškem razmerju ponujajo telefonijo, televizijo ter dostop do interneta.


Pred leti so bile vloge različnih vodnikov jasno razdeljene. Bakrena parica se je uporabljala za prenos telefonskih pogovorov, koaksialni kabel je služil za prenos televizijskih in radijskih signalov, optične povezave pa so bile rezervirane za zakupljene vode in pomembne medkrajevne povezave med vozlišči nacionalnega operaterja telekomunikacij ter maloštevilna podjetja s potrebo po visokih hitrostih prenosov podatkov.

Internet je sprožil plaz

Nato pa se je pojavil internet in v slabem desetletju dodobra premešal karte. Z vse večjim obsegom in bogatenjem vsebin na svetovnem medmrežju se je pojavila tudi potreba po širokopasovnem dostopu do njega. Bakrene telefonske žice marsikje niso bile kos novim zahtevam, kabelski operaterji pa so svoja omrežja, ki so bila sprva namenjena enosmerni komunikaciji, nadgradili v sodobna dvosmerna omrežja, v katerih je bilo več kot dovolj pasovne širine za prenos podatkov. A z uporabo naprednih tehnologij, kot sta ADSL in VDSL, so klasični telefonski vodniki hitro ujeli priključek in predvsem zaradi širše dostopnosti celo prevzeli pobudo pri distribuciji vsebin. Vendar ima pri distribuciji signalov TV programov kabel prednost, saj je signal vseh programov vedno prisoten na uporabnikovi priključni točki, kar omogoča sprejem na več TV sprejemnikih brez dodatnih naprav.

Vsi imajo vse

Danes smo priča sobivanju treh konkurentov - bakrenih paric, kabelskih ter optičnih omrežij. Vsem je skupno ponudba večine sodobnih storitev elektronskih komunikacij. Vse več uporabnikov posega po tako imenovanih trojčkih. Gre za pakete, ki v enem naročniškem razmerju ponujajo telefonijo, televizijo ter dostop do interneta.

Je kabel konkurenčen optiki?

Janez Smolkovič, direktor podjetja Teleing, pravi, da je optični kabel kot prenosni medij v prednosti pred koaksialnim. Zato vsi večji kabelski operaterji pospešeno gradijo lastna optična (FTTH - fiber to the home) omrežja. Trenutno stanje omrežij je še najbolj podobno hibridu. Gre za optično koaksialno hibridno omrežje. Pri UPC Telemach poudarjajo, da že okoli 80 odstotkov njihovega omrežja sestavlja optični del. "Imamo približno deset tisoč kilometrov optičnih vlaken po celi Sloveniji," pravi Roman Volčič iz družbe UPC Telemach.

Če je kabel le zadnji člen do uporabnika, potem se nam za prihodnost še ne gre bati. Tehnologija, zapakirana v standardu EuroDocsis 3.0, namreč omogoča visoke hitrosti prenosov v smeri k uporabniku - vse do 120 megabitov na sekundo in to preko koaksialnega kabla. Teoretično bi z uporabo kompresijskih algoritmov operaterji lahko dosegali hitrosti prenosov vse do 400 megabitov na sekundo, kar je dovolj za vse trenutne in prihodnje potrebe uporabnikov.

Uporabnike zanima vsebina, ne tehnologija

Kabelska omrežja tako ostajajo pomembna alternativa omrežjem nacionalnih telekomunikacijskih operaterjev. Verjameta, da končnih uporabnikov sama tehnologija omrežja ne zanima. Uporabniki bodo v prihodnje dobivali vse telekomunikacijske storitve od istega ponudnika, kar je nenazadnje tudi cenovno najbolj ugodna ponudba - ne glede na omrežje. Pri raznih trojčkih in četvorčkih (paketom se bo priključila še mobilna telefonija) bosta v prihodnje odločala predvsem vsebina in odnos do naročnika. Pri sami kakovosti storitve bodo vse bolj šteli dejavniki, kot so odzivnost, podpora in skrb za naročnike. Cene pa so že sedaj ugodne. đ

Novosti


Kaj se obeta v kabelskih omrežjih

Nekaj domačih operaterjev kabelskih omrežij smo vprašali o morebitnih novostih, ki jih nameravajo uvesti v svojo ponudbo. Roman Volčič iz družbe UPC Telemach nam je zaupal, da s septembrom uvajajo ponudbo prenovljene digitalne televizije. Uporabniki bodo deležni novih digitalnih programov, vključno s HD tehnologijo in osebnim snemalnikom.

"Uporabniki digitalnega sistema bodo lahko snemali do štiri programe hkrati, ustavili sliko, si jo prevrteli nazaj ali naprej, saj sistem omogoča shranjevanje filmov, športnih dogodkov, risank, novic in drugih vsebin na trdi disk. Verjamemo, da bo več kot sto skrbno izbranih programov zadovoljilo želje in pričakovanja naših uporabnikov, pri čemer nas je vodila predvsem želja bo čim večji kakovosti, in ne le številu programov," razlaga Volčič. UPC Telemach uvaja tudi video na zahtevo (VOD - video on demand). Enako ponudbo snujejo tudi v podjetju Teleing. "Naročniki bodo lahko izbirali med različnimi programskimi paketi in naročali njim zanimive video vsebine," pravi Janez Smolkovič, direktor podjetja Teleing.
 

HaloPizza

Pripravnik
14. jan 2008
31
0
6
vceraj sem se odpravil potem na UPC. je bla guzva. tko da kljub temu da sem upal, da bom ze vceraj dobil digitalno tv - nove programe in osebni digitalni snemalnik nisem imel casa cakati v vrsti.

guzva je bla velka. so pa ljudje, ki so oddali narocilo dobili kupon za brezplacno kavo v sosednjem lokalu, da niso cakali na recepciji. lepa poteza upcja.

jest se pa dons po 14 uri odpravim proti upcju. upam, da bo kaj manj guzve in da bomo danes doma ze gledali digitalno in da vam lahko javim kako dela.

a ima ze kdo digitalno od upcja? dela? je vec programov? snemalnik dela? je preklop med programi hiter,...al cakas tko kot na iptv-jih?

naj kdo kej napise,....
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Jst mam digitalno televizijo, dela BP, tudi snemalnik deluje zelo dobro, nekaj o kakovosti kanalov in snemanju več kanalov sem napisal že v dveh prejšnih sporočilih. Preklop kanalov se mi zdi kar hiter, ubistvu ni neke razlike glede na analogno(je pa odvisno kako si navajen, glede na to kako ti je analogni tuner preklaplu), IPTV-ja pa še nisem preizkusil.
 

HaloPizza

Pripravnik
14. jan 2008
31
0
6
xside: no super. to me veseli. snemalnika se ze ful veselim. pa baje je usb. tko da lahko se zunanji hard disk das zraven in tja snemas. si to probal? to pomeni da lahko pol na DVD zapeces....al pa kar direktno na comp. povezes,...pa live p2p ;-)))

imam pa nekaj kolegov, ki imajo iptv t2 al pa sioltv. pa povsod dela pocasi preklop med kanali. moras cakat. tud po nekaj sekund.

tko da komaj cakam da grem iskat dons tole skatlo.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
USB ta škatla sicer ma, vendar pa je namenjen priklopu na PC, saj ima USB TypeB priklop in priložen kabel za povezavo s PC (ne rečem da povezava z diskom ni mogoča, ampak pomoje da ni), je malo mučna zadeva saj gre za USB 1.1 in zato prenos recimo celega filma lahko traja in traja. Nevem sicer kakšen software se drugače prilaga tem škatlam, ker imam samo reciever brez vsega tako, da sem si programsko opremo potegnil z nekega češkega UPC foruma, vendar je v mojem primeru potrebno z nekim USB Downloaderjem z naprave najprej potegniti .hav file (nekaj v smislu handan avdio video), nato pa z drugim programom iz tega .hav file-a "Izloščim" .ts ali pa .mpg file, katerega lahko nato obdelujem. Najboljša vrjanta je baje .ts file nato porihtati z ProjectX-om vendar le tega nikakor ne spravim v pogon.
 

HaloPizza

Pripravnik
14. jan 2008
31
0
6
pa sej upam da bodo na upcju v klicnem centru znali kaj povedati. mogoce bojo pa na svoji strani objavili kaksne "popravke" programske opreme.....

v teoriji ko povezes na Pc si lahko tja shranjujes a?
 

Jim

Zelenc'
3. avg 2007
9
3
3
Sem bil včeraj ob 17h na Telemachu pa ni bilo nobene gužve.

Da ne boš neprijetno razočaran tako kot jaz:
Snemalnik pride samo v "trojček" paketih (čeprav so mi na help desku rekli, da pride tudi v razširjenem paketu), brez trojčka so samo navadni dekoderji. Če hočeš snemalnik je doplačilo 4 €.

Vse skupaj se mi zdi predrago, zlasti osnovni paket WFT; - 18 € za kaj?
17758-icon_confused.gif
 

mmx

Fizikalc
16. nov 2007
2.275
14
38
DVR pride v paketih:

Digitalni trojček L
Digitalni trojček XL

Ter seveda kot mesečno doplačilo na vse pakete kjer v osnovi ni DVR-ja.
 

HaloPizza

Pripravnik
14. jan 2008
31
0
6
juhej. pa ga imam. je bla pa kar vrsta pred mano. (glej slikco)....

zdej pa zmontirat,..pol pa mal pregledat...pa se javim.

Jim: jest imam ta pravi trojcek tko da imam v paketu snemalnik
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.314
1.185
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Visim, da ste tukaj sami stručkoti, mi lahko kdo razložiu, sem že 2x klical na Telemach, pa sem obakrat dobil drugačne info?
Torej, zanima me sicer trojček, ampak ker nimam tehničnih možnosti za telefon, bi pač vzel le digitalno TV in internet(sicer sem že naročnik analogne TV in interneta). Zanima pa me, koliko TV lahko priklopiš na priključek (na hišo) in koliko TV na en digitalni sprejemnik? Če se jih da priklopiti več v eni hiši, ali potrebuješ več dig. sprejemnikov? Koliko je potem cena? Zanima me razširjeni paket, torej naj bi to bilo za en TV 22€+2€ dig.sprejemnik+4€ dig.snemalnik+interner S 20€=48€? Na help desku je nekaj tudi govorila o dodatnih dig. sprejemnikih in o dodatnem plačinu, pa sem jo na brzino skenslal, ker je bila zelo neprijazna! Za vse naj bi bila tudi vezava,eno leto, če se ne motim? Kako pa je s poslušanjem radijskih postaj preko TV, obljubljajo preko 30 postaj, ali lahko to naštimaš na svojem TV ali je mišljen priklop na radio?
 

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.954
3.248
113
Citat:
Torej, zanima me sicer trojček, ampak ker nimam tehničnih možnosti za telefon, bi pač vzel le digitalno TV in internet(sicer sem že naročnik analogne TV in interneta).
Od kdaj se pa to da?
Sodelavka vsak mesec kliče na Telemach pa ji vedno povejo da če ni (fizične) možnosti telefona pač ne bo trojčka in pač pri njej ugodnosti trojčka odpadejo, saj "dvojčkov" ne ponujajo. Da jo pa bodo obvestili kdaj bo pri njih tehnično možen telefon.
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.314
1.185
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Citat:
Uporabnik BuDi pravi:
Citat:
Torej, zanima me sicer trojček, ampak ker nimam tehničnih možnosti za telefon, bi pač vzel le digitalno TV in internet(sicer sem že naročnik analogne TV in interneta).
Od kdaj se pa to da?
Sodelavka vsak mesec kliče na Telemach pa ji vedno povejo da če ni (fizične) možnosti telefona pač ne bo trojčka in pač pri njej ugodnosti trojčka odpadejo, saj "dvojčkov" ne ponujajo. Da jo pa bodo obvestili kdaj bo pri njih tehnično možen telefon.
Zakaj pa se ne bi dalo!? Le vsako stvar je treba posebej naročiti, ni vse skupaj, kot trojček. Jaz imam že nekaj časa,pač ni "dvojček", ampak plačaš posebej za TV in posebej za internet, seveda na enem računu. Bistvo trojčka je kao količinski popust,ceneje pride, če naročiš vse troje, kot pa posamezno. Mi je pa nekaj računala na Help desku zadnjič(ko je bila ena malo bolj prijazna) glede raznih paketov,koliko bi prišli in mi je med drugim tudi rekla, da kljub temu, da ni tehničnih možnosti za trojčka, tega lahko vseeno naročim, ampak seveda ne koristim telefona, ker ga seveda ni mogoče napeljati...
bonk.gif
 

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.954
3.248
113
Citat:
Uporabnik Car pravi:
Citat:
Uporabnik BuDi pravi:
Citat:
Torej, zanima me sicer trojček, ampak ker nimam tehničnih možnosti za telefon, bi pač vzel le digitalno TV in internet(sicer sem že naročnik analogne TV in interneta).
Od kdaj se pa to da?
Sodelavka vsak mesec kliče na Telemach pa ji vedno povejo da če ni (fizične) možnosti telefona pač ne bo trojčka in pač pri njej ugodnosti trojčka odpadejo, saj "dvojčkov" ne ponujajo. Da jo pa bodo obvestili kdaj bo pri njih tehnično možen telefon.
Zakaj pa se ne bi dalo!? Le vsako stvar je treba posebej naročiti, ni vse skupaj, kot trojček. Jaz imam že nekaj časa,pač ni "dvojček", ampak plačaš posebej za TV in posebej za internet, seveda na enem računu. Bistvo trojčka je kao količinski popust,ceneje pride
Ja, saj v tem je hec, trojček z istim internetom+telefon+ista tv shema bi prišel ceneje (malenksot kak evro ali dva) kot sedaj plačuje samo internet+tv ... pa so ji rekli da je pač trojček res ceneje kot če imaš samo dve stvari posebej, ampak da ji popusta pač ne morejo dati, trojčka pa tudi ne, kljub temu če v njem telefona pač nebi koristila, da ga na njenem konuc pač NE MORE NAROČITI, ker tam telefon tehnično ni mogoč.
 

GSMobil

Fizikalc
6. jan 2008
2.499
4
38
BuDi: veš kaj je tu problem. Saj mogoče, da bi telefonija šla bp čez, ampak če je preslaba napeljava ali zračni kabel maš potem lahko stranko, ki bi ji dal trojčka in potem ti bo ta stranka skoz morila po telefonu ko bi telefonija dol padala... pač, jst mam pogodbo za to in to, hočem da mi to ponujate... zato se na slabih napeljavah striktno ne izdaja trojčka...
 

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.954
3.248
113
Ja, ampak potem bi lahko recimo dali popust na dvojčka, če pač trojček s popustom ni mogoč.
 

hooger

Fizikalc
5. sep 2007
1.974
15
38
Bled
Citat:
Uporabnik BuDi pravi:
Ja, ampak potem bi lahko recimo dali popust na dvojčka, če pač trojček s popustom ni mogoč.

če je politika drugačna pač ne gre. Tudi meni T2 ne nakaže vsak mesec 20€, ker mi ne more zagotoviti njihove storitve.