Grelec vode: nov vs star

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.139
2.213
113
Ne verjamem.
Stari grelec greje vodo in kamen. Torej segreva več strvari, količin. Za kamen segret rabiš več energije kot za vodo. Prehod toplote je iz grelca na kamen in iz kamna na vodo. Ko je gretja konec - termostat ali ročni izklop - je segret je kamen in voda.
Dokler kamen ni dovolj segret, tudi voda ni. Pa še potem mora biti kamne bolj vroč, da toplota preide na vodo,kjer se temp. dvigne in posledično spusti pri kamnu. Tok energije z višjega nivoja - temp kamna - na nižji nivo - temp vode.
Nov grelec segreva vodo. Neposredno. Ko termostat ugotovi, da je voda dovolj segreta ugasne grelec. Kamna ni in ga ne segreva.
Pri novem grelcu ni kamna,ki ga je treba segreti.
Sam imam po menjavi grelca ali njegovega čiščenaja občutek, da je bolje - voda prej segreta.
vodni kamen se pri grelcih z običajno vodo intenzivneje izloča po 60st celzija. Na nekaterih termostatih je oznaka ECO.
Torej voda več kot 60 st obstoja, vendar je doseganje temp. dražje, ker se hitreje/občutneje izloča kamen.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Ma saj nisem tak genij kot vi.
Res je bil typo. Res, čisto res! Saj tako frizerski pa spet nisem😅
Verjamite mi. Res je od usmernika naprej max 12v. Glede A. Če je vent 12w je to 1A. Ampak pustmoto. Jadt sem se res zmotu. Verjemite mi, da je bil typo.
Dost je blo!

To je tvoj post iz drugega podforuma-drži se ga..
evil.gif
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.468
804
113
Citat:
Uporabnik brane_new pravi:
Ne verjamem.
Stari grelec greje vodo in kamen. ... Nov grelec segreva vodo.
Kako pa voda ve, da ali jo greje železo ali kamen? (Mislim, brez raznih magnetov...)
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.715
4.199
113
Citat:
Uporabnik brane_new pravi:
Ne verjamem.
Stari grelec greje vodo in kamen. Torej segreva več strvari, količin. Za kamen segret rabiš več energije kot za vodo. Prehod toplote je iz grelca na kamen in iz kamna na vodo. Ko je gretja konec - termostat ali ročni izklop - je segret je kamen in voda.
Dokler kamen ni dovolj segret, tudi voda ni. Pa še potem mora biti kamne bolj vroč, da toplota preide na vodo,kjer se temp. dvigne in posledično spusti pri kamnu. Tok energije z višjega nivoja - temp kamna - na nižji nivo - temp vode.
Nov grelec segreva vodo. Neposredno. Ko termostat ugotovi, da je voda dovolj segreta ugasne grelec. Kamna ni in ga ne segreva.
Pri novem grelcu ni kamna,ki ga je treba segreti.
Sam imam po menjavi grelca ali njegovega čiščenaja občutek, da je bolje - voda prej segreta.
vodni kamen se pri grelcih z običajno vodo intenzivneje izloča po 60st celzija. Na nekaterih termostatih je oznaka ECO.
Torej voda več kot 60 st obstoja, vendar je doseganje temp. dražje, ker se hitreje/občutneje izloča kamen.

Hehehe, ampak v bojler pride preko elektrika npr. 1kwh, ki se transformira v toploto 3,6MJ, vsa ta toplota ostane v bojlerju,
kako bi potem bila lahko poraba elektrike večja, če vse ostane v bojlerju in se pretvoti v toploto, ki segreje vsebino
tongue-1.gif
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.220
3.370
113
Poraba je lahko samo večja ,ker zaradi vztrajnosti ogretega kamna segrevaš vodo na višjo temperaturo kot brez kamna se pravi termostat izklopi pri 55 C in zaradi vstrajnosti ker je pregret kamen greje vodo do 65 C in potem nastane razlika.
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.095
3.034
113
... in potem termostat znova vklopi, ko temp. spet pade na 55°C in nič prej. Do takrat pa poteka varčevanje.
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik #9334

Toliko energije kot si jo noter dal, toliko je tudi ven dobiš. Ali bi morda radi dokazali perpetuum mobile princip?

Razlika je samo, če opazuješ količino vode glede na čas. Glede na energijo je pa isto.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Pa še to, vodni kamen se prične izločat iz vode pri okoli 60°C in ti pokvari hitrost prehoda toplote skozi stene grelca, ter zmanjša koristen volumen bojlerja. Poleg vode moraš ogrevati še vodni kamen, ki pa ga ne rabiš. Na račun vodnega kamna imaš toliko manj ogrete vode.

Energijsko je pa isto.
rolleyes-1.gif
. Funkcionalno pa ne, saj potrebuješ zgolj toplo vodo, vodni kamen te ne zanima (ga ne rabiš).
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Profesorji so krivi, ker otroku ne znajo dovolj "plastično" pokazat problema. Danes bi vsak najraje bil nek siv profesor na javnih jaslih, pa če imajo otroci kaj od njega ali pa ne
crazy1.gif
.
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Citat:
Uporabnik wilburxxx pravi:
Pozabljate, da ima grelec notri tudi termo varovalo, in ko se umazan grelec segreje na določeno temperaturo se izklopi. Tako da ja kamen na grelcu deluje kot izolator, kateri pa nima drugega glavnega učinka kot podaljševanje časa gretja vode. Elektrike pa bi moralo it približno enako.

Hja, si kdaj imel v rokah grelec za domači bojler?

Tako da na grelcu ni za pričakovati 5cm "izolacije".

5 cm še nisem videl, videl pa sem dober cm debel kamen čez grelec in na dnu boljera še kakšne 3 kile kamna.

Tak bojler potrebuje da vodo segreje iz 18 na 60 približno 1 uro. Nov bojler pa za enako delo porabi recimo 40 minut. Vsaj približno tako je bilo pri mojem.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.305
953
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
Profesorji so krivi, ker otroku ne znajo dovolj "plastično" pokazat problema. Danes bi vsak najraje bil nek siv profesor na javnih jaslih, pa če imajo otroci kaj od njega ali pa ne
crazy1.gif
.

Sej en kup je takšnih ki ne vejo kaj predavajo. So se nekaj naučili, razumejo pa ne... Ker dosti stvari je takšnih, ki bi jih morali ljudem bolje razložiti in potem bi mogoče bral manj bedarij na forumih.

Mi ja nekaj časa nazaj kolega (inženir elektrotehnike) razlagal, kako je njegov otrok v šoli dobil vprašanje pri pisnem preverjanju (ne dobesedno, ampak točno ta primer): - Kako močno sveti žarnica, če vodnike med žarnico in baterijo podaljšamo?
In možni odgovori so bili: a)enako, b) manj in c)bolj

Odgovoril je, da žarnica sveti manj. Odgovor je bil ocenjen kot napačen!

Če bi profesorica vedela kaj uči in razumela snov, bi takšna vprašanje raje črtala iz preverjanja. Tako pa sistem dela "napiflane" robote, ki jim ne pustijo razmišljati.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

No, ob takšnem vprašanju v mojih časih je učitelj zadevo pokazal pred razredom in vprašal avtorja : "Zakaj!"

Seveda je tvoj primer osnovnošolski, medtem ko za v srednjo šolo pa nikakor več. Morda sem imel ogromno srečo, da sem imel dobre učitelje. Dobrih učiteljev ni veliko, vedno je tako bilo in bo. Žal. Iz tega stališča tudi od vedno trdim, da NPZ ni nek verodostojen dokaz pameti učenca. Današnji vladarji bi najraje vse stlačili v kalup, samo da bi imeli manj problemov. Pa ni tako !
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.355
8.720
113
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
Profesorji so krivi, ker otroku ne znajo dovolj "plastično" pokazat problema. Danes bi vsak najraje bil nek siv profesor na javnih jaslih, pa če imajo otroci kaj od njega ali pa ne
crazy1.gif
.

Sej en kup je takšnih ki ne vejo kaj predavajo. So se nekaj naučili, razumejo pa ne... Ker dosti stvari je takšnih, ki bi jih morali ljudem bolje razložiti in potem bi mogoče bral manj bedarij na forumih.

Mi ja nekaj časa nazaj kolega (inženir elektrotehnike) razlagal, kako je njegov otrok v šoli dobil vprašanje pri pisnem preverjanju (ne dobesedno, ampak točno ta primer): - Kako močno sveti žarnica, če vodnike med žarnico in baterijo podaljšamo?
In možni odgovori so bili: a)enako, b) manj in c)bolj

Odgovoril je, da žarnica sveti manj. Odgovor je bil ocenjen kot napačen!

Če bi profesorica vedela kaj uči in razumela snov, bi takšna vprašanje raje črtala iz preverjanja. Tako pa sistem dela "napiflane" robote, ki jim ne pustijo razmišljati.
V tem primeru bi pa jest šel v šolo znoret, pa tega načeloma ne počnem. Bi hitro z učiteljico predebatirala o tem za koliko bi podaljšala vodnike, kakšen presek bi uporabila in tako dalje....
uf-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.551
685
113
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
Profesorji so krivi, ker otroku ne znajo dovolj "plastično" pokazat problema. Danes bi vsak najraje bil nek siv profesor na javnih jaslih, pa če imajo otroci kaj od njega ali pa ne
crazy1.gif
.

Sej en kup je takšnih ki ne vejo kaj predavajo. So se nekaj naučili, razumejo pa ne... Ker dosti stvari je takšnih, ki bi jih morali ljudem bolje razložiti in potem bi mogoče bral manj bedarij na forumih.

Mi ja nekaj časa nazaj kolega (inženir elektrotehnike) razlagal, kako je njegov otrok v šoli dobil vprašanje pri pisnem preverjanju (ne dobesedno, ampak točno ta primer): - Kako močno sveti žarnica, če vodnike med žarnico in baterijo podaljšamo?
In možni odgovori so bili: a)enako, b) manj in c)bolj

Odgovoril je, da žarnica sveti manj. Odgovor je bil ocenjen kot napačen!

Če bi profesorica vedela kaj uči in razumela snov, bi takšna vprašanje raje črtala iz preverjanja. Tako pa sistem dela "napiflane" robote, ki jim ne pustijo razmišljati.

praktični rezultat dejstva, da je lažje izdelati pedagoški faks, kot pa MA, FI, KE, itd...

@kalbo
Lahko se kar doma s steno pomeniš, učinek bo podoben
evil.gif



edit:
Seveda ni nobenega zagotovila, da bo vrhunski strokovnjak, tudi dober pedagog.
Pravzaprav, jih moraš iskati z lupo.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
No, ob takšnem vprašanju v mojih časih je učitelj zadevo pokazal pred razredom in vprašal avtorja : "Zakaj!"

Seveda je tvoj primer osnovnošolski, medtem ko za v srednjo šolo pa nikakor več. Morda sem imel ogromno srečo, da sem imel dobre učitelje. Dobrih učiteljev ni veliko, vedno je tako bilo in bo. Žal. Iz tega stališča tudi od vedno trdim, da NPZ ni nek verodostojen dokaz pameti učenca. Današnji vladarji bi najraje vse stlačili v kalup, samo da bi imeli manj problemov. Pa ni tako !
NPZ na realna tla postavi ucence tistih sol kjer so kriteriji nizji napram ostalim.