Adijo 500EUR

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Ej, jutro je, zbudi se
Do sedaj srm se vedno pin vtipkaval,
In ker sem ze star in je teh pinov vec kot prstov na rok delam guzvo na blagajnah. Tuhtam da bi samo zarad tega sel delat novo kartico
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
Seveda. Če je cifra nižja od 15 Ejev, PIN ni potreben. Nima veze če je brezstična ali "stična" ali karkoli drugačna. 15 Ejev je limit, nad katerim je treba zadevo potrditi s PIN kodo.
To velja samo za brezstične kartice in samo v Sloveniji. Pri navadnih karticah se vedno tipka PIN kodo, ne glede na vrednost.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Super po novem jemljem tudi kartice iz pločnikov
hysterical-1.gif


Saj pravim nimam pojma, nevem če sem 2x plačal s kartico v življenju... Spletni nakupi ja, redno, preko POS pa ne...
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.859
1.316
113
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
Seveda. Če je cifra nižja od 15 Ejev, PIN ni potreben. Nima veze če je brezstična ali "stična" ali karkoli drugačna. 15 Ejev je limit, nad katerim je treba zadevo potrditi s PIN kodo.

Ne filozofiraj. To velja samo za brezstične kartice. V Sloveniji je limit 15 evrov ter 5 zaporednih nakupov. Po petem nakupu te bo vprašal za kodo. Vsaka država sama določa limite. Avstrija mislim, da je 20 evrov itd.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Zato meni ni blo nikoli jasno kak lahko prides pri hrvatah na cestninsko, potisnes brez PINa kartico not in te spusti
hysterical-1.gif
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.167
8.950
113
a na bankomatu samo daš retina scan al kako dobiš gotovino? na banki vsaki drugi dan ali delo na črno?
evil.gif
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.859
1.316
113
Verjetno gre, vendar za Maestro je obvezno PIN. Noben samopostrežni avtomat ali POS ne bi smel opraviti klasične transakcije brez PIN-a.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Hmm ne bom na pamet se pa mi močno zdi da gre... čeprav ne razumem zakaj bi na kreditni pustili na maestro pa ne? Konec koncev je vse posneto, zneski drobiž, možnost zlorabe skoraj nična...
 
Nazadnje urejeno:

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.859
1.316
113
Ni tako preprosto. Zadaj je cel kup pravil, ko jih predpisujeta Master Card in VISA. Maestro je debetna kartica, kjer so sredstva takoj odvzeta, MasterCard pa kreditna, kjer te banka kratkoročna financira. Zlorabe so možne in se dogajajo.
 

ginek

Fizikalc
21. sep 2007
545
54
28
KSZ, a nihče ni plačal cestnine z Maestro kartice ne Hrvaškem n let? Tam ni potrebno vnašati nobenega pina. Mislim da je v Italiji enako.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Citat:
Uporabnik Davidoff pravi:
Verjetno gre, vendar za Maestro je obvezno PIN. Noben samopostrežni avtomat ali POS ne bi smel opraviti klasične transakcije brez PIN-a.

Pri brezstični Maestro gre brez pina za plačila do 15€ in sicer do zaporednih nakupov do 45€. Potem moraš vtipkati PIN. Torej, če najdeš brezstično kartico, boš lastnika v najboljšem primeru lahko ogoljufal za 45€, v večini primerov pa za manj.
 
Nazadnje urejeno:

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Eno vprašanje ker vidim da se spoznate, imam v avtu v naslonu za roko 2 brezstični kartici (sicer nevem zakaj jih sploh vozim zraven ampak ok...), a je možno da mi kdo te kartice zlorabi skozi vetrobransko steklo, da jih brezstično potegne namreč nevem zakaj banke posiljujujo s temi brezstičnimi variantami....
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.859
1.316
113
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
Eno vprašanje ker vidim da se spoznate, imam v avtu v naslonu za roko 2 brezstični kartici (sicer nevem zakaj jih sploh vozim zraven ampak ok...), a je možno da mi kdo te kartice zlorabi skozi vetrobransko steklo, da jih brezstično potegne namreč nevem zakaj banke posiljujujo s temi brezstičnimi variantami....

Ne.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Citat:
Uporabnik Davidoff pravi:
Ni tako preprosto. Zadaj je cel kup pravil, ko jih predpisujeta Master Card in VISA. Maestro je debetna kartica, kjer so sredstva takoj odvzeta, MasterCard pa kreditna, kjer te banka kratkoročna financira. Zlorabe so možne in se dogajajo.

Na AC na Hrvaškem, v Italiji in še marsikje drugje, lahko 100% plačaš brez PINa tudi z debetno kartico in to ne glede na znesek. In to ne brezstično ampak s čipom oziroma magstripeom. Preizkušeno večkrat. Zlorabe so seveda možne in se vrjetno tudi dogajajo. Je pa očitno procent zlorab dovolj majhen, da se jim bolj splača kriti zlorabe oziroma se ukvarjati z njimi, kot pa imeti ustrezno večje gužve, če bi vsak vpisoval še PIN.

Drugače sta lahko tudi MasterCard ali Visa debetni kartici (MasterCard debit oziroma Visa debit). V zadnjem času precej bank dejansko nadomešča Maestro kartice z debetno MC ali Viso.


Kar se pa tiče brezstičnih plačil, je pa tudi v Slo možno plačati več kot 15€ brez PIN. Je pa odvisno od kartičnega procesorja/banke in tvoje kartice. Recimo z Apple Pay, kjer plačilo avtoriziraš na samem telefonu/uri, BP plačujem 50+ EUR v Sloveniji, brez da bi rabil na terminalu karkoli vpisovat.

Sicer pa sam preferiram plastiko, ker je v večini primerov enostavno hitreje in se mi ni potrebno uvkarjati z drobižem. Imam sicer v tošlu ponavadi kakih 20€ za backup ampak je to to. Če se da, plačam z uro. Sem fertik prej, kot večina ljudi potegne tošel iz žepa. Če ne pač kartica, še vedno hitreje, kot zafrkancija z drobižem itd. Še posebaj na črpalkah, kjer za plačilo s kartico ne rabiš niti not hodit na blagajno. Z obvestili o transakcijah (push notificationi ali SMS) in omejitvami pri plačevanju (npr. blokada za plačevanje v tujini/preko spleta/dvig na bankomatu/nad določenim zneskom takrat ko tega ne rabiš), ki ga nudijo sodobne banke, je možnost zlorabe po mojem manjša, kot da te nekdo na cesti okrade. Če te kljub temu skrbi zloraba, pa banke nudijo tudi različna zavarovanja na karticah, kjer ne nosiš nobenih stroškov, če prijaviš pravočasno (kar v kombinaciji z real time obvestili o transakcijah ni noben problem).
 

Podobne teme