Pihanje na pločniku

boskosi

Fizikalc
4. sep 2007
1.423
1
38
Sem danes v eni debati slišal da ti lahko da policaj pihat in posledično če napihaš tudi napiše kazen če pešačiš po pločniku....ko sem vprašal kaka je meja pa ni blo ravno pravega odgovora, kao isto kot pri izpitu za avto...podvprašanje je bilo kaj pa če nimam izpita sploh pa ne vem kaka je meja, je pa bla tišina.....ve kdo če je kaj resnice na tem al je to le gostilniška debata.....
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.672
6.227
113
Gostilniška debata.

Policist ti seveda lahko da pihat tudi kot pešcu udeleženemu v prometu vendar pride to v poštev npr pri prometnih nesrečah. In tudi če napihaš 2.0 ne dobiš kazni, ker le ta ni predvidena. Je pa pomembna okoliščina, če te nekdo povozi, ti zlomi stegnenico in posledično faše kazensko ovadbo. Če je okoliščina, da si bil pijan kot čep, bo tudi precej bolj verjeten zagovor voznika, ki se bo branil, da si hodil po pločniku mimo prehoda, nato pa dobesedno vstran zakorakal na prehod (ker te je zaneslo, on pa tega ni pricakoval).

In ta zgodba izvira iz dejstva, da policist na zapisnik o opravljenem alkohtestu tudi označi kaka je bila vloga osebe v prometu - in med opcijami je napisan tudi "pešec".

Ampak ne, ne more ti napisati kazni ker lepo pes hodis po plocniku in si pijan. Ce pa bo te tok zanasalo da bos po sredini ceste hodil pa lahko dobis kazen in te v nadaljevanju zaradi zalotitve pri prekrsku pod vplivom alkohola in ob nevarnosti, da bos s prekrskom nadaljeval, lahko tudi pridrzijo do 12 ur (109/II ZP-1).

Dejstvo da pa ti nimas vozniskega izpita in da ne ves kaka je npr meja za voznjo pod vplivom alkohola pa nima nobene veze. Ce bos brez vozniske vozil, je meja 0,00 (ja, ni 0,24 ampak 0,00), nepoznavanje zakonov pa škoduje (ignorantia iuris nocet).
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.880
3.005
113
Na podlagi katerega člena pa ti napiše kazen?, a če preveč napihaš ti pa prepovejo hodit
hysterical-1.gif
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
čakaj praviš da če voziš brez izpita tudi obstaja kazen, če si pijan? in da je 0,0? ampak to nekako priznava pravico do vožnje... vsaj če si trezen...
evil.gif
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.672
6.227
113
Seveda. Saj to, da ti avto vozis brez vozniskega dovoljenja, ne pomeni, da nisi udelezen v prometu kot voznik motornega vozila. Samo dovoljenja za to nimas. Torej nimas pravice.
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
in kakšen razlog navajajo da je meja za alkohol v tem primeru 0,0? oziroma kako lahko to utemeljijo? razen "hočemo več denarja"?
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.672
6.227
113
Ne dvomim, da ves, da zakoni ne utemeljujejo ampak predpisujejo in dolocajo. In ZPrCP pravi:

Citat:

105. člen

(prepoved vožnje vozila v cestnem prometu pod vplivom alkohola)

(1) V cestnem prometu ne sme imeti alkohola v organizmu:

1. voznik motornega vozila ali skupine vozil kategorije C1, C, D1, D, BE, C1E, CE, D1E, DE;

2. voznik vozila, s katerim se opravlja javni prevoz potnikov ali blaga ali prevoz oseb za lastne potrebe;

3. voznik vozila, s katerim se prevaža nevarno blago;

4. poklicni voznik motornega vozila, kadar opravlja ta poklic;

5. učitelj vožnje med usposabljanjem kandidata za voznika v vožnji motornega vozila;

6. kandidat za voznika med usposabljanjem v vožnji motornega vozila;

7. spremljevalec;

8. voznik začetnik;

9. voznik motornega vozila, ki nima vozniškega dovoljenja

9.a voznik motornega vozila, ki v vozniškem dovoljenju nima vpisane kategorije motornega vozila, ki ga vozi;

10. voznik motornega vozila, ki se mu izvršuje prepoved vožnje motornega vozila ali mu je vozniško dovoljenje odvzeto;

11. voznik, ki prevaža skupino otrok.

Da pa ne bos rekel, da se nisem potrudil - posikal sem predlog zakona, kjer so zraven komentarji, tam je kot komentar navedeno le:
Citat:

Prvi odstavek točno določa, kateri vozniki ne smejo imeti v cestnem prometu alkohola v organizmu.
Alkohola v organizmu ne smejo imeti tudi učitelj vožnje med usposabljanjem in spremljevalec.

Ker pa sem se bal da ne bos zadovoljen z mojim odgovorm, sem brskal se dlje. To dolocbo je ZPrCP povzel iz predhodnega ZVCP-1. Zato sem sel brat neko obrazlozitev, kjer navedejo:

Citat:

V poglavju ”Psihofizična stanja udeležencev cestnega prometa” so med kategorijami voznikov, ki v cestnem prometu ne smejo imeti alkohola v organizmu, na novo določeni tudi vozniki motornih vozil, ki nimajo vozniškega dovoljenja ali v vozniškem dovoljenju nimajo vpisane kategorije motornega vozila, ki ga vozijo; vozniki, ki se jim izvršuje sankcija prepovedi vožnje motornega vozila ali jim je vozniško dovoljenje odvzeto ter vozniki, ki vozijo skupine otrok.

Posebaj tega kasneje ne obrazlozijo, je pa mozno iz utemeljitve ostalih sprememb na podrocju alkohola v tistem predlogu, sklepati, da so sledili zakonodaji ostalih EU drzav ter uredbam ES.

Upam da sem ti zadostil.
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
ne nisi... ampak ni tvoja kriva saj ne pišeš zakonov. me pa res zanima zakaj neki bi za te bilo strožje... itak sploh nebi smeli voziti zakaj neki dodatni pogoji v smisli "če pa že vozijo morajo biti popolnoma trezni" pač ne razumem te logike... se mi zdi da bolj sledijo vodilu "pobrati čim več denarja" saj vedo da so to itak večinoma stari pijančki ki so ostali brez izpita.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.341
975
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik skala pravi:
ne nisi... ampak ni tvoja kriva saj ne pišeš zakonov. me pa res zanima zakaj neki bi za te bilo strožje... itak sploh nebi smeli voziti zakaj neki dodatni pogoji v smisli "če pa že vozijo morajo biti popolnoma trezni" pač ne razumem te logike... se mi zdi da bolj sledijo vodilu "pobrati čim več denarja" saj vedo da so to itak večinoma stari pijančki ki so ostali brez izpita.

Jaz bi pa bolj rekel da to izhaja iz dejstva voznik zacetnik. On mora imeti 0,0. In brez izpita si po lestvici pred njim.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
Citat:
Uporabnik skala pravi:
ne nisi... ampak ni tvoja kriva saj ne pišeš zakonov. me pa res zanima zakaj neki bi za te bilo strožje... itak sploh nebi smeli voziti zakaj neki dodatni pogoji v smisli "če pa že vozijo morajo biti popolnoma trezni" pač ne razumem te logike... se mi zdi da bolj sledijo vodilu "pobrati čim več denarja" saj vedo da so to itak večinoma stari pijančki ki so ostali brez izpita.

če si pijan za volanom in nimaš izpita, bi pijanost morala biti olajševalna okoliščina.
pijanost v avtu bi v vsakem primeru pizdarije morala biti olajševalna okoliščina, v solo, ko si samo pijan pa pač kazen.

zakaj?
pijan si bolj neprišteven, bolj neumen. v vseh primerih tega se kazen znižuje. recimo tale za uboj Tiča bo dobil manj, ker je bil neprišteven.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.902
4.957
113
Citat:
Uporabnik Floki pravi:
Na podlagi katerega člena pa ti napiše kazen?, a če preveč napihaš ti pa prepovejo hodit
hysterical-1.gif

Če napihaš preveč ti odvzame vozilo.. khm.. polomi ti noge da ne moreš nadaljevat poti
smile-1.gif
 

Thazz

Fizikalc
8. sep 2007
525
33
28
Sairach
ksz.

No jaz sem dobil kazen, brez da bi mi sploh pihat dal
smile-1.gif


Še v srednješolskih časih so se za maškare v lokalnem diskaču nekaj pretepali in so prišli policaji. Očitno so hoteli vse domov spokat in mi policaj reče naj grem domov. Jaz sem bil pol seveda nekaj pameten, da še ni konec obratovalnega časa diskača in da sem dost star da grem domov kadar hočem. Po nekaj pregovarjanja sem se potem s polžjo hitrostjo odpravil proti domu.

Čez kakšnih 500m se mi tista 2 policaja iz diskača pripeljeta naproti, me ustavita in pokličeta na zagovor. Dam jima osebno. Za maškare sem bil napravljen v enega znanstvenika in me polcaj vpraša:
- veš koliko je en kilopond?
- Ja.
- Pol mi primaže eno vzgojno okrog kepe.
- Je bil to en kilopond?
- Ja
- Mi vrne osebno in se razidemo.

Ni potem ša čez čas dobim domov obvestilo sodišča z domišljijskim spisom policaja, da sem bil tok pijan, da me je zanašalo z enega konca ceste na drugega, da sem se zaletel v policijsko vozilo, da sem komaj govoril in nisem bil zmožen povedat ne koliko sem spil in ne kje sem spil :D Glede na to da je bila to moja prva kršitev so mi dali neko najnižjo kazen, kar sem plačal in se nisem sekiral.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Citat:
Uporabnik BMW1 pravi:
Smučarjo se, da lahko tudi za pihat. Ne vem pa koliko je meja,

ZvSmuč-1:

24. člen
(psihofizično stanje osebe)
(1) Smučar, druga oseba in oseba pri upravljavcu smučišča na smučišču ne sme smučati ali izvajati drugih športnih aktivnosti in dejavnosti, če je pod vplivom alkohola, prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil ali drugih psihoaktivnih snovi.
(2) Pri izvajanju smučanja ali drugih športnih aktivnosti in dejavnosti na smučišču velja, da je oseba pod vplivom alkohola, če ima v organizmu več kot 0,50 grama alkohola na kilogram krvi ali več kot 0,24 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka.
(3) Pri izvajanju smučanja ali drugih športnih aktivnosti in dejavnosti velja, da je oseba pod vplivom prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil ali drugih psihoaktivnih snovi, če se s posebnimi sredstvi, napravami ali s strokovnim pregledom ugotovi prisotnost takih snovi v krvi ali slini.
(4) Postopek preverjanja psihofizičnega stanja poteka na način, določen s predpisi, ki urejajo pravila v cestnem prometu.

26. člen
(prepoved smučanja in odvzem smučarske vozovnice)
(1) Ko policist ugotovi, da ima oseba na smučišču pri izvajanju smučanja ali drugih športnih aktivnostih in dejavnosti v organizmu več alkohola, kot je dovoljeno, ali prisotnost prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil ali drugih psihoaktivnih snovi ali ko ta oseba odkloni sodelovanje pri preverjanju takih snovi v organizmu, mu policist prepove nadaljnje smučanje in odvzame smučarsko vozovnico za isti dan brez povračila stroškov nakupa smučarske vozovnice ter prepove nadaljnje športne aktivnosti in dejavnosti na smučišču. Policist o tem obvesti upravljavca smučišča, ki mora preklicati vozovnico in onemogočiti nakup nove vozovnice za isti dan ter osebi omogočiti vrnitev do vstopa na smučišče, če odvzeta vozovnica to omogoča.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.672
6.227
113
Citat:
Uporabnik softi pravi:
Citat:
Uporabnik skala pravi:
ne nisi... ampak ni tvoja kriva saj ne pišeš zakonov. me pa res zanima zakaj neki bi za te bilo strožje... itak sploh nebi smeli voziti zakaj neki dodatni pogoji v smisli "če pa že vozijo morajo biti popolnoma trezni" pač ne razumem te logike... se mi zdi da bolj sledijo vodilu "pobrati čim več denarja" saj vedo da so to itak večinoma stari pijančki ki so ostali brez izpita.

če si pijan za volanom in nimaš izpita, bi pijanost morala biti olajševalna okoliščina.
pijanost v avtu bi v vsakem primeru pizdarije morala biti olajševalna okoliščina, v solo, ko si samo pijan pa pač kazen.

zakaj?
pijan si bolj neprišteven, bolj neumen. v vseh primerih tega se kazen znižuje. recimo tale za uboj Tiča bo dobil manj, ker je bil neprišteven.

Ja ampak si se sam spravil v to stanje. Pri ticu je bistveno zmanjšana prištevnost pogojena z drugimi okoliščinami in ne izkljucno z alkoholom.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
pa sej je vseeno. sam ali nhe sam, bil si neprišteven, slabši reakcijski čas itd. to je vse olajševalno.

ker pri tiču se je un tut drogiral.

ps
ali obstaja kazen za drogiranega šoferja? kako se to meri itd?
 

crnobog

Guru
29. apr 2009
3.352
1.733
113
Citat:
Uporabnik Thazz pravi:
Ni potem ša čez čas dobim domov obvestilo sodišča z domišljijskim spisom policaja, da sem bil tok pijan, da me je zanašalo z enega konca ceste na drugega, da sem se zaletel v policijsko vozilo, da sem komaj govoril in nisem bil zmožen povedat ne koliko sem spil in ne kje sem spil :D Glede na to da je bila to moja prva kršitev so mi dali neko najnižjo kazen, kar sem plačal in se nisem sekiral.

... policajem pa zagotovo nisi več jezikal?
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.672
6.227
113
Vcasih se je merilo s pregledom velikosti in reakcije zenic. Ce so bila odstopanja, ti je policist odredil strokovni pregled (zdravnik, kri, urin). Danes to pocnejo le, ce pri sebi nimajo naprave za ugotavlajnje prisotnosti drog. Vzame listek, ti ga da v usta, nato v napravo in naprava z analizo sline poda indic ali si uzival droge in kaksne. Na podlagi tega se nato odredi strokovni pregled (zdravnik, kri, urin). Ce s strokovnim pregledom ugotovijo prisotnost drog v organizmu je kazen 1200 EUR in 18 pik.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.672
6.227
113
Citat:
Uporabnik softi pravi:
pa sej je vseeno. sam ali nhe sam, bil si neprišteven, slabši reakcijski čas itd. to je vse olajševalno.

Ce si sam povzrocil okoliscine zaradi katerih si bil zmanjsano pristeven se le-te ne upostevajo kot olajsevalne.

Se enkrat in zadnjic - pri ticu (oz njegovem morilcu) na zmanjsano pristevnost ni vplival le alkohol ali droge.
 

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
Ker je ravno tema ... tole me že dolgo zanima. Kako se ugotavlja prisotnost psihoaktivnih zdravil? Razni Helexi, Apaurini, itd? Se vidi v krvi/urinu? Kaj pa če ima človek ta zdravila predpisana od zdravnika in mu slednji ni prepovedal vožnje? Ker poraba psihiatričnih zdravil je vedno večja in me zanima, kako se policija tega loteva.