Splošna debata, kaj je uspelo in kaj ne...

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Zdej flaširal pšenično z MJ M20, fermentirano na 20 stopinjah. Prvi vtisi nekarboniranega piva pravijo, da je tale kvas malo boljši, kot WB-06, kar se tiče okusov banane in rahle pikantnosti. Tako da če bom želel banano, bom raje vzel tegale.
Še vedno pa je zame kar se tiče suhega pšeničnega kvasa absolutni favorit danstar munich classic.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Zima je. Mi lahko kdo priporoči, kam se usmerit... iščem namreč recept za nekakšno temno pivo, ale (lagerirat ne mislim
grin1.gif
), ki bi blo nekako čim bolj podobno temnemu kozlu. Vem da je to lager, ampak nekaj v smislu lahkega ale-ta, samo da bi bil temen?
(brat in fotr mi sanjata, da bi nekaj temnejšega
tongue-1.gif
)
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Prav recepta nimam...ampak recimo da narediš nek irish stout (ker je lahek, piten, suh), pa če ti ni toliko po roastedu, ga daj manj, ali pa zamenaj za npr. chocolate. Hmelj samo za grenkobo, pa mogoče še kakšnega slovenskega malo za okus, tam od 30-10min.

Kvas kak US-05, pa nizka temperatura fermentacije, da ne bo estrov.

Edit: https://www.homebrewersassociation.org/homebrew-recipe/ugly-pug-schwarzbier-clone/

jaz sem naredil lansko leta tega. Hmelj za grenčino itak vseeno katerega uporabiš, recimo Auroro, uporabiš slad, ki ga imaš, malo pogledaš substitute, kvas sem vzel pa MJ California lager (kao lager kvas, ki fermentira na ale temperaturi). Pivo je bilo super. V resnici dobiš pač nek dark/black ale.
 
Nazadnje urejeno:

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Glede na to, da se ta teden dobi pri moje pivo 1,5kg pšeničnega LME za 3,5€ se grem malo zafrkavati s tem.

9l pivine, ene 15-20ibu, ter suh pekovski kvas, fermentacija na 18 stopinj. Verjetno bo nastalo nekaj v smeri belgijskega
grin1.gif

Ker ne bom imel kaj dosti dela in stroškov z vsem skupaj, tudi ne bom jezen, če bo šlo vse skupaj v wc.

Fermentacija je že davno zaključena, pivo neverjetno čisto v primerjavi z nekaterimi pivskimi kvasovkami
confused-1.gif

Ravnokar poflaširal po 12 dneh v fermentorju. O okusu bom sodil, ko bo gotova karbonizacija, ma zaenkrat se mi zdi kar pitno, rahlo pikantno.

 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.496
8.862
113
Svojemu preverjenemu pale ale receptu dodaj mal čokoladnega slada in malo black, recimo 8% čokolade in 2 black. Uporabi US 05 in fermentiraj proti spodnji meji prve dni, potem dvigni, da se ti ne ustavi fermentacija. Kak styrian golding v zmernih količinah paše v taka piva.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Eno srečno novo leto vsem pivokuharjem
smile-1.gif


Jaz sem bil aktiven čez praznike, 31. flaširal en strong ale ("planiran" je bil american barleywine, pa sem se zaračunal pri količini žita (preveč za moj sistem, očitno, zdaj vem) in sem dobil rekordno nizko učinkovitost, ponavadi pridem na ~85%, zdaj je bilo 60%
crazy1.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Kako učinkovito zamašiti wc?
Nič lažjega. Po kuhanju vržeš notri 100g hmelja, počakaš 5min, da se posede in potegneš vodo
bonk.gif
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Glede na to, da se ta teden dobi pri moje pivo 1,5kg pšeničnega LME za 3,5€ se grem malo zafrkavati s tem.

9l pivine, ene 15-20ibu, ter suh pekovski kvas, fermentacija na 18 stopinj. Verjetno bo nastalo nekaj v smeri belgijskega
grin1.gif

Ker ne bom imel kaj dosti dela in stroškov z vsem skupaj, tudi ne bom jezen, če bo šlo vse skupaj v wc.

Fermentacija je že davno zaključena, pivo neverjetno čisto v primerjavi z nekaterimi pivskimi kvasovkami
confused-1.gif

Ravnokar poflaširal po 12 dneh v fermentorju. O okusu bom sodil, ko bo gotova karbonizacija, ma zaenkrat se mi zdi kar pitno, rahlo pikantno.

No, jest5, mene so full skur...ali, ker sem uporabil pekovski kvas.
Kje sem to videl, pobral itd...
Kako si pa ti prišel na idejo pekovskega kvasa?
Kakšno je zdaj pivo, po nekem času?
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Kako učinkovito zamašiti wc?
Nič lažjega. Po kuhanju vržeš notri 100g hmelja, počakaš 5min, da se posede in potegneš vodo
bonk.gif

Probaj s storžki. Učinkuje še bolje in več zabave imaš z odmaševanjem. Preverjeno, buhnedaj da te žena vidi
rolleyes-1.gif

(in ne, nisem stresel vseh, samo del. Vsi itq niso šli v školjko
17758-icon_confused.gif
)
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Citat:
Uporabnik rookie pravi:
Kako si pa ti prišel na idejo pekovskega kvasa?
Kakšno je zdaj pivo, po nekem času?
Ma kar tako sem probal, ker sem dobil to LME piksno praktično zastonj. Če bi moral drozgati tega ne bi počel, ker bi mi bilo škoda materjala
grin1.gif

Kakšno je trenutno ne vem, ker ga malo staram. Verjetno za vikend spet probam.
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Citat:
Uporabnik rookie pravi:
Kako si pa ti prišel na idejo pekovskega kvasa?
Kakšno je zdaj pivo, po nekem času?
Ma kar tako sem probal, ker sem dobil to LME piksno praktično zastonj. Če bi moral drozgati tega ne bi počel, ker bi mi bilo škoda materjala
grin1.gif

Kakšno je trenutno ne vem, ker ga malo staram. Verjetno za vikend spet probam.
Jaz sem kar drozgal, pa še divji hmelj sem dal, okus je bil citronski, je blo pa res ful kvas vohat...
Mam še steklenico ali dve shranjeno, ne vem, 3 mesece, več?
Jo bom kmalu še to probal, da vidim kako je po staranju.
smile-1.gif

Lp
 

tomoob

Pripravnik
24. mar 2016
129
3
18
Citat:
Uporabnik jaka1980 pravi:
Zaupas recept porterja??😁

V temi kaj kuhate sem ga objavil. Recept je bil mišljen kot porter s 5% alkota ampak sem očitno preveč segrel vodo in je bila drozgalna temperatura višja od navedene pa še novi drozgalnik sem kupil. Kljub temu je porter izpadel boljši kot sem si mislil. Naslednjič bom zmanjšal slad in bom ciljal na 4%, ker je res zelo piten.
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Zdravo, zanima me kako se vi lotite piv, ki imajo nižjo alkoholno stopnjo? Na kak je potrebno biti pozoren? Razumem, da je tako pivo bolj dovzetno za okužbo in, da je potrebno še bolj paziti na čistočo. Ali je kaj posebnega pri grain billu? Pa koliko % manj hmelja naj dam kot za navadna piva? Oz kdaj se lahko hmelj začne čudno obnašati, če je manj slada? Upam, da sem dovolj razumljivo napisal
smile-1.gif
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Nizko alkoholna piva so moja strast (v primerjavi z večino, ki so jim visoko alkoholna). Najprej si moraš izbrat ustrezen stil. Zelo primerni so npr. angleški mildi. Lahko pa vsako pivo narediš session. Grain bill pač prilagodiš želenemu OG. Kvas bo pojedel toliko sladkorja kot bi ga, samo ker ga bo manj, bo tudi alkohola manj. FG pa bo predivoma enak oz. vsaj podoben. Seveda se lahko pojavi tudi "vodenost". Lahko se tega lotiš tako, da drozgaš visoko, s tem boš dobil višji FG, še manj alkohola in bolj polno pivo, ki pa vseeno ne bo sladno, ker bo nefermentabilnega sladkorja vseeno malo. Jaz se v zelo nizkoalkoholna sicer še nisem spuščal (npr. 2.5 - 3 %), sicer pa tudi IPE rad delam pod 6%.

Hmelj za IBU po kalkulatorju (+ pazi na BU:GU ratio). Hmelj za okus in aromo po prostem preudarku, jaz nimam poseben formule.
Postopek je pri meni nespremenjen. Za vsa piva moraš biti pedanten
wink-1.gif

 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Aha, no vidim, da razmišljava zelo podobno. Je pa res, da bi rad naredil nekaj okoli 2 - 3 %. Zelo pitno pa hkrati ne preveč škodljivo za zdravje
smile-1.gif

Tudi jaz delam ipe pod 6 %.