Oprema

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Dovolj učinkovito in najbolj simple je spirala. Tudi z vidika čiščenja in morebitnega mašenja ploščatega hladilca.
 

Muflon

Pripravnik
8. jan 2018
52
7
8
Priporocam spiralo,predvsem pa dovolj velik zalogovnik vode,oz glukola..Sicer sam imam dvojni plasc na whirpoolu ter spiralo noter, ampak brez dvoma je spirala tista ki najbolje shladiti..s ploscatim hladilcem se pa se nisem ukvarjal tako da ti ne morem nicesar reci...
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
od oka pravilo:
do 30-50L spirala
kar je več pa mora biti ali protitočni ali ploščati.
 

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
Hvala za odg...evo sem nabavil bakreno cev 16m...ima kdo kaksen dober predlog kako naj naredim spiralo kok naj bo premer kroga?
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Jaz sem moj protitočni ovijal kar okrog podloge za spalko
smile-1.gif

Po moje bo ok fi 3/4 lonca, v katerem boš hladil.
Bakrenka se da lepo ovijat, sam najdi si pravi model...
wink-1.gif
 

Muflon

Pripravnik
8. jan 2018
52
7
8
BTW ko je ravno tema o hlajenju na dnevnem redu..mogoce kdo ve kako see gibljejo cene za glukola/liter?Voda ima en problem..zmrzne
smile-1.gif
 

Brrane

Pripravnik
17. nov 2017
69
3
8
Maribor
Jaz bom na CFC kar 3 žične temperaturne senzorje za slaba 2€ in na Raspberry. Itak bom imel vse displaye na monitorju. Sem v fazi zbiranja delov, programiranja in trošenja denarja da sestavim HERMS 70L :)
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Citat:
Uporabnik Brrane pravi:
Jaz bom na CFC kar 3 žične temperaturne senzorje za slaba 2€ in na Raspberry. Itak bom imel vse displaye na monitorju. Sem v fazi zbiranja delov, programiranja in trošenja denarja da sestavim HERMS 70L :)
Dobra ideja!
Imam naročeno dodatno sondo, čeprav bi raje dal gor termometer, ki sem ga kupil za lonec pa je viška.
Srečno pri zbiranju materiala!
Pri meni preko ebaya traja že 3 mesece!
smile-1.gif
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik jaka1980 pravi:
Ojla imam namen narediti dvojni hladilnik, kot je na spodnjem linku.Sedaj me zanima kaj pravite na priklop mrzle vode...V tem primeru je priklop spodaj prav tako iztok iz spirale...Pozna kdo kaj termodinamiko vode v tem primeru...Ali je bolje da je prikljucek mrzle vode zgoraj in iztok spodaj ali oba zgoraj.
www.homebrewtalk.com/forum/threads/dual-coil-immersion-chiller.184443/

Zgoraj vhod, spodaj iztok... Topla pivina gre gor, hladna ostaja dol...
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Moje mnenje glede mletja slada. Vem, da ste izkušeni varilci piva to že večkrat poudarili, da he dober mlinček zelo pomemben venadr, ker sem enega imel doma, sem se držal kar tega in se vedno malo "boril" z efektivnostjo. Mlinček je gospodinjski, na dva vrteča se kamna, ki sta brusila tudi lupine. Vem, da s tem bolj izpiram tanine, pustimo zdaj to. Pred kratkim sem prišel še do enega lonca, naredil false bottom ter dobil zelo dober, maltimillerjev mlinček. Razlika je več kot očitna. Včeraj sem varil in danes preračunal efektivnost, ki naj bi bila kar nekaj čez 90 %. Mashal sem na 67-69 °C, sparge voda pa je bila segreta na 79 °C. No, kakorkoli, tudi, če je efektivnost samo nekaj cez 80 % in se lupinice samo lepo razprejo, je mlinček odličen nakup in vreden vsakega evra. Od kar imam ta mlinček sem varil 2. Prvo pivo ni več imelo tistega trpkega priokusa, ki ga zdaj pripisujem slabo mletemu sladu - preveč razcefrane lupinice, pri tem drugem pa je izračunana efektivnost zelo visoka. Torej nasvet vsem začetnikom, ali pa tistim, ki kolebate med nakupom novega mlinčka in med 'ah bo že', kupite mlinček, ki je namenjen mletju slada, rezultati so veliko boljsi.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Ker model si vzel? Jaz imam studenta, ampak, ko bom naslednjič kupoval, se bom verjetno odločil za isto znamko, čeprav je morda malo dražji.
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Imam Mattmill Basis, torej mislim, da je to Mattmill Klasik brez zgornje in spodnje posode, ki sem jo potem naredil sam iz lesa. Zraven je priložen načrt. Meljem pa v neko drugo posodo. Odlična zadeva. Zmeljem v parih minutkah. V bistvu mi skoraj več časa vzame tehtanje
smile-1.gif