TOR Browser

okrim

Pripravnik
6. feb 2012
96
0
6
A uporabljate TOR Browser? Tor vam zakrije vašo identiteto. IP naslov je zaščiten, edino slaba stran je, da upočasni brskanje. Napišite vaše izkušnje, kako ste zadovoljni. Tako piše v navodilih. Nisem še probal, ker mi je že sedaj počasen moj brskalnik.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.768
626
113
TOR se uporablja samo za dostop do darkneta. Za anonimnost obstajajo boljše rešitve. Preko TORa si namreč pod večjim drobnogledom, da ne omenjam da je kar precej exit nodov v lasti vladnih služb. Po nekaterih kriterijih si (ironično) celo manj anonimen kot brez njega.

Kupi si VPN. Boš bolj anonimen. Pa še hitreje bo delovalo.

Če moraš najprej vprašati na forumu, ali neko stvar sploh rabiš... se navadno izkaže da je sploh ne rabiš
rolleyes-1.gif
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.768
626
113
Anonimnost žal ni zastonj
evil.gif


Najprej pa se seveda vprašaj - ali sploh potrebuješ takšno anonimnost. Če ja, potem boš moral sprejeti še marsikatere druge ukrepe (poseben browser ipd.).
 

okrim

Pripravnik
6. feb 2012
96
0
6
Citat:
Uporabnik philips pravi:
Anonimnost žal ni zastonj
evil.gif


Najprej pa se seveda vprašaj - ali sploh potrebuješ takšno anonimnost. Če ja, potem boš moral sprejeti še marsikatere druge ukrepe (poseben browser ipd.).

Varnost na internetu! Zakrije ti IP naslov. Obrazložitev v "varnost na internetu"
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.841
3.361
113
40
Lj
Če priporočate VPN za anonimnost potem ste tudi smešni, sicer trdijo da ne logirajo povezav, ampak se je že dostikrat izkazalo da temu ni res in od loga je samo en korak do tvojega IPja. Če pa plačaš s kreditno kartico pa dobijo še tvoje osebne podatke na pladnju, brez da bi sploh rabili IP.
 

okrim

Pripravnik
6. feb 2012
96
0
6
Citat:
Uporabnik LeQuack pravi:
Če priporočate VPN za anonimnost potem ste tudi smešni, sicer trdijo da ne logirajo povezav, ampak se je že dostikrat izkazalo da temu ni res in od loga je samo en korak do tvojega IPja. Če pa plačaš s kreditno kartico pa dobijo še tvoje osebne podatke na pladnju, brez da bi sploh rabili IP.
Če sem prav razumel članek, ki govori o varnosti, je razloženo tako, da preko IP naslova se lahko pride v vsak računalnik in manipuliraš z njim po želji. TOR browser pa zakrije tvoj IP naslov in pokaže naključno izbranega, ki ne pripada nikomur.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.768
626
113
Citat:
Uporabnik okrim pravi:
Citat:
Uporabnik LeQuack pravi:
Če priporočate VPN za anonimnost potem ste tudi smešni, sicer trdijo da ne logirajo povezav, ampak se je že dostikrat izkazalo da temu ni res in od loga je samo en korak do tvojega IPja. Če pa plačaš s kreditno kartico pa dobijo še tvoje osebne podatke na pladnju, brez da bi sploh rabili IP.
Če sem prav razumel članek, ki govori o varnosti, je razloženo tako, da preko IP naslova se lahko pride v vsak računalnik in manipuliraš z njim po želji. TOR browser pa zakrije tvoj IP naslov in pokaže naključno izbranega, ki ne pripada nikomur.

Vsak IP pripada nekomu. Pač prikaže IP od random računalnika, ki ni tvoj. Popolnoma enako kot pri VPN. Če te pri VPNji skrbi logiranje, bi te pri TORu moralo še bolj.

Za varnost pa si namesti antivirusni, vklopi firewall, redno nameščaj popravke in nasploh ne klikaj in odpiraj vsake bedarije, ki ti pride pod prste.

Če misliš, da se boš s TORom rešil virusov in vdorov, se močno motiš. Varnost se začne pri tebi.
 

okrim

Pripravnik
6. feb 2012
96
0
6
Citat:
Uporabnik philips pravi:
Vsak IP pripada nekomu. Pač prikaže IP od random računalnika, ki ni tvoj. Popolnoma enako kot pri VPN. Če te pri VPNji skrbi logiranje, bi te pri TORu moralo še bolj.

Za varnost pa si namesti antivirusni, vklopi firewall, redno nameščaj popravke in nasploh ne klikaj in odpiraj vsake bedarije, ki ti pride pod prste.

Če misliš, da se boš s TORom rešil virusov in vdorov, se močno motiš. Varnost se začne pri tebi.

Očitno nisi razumel. Nisem govoril o virusih. Za vdor v računalnik preko IP ti antivirusni program ne koristi. Preberi si o varnosti na internetu, tam je prikazano kako lahko prideš v tuj računalnik.
Če sem prav razumel članek, ki govori o varnosti, je razloženo tako, da preko IP naslova se lahko pride v vsak računalnik in manipuliraš z njim po želji. TOR browser pa zakrije tvoj IP naslov in pokaže naključno izbranega, ki ne pripada nikomur.
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.337
672
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Kot je ze napisano... IPja, ki ne bi pripadal nikomur, ni vec... In tocno dolocen IP rabi samo nekdo, ki zeli vdreti tocno k tebi... Ampak to, da ve tvoj IP naslov, se zdalec ni dovolj, da bi kar tako vdrl...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.768
626
113
Citat:
Preberi si o varnosti na internetu, tam je prikazano kako lahko prideš v tuj računalnik.

Oprosti, ampak tebi osnovni koncepti niso jasni. Najprej mešaš varnost z anonimnostjo, potem pa misliš da je IP naslov edin način vdora.

Citat:
Za vdor v računalnik preko IP ti antivirusni program ne koristi.

To je res, Ampak zraven antivirusnega sem ti kot dobro prakso omenil tudi požarni zid (firewall), ki pa te obvaruje pred vdori.

Citat:
Če sem prav razumel članek, ki govori o varnosti, je razloženo tako, da preko IP naslova se lahko pride v vsak računalnik in manipuliraš z njim po želji.

To, da je možno vdreti v čisto vsak računalnik je zelo diskutabilno. Odvisno je predvsem od napadalca, veliko pa tudi od lastnika računalnika (spet tisti famozni seznam: antivirusni, požarni zid, posodobljen operacijski sistem).

Skrivanje IP naslova je klasičen primer t.i. "Security through obscurity". In ta pristop nikoli ne deluje zanesljivo. Zakaj to ne deluje?

[*]IP lahko tudi uganeš. Veliko večino vdorov se zgodi tako, da boti skenirajo ogromno število IP naslovov in iščejo znane luknje, preko kateri bodo vdrli - tukaj ti pomagata požarni zid in posodobljen operacijski sistem.
[*]Vdor se lahko zgodi tudi preko priponke na emailu, ali pri kliku na sumljiv link ali že sam obisk sumljive strani - tukaj ti pomaga antivirusni, posodobljen operacijski sistem, posodobljen brskalnik/e-mail odjemalec in zdrava kmečka pamet (beri: ne klikaj vsega)
[*]Vdor se lahko zgodi preko nezaščitenega ali neustrezno zaščitenega WiFi omrežja - tukaj ti ponovno pomaga požarni zid in pravilna konfiguracija (varovanje) lokalnega brezžičnega omrežja kot tudi redne posodobitve tako računalnika, kot tudi brezžičnega routerja (preberi si o ranljivosti KRACK: https://www.krackattacks.com/)
[*]Vdor se lahko zgodi tudi preko Bluetootha (v kolikor ga imaš na računalniku). Tukaj je krivec t.i. napad BlueBorne (link: https://www.armis.com/blueborne/). Tudi tukaj ti pomaga posodobljen operacijski sistem in pa izklop bluetootha (v kolikor ga ne rabiš).

Moj nasvet: ne bit tako zaletav v eno rešitev (ki niti ni pravilna) in zaradi tega povsem ignorirati ostale (bolj pomembne) rešitve. Prav tako si razjasni kaj želiš - varnosti ali anonimnosti. Pa nasploh bodi manj paranoičen, saj ti to nič ne koristi. Previdnost je vedno boljša vrlina od paranoje. Paranoični ljudje so nezbrani, zaletavi in prej kot slej naredijo napako.
 

okrim

Pripravnik
6. feb 2012
96
0
6
Citat:
Uporabnik philips pravi:
Citat:
Preberi si o varnosti na internetu, tam je prikazano kako lahko prideš v tuj računalnik.

Oprosti, ampak tebi osnovni koncepti niso jasni. Najprej mešaš varnost z anonimnostjo, potem pa misliš da je IP naslov edin način vdora.

Citat:
Za vdor v računalnik preko IP ti antivirusni program ne koristi.

To je res, Ampak zraven antivirusnega sem ti kot dobro prakso omenil tudi požarni zid (firewall), ki pa te obvaruje pred vdori.

Citat:
Če sem prav razumel članek, ki govori o varnosti, je razloženo tako, da preko IP naslova se lahko pride v vsak računalnik in manipuliraš z njim po želji.

To, da je možno vdreti v čisto vsak računalnik je zelo diskutabilno. Odvisno je predvsem od napadalca, veliko pa tudi od lastnika računalnika (spet tisti famozni seznam: antivirusni, požarni zid, posodobljen operacijski sistem).

Skrivanje IP naslova je klasičen primer t.i. "Security through obscurity". In ta pristop nikoli ne deluje zanesljivo. Zakaj to ne deluje?

[*]IP lahko tudi uganeš. Veliko večino vdorov se zgodi tako, da boti skenirajo ogromno število IP naslovov in iščejo znane luknje, preko kateri bodo vdrli - tukaj ti pomagata požarni zid in posodobljen operacijski sistem.
[*]Vdor se lahko zgodi tudi preko priponke na emailu, ali pri kliku na sumljiv link ali že sam obisk sumljive strani - tukaj ti pomaga antivirusni, posodobljen operacijski sistem, posodobljen brskalnik/e-mail odjemalec in zdrava kmečka pamet (beri: ne klikaj vsega)
[*]Vdor se lahko zgodi preko nezaščitenega ali neustrezno zaščitenega WiFi omrežja - tukaj ti ponovno pomaga požarni zid in pravilna konfiguracija (varovanje) lokalnega brezžičnega omrežja kot tudi redne posodobitve tako računalnika, kot tudi brezžičnega routerja (preberi si o ranljivosti KRACK: https://www.krackattacks.com/)
[*]Vdor se lahko zgodi tudi preko Bluetootha (v kolikor ga imaš na računalniku). Tukaj je krivec t.i. napad BlueBorne (link: https://www.armis.com/blueborne/). Tudi tukaj ti pomaga posodobljen operacijski sistem in pa izklop bluetootha (v kolikor ga ne rabiš).

Moj nasvet: ne bit tako zaletav v eno rešitev (ki niti ni pravilna) in zaradi tega povsem ignorirati ostale (bolj pomembne) rešitve. Prav tako si razjasni kaj želiš - varnosti ali anonimnosti. Pa nasploh bodi manj paranoičen, saj ti to nič ne koristi. Previdnost je vedno boljša vrlina od paranoje. Paranoični ljudje so nezbrani, zaletavi in prej kot slej naredijo napako.

Ti dam prav. Vse kar sem napisal ni prišlo iz moje glave, ampak sem prebral na I. Zato sem tudi v prvem postu spraševal, če kdo uporablja TOR, da bi kaj več izvedel, ker sam nimam izkušenj z njim. Je pa tako, da bolj kot skrbiš za varnost, bolj te vsaka nova stvar vrže iz tira. Jaz imam itak vse sproti posodobljeno. Hvala za tvoj prispevek.
 

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.311
631
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Jaz ga uporabljam občasno in samo iz enega razloga. Namreč mnogokrat so vsebine, ki me zanimajo naložene na uploaded.net, ki pa za hiter prenos seveda zahtevajo premium račun. Se pa da vsebino naloženo na uploaded.net prenašat hitro preko posredne strani 10-download.com kamor prilepiš link in prenos leti z visoko hitrostjo. Problem pa je, da lahko iz enega IP-ja povlečeš samo 5 linkov na 24 ur. To potem rešim z Tor browserjem s katerim fejkam IP in prenašam neomejeno. Sicer dela počasneje ampak še vedno se hitrosti prenosa sučejo nekje 300 kbps+ kar je zame vseeno dober kompromis.
smile-1.gif
 

okrim

Pripravnik
6. feb 2012
96
0
6
Citat:
Uporabnik Janch pravi:
Jaz ga uporabljam občasno in samo iz enega razloga. Namreč mnogokrat so vsebine, ki me zanimajo naložene na uploaded.net, ki pa za hiter prenos seveda zahtevajo premium račun. Se pa da vsebino naloženo na uploaded.net prenašat hitro preko posredne strani 10-download.com kamor prilepiš link in prenos leti z visoko hitrostjo. Problem pa je, da lahko iz enega IP-ja povlečeš samo 5 linkov na 24 ur. To potem rešim z Tor browserjem s katerim fejkam IP in prenašam neomejeno. Sicer dela počasneje ampak še vedno se hitrosti prenosa sučejo nekje 300 kbps+ kar je zame vseeno dober kompromis.
smile-1.gif
Hvala Janch. Zato pišemo tu, da si delimo izkušnje. Marsikateremu pride tudi prav, če samo prebere.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.182
271
83
To da nekdo ve tvoj IP naslov še nič ne pomeni. Poenostavljeno povedano: nekdo ti potrka na vrata; če ni nikogar, se vrata ne odprejo. Tako delujejo npr. spletne strani: ti vtipkaš naslov in pokličeš strežnik na tem naslovu; ker je na drugi strani strežnik, ti odgovori na tvojo "zahtevo" po spletni strani. Če nekdo pokliče na "tvoj" IP naslov, tam pa ni strežnika ki bi odgovoril s podatki, pač ni odgovora. Povedano drugače: če nimaš "nesnage" - to je programov, ki bi "odgovarjali" na povpraševanja tretjih s podatki iz tvojega računalnika, potem ti pač nihče ne more vzeti nič iz računalnika. Upam, da zdaj ne bodo stručkoti vskočili z nekimi "izjemami" - to je povedano poenostavljeno in mišljeno kot osnova.
Torej ni fora v tem da nekdo ve tvoj IP naslov... tudi od Googla vsi vedo IP naslov (sicer ne bi mogli do iskalnika), pa to še ne pomeni, da vsk mulo "heka" Google iskalnik. Na svojo IP številko glej kot na svojo GSM cifro, ki ti jo je dal tvoj internet ponudnik. Skrivanje svojega IP-ja je smiselno takrat, kadar ti "surfaš" ali delaš kar pač delaš na netu in ne želiš, da bi te drui izsledili (predvsem organi pregona). Ker pač oni lahko z odredbo gredo do internet ponudnika in ta jim pove kdo je bil v času ko oni želijo "uporabnik" te IP (GSM) številke. Spet glej na to kot na analogijo, poenostavljeno. Nadalje: Če želiš "najeti" VPN je to tako kot če bi na Petrolu kupil SIM kartico z mobilnim internetom, pa plačal s kreditno kartico - spet vsaj Petrol ve, s katero kartico si plačal, pa posledično organi pregona z odredbo (seveda je to otežkočeno če si "tankal" na bencinski v Indiji in plačal s prepaid anonimno kartico, pa vendar.
TOR: reciva temu sistem, ki ima "pool" GSM številk, ko ti pokličeš ta sistem uporabi "naključno" številko iz tega pool-a GSM številk in se strežniku, kamor kličeš, predstavi s to cifro, dobi podatke, ter ti jih posreduje nazaj. Če imaš srečo je ta klic nazaj do tebe težko izslediti. Torej ni namen skrivanja tvoje IP številke zato, da ti nihče ne bo "vdrl" v računalnik. Vse zgoraj napisano je poenostavljeno, ampak "po domače" razloženo. Včasih je na netu težko "najti" te osnovne razlage, če je preveč tehnično napisano pa se izgubiš. Probaj s kakšnimi YT videi v stilu how does it work, včasih so razlage poenostavljene tako, da lahko zadevo razume navaden smrtnik.
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.196
5.584
113
Zakaj bi plačal vpn s kreditno ?


Za nekatere vpn je znano, da logirajo ipje., npr hidemyass, purevpn

https://www.theatlantic.com/te...ide-him/337545/
https://betanews.com/2017/10/09/purevpn-logs-fbi/


Izogibati se je potrebno vsaj ponudnikov iz
https://en.wikipedia.org/wiki/Five_Eyes


Detailed VPN Comparison Chart
https://thatoneprivacysite.net/vpn-comparison-chart/


All providers listed here are outside the US, use encryption, accept Bitcoin, support OpenVPN and have a no logging policy.
https://www.privacytools.io/#vpn
 

B81

22. jul 2007
34.413
8.909
113
Glede na to, da je parkrat napisal o skritem IPju in da lahko prek IPja manipuliraš z računalnikom...ga morda kaj drugega zanima.
 

RagnarZ

Fizikalc
17. feb 2016
936
174
43
Citat:
Uporabnik Karakala pravi:
Ksz,

jaz pa sem misli, da je kdo kako izkušnjo iz deep wep napisal, glede da je tema TOR browser.

no, je bil kdo gor? kaj si doživel?

Bil, vidu wikileakse, podatke o ukradenih kreditnik karticah in ogromno droge. Po pol ure sm ugasnu vse skupaj. Se vedno sm na prostosti.