webasto - Thermotop vprašanje

Jeri

Fizikalc
2. sep 2007
580
171
43
40
ksz

Pred parimi dnevi vgradil webasto + daljinec T100 (malo mi je žal da nisem dal kar preko mobitela) in sem nad delovanjem zelo zadovoljen
smile-1.gif
Je pa res, da še nisem imel prilike stestirat pod ničlo, ker so temperature kakršne so :p avto je pa Caddy Maxi.
V glavnem zadeva deluje super!
Me zanima še koliko se bo poznalo poleti s prezračevanjem avtomobila...
 

Grestr

Fizikalc
Izključen uporabnik
6. jun 2016
495
142
43
Citat:
Uporabnik tdi pravi:
Citat:
Uporabnik Grestr pravi:
Citat:
Uporabnik naliM pravi:
Citat:
Uporabnik Peror pravi:
Iščem neko ogrevanje za kombi, kjer se bo tudi spalo pozimi. Webasto?
Ne pričakuj preveč. Tudi original vgrajeni Webastov v napol kamperskih kombijih je omejen na 2uri delovanja.



nono, dejmo se prvo naučit da obstojata dva tipa grelcev vodni in zračni

Vodni segreva hladilno tekočino in posledično tudi notranjost vozila preko grelcev od avta. KEr mora gonit črpalko za vodo notranji ventilatro, je precejšen porabnik elektrike in so prednastavljeni na 30 oz 60 minut potem pa se ugasnejo. Vodni nniso namenjeni ogrevanju vozila med mirovanjem, za to se uporablja zračni grelec.

Zračni grelec, iz njega piha vroč zrak in je to, z raznimi razvodi se ta zrak lahko porazdeli po celem vozilu, BP deluje tudi celo noč ali vikend, skoraj nujna je montaža dodatnega akumolatorja ki skrbi samo za napajanje grelce in preostalih porabnikov v mirujočem vozilu.

poleg Webasta je Eberspracher. Ali pa celi Truma - truma plinska peč, katero se najde v cca 90% avtodomih, potem pa se par dizel grelcev ali pa Alde.




Kaj pa pišeš""Vodni nniso namenjeni ogrevanju vozila med mirovanjem, za to se uporablja zračni grelec."", seveda mi ogreje tudi motor, kazalec temperature motorja se pomakne cca. na 35 stopinj, tudi v kabini je prijetno toplo, motor se pa zelo nežno zažene. Je pa res, ker veliko uporabljam Webasto, menjam akumulator na 4 leta. Kot sem že enkrat napisal, ga uporabljam že 8 leto. Izredno zadovoljen. Ne glede na zunanjo temp. ga vklopim za približno 35 minut, in so stekla oddtajana , ali pa se še malo sam potrudim, gre zelo narahlo z metlico.

nekaj je ogrevanje, nekaj drugega pa je predgretje.

ogrevanje vozila med mirovanjem .... ura je 17.45 v petek popoldan ko se pripeljem na Roglo, parkiram AD, vgasnem motor in prižgem zračni grelec, ki bo parkiran AD ogreval do nedelje popoldan ko se bomo odpeljali domov - to je ogrevanje mirujočega vozila

druga opcija predgretje - ura je 7.10 in 15.40 vsak delovni dan ko se mi v kombiju prižge vodni grelec, ki mi predogreje motor in notranjost, vendar se po 30 minutah delovanja avtomatsko ugasne

zato pravim da se je razlika med enim in drugim in da moras vedeti kaj od grelca želiš in pričakuješ. Vodni so konkrektno večji porabnikei elektrike kot zračni in zato je njihovo delovanje omejeno na max 60 minut, seveda ga lahko takoj potem ponovno ročno vklopiš. z vodnim grelcem ne boš ogreval notranjsoti vozila več kot dve uri, vsaj v tolikem času mi je 2kw grelec spraznil 120Ah aku.
zračni pa mi AD ogreva podaljšan vikend, moč v baterijah je 200Ah, so pa še drugi porabniki.

tud sam imam vodnega od leta 2009 in ga ne menjam za nobeno garažo ali nadstrešek
smile-1.gif
v AD pa ga imam od letos ko smo menjali, pa bi imel rajši plinsko trumo, kot v prejšnjem.
 

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
Imam ponudbo za gretje od firme Beja, poslal sem še neki firmi v okolici Novega Mesta.

Kje se to najbolj splača vgradit? Gretje prostora me zznima
 

Grestr

Fizikalc
Izključen uporabnik
6. jun 2016
495
142
43
Poglej se avtoelektrika Firm. In pa na Dolgem mostu ima Webasto svojo delavnico, vendar dvomim da bo kaj ceneje kot Beja.
Če rabis za gretje vozila preko noči išči zračnega in Kontaktiraj Firma se najde kaj rabljenega
 

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
Hvala bom kontaktiral. Vidim pa, da moj mtivan že ima ta vodni webasto. Imam nalepko na vratih in pri klimi tipko REST. Če prav razumem je to to? Če jo pritisnem se kabina še pol ire greje.

Naj bi bilo za hitrejše gretje motorja, ampak nisem opazil na temperaturi olja, da bi se kaj hitro ogrelo
 

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
Kaj imam torej?
smile-1.gif
 

Priponke

  • 2655136-AF0F3516-00CB-46D5-AD3C-5EB3A3A2DBA5.jpeg
    156,6 KB · Ogledi: 354

Jeri

Fizikalc
2. sep 2007
580
171
43
40
Jaz sem dal pred dvema tednoma vgradit Webasto pri Beja d.o.o.. Avto so imeli pri sebi 2 dneva. Moraš imeti bolj kot ne prazen tank.
Z njihovim delom sem zaenkrat zelo zadovoljen.
zmaga.gif
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.867
5.128
113
Citat:
Uporabnik Peror pravi:
Kaj imam torej?
smile-1.gif

5kw grelec webasto ki laufa ob zagnanem motorju. Ker motor nima dovolj odvečne energije da bi grel tak volumen pri nizkih temperaturah.
 

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
Ampak ko ugasnem avto pa ta greje še pol ure notranjost kabine ane? Koliko časa pa ga moram potem vozit na nizkih obratih? Dokler se olje ne evigne na 100?
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.867
5.128
113
ne rabiš ga vozit na nizkih obratih. Vozi ga normalno. Izogibaj se pa tiščanju proti rdečemu polju.
To kako greje pri ugasnjenem avtu ti pa žal neznam pomagat.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.828
3.848
113
Citat:
Uporabnik Peror pravi:
Ampak ko ugasnem avto pa ta greje še pol ure notranjost kabine ane? Koliko časa pa ga moram potem vozit na nizkih obratih? Dokler se olje ne evigne na 100?

Ta webasto lahko nadgradiš na standalone grelec. So ti webastoti vgrajeni v precej modernih dizlov večjih vozil serijsko (terenci, enoprostorci, kombiji, večje limuzine/karavani) za določena področja sveta ker je dizel enostavno tako efektiven da ti prepočasi segreva motor da bi deloval optimalno.. Webasto pomaga pri gretju.

Z nadgradnjo oz. vgradnjo dodatnih modulov se da tak webasto BP spremenit v standalone enoto ki jo potem krmiliš s timerjem, daljincem ali pa preko GSMja. Skratka za par 100EUR imaš (pred)gretje mirojočega vozila, vsekakor vredna naložba.
 

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
Ampak itak bom vgradil tidtega za gretje zraka, da se lahko tudi spi. Potem se ne splača verjetno?
 

Grestr

Fizikalc
Izključen uporabnik
6. jun 2016
495
142
43
ko ti bodo montirali zračnega, naj ti dogradijo se uro za tega ki je ze gor. Trenutno je tako, da se prižge ko prižgeš motor, se pravi da imaš hladen start in neogreto kabino. če dogradiš uor lahko nastaviš da se prižge pol ure pred planiranim odhodom in se usedes v topel avto ki ima že ogret motor.

Za kampiranje in spanje pa tako ali tako uporabljas zračnega
 

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.738
583
113
Že nekaj časa sem razmišljal...v bistvu leta in leta, od kar sem nekoč imel tovarniško vgrajen webasto, da bi ga ponovno imel. In en dan sem se na vrat na nos odločil kupiti in vgraditi webasto vodni grelec. Zabavna rečo_O:D

Voda je napeljana, grelec montiran, štrom je precej enostaven (vsaj zgleda hehe), zato sem ga pustil za konec. Imam pa vprašanje pri gorivu. Avto je 2.0TDI CR. Po navodilih za vgradnjo, je potrebno gorivo pripeljat iz tanka. Mi lahko kdo razloži, zakaj ga recimo ne bi smel vzeti kar pri filtru goriva, kar bi bilo miljonkrat bolj enostavno? Mogoče mala webasto črpalkica ni zmožna potegnit skozi črpalko v tanku ali kaj podobnega? Kakšna ideja?
 

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
Jaz imam še bolj zabavno reč :) Sicer še nisem nabavil grelnika (vzel bom Eberspacherja, ker je cenejši in naj ne bi bil nič slabši od Webasta), sem pa že vse naštudiral okrog montaže. Rezultat je: Eberspacher pravi, da se naredi odvzem direktno iz tanka. Zvrtaš luknjico v pokrov tanka in vstaviš njihovo cev. Navodila za avto pa pravijo, da se ne sme vrtat v tank, ampak se mora narediti odvzem na povratnem vodu nafte. Ampak - kako bo potem grelnik delal pri ugasnjenem motorju, ko ni povratnega toka nafte? Nič jasno.
 

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.738
583
113
Moja navodila pravijo, da se pod zadnjim sedežom, tam kjer je pumpa iz tanka, odščipne nek "nipl" in se da not cevka.


Ta cel filmček je zelo ok.