Pravni nasvet

vaginko

Fizikalc
2. sep 2007
10.862
33
48
Zgodila se je zanimiva situacija. Torej občina je prekopala eno občinsko cesto v širini 1 m. Potem so vse stroje odpeljali 3 tedne mir vmes je luknjo spiralo in nastale so udarne jame. Kontaktiral sem zupana in ga prosil da zadevo nekako uredi. Obljubil je zacasno resitev da jo do spomladi zabetonira. Ok vse lepo in prav to je bilo zmenjeno po mailih v ponedeljek in torek. Danes pridem zvecer iz sluzbe doma pri punci vsi slabe volje in potem zvem da je bil pri njih doma zjutro en usluzbenec komunale kaj se bunijo glede ceste ( to da sem se menil z zupanom ni doma nikce vedel) cesta pa je za ca 200 ljudi torej ni samo zame. Takoj sem klical zupana kaj se gre da ljudje iz komunale opravljajo ze domace obiske. On je rekel da je z mojim mailom obvestil samo direktorja in enega vodjo doma pa je bil cisto en tretji.
Popenil bom pa sem mirna oseba!
Naj sam omenim da tam ko so me iskali nisem niti prijavljen niti nikol nisem bil.niti tam ne zivim
 

vaginko

Fizikalc
2. sep 2007
10.862
33
48
A se vama zdi normalno da se pride delavec komunale se k 3 osebi ki ni imela pojma pritozit zakaj se buni da se mora cesta popravit?
Delavec 15 v vrsti pod zupanom.... meni se pac to ne zdi normalno. A je bilo to prijazno opozorilo pred kakim vecernim obiskom? Oni so tam da delajo ne da se bunijo!
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Citat:
Danes pridem zvecer iz sluzbe doma pri punci vsi slabe volje in potem zvem da je bil pri njih doma zjutro en usluzbenec komunale kaj se bunijo glede ceste ( to da sem se menil z zupanom ni doma nikce vedel) cesta pa je za ca 200 ljudi torej ni samo zame. Takoj sem klical zupana kaj se gre da ljudje iz komunale opravljajo ze domace obiske. On je rekel da je z mojim mailom obvestil samo direktorja in enega vodjo doma pa je bil cisto en tretji.

Klasična zgodba. Legla nesposobnežev, vsak s svojim prav-om. Tudi sam sem imel cel kup težav glede postavitve enega ubogega ekološkega otoka, dokler nisem zahteval osebni sestanek z direktorjem, ki je na našo srečo zadevo uredil v nekaj dneh.

Najprej napiši uraden dopis, naslovljen na kabinet župana in kronološko navedi vse, kar je bilo dogovorjeno.
Nato napiši podoben dopis direktorju komunale, mu podrobno napiši, v čem je težava (župana kot takega jaz še ne bi omenjal, raje napiši "občina" ali "vodstvo občine"), opiši ravnanje tegale pametnjakoviča in ga prosi za pojasnilo.

Zadeve morajo iti sedaj po uradni poti z uradnimi dopisi.

Celotno zagato pa vzemi čim manj osebno. Bolj boš "pizdil", slabše bo. Ohrani nivo kulture s pravo mero odločnosti. Obstaja tudi višja inštanca od občine. Dlje kot bodo zavlačevali, večja škoda bo nastajala. Tvoja naloga je, da jih opominjaš in čakaš. Pogodbeno razmerje je med občino in komunalo; županovi maili naj ti ščitijo hrbet za v naprej.

V takih zadevah je koristno povprašti tudi sosede, kaj menijo o situaciji. Mogoče boš zaslutil, da je kateri izmed njih kako povezan s temi posli in da se gredo kakšne "mučke".
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Naj zgolj kot zanimivost dodam, da so pri nas trije upravniki ("komunalci") in da ima vsak svojo definicijo ekološkega otoka ... Za enega so ekološki otok trije kasoni (embalaža, biološki ter "ostali odpadki"), za drugega je postavitev jeklene konstrukcije (ki je bila po predračunu dvakrat dražja od pesjaka za mojega psa) in notri zaklenjeni prej omenjeni zabojniki, za tretjega (kar je pravilen odgovor) pa so na občinski zemlji postavljeni kasoni za ločevanje papirja, plastike, steklenic in bioloških odpadkov. Biznis so poskušali speljati po svoje, razni uslužbenci so pametovali in pritiskali na ubogo predstavnico etažnih lastnikov, hkrati pa niso kazali nobene angažiranosti, da bi zadevo izpeljali, kot je potrebno, ampak zgolj pritiskali, da bi bil posel čim prej izpeljan (beri: še en posel v poslovnem poročilu).

Direktor, ki je na našo veliko srečo pravni strokovnjak, je vzel zadevo zelo resno, mi omogočil sestanek z njim in pol ure po sestanku so zaposleni že skakali okoli bloka in iskali primerno rešitev, do katere smo tudi prišli (zelo hitro). Od tistega trenutka je bil direktor osebno obveščen o vsem, kar se je dogajalo, celo sam je prišel pogledati končni rezultat, ki je zadovoljil vse etažne lastnike.

Namen napisanega je povedati, da poleg raznih "multibaričev" obstajajo tudi osebe, ki jim je dejansko mar za kvalitetno poslovanje in dobrobit družbe.

Že to, da ti je župan obljubil neko "začasno rešitev" kaže na to, da poslovni načrt ni bil dorečen, oziroma, da se nekomu (oprostite izrazu) j..e za to, kako se bo zadeva izvedla. Očitno je tudi komunikacija med občinsko upravo in komunalo zelo vprašljiva. Pridobi si občinski prostorski načrt in statut ter se poskušaj v dopisih čim bolj diplomatsko opirati na posamezne navedbe (navadno ti načrti vsebujejo tudi razna "načela", ki se jih mora občina držati). Vsi dopisi, ki jih boš naslavljal na direktorja, naj bodo v vednost poslani tudi občinski upravi. Pridobi si pooblastilo sokrajanov, sicer te ne bodo jemali dovolj resno. Ena taka zadeva lahko "skine" župana, sploh ko imaš v rokah pravnomočne odločbe.

21. člen Zakona o lokalni samoupravi:
Občina za zadovoljevanje potreb svojih prebivalcev opravlja zlasti naslednje naloge:
...
- gradi, vzdržuje in ureja lokalne javne ceste, javne poti, rekreacijske in druge javne površine v skladu z zakonom ureja promet v občini ter opravlja naloge občinskega redarstva;
...

32. člen
Nadzorni odbor je najvišji organ nadzora javne porabe v občini.

Če nadzorni odbor v okviru svoje pristojnosti ugotovi hujšo kršitev predpisov ali nepravilnosti pri poslovanju občine, ki so opredeljene v poslovniku, mora o teh kršitvah v roku petnajst dni obvestiti pristojno ministrstvo in Računsko sodišče Republike Slovenije.

Delo nadzornega odbora je javno. Nadzorni odbor je pri svojem delu dolžan varovati osebne podatke ter državne, uradne in poslovne skrivnosti, ki so tako opredeljene z zakonom, drugim predpisom ali z akti občinskega sveta in organizacij uporabnikov proračunskih sredstev in spoštovati dostojanstvo, dobro ime in integriteto posameznikov.

Nadzorni odbor o svojih ugotovitvah, ocenah in mnenjih izdela poročilo s priporočili in predlogi. Občinski svet, župan ter organi porabnikov občinskih proračunskih sredstev so dolžni obravnavati poročilo nadzornega odbora ter upoštevati njegova priporočila in predloge v skladu s svojimi pristojnostmi.

44. člen

Neposredne oblike sodelovanja občanov pri odločanju v občini so zbor občanov, referendum in ljudska iniciativa.

45. člen

Občani na zboru v skladu z zakonom ali statutom občine obravnavajo posamezne zadeve, oblikujejo stališča, dajejo predloge, pobude in mnenja ali odločajo.

Preglej še Zakon o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti (ZSPDSLS).

Skratka, poti obstajajo. Kot sem rekel, bodi čim bolj diplomatski, ne pa zaletav. Lepa beseda lepo mesto najde. Javno pravo je zelo togo, še vedno pa s pravo argumentacijo omogoča željene rešitve. Ne poznam konkretne situacije, vendar se v takih zadevah lahko smiselno uporablja tudi ZUP, ki kot eno izmed načel uzakonja tudi načelo zakonitosti, varstvo javne koristi ter ekonomičnost postopka.

Javno pravo je dokaj zoprno in možno je, da boš naletel na cel kup pametnjakovičev, ki ti bodo negirali navedbe in pravne podlage. Tudi pravnih strokovnjakov na tem področju ni ravno veliko, odvetniki so (vsaj v manjših mestih) mnogokrat povezani z organi odločanja, zato še enkrat priporočam, da ohraniš mirno kri. Če se bodo zadeve preveč komplicirale, jim daj raje občutek, da imajo prav, hkrati pa si poišči nekega neodvisnega pravnega strokovnjaka in ga počasi vključi v zadevo. Včasih je potrebno biti malce taktičen. Če se zadeva tiče 200 drugih občanov, se ne boš nikomur zameril, če boš malce premešal štrene šalabajzerjem.
wink-1.gif