Prekinitev Prizma naložbenega zavarovanja (ZM)

vesna40

Zelenc'
21. feb 2014
2
0
1
Pozdravljeni,

prosila bi za nasvete, na kakšen način lahko prekinem Prizma naložbeno zavarovanje pri Zavarovalnici Maribor.
Zavarovanje plačujem že skoraj 4 leta in bi ga rada prekinila preden naredim še večjo izgubo, kot sem jo dosedaj. In seveda si želim izplačilo denarja.
Na zavarovalnici so mi danes povedali, da zavarovanja ne morem prekiniti in da mi denarja ne morejo izplačati pred iztekom 10 let. Edino, če vzamem predujem, kar ne pride v poštev, ker ga je potrebno potem vračati.
Spodaj prilagam še sliki splošnih pogojev zavarovanja.


 

yahel

Fizikalc
23. jan 2013
3.537
61
48
najprej preveri koliko je tvoja naložba sploh vredna ta trenutek.

Prva dve-tri leta plačuješ ogromen del v zavarovanje, šele po pretečenem tretjem letu gre večji del v naložbo. Sam imam podobno polico in prav tako traja 4 leta, vrednost naložbe je trenutno cca 30% vsega kar sem vplačal v teh letih.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.880
3.005
113
Jaz sem podobno sranje skenslal po letu in pol pač tisti denar sem spušil ampak še vedno bolje kot pa da ga vsak mesec naslednjih 15 let stran mečem.
 

Matej

Fizikalc
24. jul 2007
1.992
2
38
Lahko vzames predujem in NI ti ga potrebno vracat.

Preprosto vzames predujem in nehas vplacevat/vracat.


Sicer pa... Zakaj nebi peljal do konca? A imas dws?
lp m
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.776
4.289
113
Najprej vprašanje:
- zakaj bi prekinila to zavarovanje?
- ali ti to zavarovanje pokriva želene rizike?

Kot je napisal Matej, je opcija da vzameš predujem in kot piše v pogojih, če predujma ne vračaš, se po parih mesecih naredi "prisilni" odkup zavarovanja, kar pomeni da za razliko 20% ki so še ostala, zavarovalnica poračuna še davek do države, stroške ki nastanejo pri tem in polica ugasne.

Šee enkrat zakaj bi želela prekiniti?

l.p.
 

vesna40

Zelenc'
21. feb 2014
2
0
1
Hvala za odgovore. Zavarovanje želim prekiniti, ker se bojim, da bom leta 2020, ko le-ta preteče, ostala brez vsega. Zato raje vzemem ven, kar lahko in neham plačevati naprej. Trenutno imam na računu cca 40% tega kar sem vložila notri. Vezana je pa na sklad infond bric.
Me pa zanima, zakaj mi svetujete, da naj ohranim zavarovanje, da premislim še to drugo opcijo preden se dokončno odločim.
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.776
4.289
113
Citat:
Uporabnik vesna40 pravi:
Hvala za odgovore. Zavarovanje želim prekiniti, ker se bojim, da bom leta 2020, ko le-ta preteče, ostala brez vsega. Zato raje vzemem ven, kar lahko in neham plačevati naprej. Trenutno imam na računu cca 40% tega kar sem vložila notri. Vezana je pa na sklad infond bric.
Me pa zanima, zakaj mi svetujete, da naj ohranim zavarovanje, da premislim še to drugo opcijo preden se dokončno odločim.

Zato ker je prekinitev zavarovanja ponavadi zaradi dveh razlogov, finančne stiske ali nepoznavanja zavarovanja.
-zakaj je samo 40% vplačane premije
1. odvisno kako je sestavljeno zavarovanje, koliko je rizika za smrti in hude bolezni in ali je zraven še nezgodno zavarovanje
npr. plačuješ 70€ mesečno, od tega je 20€ nezgodnega zavarovanja, od ostalih 50€ imaš še kritje za smrt in hude bolezni,
od tega gre napr. 45€ za naložbo in od prvih treh let, gre 60% od tega za stroške, 40% pa za naložbo in po 4ih letih odvisno
od sklada imaš ti glede na VSA vplačana sredctva (70€) samo 40%, če pa bi razčlenila pa bi imela od vloženega nekje 80%
in vsako leto več (odvisno od rasti sklada)... Sklad lahko spremeniš, dodaš,... povečaš, zmanjšaš...

2. v prvih 3eh letih, zavarovalnica poračuna glavnino stroškov za celo obdobje, zato je ponavadi po treh letih na računu nekje
med 30 in 60 procenti vplačanih netto sredctev, odvisno je tudi od sklada, katerega se pa da spremeniti.

Na žalost je zaradi nepoznavanja in napačno podanih informacij največji procent prekinitve zavarovanj, prvo si daj rez raztolmačiti
od nekoga, ki je etičen in seveda dobro POZNA taka zavarovanja, da ti vse obrazloži.... potem pa se naprej odločaj, ali je smotrno
prekiniti in morda urediti drugačno zavarovanje...
 

asteliks

Fizikalc
5. mar 2013
1.441
93
48
Ravnokar tudi jaz "bijem" bitko o prenehanju Prizme pri ZM.
Imam sklenjeno za dobo 25 let. Napako sem naredil takrat , ker sem dal predolgo dobo.
Na kratko informacije, ki jih dobil od odgovorne osebe pri ZM.
Važen je člen 19. splošnih pogojev ŽZ - PRIZMA - 01/08. Kar se prekinitve in izplačila tiče.
Imaš možnosti:
-Spremeniš zavarovalne pogoje. skrajšaš in zmanjšaš zav. premijo.
-Zavarovalno polico kapitaliziraš.
-Zaprosiš za predujem.

Tudi jaz sem se odločil prekiniti, pa mi je bilo svetovsano na ZM naj dam vlogo za predujem, potem pa spremenim zavarovalne pogoje.
Trenutno čakam na odgovor vloge za predujem.
LP
 

sparkyboy

Pripravnik
1. nov 2008
549
0
16
Tudi jaz sem nehal plačevati mesečne premije, po dobrih 2 letih. Zavarovanje sem imel sklenjeno sicer za dobo 10 let.
Iz zavarovalnice so mi ravno v tem času poslali letno poročilo o stanju in mi spodaj napisali, da je polica kapitalizirana.
Zanima me kaj to pomeni ali si prav predstavljam, da, ko preteče 10 let (davek država), jaz lepo vložim zahtevek za izplačilo tistega vplačanega kar je še na polici in nato lahko pričakujem, da mi bo zavarovalnica to izplačala in polico ukinila.

Poleg tega me zanima ali so ta sredstva sedaj fiksna ali se bodo z leti še kaj manjšala?

Lp.
 

Matej

Fizikalc
24. jul 2007
1.992
2
38
Ko pretece doba bos dobil izplacano. Kar se tice stanja pa skoraj z zagotovostjo vec kot je zdej na lagerju ( predvidevam da imas dwsko).

Stroski se obrcunavajo tudi pri kapitalizirani polici.
 

sparkyboy

Pripravnik
1. nov 2008
549
0
16
Tako je DWS imam. Pa moram takrat podati zahtevek zavarovalnici za izplačilo ali to ona v tem primeru, ker je stvar kapitalizirana naredi sama od sebe?
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
V familiji imamo eno to zavarovanje ZM prizma DWS Flexpension.

Na aneksu k polici piše pri izračunu predvidenih donosov tudi polje odkup. Ali prav sklepam, da se da to BP izplačat tudi prej? Zadeva se vplačuje 9 let, gre pa do 2028.

Pogojev pri teh papirjih ne vidim priloženih, oseba potrebuje izplačilo oz. bi zelo prav prišlo, drugače se bo pufal.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.595
14.277
113
ZS
pozdrav.gif
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.595
14.277
113
Lahko tudi tu, ni panike
smile-1.gif


Velika večina takšnih zavarovanj ima opcijo odkupa ali pa delnega odkupa ampak, da si pa 100% pri čem si, je pa zadevo potrebno preveriti v pogojih, ki pa se skozi leta menjujejo in lahko tudi kaj spreminjajo. Posledično priporočam vsem, ki jih take opcije zanimajo, da naj enostavno poiščejo oznako pogojev, ki veljajo za njihovo polico in so seveda tudi lepo navedeni na sami polici, nato pa te pogoje poiščeš ali s pomočjo strica g00gla ali pa s pomočjo nekoga, ki sodeluje ali pa dela za tisto zavarovalnico, pri kateri imaš sklenjeno to polico. Naslednji korak je pa pošiljanje dopisa na zavarovalnico s čimer zaprosiš za detajlne informacije za primer, če bi se odločil za eno od prej ugotovljenih možnosti.
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.776
4.289
113
Citat:
Uporabnik Malecky pravi:
V familiji imamo eno to zavarovanje ZM prizma DWS Flexpension.

Na aneksu k polici piše pri izračunu predvidenih donosov tudi polje odkup. Ali prav sklepam, da se da to BP izplačat tudi prej? Zadeva se vplačuje 9 let, gre pa do 2028.

Pogojev pri teh papirjih ne vidim priloženih, oseba potrebuje izplačilo oz. bi zelo prav prišlo, drugače se bo pufal.

Sava (prej MB) ima pri naložbenih policah pogoje pogoje za odkup podobne kot večina pri klasiki...
-Izselitev iz države
-Smrt bližnjega
-100% invalidnost ali izguba poslovne sposobnosti (bistvene spremenjene življ. okoliščine)

in še dodatna opcija:
Odkup vrednosti police v smislu 1. odstavka tega člena je možna
tudi po pogojih, ki jih vsako leto določi zavarovatelj.

Slednje se nanaša na to, če nujno potrebuješ denar in to opravičiš oni presodijo ali ti omogočijo odkup oz pod pogoji:
primer: izplačajo ti 70% vrednosti premoženja, odpreti moraš novo polico na katero se prenese 30% premoženja iz obstoječe
in plačevati moraš naprej novo polico, v primeru da nehaš plačevati, gre nova polica v storno in zgubiš teh 30% ...

Odkup lahko urejaš samo na njihovih večjih izpostavah (p.e. Ljubljana, Kranj itd...) tega ti ne morejo urejati agenti, zastopniki ali agencije.


19. člen ODKUP ZAVAROVANJA
1. Zavarovalec ima pravico zahtevati izplačilo odkupne vrednosti
zavarovanja po poteku dveh let, če je zavarovanje sklenjeno na
zavarovalno dobo do 14 let oz. treh let trajanja zavarovanja, če je
zavarovanje sklenjeno na zavarovalno dobo 15 ali več let.
- Odkupna vrednost se izračuna po prodajni VEP.
2. Odkup vrednosti police v smislu prejšnjega odstavka se lahko
izvede v naslednjih primerih:
- izselitev iz države,
- smrt upravičenca ali ožjega družinskega člana,
- zaradi 100% trajne invalidnosti ali izgube poslovne
sposobnosti ali težje bolezni zavarovanca.
3. Odkup vrednosti police v smislu 1. odstavka tega člena je možna
tudi po pogojih, ki jih vsako leto določi zavarovatelj.
4. Pravice odkupa ne morejo uveljavljati upniki zavarovalca in tudi ne
zavarovalni upravičenec.
5. Ne glede na prejšnji odstavek sme odkup police zahtevati upnik,
ki mu je bila polica izročena v zastavo, če z zastavo zavarovana
terjatev ob zapadlosti ni poravnana.
6. Jamstvo zavarovatelja pri odkupu zavarovanja preneha ob
0.00 uri tistega dne, ko je odkupna vrednost izplačana, oziroma
najkasneje po izteku meseca, za katerega je plačana zadnja
premija.

To je nekako to in nobenega drugega filozofiranja.

l.p.